Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Αν έχεις όρεξη δες την τοποθέτηση που έχω κάνει για να βάλεις πίσω πλαφονιέρες.
Στο λέω γιατί και εγώ τις έβαλα λόγω μπεμπέ.
Είναι η καλύτερη προσθήκη που έχω κάνει.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.
Επίσης βάλε και στα πίσω πόδια φωτισμό όπως μπροστά. Βοηθάει πολύ.
Για το πορτ μπαγκαζ εγώ έβαλα ακριβώς απέναντι από την εργοστασιακή άλλη μία λάμπα και είναι υπέρ αρκετό.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά δεν υπάρχει χρόνος τώρα για να ασχοληθώ. Θα δοκιμάσω με πλακέτα και αν δεν, θα το προσπαθήσω το καλοκαίρι που χαλαρώνω. Ευχαριστώ πάντως.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
tabas said:
Αν έχεις όρεξη δες την τοποθέτηση που έχω κάνει για να βάλεις πίσω πλαφονιέρες.
Στο λέω γιατί και εγώ τις έβαλα λόγω μπεμπέ.
Είναι η καλύτερη προσθήκη που έχω κάνει.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.
Επίσης βάλε και στα πίσω πόδια φωτισμό όπως μπροστά. Βοηθάει πολύ.
Για το πορτ μπαγκαζ εγώ έβαλα ακριβώς απέναντι από την εργοστασιακή άλλη μία λάμπα και είναι υπέρ αρκετό.
Έκανα τελικά σήμερα την τοποθέτηση φίλε μου σύμφωνα με τις χρήσιμες συμβουλές σου και το αποτέλεσμα είναι θα έλεγα εκθαμβωτικό. Τελικά δεν τοποθέτησα ολόκληρη πλαφονιέρα πίσω αλλά μόνο μία πλακέτα με 36 led με ταινία διπλής. Έκανα δεν έκανα 10 λεπτά για την τοποθέτηση. Πλέον με πλακέτες 36άρες μπρος πίσω και πλακέτα των 20 στο πορτ παγκάζ το θέμα του φωτισμού λύθηκε οριστικά.
 

Kypros

Rookie
Dec 5, 2013
14
0
1
43
ΚΥΠΡΟΣ
Παιδιά γνωρίζει κανείς αν η πίσω πλαφονιέρα από MK7.5 μπορεί να τοποθετηθεί  στο MK7 στο ίδιο σημείο;
 

Kypros

Rookie
Dec 5, 2013
14
0
1
43
ΚΥΠΡΟΣ
Πολύ ωραία η εγκατάσταση του tabas αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με τους αερόσακους εκεί που τοποθετήθηκαν οι πλαφονιέρες ?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
1) Tabas με την συνδεσμολογία που έκανες, οι πίσω πλαφονιέρες μπορούν να είναι αυτόνομες απ' την μπροστά, και ταυτόχρονα αυτόνομες μεταξύ τους?

2) Για τις πλαφονιέρες του golf βρήκες και την φίσα τους?
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Προέκυψε ένα θέμα με τη λειτουργία του διακόπτη της πλαφονιέρας.
Έβγαλα το πλαστικό της πλαφονιέρας για να το καθαρίσω επειδή είχαν μπει 2 μιγάκια και όταν το ξανατοποθέτησα δεν δούλευε σωστά ο διακόπτης.
Στη θέση 1 σβήνει το φως, στο κέντρο μένει συνέχεια ανοιχτό και στο 0 σβήνει.
Όταν αφαίρεσα το πλαστικό ήταν στη θέση 1.
Προσπάθησα μετά να παίξω μόνο με το διακόπτη αφαιρώντας πάλι το πλαστικό και καμία αλλαγή.
Γνωρίζει μήπως κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω;
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Solved!!
Βγάζοντας το πλαστικό κάλυμα προφανώς στράβωσε το ένα απο τα δύο λαμάκια του διακόπτη και δεν έκανε επαφή.
Το ίσιωσα και πλέον δουλεύει μια χαρά.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπερα στο club! Ειχα ενα προβλημα με την πλαφονιερα! Μαλλον εσπασα καταλαθος ενα αυτακι και μου ξεκουμπωνει το τζαμακι της πλαφονιερας με αποτελεσμα να μενει γυμνο το ledaki απο μεσα! Μηπως γνωριζεται που μπορω να βρω μονο το τζαμακι! Εχω την απλη πλαφονιερα και οχι του titanium! Εαν προχωρησω σε μετατροπη και αγορασω titanium θελει πατεντες για να λειτουργησει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βάλε λίγη logo. Έτσι κι αλλιώς το ledάκι από μέσα δεν αλλάζει από το τζαμάκι κανονικά αλλά  βγάζεις όλη την πλαφονιέρα και αλλάζει από μέσα.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Εννοείς οτι για να αλλαξω το ledaki αυριο-μεθαυριο που πιθανοτατα να καει θα βγαλω την βαση της πλαφονιερας που ακουμπαει στον ουρανο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από τη μπροστινή μεριά του τζαμιού της πλαφονιέρας (προς το παρμπρίζ δηλαδή) έχει ένα έλασμα που το πιέζεις με ένα λεπτό κατσαβίδι ή σουγιαδάκι και κατεβαίνει η πλαφονιέρα (όχι όλο το πλαστικό που μάλλον φαντάζεσαι εσύ). Το γράφει και στο manual του αυτοκινήτου.
Δοκίμασέ το.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Αυτο μαλλον το πιεσα πολυ και εσπασα λιγο απο το τζαμακι! Θα το προσπαθησω, ευχαριστω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Eίναι ακριβές οι πλαφονιέρες, προετοιμάσου για 50άρικο και βάλε, γι' αυτό σου προτείνω logo  ;)
Eκτός κι αν πετύχεις καμία στα μεταχειρισμένα.
 

Bill_CBK

Rookie
Nov 20, 2018
19
0
1
Εχει δοκιμάσει κανένας το σετ με τα led από autobeam;;
https://autobeam.co.uk/collections/fiesta-mk7-0-2009-2012/products/performance-led-interior-panel-unit

Εχω το titanium, άρα την τριπλή πλαφονιέρα. Θα ήθελα κάτι εγγυημένα σε πιο δυνατή ένταση, οπότε δεν με πειράζει που είναι ακριβότερο από άλλες ψείρες που βρίσκω σε alliexpress.
Αρκει να είναι αυτό που υπόσχεται, δεν θα ήθελα να μπαινωβγαζω την πλαφονιέρα για να δοκιμάζω λαμπάκια.. και να μου σπάσει κανά δοντακι στο τέλος!
 

HLIASXA

MK7
Newbie
Nov 11, 2023
1
0
1
Μοντέλο
MK7
Εχει δοκιμάσει κανένας το σετ με τα led από autobeam;;

Εχω το titanium, άρα την τριπλή πλαφονιέρα. Θα ήθελα κάτι εγγυημένα σε πιο δυνατή ένταση, οπότε δεν με πειράζει που είναι ακριβότερο από άλλες ψείρες που βρίσκω σε alliexpress.
Αρκει να είναι αυτό που υπόσχεται, δεν θα ήθελα να μπαινωβγαζω την πλαφονιέρα για να δοκιμάζω λαμπάκια.. και να μου σπάσει κανά δοντακι στο τέλος!
καλησπερα επειδη εβαλα και εγω πλαφονιερα απο titanium με 3 λαμπεσ.
σε εμενα οταν ανοιγω πορτα αναβει μονο η μεσαια λαμπα.
εσενα ετσι ειναι ή με το ανοιγμα πορτασ αναβουν και οι 3.
Post automatically merged:

Εχει δοκιμάσει κανένας το σετ με τα led από autobeam;;

Εχω το titanium, άρα την τριπλή πλαφονιέρα. Θα ήθελα κάτι εγγυημένα σε πιο δυνατή ένταση, οπότε δεν με πειράζει που είναι ακριβότερο από άλλες ψείρες που βρίσκω σε alliexpress.
Αρκει να είναι αυτό που υπόσχεται, δεν θα ήθελα να μπαινωβγαζω την πλαφονιέρα για να δοκιμάζω λαμπάκια.. και να μου σπάσει κανά δοντακι στο τέλος!
καλησπερα επειδη εβαλα και εγω πλαφονιερα απο titanium με 3 λαμπεσ.
σε εμενα οταν ανοιγω πορτα αναβει μονο η μεσαια λαμπα.
εσενα ετσι ειναι ή με το ανοιγμα πορτασ αναβουν και οι 3?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread