Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
fiesta77 said:
Εγώ έχω βάλει τα ελατηρια Eibach 3 πόντων και αμορτισέρ ΚΟΝΙ κίτρινα. Τα ΚΟΝΙ έχουν ρυθμισθεί μία σκάλα προς το σκληρό  τα εμπρός και τέρμα μαλακό τα πίσω Το κράτημα βελτιὠθηκε δραματικά. Δεν μπορώ να πώ ότι κοπανάει αλλά έχασε λίγο σε άνεση. Στους ελληνικούς δρόμους είναι αναμενόμενο. Θεωρώ ότι έτσι θα έπρεπε να ήταν το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο. Ευθυγράμμιση έκανα στις προδιαγραφές το κατασκευαστή .

σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1493126701[/time]
όταν είναι πιο κοντό το ελατήριο μπορεί να ρυθμιστεί τέρμα μαλακό το πίσω; εμένα ο μηχανικός μου τα έχει βάλει αν δεν κάνω λάθος μπρος-πίσω στη μέση μεταξύ τερμα μαλακου και τέρμα σκληρού.
γενικά και μόνο ελατήρια που αλλάζουν κάποιοι σαν πιο οικονομική λύση, η διαφορά είναι αισθητή στο κράτημα λόγω του κέντρου βάρους που χαμηλώνει. και δεν έχεις την αίσθηση ότι σε τραβάει όταν στρίβεις με καμια 120-140χλμ.
εγω που μένω παλλήνη γενικα οι δρομοι εδω τρυγυρω είναι σχετικά καλοι και με ελάχιτες λακούβες, μόνο μερικά σκαμπανεβάσματα που δεν είναι ισιος ο δρομος δηλαδή. άμα κατέβω κανά πειραία ασ πουμε. μου την δίνει αφάνταστα με τις κωλολακούβες.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Οταν λεω τι αμορτισερ πρεπει να κοιταξω εννοω π.χ τα κονι κιτρινα βγαινουν αλλα για πετρελαιο και αλλα για βενζινη ή το ιδιο αμορτισερ μπαινει και στα 2 αυτοκινητα?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
αν μου στείλεις μια φώτο την άδεια σου, μπορώ να ρωτήσω και να μας πουν εαν κάνουν και για πετρέλαιο
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Θα σου στειλω αυριο με πμ.
Τωρα ενα παραδειγμα εφερα, η απορια μου ειναι γενικη, παντως δεν μου φαινεται λογικο να ταιριαζουν.
Διαφορετικο βαρος το ενα μοτερ με το αλλο.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
@fIESTARIS
Τα στοιχεια που βλεπεις ειναι παντελως λαθος.
Τα 1000 αρακια παιζουν απο 1045 κιλα μεχρι τα 1128 κιλα εξαρταται απο τον εξοπλισμο που εχουν
αλλα και αν εχουν ηλιοροφη η οποια και μονη της επιβαρυνη  52 κιλα το αυτοκινητο.
Τα  πετρελαιοκινητα τα 1500 η 1600 ειναι ακομη βαρυτερα και απο τα 1600 st .
Παιζουν απο 1235(ST) κιλα τα φτωχα μεχρι τα 1375 τα πλουσια και τετραπορτα.
Οποτε καταλαβαινεις οτι τα πετρελαια ειναι βαρυτερα.
Μηπως εχουν μπλεξει τα πραγματα με τα focus.
Επι πλεον να ξερουμε ολοι μας ,οτι οι καροτσες στα πετρελαιοκινητα εχουν περιπου
300 και πλεον κολλησεις επιπλεον στην καροτσα.
Οπως και τα μοντελα με ηλιοροφες ειναι βαρυτερα γιατι εχουν ουρανους τυπου σαντουιτς
και διπλες κολωνες εμπρος για ενισχυση της στρεπτικης ακαμψιας.
Γιαυτο αυτοκινητα επιδοσεων σαν το st με ηlιοροφη φορουν αλλα ελατηρια γιατι εχουν
πολυ ψηλοτερα το κεντρου βαρους τους.

Αυτα ξερω εγω.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
ρώτησα τον ρελλά δινωντάς τον αριθμό πλαισίου  του doffy που έχει πετρελαιοκίνητο και μου απάντησαν ότι κανονικά μπαίνουν τα κόνι κίτρινα σπορτ.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Φιλε μου καλε σου ειπε τα ΚΟΝΙ γιατι απλα τα κονι ρυθμιζονται απο πανω ευκολα.
Το κατα ποσο ειναι ευκολα να πετυχει καποιος  την καταληλη ρυθμιση σε σχεση με τα
ελατηρια που φοραει ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.
Γιατι για να πετυχουμε την σωστη ρυθμιση ενος αμορτισερ με ενα ελατηριο επανω στο αυτοκινητο,δεν κανουμε πειραματα ΝΟΜΙΖΩΝΤΑς...
Αλλα χρειαζομαστε τεσσερεις ψηφιακες ζυγαριες για αυτοκινητο που μπαινουν η καθε μια κατω απο καθε τροχο ,και με σωστες πιεσεις στα λαστιχα ρυθμιζουμε το ιδιο ακριβως πατημα εκφραζομενο σε βαρος για να εχουμε ισσοροπημενη συμπεριφορα αυτοκινητου.
Πιασε το αυγο και κουρευτο.
Καλυτερα λοιπον τα ετοιμα αμορτισερ που ειναι ρυθμισμενα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,και ελατηριο.
Οι αναρησεις ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟς ΜΠΕΛΑς ακομα και για τα εργοστασια.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
και ξανα λέω... ρώτησα τον ρελλά για το αν κάνουν τα κόνι κίτρινα σπορτ σε πετρελαιοκίνητα φιεστα mk7.5, δεν έχει καμιά σχέση το αν ρυθμίζονται εύκολα τα μπροστινά σε αυτό που έγραψα πιο πάνω. φαντάζομαι ένας έμπειρος μηχανικός του οποίου έχουν περάσει αρκετά αυτοκίνητα από εργοστασιακά μέχρι και πειραγμένα, έχει τεχνογνωσία και δεν αναφέρομαι σε αυτή που πουλάνε οι "μπακάλιδες". έχουμε δει και τα τρελά μαστόρια των αντιπροσωπειών που υποτίθεται πρέπει να έχουν άριστη γνώση σε οτιδήποτε αφορά το εκάστοτε αυτοκίνητο εταιρείας και το μόνο που ξέρουν είναι να σου πετάνε μια παπάτζα και να σε χρεώνουν εργατοώρες.

εαν κάποιος με πετρέλαιο γουστάρει να βάλει κόνι, εγω απλά του λύνω το ερώτημα ότι ταιριάζουν, απο εκεί και έπειτα είναι θέμα του εκάστοτε μαστόρου που θα το πάει. δεν φταίνε τα κόνι ή οποιαδήποτε αλλής εταιρείας η οποία πουλάει ρυθμιζόμενα αμορτισερ ή αναρτήσεις, στο κατά πόσο θα επιτευχθεί σωστή ρύθμιση  
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5


Καλησπέρα σε όλους,οι αναρτήσεις μου στο mk7,5,μετά από αλλαγή ελαστικών και μέτρηση,έβγαλαν αυτά τα ποσοστά,ο λαστιχας πρότεινε αλλαγή σε bilstein(δεν ξέρω ποια) με κόστος 400€ σύνολο με τοποθέτηση.

Φοράει 195/50/16 από εργοστάσιο,τι έχετε βάλει οι περισσότεροι,eibach για χαμήλωμα και sachs sport μου έχει προταθεί,αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες τι και πώς.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ναι είναι σε μέτρια κατάσταση. Πρέπει να ξέρεις τι Bilstein θα βάλει για να εξετάσεις και το εύλογο κόστος. Σε kayaba και Sachs το κόστος είναι περίπου 100 χαμηλότερα μαζί με τοποθέτηση. Επίσης να σιγουρέψεις ότι η ανάρτηση που θα βάλει επισκευάζεται. Έτσι δε θα χρειαστεί να ξαναπληρώσεις νέα αμορτισέρ, μόνο 100 ευρώ περίπου τσιμουχες-λαδια και τοποθέτηση

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
Last edited:

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Εκανα ερωτηση για αμορτισερια και σετ χαμηλωματος,μου προταθηκε σαν τοπ επιλογη,τα κλασσικα bilstein κιτρινα,με κοστος 695 ευρω,eibach χαμηλωμα 205 ευρω,συνολο δηλαδη 900 ευρω,το αυτοκινητο μου ειπε το μαστορι θα γινει αρκετα πιο σκληρο,δεν θα κοπαναει βεβαια.

Εναλλακτικες,sachs στη μιση τιμη περιπου,απλα δεν καταλαβα αν τα sachs συνδιαζονται με eibach χαμηλωματος.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να μετατρεψω το 1.0 σε αμαξι που θα με κουραζει στις βασικες μετακινησεις,οποτε μαλλον προσανατολιζομαι σε μια πιο φτηνη λυση,που να ειναι ισαξια η ελαφρως καλυτερα απο τα εργοστασιακα.

Τι εχετε επιλεξει οι περισσοτεροι για το Fiesta 1.0 σας.
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν καποιος μενει Θεσσαλονικη ή κοντα στην Θεσσαλονικη ας ρωτησει και τον jamsport Κυρλαγκιτση.
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Κάποια άλλη επιλογή εκτός κυρλαγκιτση? Κάτι από sachs η kayaba σε κατηγορία σπορ που να συνδυάζεται με eibach?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Απο οσο γνωριζω οχι. Με ελατηρια σπορ μονο κονι η μπιλστειν απο οσο γνωριζω.
Τα καγιαμπα ειναι περιπου λιγο σφικτοτερα απο τα εργιστασιακα ως επι το πλειστον.
Post automatically merged:

Αν θελεις καποια απλη επιλογη, αλλα θεωρητικως τουλαχιστον λιγο πιο σφικτα τοτε kayaba excel g.
Ωστοσο πιθανως να ειναι ικανοποιητικο το αποτελεσμα πιθανως να μην ειναι.
Τα Β6 ειναι με εργοστασιακα ελατηρια, τα Β8 ειναι με ελατηρια χαμηλωματος.
Για τις ελλαδιτικες οδους προτιμοτερο ειναι να μην αλλαχθουν τα ελατηρια με ελατηρια χαμηλωματος, ιδιως για ενα απλο 1000αρι. Αν θελεις καποτε να μετατραπει σε δευτερο ή τριτο σταδιο τοτε ειναι αλλο ζητημα.
 
Last edited:

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Επειδη εψαχνα αναρτηση να αλλαξω και να χαμηλωσω ταυτοχρονα εαν θα πηγαινα σε Β8 μπορει να συνδυαστει με ελατηριο χαμηλωματος αλλα τις μπουρδες του καθε μαγαζατορα οτι ΔΕΝ θα κοπαναει δεν μπορω να τις ακουω. Μπηκα σε 1000ρι χαμηλωμενο και το αμαξι κοπαναει κανονικα και με το νομο ειδικα σε καθημερινο αμαξι ειναι αποτρεπτικο να γινει. Βαλε μαμα αναρτηση γνησια ford που την βρισκεις σε καλες τιμες γενικα και θα εισαι μια χαρα. Οσο χαμηλωνεις και σφιγγεις τοσο θα γινεται κουδουνιστρα το αυτοκινητο σου καθημερινα με αποτελεσμα να μην σε αφηνει ευχαριστημενο !
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Γι'αυτό ακριβως ήθελα να πάρω γνώμες από τα παιδιά που έχουν αλλάξει αμορτισερια,η όσους έχουν δοκιμάσει κάτι πιο σπορ για καλύτερο κράτημα,μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι,κλαίμε τα λεφτά και βρίζουμε για τα κοπανηματα.

Sachs απλά φοράνε τα μαμά fiesta 1.0 ecoboost?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ειναι φτιαγμενο (φιλτρο, εξατμιση, επαναπρογραμματισμος);
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Ειναι φτιαγμενο (φιλτρο, εξατμιση, επαναπρογραμματισμος);
Το δικο μου 1.0αρι απλα ενα remap φοραει,τιποτε αλλο και το ειχα βαλει για να με ξελασπωνει στις προσπερασεις και οταν το αμαξι ειναι φορτωμενο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread