Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

geo4st

Original poster
Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα st mk7 και θα ηθελα να μαθω μερικες παραπανω πληροφοριες, οποτε τι καλυτερο απο το να ρωτησω ιδιοκτητες και οχι καποιους που "ακουσαν/νομιζουν" διαφορα. Η μονη εμπειρια μου με fiesta ειναι μια βολτα με ενα mk6 1.4 . Πριν 2 χρονια ημουν σε σκεψη αγορας mk6 sport η mk7, εν τελη πηγα σε κατι που δεν εχει καμια σχεση και ειμαι σε φαση να το αλλαξω μεσα στη χρονια (αν ολα πανε καλα με την κατασταση που επικρατει). Θα ηθελα αρχικα να μου πειτε για τυχον προβληματα που απ οσο ξερω δεν βγαζει. Επισης κατι που θεωρειτε εσεις αρνητικο η δεν σας αρεσει η θα αλλαζατε (κατασκευαστικο/εργονομικο). Επισης διαβασα για καταναλωσεις απο 7 μεχρι 9/100 οχι οτι με ενοχλει ιδιαιτερα μιας και δε κανω και πολλα χιλιομετρα το χρονο απλα να ξερω στο περιπου (το καλοκαιρι μπορει ουτε 1 τεποζιτο μιας και εχω μηχανη που βεβαια την χρησημοποιω συχνα και τον χειμωνα οποτε μειωνονται ακομα πιο πολυ τα χιλιομετρα). Τελος θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν καποια "σημεια" που πρεπει να ελεγξω σ αυτο το αμαξι περα απο τα συνηθισμενα. Αυτα προς το παρων, ελπιζω να μη σας κουρασα, ευχαριστω προκαταβολικα που το διαβασατε.
 
Apr 12, 2020
28
22
3
35
Γεια σου φίλε, πολύ καλή επιλογή το 7άρι st. Σχετικά με τα πιο πάνω, σου αναφέρω τα εξής:
1. Γενικά τα 7άρια ST δεν βγάζουνε προβλήματα εκτός μόνο από το ρεζερβουάρ ψυκτικού υγρού, το οποίο αν δεν κάνω λάθος διορθώθηκε στα μοντέλα από το 2015 και μετά (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Αν πάρεις 2013-2014 βεβαιώσου πως ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει το ρεζερβουάρ, αν όχι ενημέρωσε τον πως η ford έχει recall για το συγκερκιμένο θέμα. Το ρεζερβουάρ στο αμάξι πρέπει να είναι αυτό:
post-96442-0-82552200-1532719071.jpeg
και όχι αυτό:
lNgyMQc.jpg

Το παλιό είναι κακής κατασκευής και τείνει να τρυπάει (το έχω πάθει αλλά ευτυχώς το πρόλαβα χωρίς ζημιές).

2. Όσον αφορά τη ποιότητα κατασκευής, budget αμάξι είναι οπότε αναμενόμενο είναι ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα θα ακούς κάποια τριξιματάκια. Το πρόβλημα διορθώνεται εύκολα με ένα τελικό στην εξάτμιση (!!!) ;) Κατα τα άλλα όμως μια χαρά είναι, όλα είναι καλά στερεωμένα στη μίνιμαλ καμπίνα (και τα καθίσματα Recaro είναι τέλεια!).

3. Για κατανάλωση, θυμάμαι το δικό μου πριν αρχίσουν οι μετατροπές ήτανε 4.9 - 5.9/100χλμ με 110χλμ - 120χλμ σε αυτοκινητόδρομο (χωρίς cruise control) και μικτή κατανάλωση (με αρκετά πατήματα) γύρω στο 7.5- 8/100χλμ. Αν προσέχεις λίγο είναι πολύ οικονομικό για τα άλογα του.

4. Αν σκοπεύεις να κάνεις μετατροπές/βελτιώσεις, ίσως να σου περάσει από το μυαλό η ιδέα να πάρεις κάποιο το οποίο να έχει ήδη πάνω μερικά 'καλούδια'. Κάτι τέτοιο δεν θα σ'το πρότεινα, γιατί όλοι γνωρίζουμε πως είναι αμάξι που το παίρνεις για να το ζορίζεις. Κακά τα ψέματα τα παίρνουν και αρκετοί τύποι που τα κακομεταχειρίζονται οδηγικά, αλλά και 'βελτιώνοντας' ό,τι ναναι, όπως να'ναι. Καλύτερα να πάρεις ένα μαμά ή έστω με πολύ λίγες μετατροπές (π.χ εξάτμιση). Ας ξεκινήσεις από το 0 παρά να πάρεις κάτι που δεν είσαι σίγουρος για την αξιοπιστία του, και ας σου κοστίσει περισσότερο σε βάθος χρόνου.

5. Γενικά τα 7άρια ST είναι σκυλιά, αν σε ικανοποιεί στο test drive και δεν είναι τρακαρισμένο/κακοβαμμένο δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, αν έχεις κι άλλες ερωτήσεις είμαι στη διάθεση σου :)
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: geo4st and dtsef

geo4st

Original poster
Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Πολυ ενθαευντικα οσα μου εγραψες, το μονο που με χαλασε ηταν τα τριξιματακια που ανεφερες, ακουγονται μονο οταν πιεσεις καποιο πλαστικο η και σε μικροκακοτεχνιες του δρομου? Αν παω σε st θα το φερω απ εξω, οι τιμες ειναι οι μισες απ οτι εδω (ισως φταιει οτι δεν κυκλοφορουν πολλα). Λογικα του 13-14, εκτος αν βρω κατι παρα πολυ καλυτερο και παω στου 15. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στον εξοπλισμο? Για παραδειγμα εχουν στον στανταρ εξοπλισμο clima?
 
Apr 12, 2020
28
22
3
35
Πολυ ενθαευντικα οσα μου εγραψες, το μονο που με χαλασε ηταν τα τριξιματακια που ανεφερες, ακουγονται μονο οταν πιεσεις καποιο πλαστικο η και σε μικροκακοτεχνιες του δρομου? Αν παω σε st θα το φερω απ εξω, οι τιμες ειναι οι μισες απ οτι εδω (ισως φταιει οτι δεν κυκλοφορουν πολλα). Λογικα του 13-14, εκτος αν βρω κατι παρα πολυ καλυτερο και παω στου 15. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στον εξοπλισμο? Για παραδειγμα εχουν στον στανταρ εξοπλισμο clima?
Λόγω της σκληρής ανάρτησης και σχετικά κακής ποιότητας των πλαστικών σε όλα τα 7άρια (όχι μόνο st), οι κακοί δρόμοι θα φέρουν στη προσοχή σου διάφορα τριξίματα που για παράδειγμα σε πιο ακριβό αμάξι δεν θα άκουγες.

Σχετικά με τον εξοπλισμό, εγώ θα σου πρότεινα να μην κοιτάξεις καν st-1 ή st-2 γιατί δεν έχουν ούτε cruise control, ούτε climate control, ούτε αυτόματους καθρέφτες. Εγώ έκανα το λάθος και πήρα st-2 γιατί το st-3 (όταν το πήρα το 2018, του 13 μοντέλο) ήταν 1500 ευρώ πιο ακριβό. Προσωπικά το μετάνιωσα, καλύτερα να έπαιρνα st-3. Και φυσικά πάντα εξαρτάται από το τι εσύ θεωρείς πως αξίζει τα έξτρα χρήματα που θα δώσεις. Λογικά τώρα η διαφορά μεταξύ st-2 και st-3 δε θα είναι τόσο μεγάλη όσο τότε.

Το cruise control μπορεί να μπει αργότερα με κάποιες αλλαγές, ο Nikol@r@s Nikol@r@s το έχει κάνει και σίγουρα μπορεί να μας πει τη γνώμη του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geo4st

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Προφανώς πριν αποφασίσεις για το "απέξω", μάθε ακριβώς πόσο θα σου κοστίσει να το εκτελωνίσεις, γιατί έχουν αλλάξει οι διαδικασίες και οι επιβαρύνσεις από πέρσι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geo4st

geo4st

Original poster
Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Θα κοιταξω και τα st3 μπορει με το sst2 να μην ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα νομιζω πως θα ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το "απλο" st, μιας και μενω σε νησι και οι δρομοι μας δεν ειναι και στη καλυτερη κατασταση (οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα βεβαια) ειναι τοσο εντονο αυτο με τα τριξιματα? Ειναι το χειροτερο μου. Ναι εννοειτε πως θα ξερω απο πριν κοστος εκτελωνισμου (εχω ανθρωπο στο τελωνειο αλλιως ισως να μη το σκεφτομουν καν)
 
Apr 12, 2020
28
22
3
35
Θα κοιταξω και τα st3 μπορει με το sst2 να μην ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα νομιζω πως θα ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το "απλο" st, μιας και μενω σε νησι και οι δρομοι μας δεν ειναι και στη καλυτερη κατασταση (οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα βεβαια) ειναι τοσο εντονο αυτο με τα τριξιματα? Ειναι το χειροτερο μου. Ναι εννοειτε πως θα ξερω απο πριν κοστος εκτελωνισμου (εχω ανθρωπο στο τελωνειο αλλιως ισως να μη το σκεφτομουν καν)
Εξαρτάται πόσο OCDάκιας είσαι... Έντονο δε θα το έλεγα αλλά σίγουρα το προσέχεις σε κακό οδόστρωμα, καθαρά και μόνο λόγω σκληρής ανάρτησης σε συνδυασμό με σκληρά, φθηνά πλαστικά. Ειδικά αν έχεις φυλαγμένα αντικείμενα στο πορτ παγκάζ ή στις πόρτες τα ακούς να βαράνε δεξιά κι αριστερά. Προσωπικά εμένα δε με πειράζει. Πιστεύω είναι τόσα πολλά αυτά που σου προσφέρει που το συγχωρείς.
 

geo4st

Original poster
Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Εξαρτάται πόσο OCDάκιας είσαι... Έντονο δε θα το έλεγα αλλά σίγουρα το προσέχεις σε κακό οδόστρωμα, καθαρά και μόνο λόγω σκληρής ανάρτησης σε συνδυασμό με σκληρά, φθηνά πλαστικά. Ειδικά αν έχεις φυλαγμένα αντικείμενα στο πορτ παγκάζ ή στις πόρτες τα ακούς να βαράνε δεξιά κι αριστερά. Προσωπικά εμένα δε με πειράζει. Πιστεύω είναι τόσα πολλά αυτά που σου προσφέρει που το συγχωρείς.
μπορω να πω αρκετα 😅 σε μια στροφη αποτομη ακουγονται? Η μονο σε λακουβες?
Τσέκαρε το βίντεο,ότι απορία έχεις πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε

τα ειδα φιλε μου ολα τα βιντεο, ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: pavlos.panagiotou

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
στο θέμα με τα τριξίματα που αναφέρθηκε παραπάνω , στη δική μου περίπτωση κανενα θέμα μεχρι σήμερα ( μοντ. 2015)
 
  • Like
Αντιδράσεις: geo4st
Εγώ έχω ένα mk7 (Fiesta Sport 1.6) από το 2009 και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Βενζίνα 100άρα από την αρχή γιατί με την απλή χτυπούσε πυράκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geo4st

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
μεγαλο θεμα το μεταχειρισμενο σε σπορ αμαξι. το ιδιο ακριβως εψηνα να παρω και εγω και τελικα κατεληξα σε καινουργιο καθως δεν μπορουσα να βρω ενα καλο στην Ελλαδα
 

geo4st

Original poster
Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
μεγαλο θεμα το μεταχειρισμενο σε σπορ αμαξι. το ιδιο ακριβως εψηνα να παρω και εγω και τελικα κατεληξα σε καινουργιο καθως δεν μπορουσα να βρω ενα καλο στην Ελλαδα
Σιγουρα ειναι δυσκολο να βρεις καλο μεταχειρισμενο ειδικα σπορ οπως αναφερεις γιατι ας μη γελιομαστε αυτα τα αυτοκινητα τα παιρνει καποιος για να τα χαρει, να τα τρεξει να τα στριψει, να οδηγησει για ευχαριστηση και οχι απλα να παει απο το σημειο Α στο Β
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread