Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε ότι πληροφορίες εχουμε για την ανάφλεξη στα ΜΚ7 1.6 Ti-VCT για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
α) Τι μπουζί είναι ιδανικά για το συγκεκριμένο μοντέλο; Τα ιριδίου κάνουν διαφορά ή χρειάζεται να αυξήσεις συμπίεση;

β) Τι μπουζοκαλώδια χρειάζονται; Πάνε ανάλογα με τα μπουζί ή ανεξάρτητα;

γ) Ο πολλαπλασιαστής αναβαθμίζεται κι αν ναι, έχει νόημα;

Θα ήθελα να μάθω συνδυασμούς που έχετε κάνει και τι διαφορά είδατε. Αξίζει τα λεφτά που ενδεχομένως χρειάζεται για τέτοια αναβάθμιση;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
Κοιρα φιλε ιδιαιερη διαφορα δεν θα δεις , αλλα λιγο το ενα , λιγο το αλλο και ολα μαζι θα κανουν δουλεια!! το θεμα οπως ειπες ειναι να καταληξουμε οποιος εχει δοκιμασει να μας πει την γνωμη του!!

απο μπουζοκαλωδια απο οτι ξερω και εχουν δοκιμασει σε αλλα ΜΚ7 το 5star με χαμηλη αντισταση κατι κανουν ...
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Καλη εταιρεια για πολλαπλασιαστες/μπουζοκαλωδια ειναι η MSD ignition, υπαρχει και dealer στην Ελλαδα.
Οσον αφορα τα μπουζι θα συμφερε αυτο που ειπες αν εχεις ανεβασει αλογα σε σχεση με το εργοστασικο, πχ 150+
Η διαφορες που θα δεις δεν ειναι μεγαλες, σε ατμοσφαιρικα μοτερ θελει μεγαλες κινησεις για να δεις μεγαλες διαφορες γενικα.
Κυριως ποιοτητα καυσης θα βελτιωσεις, βοηθαει σε ψηλες στροφες.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
και εάν δεν κάνω λάθος Γιάννη για να βάλεις πολλαπλασιαστή msd θέλει και μια μικρο-μετατροπουλα στην φύσα γιατι δεν είναι ίδια με την μαμά!!
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Ναι σωστά έχεις δίκιο, αλλά εντάξει νομίζω μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε σχετικός χεχεχε.
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις, έχετε και οι δύο από τα πιο "σεβαστά" αμάξια για μένα! Πολλαπλασιαστής προφανώς θα αλλαχτεί μόνο άμα έχει θέμα ο μαμά απλά κάνω έρευνα για το μέλλον! Το ίδιο ισχύει για το επόμενο σέρβις που θα χρειαστούν μπουζί π.χ. να γινόταν η αλλαγή μαζί με τα καλώδια! [mention]nos7[/mention] έχεις παίξει με μπουζί εσύ καθόλου ή μόνο τα μαμά (NGK είναι αν δεν κάνω λάθος).
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Λογικά Δημήτρη δεν θα έχεις πότε πρόβλημα με πολλαπλασιαστή !! τουλάχιστον 11 χρονιά κοντά , που υπάρχει το ΜΚ7 δεν έχω ακούσει κάτι φίλε μου !! φυσικά το ίδιο εύχομαι και για εσένα , όποτε μάλλον μόνο στοχεύμενα θα πας για αλλαγή πολλαπλασιαστή !!

Από μπουζί είχα πει κάποια στιγμή να δοκιμάσω ιριδίου άλλα τελικά δεν το έκανα γιατι πρόλαβε και το δοκίμασε άλλος και μου είπε να μην το κάνω γιατι είχε θέματα ... από τότε δεν δοκίμασα κάτι .... θα ήθελα και εγώ γνώμες μήπως μάθουμε κάτι από κάποιον ;)
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Λοιπόν μια ενημέρωση, έχω παραγγείλει τα μπουζοκαλώδια της Magnecor 8mm (40494) που έμαθα ότι τα προτείνουν και οτι βλέπεις καλή διαφορά σε απόκριση γκαζιού και αίσθηση σπιρτάδας. Δεν περιμένω άλογα παραπάνω, αλλά να νιώσω το αμάξι καλύτερα! Δυστυχώς λόγω κορωνοιού καθυστερούν οι παραγγελίες γιατί είναι made to order από την ίδια τη Magnecor. Ελπίζω να είναι εδώ πριν φύγω διακοπές λολ!
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Δημήτρη έχεις κανένα νέο ?
Nos7 Nos7 λόγω covid έκανα 2 παραγγελίες από διαφορετικές εταιρείες και όλες πήγανε στα αζήτητα γιατί δεν είχε το καλοκαίρι κανένας στοκ και τις ακύρωσα γιατί έμαθα οτι φτιάχνονται κατά παραγγελία από τη magnecor και θέλουνε τουλάχιστον 2 βδομάδες για την παραγωγή. Τελικά αρχές Δεκέμβρη ξαναπαρήγγειλα από Demon Tweeks και επιτέλους έφτασαν Ελλάδα και είναι αεροδρόμιο. Τώρα θα περιμένουμε τα ΕΛΤΑ. Τελικά πήρα τα κόκκινα τα 8.5mm (performance σειρά κωδικός 45494). Μόλις έρθουν θα πέσει τηλεφωνάκι για εγκατάσταση χεχε...Να δούμε πως θα συνδυαστεί με τα καινούρια μπουζί και χοάνη J1 χεχεχε...

Υ.Γ. φοράμε ίδιο κωδικό με Lotus Elise/Exige lol
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Nos7 Nos7 λόγω covid έκανα 2 παραγγελίες από διαφορετικές εταιρείες και όλες πήγανε στα αζήτητα γιατί δεν είχε το καλοκαίρι κανένας στοκ και τις ακύρωσα γιατί έμαθα οτι φτιάχνονται κατά παραγγελία από τη magnecor και θέλουνε τουλάχιστον 2 βδομάδες για την παραγωγή. Τελικά αρχές Δεκέμβρη ξαναπαρήγγειλα από Demon Tweeks και επιτέλους έφτασαν Ελλάδα και είναι αεροδρόμιο. Τώρα θα περιμένουμε τα ΕΛΤΑ. Τελικά πήρα τα κόκκινα τα 8.5mm (performance σειρά κωδικός 45494). Μόλις έρθουν θα πέσει τηλεφωνάκι για εγκατάσταση χεχε...Να δούμε πως θα συνδυαστεί με τα καινούρια μπουζί και χοάνη J1 χεχεχε...

Υ.Γ. φοράμε ίδιο κωδικό με Lotus Elise/Exige lol

περιμένω το τηλ σου τότε για να δούμε τα αποτελέσματα
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Nos7 Nos7 λόγω covid έκανα 2 παραγγελίες από διαφορετικές εταιρείες και όλες πήγανε στα αζήτητα γιατί δεν είχε το καλοκαίρι κανένας στοκ και τις ακύρωσα γιατί έμαθα οτι φτιάχνονται κατά παραγγελία από τη magnecor και θέλουνε τουλάχιστον 2 βδομάδες για την παραγωγή. Τελικά αρχές Δεκέμβρη ξαναπαρήγγειλα από Demon Tweeks και επιτέλους έφτασαν Ελλάδα και είναι αεροδρόμιο. Τώρα θα περιμένουμε τα ΕΛΤΑ. Τελικά πήρα τα κόκκινα τα 8.5mm (performance σειρά κωδικός 45494). Μόλις έρθουν θα πέσει τηλεφωνάκι για εγκατάσταση χεχε...Να δούμε πως θα συνδυαστεί με τα καινούρια μπουζί και χοάνη J1 χεχεχε...

Υ.Γ. φοράμε ίδιο κωδικό με Lotus Elise/Exige lol
Αχγωνομαι λιγο μηπως με τοσες αλλαγες που ετοιμαζεις δω το αμαξι και δεν το αναγνωριζω:p
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
φιλε μου τα μπουζοκαλωδια τα five star ειναι αρκετα καλα θα δεις διαφορα λογο μειωμενης αντιστασης το αυτοκινητο θα ειναι πιο νευρικο και θα εχεις και λιγοτερους ρυπους .......ομως μπορεις να βαλεις και πολαπλασιαστη msd οπου θα χρειαστεις να φτιαξεις εναν ανταπτορα για να κουμπωσεις στην πλεξουδα σου αλλιως παιρνει την μπριζα για τον msd αφαιρεις την υπαρχον μπριζα και βαζεις στην πλεξουδα σου αυτη για τον msd .Tωρα αυτα τα βρισκεις στη racedom στην πατρα καθως να ξερεις φτιαχνουν και οτι μηκος μποζοκαλωδια θες Msd τα οποια εχουν και αυτα μειωμενη αντισταση και τους ακροδεκτες τους βαζουν με πρεσαδορο οποτε εργοστασιακη δουλεια.Εγω ειχα μεινη ευχαριστημενος απο την αλαγη στην αποδοση δεν το μετανιωσα ,εκτοτε τα ρευματα τα φτιαχνω σε οτι αυτοκινητο εχω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
από racedom πήρα και εγώ τα msd και μου άλλαγε τις πίπες για να μπουν στον μαμα πολλαπλασιαστή. Αισθητή η διάφορά !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: kerver0s

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread