Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Μιας και έφτασε ο καιρός για αλλαγή ελαστικών και σκέφτομαι να αλλάξω και ζάντες θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αλλαγή του καρέ στο αμάξι μιας και οι ζάντες που μου αρέσουν είναι OEM Ford 17αρες αλλά είναι 5χ108.
s-l300.jpg

Έχω δει σε site στο εξωτερικό πως γίνεται (http://www.fiestastforum.com/forum/threads/606-How-many-people-would-be-insterested-in-a-4x108-to-5x108-redrilled-hubs-and-rotors). Ποιά είναι η γνώμη σας? Αξίζει τον κόπο, ή θα καταλήξω με προβλήματα? Ακόμα με offset et50 θα έχει θέμα το αμάξι?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
greyfiesta said:
...αλλαγή του καρέ στο αμάξι....με offset et50 θα έχει θέμα το αμάξι...

Ψάχνεσε για προβλήματα μου φαίνεται...Τόσες ωραίες ζάντες ταιριάζουν στο ΜΚ7....
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Μου αρέσουν αυτές που ανάρτησα παραπάνω λόγο του στυλ τους. Όσο για τα προβλήματα το μονοδικο που φοβάμαι είναι μήπως λόγο αλλαγής της κατανομής βάρους στο ακρο/μουαγιε/ρουλεμαν/δίσκο μου βγάλει τρέμουλο στο τιμόνι, κατά τ αλλά δε νομίζω να υπάρχει άλλο πρόβλημα. Κάπου είχα διαβάσει στο παρελθόν ότι μπορείς να παντρέψει άκρο fiesta με άκρο από transit connect.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωραία, θα κάνεις νέο ξετρύπημα στα άκρα εμπρός και στις δισκόπλακες. Πίσω στα ταμπούρα τι θα κάνεις; Το ίδιο; Γίνεται;
Επίσης, με το offset 50 λογικά δεν έχεις πρόβλημα. Αν η ζάντα είναι 6.5" πλάτος. Του focus η 17άρα τι πλάτος έχει; Γιατί νομίζω ότι παίρνει 225 λάστιχο. Άρα παίζει να είναι 7.5". Πώς θα χωρέσει στο θόλο του fiesta; Άρα θα βάλεις και αποστάτες.
Σχετικά με το transit connect δε γνωρίζω. Είναι 5 μπούλονο σίγουρα;
Πρέπει να κάνεις σοβαρή προετοιμασία/μελέτη πριν αποφασίσεις να κάνεις τόσο μεγάλη αλλαγή.
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Η ζάντα είναι 7αρα . Όσον αφορά πίσω, σκέφτομαι να ξετριπισω τα ταμπουρά. Σκέφτομαι πριν κάνω οτιδήποτε να πάω σε μάντρα και αν μπορέσω να συγκρίνω άκρα από 7αρι φιεστα με το άκρο από το κονεκτ. Επισης στο ίδιο άρθρο έγραφε πως το κονεκτ εσωτερικά έχει το ίδιο τετραμποθλονο καρέ με το φιεστα (εννοώ το σημείο που βιδωνει το άκρο πάνω στον άξονα) άρα πιθανόν να μπορεί να μπει όλο το άκρο πίσω με δισκόφρενα. Παρολαυτα το να ξετριπισω το ταμπουρά θα δημιουργήσει κάποιο θέμα?
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Ερωτηση: βάζοντας αποστάτη 2.5mm το offset από et50 γίνεται et47.5?
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
scorpion said:
Αυτό που θα την ακούει πιο γρήγορα είναι τα ρουλεμαν τροχού
με τη χρήση αποστάτη εννοείς.
Για ποιο λόγο να την ακούσει το ρουλεμαν αν αλλάξουμε το καρέ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
greyfiesta said:
με τη χρήση αποστάτη εννοείς.
Για ποιο λόγο να την ακούσει το ρουλεμαν αν αλλάξουμε το καρέ?
Η μετατροπή είναι στις ίδιες διαστάσεις?
Και αν είναι οκ
Αλλά όπως είπε ο kostg θα θέλεις αλλά φρένα γενικά όπου θα χρειαστείς αντάπτορες
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
η δουλεια στα ακρα που χρειαζεται ν ακανεις για να αλλαξεις το καρε ειναι πολυ χρονοβορα και εχει και μεγαλο κοστος
θες 4 καινουρια μουαγιε που παιζει να τεριαζουν και απο αλλο ford 5 μπουλονο ξετρυπημα δισκοπλακες καινουρια ρουλεμαν τροχου γτ αν ανοιχτουν τα παλια ειναι για πεταμα
4 νεα ρουλεμαν τροχου να βαλεις skf θες και μονο κανα 200 αρι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread