Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδια καλησπερα.
Την ημερα που θα παραλαμβανα το φιεστα ,ημουν μεσα σε μια αυλη που ειχε ενα 100αρι ,ενα 125 sport ,και ειχε και ενα black edition μεταχειρισμενο που ηταν στα Μεγαρα στην εκδηλωση των 4Τ.
Ειχα λοιπον την ιδεα να δω τα ελατηρια του καθεννος τι διαφορα εχουν.
Και τα τρια ελατηρια ειχαν διαφορετικες πινελιες χρωματος επανω τους.
Εννοω τα χρωματα που εχουν στο πανω μερος τους.
Αυτο σημαινει οτι ειναι διαφορετικοι κωδικοι για το εργοστασιο.
Οπως επισης ειναι διαφορετικα και του πετρελαιοκινητου με ολα τα αλλα.
Ξεκινωντας λοιπον με αυτο το δεδομενο πιστευω οτι εχουν και αντιστοιχα διαφορετικα αμορτισερ.
Εγω απλα ρωταω για την sport αναρτηση του 125 η οποια ξερω απο ξεωο φορουμ οτι ειναι χαμηλοτερη κατα 1,5 ποντους απο αυτην του 100 και προφανως ποιο σκληρη.
Σας μπερδεψα?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
To ίδιο πράγμα είχα κάνει κι εγώ... στο sport του panic26 και στο δικό μου black... είχαν τα ίδια ελατήρια... αμορτισέρ έχουν διαφορετικά. Το ψάξαμε και στα ανταλλακτικά... ελατήρια για 1,0άρια έχουν μόνο δύο ειδών. Αμορτισέρ τριών ειδών
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
riord? ποσο ευχαριστημενος εισαι απο την αναρτηση του black edition?
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
bc coilovers εμπειρια απο κανενα μελος του club?
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Καμιά ανάρτηση για 1.5 tdci? Σκοπεύω να το βελτιώσω και θέλω κάτι καλό για σπορ συμπεριφορά χωρίς να γίνει κούτσουρο λόγω παιδιού. Τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Καλημέρα παλικάρια, τελικά πήρα απόφαση να χαμηλώσω το αμάξι χωρίς να αλλάξω αμορτισέρ!!
Παρήγγειλα ελατήρια EIBACH 30mm χαμήλωμα (145 eura), τη τοποθέτηση δεν ξέρω ακόμα αν θα τη κάνω μόνος μου ή σε μαγαζί. Παντώς τιμές που πήρα για τοπόθετηση ολοι μου είπαν πανω-κάτω 60 euro.
Τώρα τα αμορτισέρ τα λυπάμαι να τα αλλάξω απο τώρα (45.000 χλμ), θα τα αφήσω μέχρι να βγουν off και μετά βλέπουμε...
Θα επανέλθω με εντυπώσεις μετά τη τοποθέτηση και καναδυό βόλτες..
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Επειδή σκέφτομαι και γω κάτι αντίστοιχο, όχι άμεσα, πες μας εντυπώσεις όταν τα βάλεις από άποψη άνεσης (κούτσουρο ή όχι) και αν είναι τόσο χαμηλό που στην πόλη βρίσκεις παντού.
 

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
καλησπέρα παιδιά εγώ προσωπικά με h&r 3.5 είμαι υπέρ ευχαριστημένος
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Καλημέρα παιδιά, χθές τοποθετήθηκαν τα ελατήρια χαμηλώματος.
Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό, έδειξε το αμάξι σε σχέση με το πως ήταν.
Οταν μπορέσω θα βάλω και φωτογαφίες.
Τώρα με μία βόλτα που που πρόλαβα να κάνω, απο θέμα άνεσης η διαφορά είναι πολύ μικρή.
Το ''κοπάνημα'' σε λακουβίτσες και σαμαράκια έχει αυξηθεί ελάχιστά.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις απο περισσότερα χλμ.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Καλημέρα, το έχω συνιθήσει πλήρως, μην σου πω ότι μου φαίνεται πάλι ψηλό :)
Μια χαρά, απο θέμα άνεσης δεν έχει χάσει καθόλου και έχει μειωθεί αρκετά η κλίση στις στροφές.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
doffy έβαλα και γω πριν μερικές μέρες τα eibach pro kit 30mm χαμήλωμα και τα έχω συνδυάσει με κόνι κίτρινα σπορτ. είσαι σίγουρος ότι δεν σου κοπανάει; γιατί μαμά αμορτισερ με ελατήριο χαμηλώματος είναι δεν γίνεται να μην κοπανάει. κανονικά το ελατήριο χαμηλώματος θέλει πιο σπορτ αμορτισερ. μήπως κυκλοφορεις σε δρόμους αλφάδια; :p
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Οταν χαμηλωνουμε απο ελατηριο ,πανω απο 1 ποντο τοτε εχουμε μια σειρα απο προβληματα που πρεπει να αντιμετωπισουμε.
Χρειαζομαστε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αλλα αμορτισερ με κοντυτερο καλαμι.
Αυτα τα ονομαζει SPORT η εταιρεια bilstein οι αλλες δεν ξερω .
Αυτο γιατι αλλαζει η περιοχη που δουλευει το αμορτισερ.
Γιαυτο τα μαμμισια αμορτισερ με κιτ χαμηλωματος κουνανε μαντυλι πολυ γρηγορα.
Το επομενο απαραιτητο ειναι να αλλαξουμε τα bam-stop.
Χαμηλοτερο ελατηριο με αμορτισερ χρειαζεται ποιο κοντα bam-stop και ισως αλλο χρωμα
που δηλωνει την σκληροτητα του.
Τελος καλα θα ηταν τα top-mount να αλλαζονται σε σκληροτερα ,γιατι με ολο τον προηγουμενο -χαμηλοτερο-σκληροτερο συνδιασμο αφηνουν τους τροχους να αλλαζουν γωνιες πολυ ευκολοτερα απο πριν ,με αποτελεσμα το αμαξι να γλυστραει πολυ περισσοτερο
απο οταν ηταν ψηλοτερο,προς μεγαλη εκπληξη μας.
Τελος μια ευθυγραμμηση μεσα στις ανοχες του κατασκευαστη αλλα οσον δυνατον το αυτοκινητο
ποιο κλειστο στη συγκληση του για να αντεχει τις νεες ρυθμισεις,ΑΛΛΟΙΩς
καποια στιγμη ΤΑ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ -ΗΜΙΜΠΑΡΑ -ΣΤΟ ΧΕΡΙ.
Ε
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Καλημέρα, δεν μου κοπανάει, η διαφορά είναι ελάχιστη.
Τα περισσότερα χλμ τα κάνω σε εθνική οδό, αλλά και Χαλκίδα που οι δρόμοι είναι ψιλοχάλια δεν πάω μέσα στις λακούβες, άσε που κόβω πολύ, πάω σαν τη κότα.
Τα αμορτισέρ περιμένω να βγούν off για να τα αλλάξω, τα λυπήθηκα να τα αλλάξω μαζί με τα ελατήρια. Πιστευω τέλος του χρόνου να αλλαχθούν.
Εγω που είμαι diesel τι αμορτισερ πρέπει να κοιτάω?
Εσένα σου κοπανάει τώρα με πιο κοντά αμορτισέρ σε σχέση με πριν?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Είμαι στην ίδια φάση με σένα μόνο που και τα ελατήρια λέω να τα αλλάξω μαζί με το αμορτισέρ όταν.. διότι δεν έχει νόημα τώρα να πληρώνω εργατικά μόνο για τα ελατήρια, φαντάζομαι δεν είναι και λίγα + θα το συνδυάσω. Το πετρέλαιο δεν έχει να κάνει με τα αμορτισέρ όμως μιας και ρωτάς.. δηλαδή το στήσιμο του αυτοκινήτου σαν ευστάθεια και συμπεριφορά είναι κάτι άλλο (και το λέω γιατί και γω πετρέλαιο έχω και δεν λέω επειδή έχω πετρέλαιο ας μην το κάνω).
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Το ξεκινησες αναποδα .Αυτο που επρεπε να προσεξεις ειναι πρωτα τα ελατηρια .
Αυτο γιατι σαν πετρελαιο το αυτοκινητο ειναι αρκετα βαρυτερο απο το αντιστοιχο βενζινης ,και περα απο αυτο ο κινητηρας ειναι ποιο μπροστα τοποθετημενος αλλα και ποιο ψηλα.
Αυτο εχει αποτελεσμα να φορτιζει περισσοτερο τα ελατηρια και τις αντιστρεπτικες οταν το αμαξι
στριβει.
Τωρα ομως ελατηρια που πηρες σκληροτερα ισως -αμφιβαλλω,αλλα κοντυτερα σιγουρα.
Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην επιλογη των αμορτισερ για ποιο μοντελο
βενζινοκινητο πλεον ,θα ειναι ,για να ταιριαξουν με τα ελατηρια.
Ολα αυτα τα λεω με την υποθεση οτι ΔΕΝ ΒΡΗΚΕς ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΤΙΖΕΛ .                                        ΣΠΑΝΙΟ ΕΩΣ ΑΠΙΘΑΝΟ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Karby χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενά σου, με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, βλέπω ότι και το 1.5TDCI και το 1.0 ecoboost έχουν το ίδιο βάρος. Που είδες ότι είναι πιο βαρύ σαν αμάξι το diesel?

Επίσης, το ST-line βγαίνει τόσο σε πετρέλαιο όσο και σε βενζίνη. Θεωρείς ότι αυτά τα δύο που είναι αρκετά χαμηλά έχουν άλλο αμορτισέρ και ελατήρια?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Είναι βαρύτερο το μοτέρ Άρη. Άλλο 1000cc 3 cylinder και άλλο 1500cc ή 1600cc 4 cylinder.
Η eibach π.χ. αν μπείτε στο online catalog στο site της, θα δείτε ότι δίνει διαφορετικό κωδικό για το 1000άρι και το 1600άρι.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Οκ. Απλώς εγώ βλέπω ότι το 1.5TDCI είναι 1575kg ενώ το 1.0 ecoboost είναι 1555kg (δε φαντάζομαι ότι τα 20kg είναι κάτι σημαντικό).

https://www.topgear.com/car-reviews/ford/fiesta/15-tdci-titanium-5dr/spec

https://www.topgear.com/car-reviews/ford/fiesta/10-ecoboost-125-titanium-5dr/spec
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ έχω βάλει τα ελατηρια Eibach 3 πόντων και αμορτισέρ ΚΟΝΙ κίτρινα. Τα ΚΟΝΙ έχουν ρυθμισθεί μία σκάλα προς το σκληρό  τα εμπρός και τέρμα μαλακό τα πίσω Το κράτημα βελτιὠθηκε δραματικά. Δεν μπορώ να πώ ότι κοπανάει αλλά έχασε λίγο σε άνεση. Στους ελληνικούς δρόμους είναι αναμενόμενο. Θεωρώ ότι έτσι θα έπρεπε να ήταν το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο. Ευθυγράμμιση έκανα στις προδιαγραφές το κατασκευαστή .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread