Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
εδω και 10,000 χλμ εχω χαμηλωσει το αμαξι με τα 3,5 ποντα eibach .Οσον αφορα το "στριψιμο" νοιωθω οτι το αμαξι εγινε πιο σταθερο στις στροφες απ οτι με τα εργοστασιακα ελατηρια! βεβαια μπορω να πω οτι τα eibach σαν ελατηρια ειναι αρκετα σκληρα και κοπαναει οσο να ναι.....
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
το εχω σκεφτει και αυτο! και πιστευω οτι η kw v1 ειναι η καλυτερη επιλογη !ο stuparart που την εχει βαλει σιγουρα θα ξερει πιο πολλα ομως :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Chris η KW όντος είναι μια πολύ καλή λύση για το αμάξι μας, λίγο ακριβή αλλά…………. κάνει τρομερή δουλειά, φοβερή αίσθηση στο τιμόνι και στο περπάτημα. Σίγουρα είναι ποιο σφιχτή απ' την εργοστασιακή αλλά παρόλα αυτά δεν κοπανάει καθόλου.
Υ.Σ αν σε ενδιαφέρει κανονίζουμε να το κάνεις βόλτα και μετά αποφασίζεις
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χαμηλωμα με eibach στο μκ7

http://www.european-parts.net/catalog/product_info.php?cPath=124&products_id=902&osCsid=f628cb88218035710d926abb58a8fdf6
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Εχω την εντύπωση οτι η KW είναι απλά κόνι κίτρινα με ρυθμιζόμενα ελατήρια... Βρίσκω υπερβολική την τιμή της...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
Εχω την εντύπωση οτι η KW είναι απλά κόνι κίτρινα με ρυθμιζόμενα ελατήρια... Βρίσκω υπερβολική την τιμή της...

ετσι ειναι οπως τα λες τα kw φορανε koni Κιτρινα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό πως το ξέρετε… υπάρχει κάποιο σχετικό link που θα μπορούσαμε να το δούμε?  ???
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
μπορει καποιος να μου πει τι αναρτηση φοραει απο τη μανα του το 1.6s (μκ7)?
αναρωτιεμαι εδω και 1 χρονο,προσπα8ω να δω τι γραφει το αμορτισερ αλλα δεν διακρινω κα8ολου
 

vagma

Hero Member
turbomaniac said:
Εχω την αντύπωση ποτι η KW είναι απλά κόνι κίτρινα με ρυθμιζόμενα ελατήρια... Βρίσκω υπερβολική την τιμή της...


εισαι λαθος.........δεν φοραει η KW koni αμορτισερ και μαλιστα κιτρινα!!!!! ALCO αμορτισερ φοραει και ειναι ιταλικα(του κωλου)....σε πολυ λιγα αμαξια γενικα δανειζονταν η kw αμορτισερ απο την κονι....

δεν υπαρχουν αλεξη απλα κονι κιτρινα........ειναι τα koni sport και ειναι κιτρινα με ρυθμιζομενο rebound(αποσβεση επαναφορας... ;))
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
Εχω την αντύπωση ποτι η KW είναι απλά κόνι κίτρινα με ρυθμιζόμενα ελατήρια... Βρίσκω υπερβολική την τιμή της...

vagma said:
εισαι λαθος.........δεν φοραει η KW koni αμορτισερ και μαλιστα κιτρινα!!!!! ALCO αμορτισερ φοραει και ειναι ιταλικα(του κωλου)....σε πολυ λιγα αμαξια γενικα δανειζονταν η kw αμορτισερ απο την κονι....

Παιδιά, ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα, περί koni, alco κλπ δηλαδή; Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση;
Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι τα KW που έχω αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό μου γράφουν επάνω KW (αυτοκόλλητα και χαραγμένα) και όχι alco ή koni ή οτιδήποτε. Επίσης, όταν η ανάρτησή μου "χαλάσει", μπορώ να στείλω RMA στη Γερμανία (στη μαμά KW δηλαδή) και μου στείλουν ανταλλακτικά για να επισκευαστεί και να γίνει σαν καινούρια.
Δε μπορώ να συγκρίνω και να συμπεράνω αν η KW είναι καλύτερη ή χειρότερη από την koni ή την alco, γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία από αυτές, μπορώ όμως να πω με σιγουριά ότι η KW καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου και έχω και την καβάντζα ότι όταν τελειώσει η ζωή της έχω σαν επιλογές το να την πετάξω ή να την επισκευάσω με σχετικά μικρό κόστος...
 

vagma

Hero Member
kostg said:
Vagma, ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα, περί koni, alco κλπ δηλαδή; Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση; Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι τα KW που έχω αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό μου γράφουν επάνω KW (αυτοκόλλητα και χαραγμένα) και όχι alco ή koni ή οτιδήποτε. Επίσης, όταν η ανάρτησή μου "χαλάσει", μπορώ να στείλω RMA στη Γερμανία (στη μαμά KW δηλαδή) και μου στείλουν ανταλλακτικά για να επισκευαστεί και να γίνει σαν καινούρια.
Δε μπορώ να συγκρίνω και να συμπεράνω αν η KW είναι καλύτερη ή χειρότερη από την koni ή την alco, γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία από αυτές, μπορώ όμως να πω με σιγουριά ότι η KW καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου και έχω και την καβάντζα ότι όταν τελειώσει η ζωή της έχω σαν επιλογές το να την πετάξω ή να την επισκευάσω με σχετικά μικρό κόστος...

επειδη ισως ολα τα πραγματα δεν βρισκονται στο internet....το χω δει στον επισημο καταλογο της kw σε διαφορα καταστηματα ανταλλακτικων.....και γω δεν το ξερα κωστα αλλα μου το δειξαν....δεν κατηγορω την kw αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!! ακου να την συγκρινουμε με την koni  :mad:.....ο καθενας εχει την γνωμη του βεβαια.....δεκτη δεν λεω....βλακεια να μην ειναι μονο  :D.....το οτι επισκευαζεται εμενα δεν μου λεει τιποτα!!!coilover αναρτησεις της ταξης των 500 ευρω+-300 ευρω ειναι αστα να πανε......αυτες ειναι ενα απλο αμορτισερ με κολλημενο ενα σπειρωμα και τα δακτυλιδια των ελατηριων κλπ......και θελουν να τις λενε οι εταιριες τους ρυθμιζομενες  :D :D :D......ρυθμιζομενες ειναι αυτες που εχουν ρυθμιζομενο υψος,bound,rebound ;)
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
StuparArt said:
Τις έχω στην αποθήκη, μαζί με τα ελατήρα.  Αν είναι θα ρίξω μια ματιά αύριο και θα σου πω.. ;)
κοιταξες φιλαρακι?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
akrida τις κοιταξαμε μαζι εχτες με τον stuparart και δεν εγραφε καποια μαρκα(εστω καποια ονομασια)παρα μονο κατι κωδικους και τιποτα αλλο...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σωστά… απλά δεν πρόλαβα να το ποστάρω. ;)

Η μόνη λύση πιστεύω πως είναι να πάρεις τηλ. σε μια αντιπροσωπία ford και να τους ρωτήσεις. Λογικά θα ξέρουν.
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
ευχαριστω πολυ παιδια για το χρονο σας και τον κοπο σας, να 'στε καλα. Ελπιζω να μη σας εβαλα σε μεγαλο μπελα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Η μόνη λύση πιστεύω πως είναι να πάρεις τηλ. σε μια αντιπροσωπία ford και να τους ρωτήσεις. Λογικά θα ξέρουν.

Μην παίρνεις και όρκο γι' αυτό :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread