Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ybdiel

Original poster
Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα,
Είμαι σχετικά νέος κάτοχος ενός ST3, 2023 μοντέλο. Με την χθεσινή βροχή που με έπιασε στο δρόμο δεν είδα καθόλου τους αισθητήρες βρόχης να λειτουργούν αυτόματα, ουτέ καν όταν επαίζα με την ρυθμίση.
Φοβάμαι ότι είναι ακόμα μία από τις λειτουργίες που αφαιρεσε η Ford με τα προβλήματα ημιαγωγών (όπως πχ αυτόματο κλείσιμο παραθύρων και καθρέφτων)
Γνωρίζει κανείς;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Μόνο αν δεις στο menu του αυτοκινήτου αν υπάρχει επιλογή Rain Sensor θα καταλάβεις αν έχει ή δεν έχει ( ο σένσορας είναι στο parebrise, πίσω από τον καθρέπτη, και είναι μαζί με τον φωτός, άρα δεν μπορείς να το καταλάβεις από τον σένσορα)
 

ybdiel

Original poster
Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Θα το ψάξω καλύτερα. Πάντως το γράφει ξεκάθαρα στην προσφορά που μου είχαν δώσει όταν έκανα την παραγγελία: "Αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες με αισθητήρα βροχής"
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.Μηπως στον μοχλο των υαλοκααριστηρων;
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Θα το ψάξω καλύτερα. Πάντως το γράφει ξεκάθαρα στην προσφορά που μου είχαν δώσει όταν έκανα την παραγγελία: "Αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες με αισθητήρα βροχής"

υπαρχει αισθητηρας βροχης, την γλυτωσε ευτυχως!
απλα σηκωσε τον μοχλο μια θεση προς τα πανω, και αυτο ειναι και το "auto"
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,
Είμαι σχετικά νέος κάτοχος ενός ST3, 2023 μοντέλο. Με την χθεσινή βροχή που με έπιασε στο δρόμο δεν είδα καθόλου τους αισθητήρες βρόχης να λειτουργούν αυτόματα, ουτέ καν όταν επαίζα με την ρυθμίση.
Φοβάμαι ότι είναι ακόμα μία από τις λειτουργίες που αφαιρεσε η Ford με τα προβλήματα ημιαγωγών (όπως πχ αυτόματο κλείσιμο παραθύρων και καθρέφτων)
Γνωρίζει κανείς;
Καλησπέρα, για την ενεργοποιήση του αισθητήρα βροχής:
Από τα χειριστήρια τιμονιού δεξιά επιλέγεις το κουμπί menu και στον πίνακα οργάνων settings/vehicle/wipers/rain sensing, όταν το κουτάκι είναι τσεκαρισμένο τότε ο αισθητήρας βροχής είναι ενεργοποιημένος.
Για την λειτουργία των αυτόματων υαλοκαθαριστήρων:
Ο δεξιά επιλογέας πίσω από το τιμόνι μία θέση πάνω-θέση on.
Για την ρύθμιση της ευαισθησίας:
Α-πολύ ευαίσθητο.
Β-λιγότερο ευαίσθητο.

image.jpegimage.jpeg
 

ybdiel

Original poster
Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
K Konstantinos.p Ευχαριστω, θα το ξαναδοκιμασω αν και με αυτο το διακοπτακι επαιζα και δεν εβλεπα να κανει τιποτα. Ισως να μην το ειχα ενεργοποιησει απο τις ρυθμισεις αν και δε πιστευω αλλα θα το ξαναδω
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ο μοχλός και το ρυθμιστικό έχουν διπλή λειτουργία, αναλόγως αν έχει ενεργοποιηθεί ή όχι ο αισθητήρας. Αν όχι, τότε μία θέση πάνω δουλεύει ως απλή διακοπτόμενη λειτουργία και το ρυθμιστικό ελέγχει την συχνότητα/ταχύτητα. Αν ναι, τότε δουλεύει αυτόματα και το ρυθμιστικό ελέγχει την ευαισθησία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

ybdiel

Original poster
Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Να απαντησω στην ερωτηση μου για τυχον ενδιαφερομενους:
Βαζεις τον μοχλο μια θεση πανω και το ρυθμιστικο στον μοχλο τουλαχιστον μια θεση πανω που ρυθμιζει την ευαισθησια του. Οι υαλοκαθαριστηρες θα κανουν μια κινηση και μετα θα σταματησουν περιμενοντας τον αισθητηρα.
Επισης τουλαχιστον σε MK8.5 2023 η ρυθμιση που αναφερει ο φιλος πανω (settings/vehicle/wipers/rain sensing) ΔΕΝ υπαρχει καθολου, πραγμα που με μπερδεψε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Φαίνεται ότι στο ΜΚ8 έχουν αφαιρέσει κάποιες λειτουργίες, πάντως στο ΜΚ7.5 είναι όπως το περιγράφω με την διπλή λειτουργία.

Πάντως στη Ford φαίνεται να έχουν μπερδέψει λίγο τα μπούτια τους, στο Kuga και το Focus επίσης έχουν αφαιρέσει λειτουργίες που υπήρχαν στα προηγούμενα μοντέλα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: ybdiel
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Να απαντησω στην ερωτηση μου για τυχον ενδιαφερομενους:
Βαζεις τον μοχλο μια θεση πανω και το ρυθμιστικο στον μοχλο τουλαχιστον μια θεση πανω που ρυθμιζει την ευαισθησια του. Οι υαλοκαθαριστηρες θα κανουν μια κινηση και μετα θα σταματησουν περιμενοντας τον αισθητηρα.
Επισης τουλαχιστον σε MK8.5 2023 η ρυθμιση που αναφερει ο φιλος πανω (settings/vehicle/wipers/rain sensing) ΔΕΝ υπαρχει καθολου, πραγμα που με μπερδεψε.
Καλημέρα ybdiel, η ρύθμιση που περιέγραψα ισχύει για όλα τα fiesta mk8/8.5 απλές εκδόσεις και st καθώς και για τα puma-focus mk4/4.5 είτε έχουν αναλογικό είτε πλήρως ψηφιακό πίνακα οργάνων 12.3 ιντσών, εφόσον έχουν εργοστασιακά τοποθετημένο αισθητήρα βροχής.
Στο υπομενού-wipers υπάρχουν τρείς ρυθμίσεις:
1) courtesy wipe.
2) rain sensing.
3) reverse wiper.
Η ρύθμιση wipers/rain sensing on/off υπάρχει για λόγους ασφαλείας-σε περίπτωση βλάβης του αισθητήρα βροχής ώστε ο οδηγός να μπορεί να χρησιμοποιήσει τους υαλοκαθαριστήρες σε απλή διακοπτόμενη λειτουργία.
Στο δικό σου αυτοκίνητο αν δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση τότε:
α) δεν έχει στον εξοπλισμό του αυτόματους υαλοκαθαριστήρες με αισθητήρα βροχής.
β) έχει λάθος κωδικοποίηση πίνακα οργάνων-μονάδα ipc.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ybdiel

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
το ST3 εχει αποκλειεται να μην εχει αυτοματους. Το δικο μου που ειναι το ST2 το εχει
απλα παιζει να μην βρηκε την ρυθμιση στο μενου. Λογικα εχει λιγο διαφορετικο μενου απο τα δικα μας μιας και εχει το digital dash
 

ybdiel

Original poster
Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Όντως τελικα όπως είπε ο K Konstantinos.p υπάρχει η ρυθμιση. Εγω δεν την εβρισκα. Εντωμεταξύ πήρα και τηλέφωνο στην Βελμαρ να ρωτήσω και μου είπαν ότι ναι δεν υπάρχει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Όντως τελικα όπως είπε ο K Konstantinos.p υπάρχει η ρυθμιση. Εγω δεν την εβρισκα. Εντωμεταξύ πήρα και τηλέφωνο στην Βελμαρ να ρωτήσω και μου είπαν ότι ναι δεν υπάρχει...
Καλησπέρα ybdiel, κρίμα για άλλη μία φορά για τις αντιπροσωπείες ford πλίν ελαχίστων εξαιρέσεων, διότι δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.
Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο, απροβλημάτιστο και να μην χρειαστεί να "μπλέξεις" με καμία αντιπροσωπεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ybdiel

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread