Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Original poster
Hero Member
λοιπον.........μετα το χτεσινο trackday στην πιστα των αφιδνων κοινως καρτοδρομο.....με ρυθμισεις για εμπρος και πισω τις ιδιες.....ρυθμιση rebound στην μεση...καταλαβα τα εξης.....

τελεια !!!!!!!!!! σφικτο σε αποσβεση και πολυ μικρες κλισεις η αναρτηση αν και κατσικι στο υψος........

συμπερασμα....οσοι εχουν fiesta st και θελουν ενα κορυφαιο αμορτισερ χωρις συναμα να χαμηλωσουν την αναρτηση τους.... η λυση ειναι ΜΙΑ....KONI SPORT ΚΙΤΡΙΝΑ :)
 

vagma

Original poster
Hero Member
μετα το χθεσινο trackday στα μεγαρα οσον αφορα την αναρτηση..διαπιστωσα τα εξης...........καμια μα καμια σχεση οδηγικα το αυτοκινητο με την μαμα αναρτηση(αν και πολυ καλη για μαμα) και την αναρτηση που εχω τωρα!!

μακραν καλυτερο με τα koni sport ....σου δινουν μεγαλυτερα περιθωρια προσφυσης...μηδενικα χαζοσπινιαρισματα...μεγαλυετερες ταχυτητες εισοδου-εξοδου σε καθε στροφη........ολα αυτα για χρηση πιστας.

για χρηση στο δρομο ακομα και στην πιο μαλακη ρυθμιση του rebound ειναι πιο ανετο απο το μαμα αμορτισερ...και ελαχιστα πιο νευρικο στις πιο σκληρες του ρυθμισεις αλλα συναμα και πιο σιγουρο και μεγαλυτερα περιθωρια προσφυσης   ;)
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
vagma said:
λοιπον.........μετα το χτεσινο trackday στην πιστα των αφιδνων κοινως καρτοδρομο.....με ρυθμισεις για εμπρος και πισω τις ιδιες.....ρυθμιση rebound στην μεση...καταλαβα τα εξης.....

τελεια !!!!!!!!!! σφικτο σε αποσβεση και πολυ μικρες κλισεις η αναρτηση αν και κατσικι στο υψος........

συμπερασμα....οσοι εχουν fiesta st και θελουν ενα κορυφαιο αμορτισερ χωρις συναμα να χαμηλωσουν την αναρτηση τους.... η λυση ειναι ΜΙΑ....KONI SPORT ΚΙΤΡΙΝΑ :)
Φιλε  vagma εχεις απολυτο δικιο για τα koni sport εγω τα εχω στην πιο μαλακη ρυθμιση και το σκεφτομαι να την αλλαξω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έγινε ποτέ αυτό Κώστα και ούτε πρόκειται να γίνει. Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν κανένα μάστορα να μου φτιάξει coilover ανάρτηση από την αρχή, χωρίς να έχει δοκιμαστεί ποτέ και να ρισκάρω έτσι την ασφάλειά μου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
arkas said:
πως γινεται αυτο γιατι εχω ενα προβληματακι
kostg said:
Δεν έγινε ποτέ αυτό Κώστα και ούτε πρόκειται να γίνει. Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν κανένα μάστορα να μου φτιάξει coilover ανάρτηση από την αρχή, χωρίς να έχει δοκιμαστεί ποτέ και να ρισκάρω έτσι την ασφάλειά μου.
όπως είπε arkas και ο kostg δεν ήταν έτοιμο,θα γινόταν κάποια πατέντα,από ότι ξέρω το έκανε αλλά δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες πάνω στο θέμα αυτό
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εχω μια απορια
ως γνωστον, για τους κατοχους koni sport τα μπροστινα αμορτισερ ρυθμιζονται ανοιγοτας το καπο και βαζοντας την στροφιγκα παω στο αμορτισερ και αναλογως σφιγγουμε η ξεσφιγγουμε, ενω τα πισω πρεπει να βγουν απο το αυτοκινητο,ωραια ως εδω.
αν ξηλωσουμε την μοκετα που καλυπτει τους δυο θολους πισω, στην κορυφη τους θα δουμε δυο πλαστικες ταπες, αν τις αφαιρεσουμε  φαινεται απο πανω η κορυφη του αμορτισερ το σημειο δηλαδη που μπαινει η στροφιγκα, αν την τοποθετησουμε ( με την προυποθεση να φτανει και να κουμπωσει), μπορουμε να ρυθμισουμε το αμορτισερ χωρις να το βγαλουμε;;;;;
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Oχι Κωστα δεν γινεται.Τα πισω αμορτισερ στο τελειωμα τους δεν εχουν την υποδοχη να μπει η στροφιγκα,ειναι μονο σπειρωμα για παξιμαδι.

 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ξεχασα οτι εσυ εχεις το st και οτι φορας το κιτ koni sport 1130 με τα h&r ελατηρια.
Δεν ηξερα οτι βγαινουν διαφορετικα τα πισω αμορτισερ με τετοια ρυθμιση.Και δεν καταφερες ποτε να μας βαλεις μια φωτο της προκοπης να τα δουμε   tease
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
κι εγω σημερα την ανακαλυψα την τρυπα πισω μολις βγαλω θα ανεβασω

υγ 1 koni ελατηρια φοραω  tease
    2 στις οδηγιες που ειχαν παντως ελεγε την κλασικη μεθοδο ρυθμισης, πιεση προς τα κατω και ρυθμιση
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ελα ρε εχω ελατηρια h&r και δεν το ξερω;;
εγω παντως αγορασα ενα κουτι που μεσα ειχε 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια και εγραφε αποξω koni
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
:D και ηταν και μπλλε τα ελατηρια, h&r ειναι.

Παντως το βλεπω λιγο δυσκολο να μπορεσεις να σφιξεις τα πισω αμορτισερ χωρις να τα βγαλεις.Οταν βρεις ευκαιρια για βγαλε καμια φωτο να δουμε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread