Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Oχι ! η ποιοτητα της λαμας με το "κεφαλι" του κλειδιου δεν μου αρεσε καθολου, γιαυτο λεω να βγαλω μονο τη λαμα απο εκει και να την βαλω πανω στο γνησιο.
 

Πανος

Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Μου δάγκωσε ο σκύλος το κλειδί! Από ότι δοκίμασα δουλεύει...δεν έπαθε κάτι η πλακέτα λογικά! Είναι και ο συναγερμός μαζί! Λοιπόν...Θέλω να το αλλάξω και έχω μια απορία αν κάνει το αναδιπλουμενο χωρίς να αλλάξω το κλειδί!
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Χωρίς να αλλάξεις την πλακέτα εννοείς. ..???

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1403294541[/time]
Μπορεις να το κανεις αναδιπλουμενο με την πλακετα που εχεις τωρα και οπως ειναι τ κλειδί...
 

Πανος

Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Λοιπόν από ότι διάβασα γίνεται απλά πρέπει να κοπεί μια λάμα! Τι εννοούν; Αυτή άκρη άκρη στο κλειδί;
 

Πανος

Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Οπότε θέλει μοντα το κλειδί δεν μπορώ να πάρω το κέλυφος και να το κάνω μόνος;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
:D :D :D

υπαρχουν καποιοι κλειδαραδες που φτιαχνουν οτι κλειδι θελετε και το προγραμματιζουν με κόστος 60-80 ευρω.

δεν θυμαμαι το κοστος ανικαταστασης κλειδιου στην αντιπροσωπεία.
 

Πανος

Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Φιλικη τιμη 30ευρω αναδιπλουμενο με την ιδια πλακετα! Θα παω απο Δευτερα! ευχαριστω παιδια! και για τα γαματα off topic σχολια! χαχαχα  :D
 

_Pavlos_

Rookie
Dec 1, 2015
13
0
0
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να παραγγείλω το παρακάτω κλειδί:

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-UNCUT-3-BUTTON-FLIP-HU101-KEY-REMOTE-FOB-FOCUS-FIESTA-CMAX-BATTERY-CHIP-/291638219064?hash=item43e6fe1138:g:3SYAAOSwqu9VSm5M

Στο ebay δίνει αυτά τα χαρακτηριστικά: 433 mhz HU101 Blade & Battery & New 4D63 chip

Γνωρίζει κανείς αν το 4D63 chip που έχει θα είναι συμβατό με fiesta MK7 του 2011;

Επιπλέον έχει κάνει κανείς τη διαδικασία κοψίματος λάμας και επαναπρογραμματισμού στη Θεσσαλονίκη για να συστήσει κανένα μαγαζί;

Ρώτησα σήμερα στο κεντρικό κατάστημα πι και φι στην καλαμαριά (για να μου κάνουν αυτοί το κλειδί) αλλά ο υπάλληλος δεν ήταν σίγουρος για το αν μπορούν να προγραμματίσουν το chip του immobilizer και επίσης μου είπε ότι το κλειδί δε θα έχει πλακέτα για τον τηλεχειρισμό (τζάμπα με παρέσυρε η διαφήμιση στο site τους)!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις και τα δύο κλειδιά του αυτοκινήτου και θέλεις να πάρεις και τρίτο;
 

_Pavlos_

Rookie
Dec 1, 2015
13
0
0
kostg said:
Έχεις και τα δύο κλειδιά του αυτοκινήτου και θέλεις να πάρεις και τρίτο;

Δυστυχώς έχω μόνο το ένα (το δεύτερο έχει χαθεί). Έχω την εντύπωση πως αν έχεις δύο μπορείς μόνος σου να προγραμματίσεις κάποιο τρίτο. Ισχύει; Και αν ναι τότε αν καταφέρω και φτιάξω ένα δεύτερο θα μπορώ μετά με τα δύο που θα έχω να κάνω προγραμματισμό μόνος μου σε κάποιο τρίτο ή χρειάζεται τα δύο κλειδιά του εργοστασίου;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
_Pavlos_ said:
Δυστυχώς έχω μόνο το ένα (το δεύτερο έχει χαθεί). Έχω την εντύπωση πως αν έχεις δύο μπορείς μόνος σου να προγραμματίσεις κάποιο τρίτο. Ισχύει; Και αν ναι τότε αν καταφέρω και φτιάξω ένα δεύτερο θα μπορώ μετά με τα δύο που θα έχω να κάνω προγραμματισμό μόνος μου σε κάποιο τρίτο ή χρειάζεται τα δύο κλειδιά του εργοστασίου;
Αυτο γινεται μονο με το fiesta mk6 αν εχεις 2 κλειδια να προγραμματισεις και τριτο στο μκ7 δεν γινεται θελει προγραμματισμο απο αντιπρωσωπεια αλλα μπορεις μονο να προγραμματισεις τον τηλεχειρισμο. ομως πριν το αγορασεις αν εχεις το κλειδι με τον τηλεχειρισμο ανοιξε το και δες τον κωδικο για να ειναι συμβατο με την μοναδα του τηλεχειρισμου το καινουριο κλειδι  αν εχεις τον κωδικο αυτον π.χ 3M5T 15K601 AB πρεπει να παρεις το αντιστοιχο η να ειναι ιδια τα ψηφια π.χ 15K601 AB
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όσον αφορά το ανακλινόμενο κλειδί, θα πρέπει να το ψάξεις με τον κωδικό της Ford και όχι τους κωδικούς που γράφει το ebay στο link που ανέβασες.
Ένα κλειδί που λογικά σου κάνει, είναι το παρακάτω (3M5T 15K601 AB):

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-3-BUTTON-FLIP-KEY-TRANSPONDER-3M5T-15K601-AB-FREE-POST-/111838810863?hash=item1a0a1cd2ef:g:9McAAOSw91NTuBxH

Όσον αφορά τον προγραμματισμό, θα συμφωνήσω με τον pt1986 παραπάνω. Θα πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία. Αλλά όχι μόνο γι' αυτό το λόγο. Επειδή πήρες το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο και επειδή το κλειδί (ή κλειδιά) που ΔΕΝ έχεις μπορεί να το (τα) έχει κάποιος άλλος, θα ζητήσεις από την αντιπροσωπεία να σου ακυρώσει ότι άλλο κλειδί έχει στη μνήμη του ο εγκέφαλος και να ξαναπρογραμματίσεις μόνο αυτά που έχεις εσύ. Εγώ στη θέση σου έτσι θα έπραττα.
Φιλικά πάντα.
 

_Pavlos_

Rookie
Dec 1, 2015
13
0
0
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Ξεκαθάρισε το τοπίο τώρα!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
επιτέλους επιτέλους επιτέλους
Σήμερα έφτιαξα το κλειδί μου και εγω.

Τα τι πρέπει να προσέξουμε με το κλειδί τα έχουν πει παραπάνω.
τα 3α Βήματα χάραξη προγραμματισμός τηλεχειρισμόυ Κι προγραμματισμός imobilaozer δεν τα έχει γράψει κάποιος.

1 ον χάραξη...
Αν έχουμε το καρτελάκι με τους κωδικούς το χαράζουμε με τους κωδικούς που έχει το καρτελάκι. εγώ δεν τους είχα.  Υπάρχει τρόπος να βρούμε μόνοι μας τους κωδικούς.
Καθε κλειδί έχει 6 σημεία κοπής. κάθε σημείο μπορεί να έχει 4 βαθμίδες κοψίματα. στην παρακάτω φωτογραφία θα δείτε ακριβός τι είναι κάθε βαθμίδα.
http://www.fordscorpio.co.uk/images/doorkeya.JPG
Βρήκα και έναν αλγόριθμο αλλά δεν με βοήθησε πουθενά εμένα.
Ειχα την εντύπωση οτι το μηχάνημα διαβάζει το ένα κλειδί και γράφει το άλλο αλλά το μηχάνημα που είχε ο κλειδαράς που πήγα δεν διάβαζε και απ ότι μου είπε δεν υπάρχει να διαβάζει και να γράφει αυτά τα κλειδιά και χωρίς το ταμπελάκι μόνο η ford χαράζει.

2. βήμα imobilaozer...
απλό και εύκολο αν έχεις 2 κλειδιά θέλει μόνο 10 sec
Βαζεις το πρωτο κλειδι το γυρίζεις στη σκάλα on για 3α sec μετα το βάζεις στην off και το βγάζεις. Μετα βάζεις το 2ο και ακολουθείς την ίδια διαδικασία και μετά το τρίτο (νεο κλειδί) πάλι on off. όλα αυτά σε 10sec. Μετά βάζουμε μπροστά με το νέο...
Αν δεν έχουμε 2ο κλειδιά πάμε στην αντιπροσωπεία όπου οι τιμές πονάνε πολυ.
(δεν το βρήκα στο manual αυτό αλλά Google και το δοκίμασα και δουλεύει..)


3. τηλεχειρισμός...
βάζεις ενα κλειδί που έχει τηλεχειρισμό και δουλεύει και το γυρίζεις απο το off στο on 4ης φορές σε 6sec μετά πατάς ενα κουμπί απο κάθε τηλεχειρισμό που έχεις. ακόμα και απο τα ίδια προγραμματισμένα και μετα βάζεις μπροστά με ένα απο τα κλειδιά.
( αυτο το βρήκα στο manual στη σελίδα 27)

Για έμενα το πιο δύσκολο ήταν να βρω το κλειδί.

Ευχαριστώ τον Kostg και για το χρόνο του και για όλα. :) :) :)
 

trojanhorse

Rookie
Jan 17, 2012
15
1
3
Αθηνα
επιτέλους επιτέλους επιτέλους
Σήμερα έφτιαξα το κλειδί μου και εγω.

Τα τι πρέπει να προσέξουμε με το κλειδί τα έχουν πει παραπάνω.
τα 3α Βήματα χάραξη προγραμματισμός τηλεχειρισμόυ Κι προγραμματισμός imobilaozer δεν τα έχει γράψει κάποιος.

1 ον χάραξη...
Αν έχουμε το καρτελάκι με τους κωδικούς το χαράζουμε με τους κωδικούς που έχει το καρτελάκι. εγώ δεν τους είχα. Υπάρχει τρόπος να βρούμε μόνοι μας τους κωδικούς.
Καθε κλειδί έχει 6 σημεία κοπής. κάθε σημείο μπορεί να έχει 4 βαθμίδες κοψίματα. στην παρακάτω φωτογραφία θα δείτε ακριβός τι είναι κάθε βαθμίδα.
Βρήκα και έναν αλγόριθμο αλλά δεν με βοήθησε πουθενά εμένα.
Ειχα την εντύπωση οτι το μηχάνημα διαβάζει το ένα κλειδί και γράφει το άλλο αλλά το μηχάνημα που είχε ο κλειδαράς που πήγα δεν διάβαζε και απ ότι μου είπε δεν υπάρχει να διαβάζει και να γράφει αυτά τα κλειδιά και χωρίς το ταμπελάκι μόνο η ford χαράζει.

2. βήμα imobilaozer...
απλό και εύκολο αν έχεις 2 κλειδιά θέλει μόνο 10 sec
Βαζεις το πρωτο κλειδι το γυρίζεις στη σκάλα on για 3α sec μετα το βάζεις στην off και το βγάζεις. Μετα βάζεις το 2ο και ακολουθείς την ίδια διαδικασία και μετά το τρίτο (νεο κλειδί) πάλι on off. όλα αυτά σε 10sec. Μετά βάζουμε μπροστά με το νέο...
Αν δεν έχουμε 2ο κλειδιά πάμε στην αντιπροσωπεία όπου οι τιμές πονάνε πολυ.
(δεν το βρήκα στο manual αυτό αλλά Google και το δοκίμασα και δουλεύει..)


3. τηλεχειρισμός...
βάζεις ενα κλειδί που έχει τηλεχειρισμό και δουλεύει και το γυρίζεις απο το off στο on 4ης φορές σε 6sec μετά πατάς ενα κουμπί απο κάθε τηλεχειρισμό που έχεις. ακόμα και απο τα ίδια προγραμματισμένα και μετα βάζεις μπροστά με ένα απο τα κλειδιά.
( αυτο το βρήκα στο manual στη σελίδα 27)

Για έμενα το πιο δύσκολο ήταν να βρω το κλειδί.

Ευχαριστώ τον Kostg και για το χρόνο του και για όλα. :) :) :)
Ευχαριστούμε ολα αυτά γίνονται και στα mk7 ;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ευχαριστούμε ολα αυτά γίνονται και στα mk7 ;
Γίνονται Αλλά πλέων υπάρχουν αρκετά κληδαράδικα που με περίπου το ίδιο κόστος και 0 κόπο μπορούν να στο φτιάξουν. Αν θυμάμαι καλά με το απλό κλειδί και 50€ στο φτιάχνουν έτοιμο για χρήση
 
  • Like
Αντιδράσεις: trojanhorse

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread