Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Λοιπον θελω να αλλαξω την κεραια του αυτοκινητου με μια πιο μικρη σε μεγεθος και κοστος αλλα δεν ξερω απο διατομη και συμβατοτητα ο λογος που θελω να την αλλαξω ειναι να μην μου κλεψουν τη γνησια και οτι τις προαλες εκανα οπισθεν σε μια πυλωτη για να βγω και παραλιγο να μου μεινει στο χερι η κεραια μαζι με την βαση της λογω οτι το σπειρωμα ειναι πανω στη βαση και οχι στη κεραια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κοίταξε, ακόμα και στα praktiker βρίσκεις universal κοντή κεραία που ταιριάζει στο fiesta. Να ξέρεις όμως ότι ισχύει αυτό που έγραψε ο Στέλιος παραπάνω. Δεν έχει τόσο καλό σήμα, όπως η εργοστασιακή. Παθών.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
εισαι σιγουρος οτι εχεις γνησια κεραια;

γιατι η γνησια λιγο πριν το τελειωμα της εχει flexsymc τεχνολογια ωστε να λυγιζει προς ολες τις κατευθυνσεις και να μην σπαει...
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Έχω αλλάξει ήδη 2  κεραίες μικρότερες και έχω το ίδιο πρόβλημα! ενώ εμφανισιακά είναι πολύ καλύτερο! δεν έχει τίποτα απο σήμα! Το αστείο είναι ότι σε corsa φίλου που έχει απο την μάνα του κοντή έχει σήμα ...
Δεν υπάρχει λύση για αυτό?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάνο, όχι. Δοκίμασα να βάλω και ενισχυτή, αλλά πολύ μικρή η διαφορά στην λήψη, που δεν αξίζει τα 15€ (που κοστίζει ο ενισχυτής).
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ximiki Veltiosi said:
εισαι σιγουρος οτι εχεις γνησια κεραια;

γιατι η γνησια λιγο πριν το τελειωμα της εχει flexsymc τεχνολογια ωστε να λυγιζει προς ολες τις κατευθυνσεις και να μην σπαει...
το σπειρωμα στη βαση εχει φοβο να σπασει οχι η κεραια αλλα και η κεραια θα ειναι αχρηστη γιατι θα μεινει μεσα το σπειρωμα.
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Συγνώμη φιλε μ θες να την αλλάξεις γι να μην στην κλέψουν;;; Δλδ την γνήσια τι θα την κανεις;;; Θα την κρατάς σπιτι να την βλεπεις απλα για να μην στην κλέψουν ;;;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εγω εχω την περιεργια αν με την εργοστασιακη κεραια υπαρχει ο κινδυνος να παθει κατι με τη χρηση κουκουλας. Οταν βαζω τη κουκουλα βλεπω οτι την πιεζει εντελως κατω.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
την βγαζεις αλλιως και θα την σπασεις και θα σκισεις την κουκουλα σου
εγω παλι ειμαι κατα της μικρης κεραιας οχι για το οτι δεν πιανει καλα αλλα γιατι στανταρακι θα στην κλεψουν
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
μερικοι καταργουν τελιως την κεραια στην οροφη και βαζουν αυτες που κολλανε στο παμπριζ σε μερικα καινουρια αυτοκινητα δεν εχουν καθολου στα παλια παλι η κεραια ηταν μεσα στη κολωνα η πισω στο πορτμπαγκαζ πτυσωμενη χειροκινητη  η και ηλεκτρικη τοτε δυσκολο να κλαπει μονο αν τη σπασεις οποτε θα σου ηταν αχρηστη τωρα θυμαμαι που μολις αναβες το ραδιο ανεβαινε μονη της και οταν το εκλεινες τσουπ παλι κατω πολυ γ@μ@το για εκεινη την εποχη
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Άσε την εργοστασιακή και ότι και να πάθει (φθορά,κλοπή,κλπ) πας σε μεταχειρισμένα και παίρνεις μια άλλη...
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
το σκέφτηκα και το ξανασκέφτηκε έτσι και αλλιώς δεν ακούω ραδιόφωνο!!! :p



απλά την έσφιξα με μια πενσούλα αφού την κάλυψα με ένα πανί για να μην γδαρθεί για να μειώσω τις πιθανότητες να την χάσω!
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ειδα μια κεραια που μου αρεσε αυτη εδω  http://www.studiosound.gr/alfa-romeo-alfa-romeo-phonocar-8090-p-3400.html η κεραια  ειναι για αλφα ρομεο αλλα υπαρχει και σε universal αραγε μπαινει ευκολα στο fiesta? εβαλα προσφατα και aftermarket πηγη.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
shark λέγονται αυτές. ωραία επιλογή αλλά δεν θα είναι απλό γιατί θα πρέπει να αφαιρέσεις την βάση που έχεις τώρα για να μπει αυτή.
μειονεκτούν σε σήμα και συνηθίζεται σε αυτοκίνητα που έχουν την κεραία στο πίσω μέρος και συνήθως είναι στο χρώμα του αυτοκινήτου.
η τιμή είναι καλή..
 

akiseri21

Newbie
Mar 23, 2017
1
0
1
Καλησπερα ...Λοιπον εγω με την κεραια εκανα το εξης....Αν παρατηρησετε την κεραια στο τελος της(οχι απο την μερια που βιδωνει,απο την αλλη) εχει μια λαστιχενια φουσκα για τελειωμα......Εβαλα την κεραια απο εκεινη την πλευρα σε ενα μπρικι με βραστο νερο ,ωστε να μαλακωσει αυτη η φουσκα και τη  εβγαλα.....Δεν θελει πολυ ,1 -2 λεπτα .....Αφου την εβγαλα εκοψα με μια πενσα την κεραια στο επιθυμητο μηκος,ξαναεβαλα την φουσκα στο τελειωμα και τελος!! Κομψη .εργοστασιακη και με μηδεν κοστος!.....Δεν εχασε καθολου απο σημα και τη εχω επανω στο φιεστακι περιπου 6 χρονια χωρις προβλημα !!Ελπιζω να βοηθησα !!!
 

kwstasp5

Rookie
Feb 19, 2018
18
0
0
Αυτες οι κεραιες απο το E-bay αξιζουν? εχω δει σαν μινιατουρες που ειναι και πολυ φθηνες,καμια 2-3 για καβατζα σκεφτομαι επειδη δεν εχω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread