Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ρε παιδιά έχω μια απορία
Έχω την μαμά πεταλούδα απάνω και έχω και όργανο wideband.
Αν την αλλάξω και βάλω μεγαλύτερη το μείγμα τι θα δείχνει?
Λογικό πιο φτωχό δεν θα είναι?θα έχω θέμα με το πρόγραμμα?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Κατα 90%, πιο φτωχο θα γινει... δεν νομιζω να παθεις κατι με το προγραμμα ... το πολυ πολυ να μεινει το αμαξι ως εχει γιατι θα διορθωσει ο εγκεφαλος με παραπανω βενζινη... αλλα μηπως να μην εβαζες; Ειδες πως εμενα δεν εγινε κατι για αυτο το λεω...
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Την έχω ρε Στέφανε και έλεγα να την δοκιμάσω.Ένα πλακάκι θα χρειαστώ και αυτή που έχω είναι από  st
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Το στ αυτο οταν εβαλε μεγαλυτερη πεταλουδα πηγαινε καλα, δεν ηθελε προγραμμα... βαλτην και βλεπουμε  :)
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Το στ αυτο οταν εβαλε μεγαλυτερη πεταλουδα πηγαινε καλα, δεν ηθελε προγραμμα... βαλτην και βλεπουμε  :)
Άλλο το st όμως...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
βαλτην επανω εφοσων την εχεις και δες τα μιγματα απο το wideband ρε φιλε αν στεγνωσει πολυ θελει προγραμμα. αν καταφερει και διορθωσει θα εισαι μια χαρα. η μεγαλη διαφορα θα ειναι μετα τις 4.500.
τωρα τι μειγματα δουλευεις?
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Έχω ανεβάσει video με τις μετρήσεις στο θέμα " μέτρηση μίγματος" Γιάννη
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ναι τωρα το ειδα. εισαι πολυ στεγνος. σου βγαζει καποιο μνμ system to lean σαν βλαβη το εχεις τσεκαρει? εγω με τον εγκεφαλο απο το 1.4 δουλευα ποιο στεγνος απο εσενα ιακωβε και το αυτοκινητο πηγαινε πολυ καλυτερα απο οτι παει τωρα με τον εγκεφαλο απο το 1.6
ειχα μιγματα 14.5 μεχρι τις 5.000 και 13.6 απο τις 5.000 και πανω.
το θεμα ειναι αν εσενα με την μεγαλυτερη πεταλουδα ο εγκεφαλος μπορεσει να διορθωσει κατι και να μην ξεφυγεις πανω απο 13
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Κατι ειχαμε συζητησει οτι θα ψαξεις για προγραμματιστη... γιατι δεν πας με την πεταλουδα στον μαστορα και να του πεις τι μπορει να κανει; Παντως... η αποψη μου ειναι μετα απο ολα αυτα... να βαλεις ενα παραλληλο που να ρυθμιζει afr avance κτλ και ασε τον μαμα εγκεφαλο, εαν δεν το δινα εγω, αυτο θα εκανα σαν επομενο βημα, τον ειχαμε τον εγκεφαλο ετοιμο, και θα τον εβαζα αλλα το αφησα για να παρω το καινουριο.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πιστευω οτι και πεταλουδα μεγαλυτερη να βαλει ο ιακωβος αλλα και να βρει προγραμματιστη δεν θα κανει κατι αν δεν μπουνε εκκεντρα στο αυτοκινητο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
πιστευω οτι και πεταλουδα μεγαλυτερη να βαλει ο ιακωβος αλλα και να βρει προγραμματιστη δεν θα κανει κατι αν δεν μπουνε εκκεντρα στο αυτοκινητο.

Δεν συμφωνω. Ότι κανεις στην εισαγωγή (παπάδες, φίλτρα, πολλαπλές, πεταλούδες, ροική έκκεντρα) καλό είναι. Απλά το θέμα είναι (όπως σωστα επισημαίνεις) για ότι κάνεις να έχεις και το κατάλληλο AFR, χωρίς να έχεις φαινόμενα safe mode κλπ (πχ με πολύ μεγαλη πεταλούδα τα ST150 είχαν θεμα με safe mode)
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θα δούμε παιδιά τι θα γίνει-δείξει
Αναμένω για το service όπου θα τοποθετηθεί
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να θυμάσαι οτι θελει μερικά χιλιόμετρα να στρώσει και επίσις καλό θα είναι όταν βαλεις την νεα πεταλούδα, να το αφήσεις λίγο (15-30 sec) χωρίς τον πόλο να κανει reset.

Απο κει και περα αν μετα απο 20-30 χλμ συνεχίσει να κάνει "κουλά" πρεπει να τσεκαρεις AFR, ποσοστό που ανοίγει η πεταλούδα, κλπ με ένα obd2 scantool. Καλό είναι να τσεκάρεις απο τώρα το ποσοστό με την μαμα πεταλούδα για να έχεις ένα μετρο σύγκρισης.
 

thodwrhs

Newbie
Oct 29, 2015
6
0
0
30
Καλαμάτα
Μπορω να κανω μια ερωτηση??? Εχω ενα fiesta 1.6 mk6 μπορω να βαλω πεταλουδα απο ST kai na doυλευει σωστα χωρις κανενα προβλημα??
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Ή πεταλούδα από το mk7 είναι λίγο μεγαλύτερη από του mk6. Αλλά για να μπει θέλει την φισα από το mk7
up28804-2___RieR_RiReS_.jpg


up28804-4___RieR_RiReS_.jpg


up28804-R_R_S_R_R_R_RieRe_S_S_R_R_R_R_R_ReR__S_RiR_S_R_R_Re.jpg


up28804-R_R_S_R_R_R_RieRe_S_S_R_R_R_R_R_ReR__S_R_R_R_Re.jpg


Αυτή στις φωτογραφίες είναι από focus mk3 1.6 με τα125, αλλά ίσως είναι ίδια με του fiesta mk7!
Αν μπορεί κάποιος με mk7 1.6 να μου πει τον κωδικό που γράφει επάνω ή πεταλούδα θα δούμε.
Το καλύτερο είναι ότι μάλλον υπάρχει έτοιμη η πλεξούδα για να μπει στο mk6 αλλά αυτό ακομα το ψάχνω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread