Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μετα απο καμποσο καιρο απο οταν εγινα κατοχος fiesta εκανα το πρωτο μου βηβα 22xxx και αλλαξα τις εργοστασιακες σαπιλες με KYB. Πραγματικα προλαβα στο τσακ γιατι το αμαξι στην εθνικη πηγαινε σαν τρενακι τρομου και τα μπροστα ειχαν κατσει τοσο που θα ελεγες οτι ειναι χαμηλωμενο.

Προστέθηκε μετά από 27 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:


 

PetrosScH

Newbie
Jul 25, 2020
5
0
1
Καλησπερα, ακριβως τα ιδια αμορτισερ φοραω και στο δικο μου αλλα τις νιωθει της λακουβες. :( Εχεις παρατηρισει τιποτα τετοιο?
 

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Δεν θα το ελεγα, αλλα τα εχω μονο μερικες μερες οποτε δεν βιαζομαι να κρινω, παρ'ολα αυτα τα ελατηρια μου ειναι καλη κατασταση ακομα. Εσυ ποσο καιρο τα εχεις και πως τα νιωθεις στις λακουβες;
 

PetrosScH

Newbie
Jul 25, 2020
5
0
1
Και στο Fiesta και στο προηγουμενο αυτοκινητο μου Mitsubishi Lancer τις ακουω αρκετα τις λακουβες, δεν γνωριζω παρολαυτα σε τι κατασταση ειναι τα ελατηρια μου (ποσα χιλιομετρα εχουν) και επησεις και στα 2 αυτοκινητα οι ζαντες ειναι 15αρες με 50 προφιλ. Απτην αλλη σε Corolla του 97 που φοραει excel-G δεν ακουγοντε καθολου (14αρα ζαντα και 60 προφιλ νομιζω)
 

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Δεν ειναι και τοσο σκληρα για να μην τα νιωθεις καθολου. Εγω εχω 4 εποχων 175/65/14 γιατι μενω Εβρο και απο Νοεμβριο εως Απριλιο απο τις 07:00 που βγαινω στο δρομο για να παω δουλεια εχει λιγο παγο και υγρασια. Να μη μιλησω για τα χονια και τα χαλαζια. Επειδη ομως κινουμαι σε περιφερειακους δρομους και πιανω 90km/h (με λακουβες φυσικα!) χρειαζομαι ενα σχετικα ανετο αμορτισερ σαν 50% πολη και 50% εκτος πολης. Πρωτα ειδα τα SACHS αλλα ενας γνωστος μου ειπε οτι ειναι "κολαση" εκτος πολης γιατι ειναι πολυ σκληρα. Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος αλλα οπως ειπα ειναι πολυ νωρις για να το "κλειδωσω". Ελπιζω να σε καλυψα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiannis

PetrosScH

Newbie
Jul 25, 2020
5
0
1
Δεν πιστευω να σου κανουν θεμα γενικα, εχουμε διαφορα σε προφιλ στο λαστιχο και παιζει ρολο. Εγω θα χρειαστω κατι ποιο μαλακο γιατι θα τα παρω ολα στα χερια :D
 

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εμενα μου φαινεται επαρκως μαλακο. Αν εσυ θες παραπανω δες τα Bilstein B4, τα προτιμαει πολυς κοσμος
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
με τα KONI Strit τα κίτρινα έχω βρει την υγειά μου !
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ετσι ειναι.. τα εχω συνδυάσει με τα ελατήρια από το S (έχω το trend) και νομίζω είναι πάαρα πολύ καλός συνδυασμός ! σκεφτόμουν να το κατεβάσω 3 ποντους αλλα δεν ξέρω λογικά θα χάσω σε απόσβεση .. του S ξέρω είναι 1 ποντο πιο κοντά από ότι του trend.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
mk6car said:
ετσι ειναι.. τα εχω συνδυάσει με τα ελατήρια από το S (έχω το trend) και νομίζω είναι πάαρα πολύ καλός συνδυασμός ! σκεφτόμουν να το κατεβάσω 3 ποντους αλλα δεν ξέρω λογικά θα χάσω σε απόσβεση .. του S ξέρω είναι 1 ποντο πιο κοντά από ότι του trend.

Καλησπέρα παιδια, μιας και έχω τα bilstein B8 χοντρομπουκαλα και ελατηρια χαμηλωματος H&R 3cm, και πλέον ψάχνω κάτι πιο χαλαρό και ψηλό,
μπορείς να μου στείλεις ενα Link με τα αμορτισερ σου όπως επίσης και με τα ελατήρια από το S?
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπερα φιλε μου, αυτά εδώ έχω βάλει
https://www.rellasamortiser.gr/el/ford-fiesta-v-2001-2008/2298-ford-fiesta-v-koni-street-t-2001-2008-8750-1081-8050-1103.html?cid=101

για τα ελλατηρια απο το S δεν εχω κάτι να σου στείλω, ξέρω μονο ότι ειναι 1 ποντο πιο κοντά από ότι τα μαμα του trend.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread