Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Σημερα το πρωι ,πηγα απο εκει με σκοπο να παιξουμε μπουνιες.
Μου ειπαν οτι σημερα θα γινει αεροπορικη παραγγελια για να ερθει ολο το σετ επισκευης του προβληματος.
Εκτος της στεγανοποιητικης φλατζας ,αλλαζονται και οι βιδες και καποια αλλα ψιλοπραγματα ,που οταν λυθουν πρεπει να ξαναμπουν καινουρια.
Ετσι το σακκουλακι επισκευης-κιτ θα ειναι εδω την Δευτερα ,και κατα συνεπεια την Τριτη θα ειναι
ετοιμο γιατι θελει αρκετη εργασια.
Αμαξι αντικαταστασης ουτε κουβεντα.
Ελπιζω να πανε τα πραγματα οπως μου ειπαν ,γιατι αρχιζω και ξενερωνω με το αυτοκινητο και σκεφτομαι να το αλλαξω με αξιοπιστο Κορεατη.
Ασχετα αν η γυναιακα μου βλεπει το καινουριο το i20 και δεν γουσταρει.
Ναι αλλα εγω τρεχω,οπως ολοι μας.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Δεν νομίζω να σου βγάλει κάτι άλλο, τουλάχιστον άμεσα.
Σε εμένα πάντως, τουλάχιστον προς το παρόν, μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις το αμάξι από θέμα αξιοπιστίας. Ελπίζω βέβαια, τώρα που το είπα, να μην μου σκάσει κάνα μοτέρ ξαφνικά και χάσω πάσα ιδέα..:)
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παρελαβα το φιεστακι με πολλα μουτρα και εγω ενα χαζο χαμογελο επειδη ξεμπλεξα αρκετα γρηγορα.Φτιαχτηκαν και αλλαχτηκαν τα σχετικα ,μαζι και αντιψυκτικο.
Στο χαρτι μεσα γραφει αλλαγη και εμπρος αριστερο καλυμα μηχανης ,δεν καταλαβα ,δεν ρωτησα.
Πηρα ενα αθλιο αυτοκινητο μεσα στην μουτσουρα και στα σκορπια αντιψυκτικα.
Φιλοτιμο να το πλυνουν δεν ειχαν.
Το χαρτι εγραφε επαναπρογραμματισμος,μαλλον νεα ενημερωση λογισμμικου.
Στο δρομο πραγματικα δουλευει πολυ στρωτα και ανεβαζει γρηγοροτερα απο καθε προηγουμενη φορα.
Οχι δεν ειναι η ιδεα μου.
Παρ ολο που μου το εφτιαξαν ,δεν ειμαι ευχαριστημενος καθολου απο την ολη αντιμετωπιση
των υπευθυνων.
Ευχομαι να μην τους ξαναχρειαστω συντομα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλημέρα σας! Έχω μια απορία. Επειδή είχα δυο κουτιά με το λάδι 5w20 της Castrol που είναι για τους ecoboost κινητήρες(από 1 λίτρο στο κάθε κουτί αλλά το ένα ήταν κιντρινοπό και το άλλο πράσινο) τα έβαλα σε ένα για να ξεφορτωθώ το άλλο κουτί. Έτσι τώρα έχω 2 λίτρα από το 5W20 της Castrol που μας δίνει η ford αλλά αναμείχθηκαν τα 2 χρώματα. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα λάδι? Υποτίθεται πως είναι το ίδιο λαδάκι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ίδιο είναι θεωρητικά. Κι εγώ 1 + 1 λίτρο έχω και μόλις μαζέψω 4, έτοιμη η αλλαγή  qq
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Επειδη εχω παρασχοληθει με το θεμα .
Κανενα προβλημα με την αναμυξη του πρασινου και του κιτρινου λαδιου.
Η ιδα η castrol σε ερωτηση μου σχετικα μου εστειλε επιστολη του εργοστασιου οτι μεταξυ τους ειναι απολυτως συμβατα.
Η ιδια η εταιρεια παραδεχεται οτι το πρασινο ηταν μονο χρωμα για λογους
διαχωρισμου των proffessonal.
 

mitsos895

Newbie
Σεπτ. 9, 2015
8
0
0
Θεσσαλονίκη
KARBY said:
Επειδη εχω παρασχοληθει με το θεμα .
Κανενα προβλημα με την αναμυξη του πρασινου και του κιτρινου λαδιου.
Η ιδα η castrol σε ερωτηση μου σχετικα μου εστειλε επιστολη του εργοστασιου οτι μεταξυ τους ειναι απολυτως συμβατα.
Η ιδια η εταιρεια παραδεχεται οτι το πρασινο ηταν μονο χρωμα για λογους
διαχωρισμου των proffessonal.

Ακριβώς το ίδιο μου συνέβη και σε μένα στο σέρβις που είχα σήμερα στο Focus to 1000αρακι. Αυτά που είχα κρατήσει ήταν πράσινα και αυτό που αλλάχτηκε σήμερα ήταν κίτρινο.Τα έβαλα μαζί σε ένα κουτί. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
καλησπερα παιδιααα, κοντευω τα 5,000 χιλιομετρα και σκεφτομαι να το παω για τα πρωτα του λαδακια , που μου μου προτινεται, και τι αλλο πιστευεται οτι πρεπει μα τους πω να προσεξουν στο αμαξι?
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Έγινε η δεύτερη αλλαγή λαδιών στα 23000χλμ το λάδι που μπήκε είναι το 5w30 castrol magnatec start stop a5, ακολουθώντας το δόγμα που όρισε ο KARBY, και έρχομαι εγώ τώρα μετά απο μερικά χιλιόμετρα να τον επαληθεύσω. Αρχικά η μέση κατανάλωση τώρα είναι στα 6,3λ/100χλμ, το αμάξι πήρε δύναμη και σβελτάδα σε όλο το φάσμα των στροφών, ο ήχος απο τις βαλβίδες έχει ελαττωθεί αισθητά και πιστεύω αργά ή γρήγορα δεν θα ακούγεται καν. Κατά γενική άποψη το άμαξι δουλεύει πιο σωστά. Για να μην γίνει κάποιο μπέρδεμα το αμάξι είναι η ατμοσφαιρική έκδοση.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
ilias710
Ευχαριστω φιλε μου για την επιβεβαιωση και την επαληθευση μιας ιστοριας με τα λαδια που ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ με την αντιπροσωπεια,αλλα τελικα απο οτι φαινεται
ηταν για καλο ολων μας.
Οταν με το καλο πιασουν οι δυνατες οι ζεστες ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ σε σχεση με το 5-20W.
Να εισαι καλα.
 

Fiesta King

Newbie
Mar 5, 2017
7
1
1
Κύριοι γεια σας.Το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου γράφει ρητά τι ιξώδες και τι προδιαγραφή πρέπει να έχει το λάδι για ένα κινητήρα.Π.χ.για τον 1.5 tdci 95PS euro6 γράφει ιξώδες 0W-30 και προδιαγραφή Ford-950A.Τωρα αν δεν είναι η μάρκα που γράφει η τάπα λαδιού στο μοτέρ δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.Υπαρχουν μερικές αξιόπιστες μάρκες λαδιών,μαζί και η συγκεκριμένη,που κατασκευάζουν το ανωτέρω λάδι.Τοσο απλά.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Αγαπητε KING η ολη περιπετεια με τα λαδια αναφερεται για κινητηρες ατμοσφαιρικους και βενζινης.
Η περιπετεια η δικια μου ειναι τωρα 1 χρονο και αποδειχθηκε περιτρανα οτι το 5-20 για τους
κινητηρες βενζινης ατμοσφαιρικους ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς.
Τωρα για τον δικο σου κινητηρα δεν μπορω να κανω κανενα σχολιο σαν μηχανολογος αλλα και σαν χρηστης τετοιου κινητηρα.
Το μονο που εχω να καταθεσω ειναι οτι στους βενζινοκινητηρες τους τουρμπο ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΝ
ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με το χαμηλο δεικτη ιξωδους που εχει το 5-20 για το καλοκαιρι.
Για τα πετρελαια δεν γνωριζω τιποτα.
Αλλα ο κατασκευαστης απο οτι φαινεται κοιταει μαλλον την τσεπη του
προωθοντας το αποκλειστικο λαδι που αντιπροσωπευει ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ αγνοωντας
τις συνθηκες που επικρατουν σε ποιο ζεστα κλιματα απο την βορρεια Ευρωπη.
ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΟΙΩς.
 

Fiesta King

Newbie
Mar 5, 2017
7
1
1
Η Ford λοιπόν για τον τρικύλινδρο ecoboost βενζίνης στο manual συντήρησης κινητήρα σου δίνει σαν δεύτερη επιλογή το 5W-30 A5/B5 Ford.913C/D(άσχετα απο μάρκα) για το μοτέρ αυτό;Εάν όχι και υπάρχει αποδεδειγμένα πρόβλημα σε ζεστές μεσογειακές χώρες με το 0W-20 μένω άναυδος!!!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παλλικαρια ,περυσι το καλοκαιρι με τα 40 αρια που εκανε το δικο μας χιλιαρακι τα επΑΙξε.
Με 100 αρα αμολυβδη και air condition  αναμενο ,το αμαξι καλα καλα δεν μπορουσε να ξεκινησει
στα φαναρια μεσα στη πολη.Πηγε αντιπροσωπεια και το κρατησαν 10 ημερες για να διαπιστωσουν
οτι το αμαξι δεν εχει τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Αλλα το αμαξι ΣΕΡΝΟΤΑΝ.
Με δικη μου πρωτοβουλια και εξοδα αλλαξα τα καινουρια λαδια που μολις 3 μηνες ειχα βαλει στο πρωτο σερβις(5-20 )με 5-30 και ζητησα να γραφτουν και μεσα στο επισημο βιβλιαρακι του σερβις για τα περαιτερω αν χρειαζοταν.
Το αμαξι αμεσως ΠΕΤΑΓΕ πηρε τα ποδια του.
Αφου λοιπον το δοκιμασα σε ταξιδι και στις ανηφορες της Ψαθας προς το ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ που ειναι σκετο δυναμομετρο,επεστρεψα μετα απο ενα μηνα ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΑ
ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
Οτι ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για την ταλαιπωρια μου αλλα και για τα μπολικα μοτερακια
καπου 8 που ειχαν σπασμενα απο θερμοκρασιες,στο πατωμα του συνεργιου.
Εκεινοι ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και δωσαμε ραντεβου για την επομενη αλλαγη
που θα γινει σε λιγες ημερες απο σημερα ΠΑΛΙ ΜΕ 5-30.
Οι ανθρωποι ειναι ξεροκεφαλοι και δεν ξερω εαν εβαλαν μυαλο να ενημερωσουν την μαμα
εταιρεια ΟΤΙ ΤΟ 5-20 ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .
Προφανως το λαδι χανει τις λιπαντικες ιδιοτητες του,την κινητικοτητα του μεσα στα ωστηρια
λογω μικρης πιεσης με αποτελεσμα ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗς ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
αυτο που περιγραφεις ισχυει και για τα turbo?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread