Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Original poster
Hero Member
μιας και το αμαξακι μου εχει 47000 χλμ ειπα και γω σαν μικρο παιδι που μαι να αλλαξω τα αμορτισερ του για αρχη !!!! μετα απο εμπεριστατωμενη ερευνα αγορας,συζητησεις και αποψεις διαφορων......συνταυτιστηκα με την αποψη του δασκαλου μου στην πιστα του στελιου οπου με δημοκρατικες διαδικασιες  :p :p :p με επεισε να επιλεξω τα koni sport(κιτρινα)..τα οποια και τα μπρος και τα πισω ειναι ρυθμιζομενα στο rebound...τα εβαλα σημερα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι ισως να ναι η καλυτερη επιλογη αμορτισερ που κανα για το κακομοιρο αμαξι μου!!!!! ρυθμισμενα στο τελειως μαλακο ετσι ωστε να στρωθουν...αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ανεση της αναρτησης ειναι κορυφαια,ενω πριν χτυπαγε λιγο και απο καινουργιο, ενω στις στροφες εχει πιο μικρες κλισεις απο αυτες που χε με τα μαμα αμορτισερ!!!!! βεβαια η συμπεριφορα τους θα αλλαξει στα επομενα χιλιομετρα ενω θα στρωνονται προς το καλυτερο βεβαια

κοστισαν 520 αγορα....με τα ιδια λεφτα μια αλλη επιλογη που ειχα ειναι τα bilstein b8(sprint) τα οποια δεν ειναι ρυθμιζομενα !!!!

τα koni κανουν και για αμαξια με νορμαλ ελατηρια αλλα και για αμαξια που εχουν ελατηρια χαμηλωματος!!!! ;D
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Σε αυτα μαλλον εχω καταληξει και εγω για το δικο μου + ελατηρια χαμηλωματος.Για τα bilstein μου εχουν πει οτι ειναι αρκετα πιο σκληρα.
 

vagma

Original poster
Hero Member
ναι φιλε θεωρω πια αν και τα εβαλα μολις σημερα το οτι ισως ειναι η καλυτερη επιλογη για τα αμαξια μας.....γιατι απλα ειναι ρυθμιζομενα!!!!!!! τα bilstein b8 ειναι πολυ ξερα στην αποσβεση και δεν μπορεις να ρυθμισεις τιποτα!!!!!! βεβαια μπορουν να μιλησουν και παιδια που εχουν επιλεξει bilstein.....να μας πουν το κατα ποσο καλα ειναι....σαφως η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι πιο ανετα στο δρομο και συναμα πιο σφιχτα στις στροφες.....και ειναι στο τελειως μαλακο!!!!!!!! ;D
 

Tolis Fiesta

Rookie
Jun 6, 2010
49
0
0
37
LARISA
καταρχας καλοριζικα και καλα χλμ. Εγω φωραω τα bilstein b8 εχει λιγο κοπανιμα παραπανω αλλα σε διαφορες συζητισεις που εχω κανει βγαζουν παραπανω χλμ.Επεισεις πιο μαλακο ειναι το bilstein b6 που ειναι κατι το ενδιαμεσω απο koni & bilstein b8.
 

vagma

Original poster
Hero Member
ναι δεκτη η οποια αποψη......ναι δεν ξερω ποσα χιλιομετρα θα με βγαλουν :-\,αλλα δεν θα επερνα ποτε τα β6 γιατι ειναι ενα απλο αμορτισερ....και τα β8 ειναι χαμηλωματος και χωρις ρυθμισεις......η επιλογη μου εγινε βασει του σκεπτικου το οτι αν μεινω ευχαριστημενος και απο την σκληροτητα τους αφου ρυθμιζονται απλα δεν θα το χαμηλωσω..........αν τα βαλω τερμα σκληρο και μου φαινονται ακομα και τοτε σχετικως μαλακα τοτε εχω την δυνατοτητα να του βαλω ελατηρια χαμηλωματος........ετσι εχω 2 επιλογες που με τα β6 η τα β8 δεν εχω!!!!!
 

Tolis Fiesta

Rookie
Jun 6, 2010
49
0
0
37
LARISA
απ οτι ξερω σαν αμορτισερ β6 κ β8 ειναι ακριβως ιδια η μονη τους διαφορα ειναι οτι το ενα δεν κανει για χαμηλωμα.επεισεις ειναι και το τι τεριαζει στον καθενα στη οδηγηση.τα τελειως απλα ειναι τα β4
 

vagma

Original poster
Hero Member
ναι το β6 ειναι με κανονικο καλαμι......και τα β8 εχουν καλαμι και κοντο και χοντρο  :eek: και κανουν για χαμηλωμα!!!!!! προτιμω εγω ομως τα ρυθμιζομενα.....ο χρονος θα δειξει για το αν εκανα καλη επιλογη  ;)
 

Tolis Fiesta

Rookie
Jun 6, 2010
49
0
0
37
LARISA
εγω τωρα τα β8 τα φοραω με τα μαμα τα ελατηρια και δεν εχουν καποιο προβλημα.πως και δεν πηρες καμια ρυθμιζομενη?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλοριζικα βαγγο καλα στριψηματα.βαλε κ ενα ελατηριακη χαμηλωματος να δειξει πιο ομορφο το στ!κριμα ειναι να το αφησεις ετσι ψηλο.β8 εχω κ εγω,αρκετα σκληρο κ απολυτο.το αμαξι εχει δεσει πολυ αλλα απο ανεση μηδεν.εκανες την καλυτερη επιλογη με τα κονι,μιας κ ειναι ρυθμιζομενα κ περνουν κ επισκευη ενω τα μπιλστειν οχι.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τα ειμπαχ που φοραω ειναι σκληρα.το ιδιο κ τα απεξ απο οσο ξερω.πιο μaλακα ειναι τα h&r
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
και απο του σ κανουν.ειναι 1 η 2 ποντους πιο χαμηλα απο τα μαμα αν δεν θες να πας σε αφτερμαρκετ κ με κανα 50αρικο τα βρισκεις
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vagma said:
μιας και το αμαξακι μου εχει 47000 χλμ ειπα και γω σαν μικρο παιδι που μαι να αλλαξω τα αμορτισερ του για αρχη !!!! μετα απο εμπεριστατωμενη ερευνα αγορας,συζητησεις και αποψεις διαφορων......συνταυτιστηκα με την αποψη του δασκαλου μου στην πιστα του στελιου οπου με δημοκρατικες διαδικασιες  :p :p :p με επεισε να επιλεξω τα koni sport(κιτρινα)..τα οποια και τα μπρος και τα πισω ειναι ρυθμιζομενα στο rebound...τα εβαλα σημερα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι ισως να ναι η καλυτερη επιλογη αμορτισερ που κανα για το κακομοιρο αμαξι μου!!!!! ρυθμισμενα στο τελειως μαλακο ετσι ωστε να στρωθουν...αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ανεση της αναρτησης ειναι κορυφαια,ενω πριν χτυπαγε λιγο και απο καινουργιο, ενω στις στροφες εχει πιο μικρες κλισεις απο αυτες που χε με τα μαμα αμορτισερ!!!!! βεβαια η συμπεριφορα τους θα αλλαξει στα επομενα χιλιομετρα ενω θα στρωνονται προς το καλυτερο βεβαια

κοστισαν 520 αγορα....με τα ιδια λεφτα μια αλλη επιλογη που ειχα ειναι τα bilstein b8(sprint) τα οποια δεν ειναι ρυθμιζομενα !!!!

τα koni κανουν και για αμαξια με νορμαλ ελατηρια αλλα και για αμαξια που εχουν ελατηρια χαμηλωματος!!!! ;D

θελω τα παλια σου αμορτισερ, μην τα πεταξεις....καλοριζικα

EDIT scorpion : υπαρχουν και pm αλεξη...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
καλοριζικα βαγγο καλα στριψηματα.βαλε κ ενα ελατηριακη χαμηλωματος να δειξει πιο ομορφο το στ!κριμα ειναι να το αφησεις ετσι ψηλο.β8 εχω κ εγω,αρκετα σκληρο κ απολυτο.το αμαξι εχει δεσει πολυ αλλα απο ανεση μηδεν.εκανες την καλυτερη επιλογη με τα κονι,μιας κ ειναι ρυθμιζομενα κ περνουν κ επισκευη ενω τα μπιλστειν οχι.

οχι ρε σύ παίρνουν και τα δικά σου επισκευη. Πάρε ένα τηλέφωνο στην BUD RACING που είναι κάπου στην Κάρπου...
 

vagma

Original poster
Hero Member
Tolis Fiesta said:
εγω τωρα τα β8 τα φοραω με τα μαμα τα ελατηρια και δεν εχουν καποιο προβλημα.πως και δεν πηρες καμια ρυθμιζομενη?

δεν σου πε κανεις οτι αν δεν βαλεις ελατηριο χαμηλωματος με το β8 οτι θα χεις προβλημα.... ;) απλα το αμορτισερ ειναι φτιαγμενο για χαμηλωμενα αυτοκινητα.


εννοεις ρυθμιζομενη καθ υψος !!!!! με λιγοτερα απο 100 ευρω με τα ιδια ελατηρια γινεται και αυτο !!!!! εεεεεεε βλεποντας και κανοντας..........μαρουλια που πουλανε???

στα koni τα ελατηρια που ταιριαζουν ειναι τα kilen,viden,h@r

αλεξη τα εχω τα παλια(μετρημενα 85% μπροστα,60% πισω) ελα να τα παρεις !!!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vagma said:
δεν σου πε κανεις οτι αν δεν βαλεις ελατηριο χαμηλωματος με το β8 οτι θα χεις προβλημα.... ;) απλα το αμορτισερ ειναι φτιαγμενο για χαμηλωμενα αυτοκινητα.


εννοεις ρυθμιζομενη καθ υψος !!!!! με λιγοτερα απο 100 ευρω με τα ιδια ελατηρια γινεται και αυτο !!!!! εεεεεεε βλεποντας και κανοντας..........μαρουλια που πουλανε???

στα koni τα ελατηρια που ταιριαζουν ειναι τα kilen,viden,h@r

αλεξη τα εχω τα παλια(μετρημενα 85% μπροστα,60% πισω) ελα να τα παρεις !!!!


αλήθεια??? πολύ χαίρομαι.. Θα τα πάρω μόλις γυρίσω 12 ιουλίου γιατι τώρα φευγω σε λιγο... Σε έυχαριστώ πολύ, θα σου χρωσταω χάρη...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread