Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
παιδια καλησπερα εχω παρει και εγω το εν λογο κλειδι απο το ebay με τα chipakia του μεσα ολα,τωρα θελω την βοηθεια σας που παω να το χαραξω (σε κλειδαρα)??? και που παω να μου το ρυθμισουν ωστε να ανιγει ο κινητιρας με το καινουργιο κλειδι και να λειτουργισουν και τα κουμπια του κλειδιου (συναγερμος)???
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Καλησπερα, Εγω πηγα σε 4 κλειδαραδες τελικα μονο ενας μπορεσε και μου το'κοψε. Μετα πας στην ford και στο προγραμματιζουν. Αυτο που πρεπει να προσεξει αυτος που θα στο ανοιξει ειναι να μην χασει το chip που εχει μεσα, (εμεις το ψαχναμε μια ωρα στο συνεργειο).
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
επειδη ειμαι λιγο ασχετος σορρυ κιολας οταν λες προγραμτισζμο ?
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Για να το αναγνωριζει το αυτοκινητο σου , πας στη ford, αν θυμαμαι καλα γυρω στα 15 ευρω βγηκε.
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
και με το συναγερμο τι γινετε αδερφε
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Εμενα δεν ειχε συναγερμο μονο το κεντρικο κλειδωμα αλλα φανταζομαι οτι η ford στο κανει και αυτο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το immobilizer και το κεντρικό κλείδωμα στο mk6 τα ρυθμίζεις μόνος σου, αρκεί βέβαια να έχεις κόψει το κλειδί σε κλειδαρά. Γράφει στο manual πως. Δε χρειάζεται να πας στην αντιπροσωπεία.
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
δεν εχω το συναγερμο τον μανισιο εγω οποτε λογικα δεν θα μπορεσω να το κανω εχο δηλαδη ξεχοριστω  κλειδι να βαζω μπρος και ξεχωριστο να κλειδονω το αμακσι με σιναγερμο ενω με το καινουργιο το κλειδι π εχω θελο να το ριθμισο να κλειδωνει το αμαξι και να το ανοιγω με τιν μιζα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Aν κατάλαβα καλά δηλαδή, το εργοστασιακό σου κλειδί δεν έχει κουμπιά πάνω (για το κλείδωμα-ξεκλείδωμα). Είναι το απλό, σωστά;

fr.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τότε είναι δύσκολο αυτό που ζητάς. Τι εννοώ: Για να επικοινωνήσει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου με ένα τηλεχειριζόμενο κλειδί και να μπορεί να κλειδώνει-ξεκλειδώνει τις πόρτες, χρειάζεται έναν διαφορετικό "εγκέφαλο" (gem λέγεται και βρίσκεται κάτω από το τιμόνι και λίγο αριστερά) από αυτόν που ήδη διαθέτει το αυτοκίνητό σου που δεν έχει τηλεχειριζόμενο κλειδί από το εργοστάσιο. Αυτό θα σε βάλει σε αρκετά έξοδα, καθώς εκτός από τα νέα κλειδιά (με κουμπιά) θα χρειαστεί να αλλάξεις και αυτόν τον εγκέφαλο (που είναι ακριβούτσικος) και να προγραμματίσεις το αυτοκίνητό σου - αναγκαστικά - σε αντιπροσωπεία.
Το ότι έχεις συναγερμό (όχι ford) o οποίος ήδη κλειδώνει-ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο δεν έχει να κάνει με το εργοστασιακό κλειδί. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
οποτε το καινουργιο κλειδι μονο θα ανιγει τον κινητιρα και τιποτα αλλο αυτο ενοεις?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς, θα ανοίγει τον κινητήρα (εφόσον το προγραμματίσεις στο immobilizer).
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
που οπως ειπες και πιο πανω μπορω να το κανω και μονος μου στο manual σωστα?
 

kalgefteas

Original poster
New member
May 31, 2013
86
0
0
οκ σε ευχαριστω με βοηθεισες παρα πολυ !!
 

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
Υπάρχει καποια διαφορα απο το εργοστασιακο με τα 3 κουμπια,που ανοιγουν - κλεινουν πορτες και μπαγκαζ;
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Υπαρχει κανα λινκ το ebay για ανακλεινωμενα κλειδια για εμας με τα παλια ST!????
 

apitt

Newbie
Σεπτ. 6, 2014
9
0
1
Καλησπερίζω την παρέα ... Ψάχνω για ανακλεινώμενο κλειδί και εχω βρεί κάποια με  κωδικό 98AG15K601AB ταιριάζουν ;  Η να ψάχνω μόνο για 3M5T15K601ΑΒ ;
Τώρα έχω το 2S6Τ 15Κ601 ΑΒ
Ευχαριστώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το 98AG*** δεν ειναι ανακλινώμενο, αλλά το απλό και δεν κάνει για τα fiesta αλλά για τα πρώτα focus. Εσυ θέλεις το 3Μ5Τ-15Κ601-ΑΒ (mk6 facelift και mk7).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread