Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ακολουθείτε τη μέθοδο αλλάζω τα πίσω με μπροστά? Αν ναι, χοντρικά σε πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα?
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Αν υποθεσουμε οτι τα ελαστικα κατα μεσο ορο αντεχουν 40000 χιλιομετρα τοτε τα αλλαζεις μπρος πισω στα 20000. Εγω ειχα κανει αλλαγη μπρος πισω στα 20000 και προσφατα που τα ειδα μου ειπε ο λαστιχας οτι εχουν ακομα τουλαχιστον 20000 ακομα ενω εχω κανει ηδη 40000 με αυτα .
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον προλαλήσαντα κάπου στα μισά του ορίου ζωής ελαστικών κάνεις την αλλαγή μπρος πίσω, τώρα το πώς βγαίνει ο μέσος όρος ζωής των ελαστικών Είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. άλλο το να κάνεις ταξίδια με Σταθερή ταχύτητα και άλλο το να κινείσαι μέσα σε μία πόλη με πολλά σταμάτα-ξεκίνα και φθαρμένους δρόμους....
Εγώ εφαρμόζω το εξής κάθε 10 -15 χιλιάδες χιλιόμετρα έκανα την αλλαγή μπρος-πίσω και διαγώνια και το έκανα αυτό μέχρι να φαγωθούν, μπορεί να έβγαινε δύο φορές, μπορεί και 3 φορές συνήθως μου έβγαινε 3
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το θέμα μου είναι τώρα τι γίνεται με τους αισθητήρες πίεσης των ελαστικών. Υπάρχει ανέξοδος τρόπος να τους ξαναπρογραμματίσουμε μετά την αλλαγή μπρος-πίσω;
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
σκεφτομαι και γω με το πρωτο σερβις να κανω και τα λαστιχα μπροσ- πισω στις 18,000 γιατι το αμαξι γλυστραει αρκετα με τα μαμα λαστιχα που πρεπει να ειναι πλαστικα πραγματικα , εκτος του οτι σπινιαρη τρελα μεχρι και με τριτη σε βρεγμενο, μπαινει αρκετα συχνα το abs σε λιγο δυνατο φρεναρισμα.τι λετε? απλα εχουν ακομα αρκετο πελμα νομιζω.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
kostg said:
Το θέμα μου είναι τώρα τι γίνεται με τους αισθητήρες πίεσης των ελαστικών. Υπάρχει ανέξοδος τρόπος να τους ξαναπρογραμματίσουμε μετά την αλλαγή μπρος-πίσω;
το συστημα προγραμματιστηκε μονο του οταν εκανα τα λαστιχα μπρος- πισω, το συστημα μετραει απλα τις πιεσεις απο τους αισθητηρες και οχι και που βρησκετε το λαστιχο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
αρα το αμαξι δεν κοιταει ποιο ειναι το προς και το πισω ή το αριστερα και το δεξια απλα βαραει αλαρμ οτι σε καποιο λαστιχο εχει χασει πιεση!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μου κάνει εντύπωση, απλά ανάβει ένδειξη ότι έσκασε κάποιο λάστιχο, όχι ποιο;
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
εμενα ετσι μου συνεβη απο το κλαταρισμα που ειχα , με το που χτυπησα την λακουβα αναψε μετα απο μισο λεπτο η ενδηξη , εβαλα ρεζερβα δεν εσβησε, και οταν εφτιαξα την ζαντα και εβαλα το λαστιχο και εκανα τα μπρος-πισω μετα απο μισο χιλιομετρο μου εσβησε και η λυχνια αφου οι πιεσεις ηταν ολες σωστες. Το focus πχ που εχει στο καθε λαστιχο ποση πιεσει εχει ειναι ακριβος το ιδιο ελεγχη μονο να ειναι ολες οι πιεσεις σωστες και οχι τα λαστιχα αν ειναι πισω η μπροστα.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
kostg said:
Μου κάνει εντύπωση, απλά ανάβει ένδειξη ότι έσκασε κάποιο λάστιχο, όχι ποιο;
Αντιλαμβάνεται διαφορετική διάμετρο τροχού άρα απώλεια αέρα, μέσω της διαφοράς της ταχύτητας περιστροφής του εκάστοτε τροχού. Δεν έχει αισθητήρα πίεσης στο ελαστικό ή τη ζάντα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1512083101[/time]
kostg said:
Το θέμα μου είναι τώρα τι γίνεται με τους αισθητήρες πίεσης των ελαστικών. Υπάρχει ανέξοδος τρόπος να τους ξαναπρογραμματίσουμε μετά την αλλαγή μπρος-πίσω;
Από το menu του αυτοκινήτου το μηδενίζεις όποτε θες αρκεί να τσεκάρεις ότι όντως δεν έχεις χάσει κάπου αέρα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
rallistas77 said:
Αντιλαμβάνεται διαφορετική διάμετρο τροχού άρα απώλεια αέρα, μέσω της διαφοράς της ταχύτητας περιστροφής του εκάστοτε τροχού. Δεν έχει αισθητήρα πίεσης στο ελαστικό ή τη ζάντα.

Kι όμως, έχει αισθητήρες στις ζάντες... Άρη για πες.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ναι έχει αισθητήρες. Όταν άλλαξα ζάντες από 16άρες σε 17άρες, οι αισθητήρες αφαιρέθηκαν και μπήκαν στις 17άρες. Γενικά όλα τα καινούργια αμάξια έχουν αισθητήρες, είναι θέμα οδηγίας ΕΕ.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Τότε sorry για τη λανθασμένη πληροφορία που έδωσα! Θεώρησα πως σε ένα αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας δεν θα είχε αισθητήρες σε κάθε ζάντα. παρασύρθηκα από το leon 1p που έχω, το οποίο καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης από τη διαφορά περιστροφής του τροχού.
 

nougiw

Newbie
May 23, 2018
6
0
1
το ότι έχει αισθητήρα σε κάθε ζάντα το είχα καταλάβει γιατί στο βίντεο της ford για επισκευή ελαστικού με το repair kit (το mk8 δεν έχει ρεζέρβα, το 7 είχε;), λέει ότι μετά πρέπει να αλλάξεις αισθητήρα στη ζάντα. Το θέμα είναι αν βλέπει τον κάθε αισθητήρα ξεχωριστά ή στο σύνολο; Δηλαδή σου δείχνει ότι έχει χάσει αέρα πχ το πίσω δεξί; Ακόμα και έτσι να είναι πάντως, δεν είναι τραγικό να θυμάσαι ότι απ' όποιο βλέπεις να σου λέει ότι έχει χάσει αέρα εσύ να βάζεις στο διαγώνια αντίθετο. Βέβαια θα μπορούσε κάποιος που θέλει σώνει και ντε σωστά τις ενδείξεις, να αλλάξει θέση τα λάστιχα αλλά αφήνοντας τις ζάντες στο ίδιο σημείο. Αυτό άραγε θα είναι πιο φθηνό (στο βουλκανιζατέρ) απ' ό,τι να σου αναπρογραμματίσει τις θέσεις των αισθητήρων κάποιος;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Νομίζω ότι μπορείς να προγραμματίσεις μόνος σου από την αρχή τους αισθητήρες. Είχα δει κάποια στιγμή ένα video στο youtube. Αν έχεις χρόνο ψάξ' το λίγο. Βέβαια στο video έδειχνε ένα focus, αλλά δε νομίζω να είναι πολύ διαφορετικό...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread