Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Πριν λίγο καιρό  ψάχνωντας να δω αν έχει βγει κάποια νέα αναβάθμιση για το sync βρήκα στην αγγλική σελίδα της Ford μια αναβάθμιση και την κατέβασα. Αυτή η αναβάθμιση είναι 28gb αλλά ψάχνοντας πριν λίγες μέρες βρήκα και στο ελληνικό σάιτ καινούργια αναβάθμιση η οποία όμως είναι 2,2 go. Δλδ είναι πολύ μικρότερη. Τι γίνεται μ αυτό ρμηπβς γνωρίζει κάποιος; Μήπως ρισκάρω να κάνω την αγγλική αναβάθμιση; Μήπως μετά δεν πάρει την ελληνική; Απλά
Σκέφτομαι ότι η μεγάλη αναβάθμιση προφανώς θα είναι πιο ολοκληρωμένη και ίσως διορθώσει τα θέματα που έχει με τις γλώσσες το gps και γενικά μήπως περιλαμβάνει πιο σωστούς χάρτες κλπ. Για τα υπόλοιπα δεν είχε ποτέ θέμα μέχρι στιγμής. Το κακό είναι ότι καμία δεν αναφέρει πουθενά το αναβαθμίζει και τι διορθώνει
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Οι αναβαθμίσεις είναι κοινές για όλη την Ευρώπη, δεν έχει σημασία από που τις κατεβάζεις. Οι μικρές (2-3GB) είναι το SYNC ή κάποια modules, οι μεγάλες (20-22GB) είναι οι χάρτες.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
αρα βαζω πρωτα την μικρη και μετα περναω την μεγαλη  λογικα για να ανανεωθουν οι χαρτες? βασικα βλέποντας τα αρχεια και γω αυτό διαπιστωσα ότι το ένα αρχειο λεει map ενώ το άλλο προφανως αναφερει το release του update
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Επανέρχομαι στο θέμα αναβάθμισης χαρτών με νέο σχετικό πρόβλημα. Μετά από αναβάθμιση ( μόνο χάρτες όχι firmware) με νέους χάρτες ενώ ολοκληρώθηκε άβατα η εγκατάσταση και μου έβγαλε μήνυμα, πολλές φορές όταν βάζω μπρος μου βγάζει μήνυμα ότι η εγκατάσταση είναι σε εξέλιξη και να μην αφαιρέσω το usb. Το θέμα είναι ότι δεν έχω το usb επάνω. Αν βάλω το
USB μου βγάζει ότι η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε και μπορώ να το αφαιρέσω. Την επόμενη φορά πάλι τα ίδια μηνύματα…..
Τι μπορεί να συμβαίνει και πως λύνεται; Έχει κάποιος κάποια άποψη ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Μπορεί να έχει κρατήσει κάποιο Log και να μπερδεύεται, κάντου ένα Master Reset μπας και στρώσει
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Να πω την αλήθεια δεν το δοκίμασα αυτό. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω!!
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Επανέρχομαι στο θέμα: δυστυχώς τα δοκίμασα όλα. Έκανα reset έκανα δοκιμή να κάνω εγκατάσταση ξανά τους χάρτες κλπ αλλα δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει…. Καμία ιδέα;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ανεμενε μεχρι την επομενη αναβαθμιση.
Οταν τελειωσει η εγκατασταση και γραψει η εγκατασταση τελειωσε τοτε μην εξαγεις το Usb, σβησε το αμαξι, αφησε το δυο-τρια λεπτα (κυριολεκτικως) και επειτα ενεργοποιησε το αμαξι και εξηγαγε το Usb.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Έχω δοκιμάσει να κάνω όλους τους συνδυασμούς. Δοκίμασα να περάσω πάλι την ενημέρωση και ενώ ξεκινάει κανονικά μετά από αρκετή ώρα. Βγάζει ότι έχει κατεστραμμένα αρχεία. Αν αφήσω το φλασάκι επάνω και σβήσω ανάψω το αυτοκίνητο ξεκινάει πάλι το update απ την αρχή με το ίδιο αποτέλεσμα. Αν βγάλω το φλασάκι πάλι βγάζει το μήνυμα ότι θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση να μη βγάλω το φλασάκι αλλά το φλασάκι δεν το έχω επάνω.
Στο σέρβις που θα το πάω υπάρχει περίπτωση να μου το κάνουν reset η να μου περάσουν το update αυτοί με το διαγνωστικό; Διαφορετικά δεν θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση ποτέ απ ότι βλέπω
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Βασική ερώτηση: το update έχει γίνει (δηλαδή έχει πλέον την καινούρια έκδοση χαρτών) ?

Αν ναι, τότε πες στο service ότι έχει ξεμείνει αυτό το θεματάκι με την υπενθύμιση, ίσως κάτι έχουν να το διορθώσουν. Αν όχι, να σου περάσουν αυτοί τους χάρτες, πολύ δύσκολο ως απίθανο, θα πρέπει να κάνεις όλη τη διαδικασία εσύ
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έχει γίνει η αναβάθμιση. Θα πρέπει να το τσεκάρω. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω τρόπο να το περάσω εγώ χωρίς σφάλμα. Ας ελπίσουμε ότι θα του κάνουν έστω ένα reset ώστε να δοκιμάσω πάλι να τους περάσω εγώ.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Επανέρχομαι στο θέμα. Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο βρέθηκε λύση. Έκανα format ξανά το flashακι σε exfat,κατέβασα ξανά (3-4 φορά) τους χάρτες και έκανα unzip τα αρχεία στο flashακι με το default πρόγραμμα των windows και όχι με κάποιο άλλο πχ winzip winrar κλπ. Απενεργοποίησα το Wi-Fi και το auto update στο αυτοκίνητο και η όλη διαδικασία προχώρησε και ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς σφάλματα κλπ.
Υγ η τελευταία ενημέρωση των χαρτών είναι η F11 για όποιον ενδιαφέρεται
 
  • Like
Αντιδράσεις: The Ace

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread