Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

option-D

Rookie
Σεπτ. 8, 2015
23
0
0
36
Σιδερένια θα πάρεις και μόνο. Έχω αλλάξει 5 σετ σιδερένια (απλά για το χρώμα/σχέδιο/στυλ) , δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μία φορά έβαλα αλουμινίου, αχρηστεύτηκαν 4 από τα 8 μπουζόνια πίσω.
Αναγκάστηκα να γυρίσω από Κόρινθο φορτωμένος μια τετράδα ζαντολάστιχα στο πορτ παγκάζ και στο ένα μουαγιέ 2 κανονικά βιδωμένα μπουλόνια και στο άλλο 2,5 σχεδόν. Με το mx5.
Αν θέλεις μπουλόνια πάντως, έχω πολλά και διάφορα εδώ ήδη. Απλά σιδερένια, μακριά σιδερένια, μαύρα, ασημί, χρωματιστά, ασφαλείας, σετ μακριά μαζί με ασφαλείας, έχω και 2 σετ αλουμινίου γι αυτούς που ντε και καλά θέλουν αλουμινίου.
Η διαφορά τους σε σχέση με τα εργοστασιακά, πέρα από το εμφανισιακό, είναι ότι έχουν διαφορετικό κωνικό, όπως και φάρδος, για να κάνουν στις aftermarket ζάντες.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #24
αν και είναι πολύ , μα πολύ βρόμικη η ζάντα το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!
Σήμερα ήρθαν ,σήμερα μπήκαν!




 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μπουλονια για να αλλαξει καποιος ,ενα νοημα υπαρχει.
Το βαρος.Για αυτο λοιπον μπουλονια απο ERGAL.
Συνδιαζουν πολυ χαμηλοτερο βαρος στο αθροισμα τους ανα τροχο αλλα και φοβερη αντοχη,ομως πρεπει να σφιγγονται παντα με δυναμοκλειδο για αποφυγη παρατραγουδων.
Τα αλουμινιενια κανονικα δεν επρεπε να πουλιουνται γιατι δεν αντεχουν.
Μπουλονια που επισης χρησιμοποιουνται ευρεως στους χωματινους αγωνες ειναι και
μπρουτζινα με ειδικη επεξεργασια για να αντεχουν ,επειδη ο μπρουτσος ειναι μαλακος.
Αυτα χρησιμοποιουνται για να αποδιδουν καλλιτερα στο ξεσφιγμα των τροχων οταν αυτοι καινε μετα απο μια ειδικη.
Τωρα τελευταια δεν πολυ χρησιμοποιουνται γιατι δεν υπαρχουν flexy service  πλεον.
Ομως τα ergal  ειναι πανακριβα και βρισκονται μονο στο μπλε χρωμα.
 

option-D

Rookie
Σεπτ. 8, 2015
23
0
0
36
Ένα νόημα; Θεωρείς την αλλαγή για βάρος πιο πιθανή από το ότι σε οποιαδήποτε aftermarket ζάντα ΔΕΝ μπορείς να βάλεις τα εργοστασιακά μπουλόνια;
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Όταν άλλαξα ζάντες πριν περίπου ένα μήνα,έκανα το λάθος και δεν πήρα τα παλιά μαζί μου...για την ακρίβεια τα ξέχασα!Το αποτέλεσμα?

Προχθές που πούλησα τις ζάντες κόντεψε να χαλάσει το deal επειδή δεν είχα να του δώσω μπουλόνια!Εν τέλει πήγα από Βάρη-Ν.Σμύρνη και ξανά πίσω Βάρη για να τα φέρω(Για καλή μου τύχη ο άνθρωπος που μου έβαλε τις ζάντες τα είχε κρατήσει).

Υ.Γ:Είναι όντως τόσο ακριβά τα μπουλόνια της Ford?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread