Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kouv

Original poster
Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Σήμερα πήγα το αμάξι μου για το ετήσιο σέρβις και μου είπαν πως η βάση μηχανής έχει ξεράσει τα λάδια και θέλει αλλαγή. Επειδή η γνήσια είναι πανάκριβη έψαξα και βρήκα μια ιμιτασιόν με σχεδόν το ένα 1/3 τιμής της γνήσιας οπού και θα φορέσω αύριο.
 

Corp

Newbie
Aug 4, 2015
1
0
0
Αγαπητέ Kouv, γιατί δεν έβαζες βάση after market από πολυουρεθάνη, πιο σκληρή για να σφίξει το μοτέρ? Κρίμα θα άξιζε... Βέβαια να ξέρεις ότι τα γνωστά σε όλους crash test περνούν επιτυχώς με τις μαλακές...άποψη, δεν ξέρω και ο κόσμος τι πιστεύει. Είναι το σημείο που ενώνει την βαριά μηχανή με το πλαίσιο. Σε μία (μακριά από εμάς) σύγκρουση τα πράγματα μόλις φτάσουν μηχανή σοβαρεύουν ακαριαία και έρχεται η στιγμή της αλήθειας για το πλαίσιο. Θα ήταν καλό να έβγαζαν μία βάση, τέτοια που κατασκευαστικά να καλύπτει και τις δύο προδιαγραφές...εγώ θα περιμένω.
 

kouv

Original poster
Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Ή επάνω βάση μηχανής δεν βγαίνει ενισχυμένη. Ή κάτω βγαίνουν και κάποια στιγμή θα βάλω.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
και πάλι νομίζω οτι είναι υπερβολή για ενισχυμενες βάσεις, εκτός αν χαλάσει πάλι και οι ενισχυμένες βγαίνουν σχεδόν στα ίδια λεφτά με τις μαμά. Απ' οσο θυμάμαι γενικά δεν υπήρχε ποτε προβλημα με τις βασεις σε αυτα τα μοτερ αλλα ούτε και στα μκ7 έχει δείξει κάτι...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Corp said:
Θα ήταν καλό να έβγαζαν μία βάση, τέτοια που κατασκευαστικά να καλύπτει και τις δύο προδιαγραφές...εγώ θα περιμένω.

Αν ήταν να περίμενα να βγει τέτοιο προϊόν, ζήσε μάη να φας τριφυλλάκι.

Μετά από 3 αλλαγές μαμά βάσης (κάτω βάσης) έβαλα μια ενισχυμένη after μαρκετ, και ξένοιασα. Και αίσθηση, και δεν καταλαβαίνει μία κ ως τώρα ήδη θα χρειαζόμουν μια 4η αλλαγή... Στον επόμενο χρόνο θα κάνει την απόσβεσή της (οπωσδήποτε, όμως, βάλτε τον παράγοντα των 50+ 000 χλμ ετησίως στο παιχνίδι)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Η πάνω βάση της μηχανής (δεξιά, από τη μεριά του συνοδηγού) έχει λάδια μέσα, πιθανόν για καλύτερη απορρόφηση των κραδασμών. Ένα βραδάκι πριν καιρό, είχα βγει βόλτα σε μια γρήγορη στροφοδιαδρομή, στην επιστροφή λοιπόν, παρκάρω στο υπόγειο και βγαίνοντας από το αυτοκίνητο βλέπω στο πάτωμα παντού σταγόνες λάδι. Ωχ σκέφτομαι, το σπάσαμε το μοτέρ, ανοίγω το καπό και είδα ότι η διαρροή ήταν από τη βάση της μηχανής. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έφυγε το 200άρι για την αντικατάσταση με γνήσια Ford. Όλα καλά από τότε, κοστίζει πολύ όμως, το μόνο που θυμάμαι (όπως λέει και γνωστή διαφήμιση)  :D
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Και η δικη μου βαση απο τη μερια του οδηγου εχει ξερασει τα λαδια και την ακουω να χτυπαει σε καποια τρανταγματα. Εψαξα σε σελιδες με ανταλλακτικα αλλα δε μπορω να βρω τη βαση απο τη μερια οδηγου, εχει κανεις να μου προτεινει μια καλη βαση after market για να μη πληρωνω τη γνησια και που μπορω να την βρω;
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Βρηκα αυτο στο internet σαν δειγμα. Ξερει καποιος ποια απο τις 3 βασεις ειναι απο τη μερια του οδηγου;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
έχω αλλάξει αυτήν την rear που εχεις βάλει στη φωτο με γνησια, για τις αλλες 2 δεν ξέρω αλλά λογικά βάση όγκου η right ειναι του συνοδηγού που έγραψε πιο πάνω ο kostg άρα η Left που ειναι πιο απλή είναι του οδηγού... βάση λογικής τωρα αυτά που σου λέω..
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
mk6car said:
έχω αλλάξει αυτήν την rear που εχεις βάλει στη φωτο με γνησια, για τις αλλες 2 δεν ξέρω αλλά λογικά βάση όγκου η right ειναι του συνοδηγού που έγραψε πιο πάνω ο kostg άρα η Left που ειναι πιο απλή είναι του οδηγού... βάση λογικής τωρα αυτά που σου λέω..

Εμενα αυτη η left εχει ξερασει τα λαδια της και κοπαναει, αν και μου φαινεται πολυ μικρη για να εχει μεσα λαδια αλλα δε φαινεται τιποτα αλλο να χανει, οποτε λογικα ειναι αυτη. Αλλα για το κοπανημα ειμαι σιγουρος. Ξερουμμε καμια καλη after market μαρκα για τετοια βαση ή γενικα βασεις, δε λεει να ακριβοπληρωσω την γνησια
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
θα το ψαξω και αν βρω κατι θα σου πω γιατι αρχιζω και εχω ανησυχίες για την κατάσταση των δικών μου βάσεων μετά από 15 χρόνια ...
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
mk6car said:
θα το ψαξω και αν βρω κατι θα σου πω γιατι αρχιζω και εχω ανησυχίες για την κατάσταση των δικών μου βάσεων μετά από 15 χρόνια ...

Θα με βοηθησεις αδερφε γιατι ανυσηχω τωρα αμα δεν την αλλαξω αμεσα μη ζοριστουν οι αλλες 2 και τις αλλαξω μετα ολες μαζι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread