Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lesdal

Original poster
MK7
Newbie
Jul 21, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Ήρθε και η δική μου στιγμή όντας πλέον 24 χρόνων να αγοράσω το πρώτο μου αμάξι και έχω καταλήξει στο Ford Fiesta μετά του '10 βενζίνη 1250cc στα 82άλογα.

Είμαι κάτοικος κέντρου Αθηνών και η χρήση του θα είναι για εκεί αλλά και για ταξιδακια εκτός Αθήνας καμιά δύο φορές το μήνα. Μπορώ να διάθεσω γύρω στα 7000€.

Η αλήθεια είναι πως έχω δει μέσω car κάποιες αγγελίες(μόνο ιδιώτη) αλλά δεν ξέρω που να πάω το υποψήφιο αυτοκίνητο για έλεγχο.Καποια καλή πρόταση για τον έλεγχο του; Να κοιτάξω να είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και να έχει κάνει τα services εκει ο προηγούμενος, υπάρχουν τέτοια αμάξια βασικά ή δεν θα βρω?!

Επίσης έχω δει και μέσω της spotawheel το συγκεκριμένο https://www.spotawheel.gr/buy/ford/used-2012-ford-fiesta/5716 ωστόσο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί ξέρω ότι είναι εισαγώμενο, έχει λίγα χιλιόμετρα που δεν ξέρω αν είναι πλάσματικα παρ'ολα αυτά μου δίνουν 1 χρόνο εγγύηση και μια σιγουριά ότι έχει γίνει καλός έλεγχος στο αμάξι.

Το ότι είναι 3θυρο μπορώ να το καταπιώ αν το γενικό σύνολο είναι καλό. Θα με βοηθούσε η γνώμη κάποιου που είναι γνώστης και ευχάριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Φίλε μου εγώ στα λεφτά που δίνεις δεν θα πηγαινα στο αμάξι που μας έδειξες. Θα πήγαινα στην επόμενη γενιά(facelift) η οποία ξεκινάει το 2013 και θα το προτιμουσα με τον βραβευμενο κινητήρα ecoboost 1000άρι τουρμπο. Το αμάξι αυτο βγαινει σε 100 και 125 άλογα και εκτός οτι έχει πολλές δυνατότητες μετέπειτα, ήδη έτσι οπως ειναι, ειναι αρκετα πιο αποδοτικό απο αυτό που μας έδειξες. Οι τιμές ξεκινάνε κάπου εκεί στα 7000-7500.

Πάράδειγμα: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36729988-ford-fiesta
 

lesdal

Original poster
MK7
Newbie
Jul 21, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Φίλε μου εγώ στα λεφτά που δίνεις δεν θα πηγαινα στο αμάξι που μας έδειξες. Θα πήγαινα στην επόμενη γενιά(facelift) η οποία ξεκινάει το 2013 και θα το προτιμουσα με τον βραβευμενο κινητήρα ecoboost 1000άρι τουρμπο. Το αμάξι αυτο βγαινει σε 100 και 125 άλογα και εκτός οτι έχει πολλές δυνατότητες μετέπειτα, ήδη έτσι οπως ειναι, ειναι αρκετα πιο αποδοτικό απο αυτό που μας έδειξες. Οι τιμές ξεκινάνε κάπου εκεί στα 7000-7500.

Πάράδειγμα: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36729988-ford-fiesta
H αλήθεια ειναι οτι το σκέφτομαι έντονα και το συγκεκριμένο κινητήρα με τα 100 άλογα κατα προτίμηση.Απλά επειδή ειναι τουρμπατος δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω κατα την οδηγηση του ωστε να μη το πιεζω για παραδειγμα.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Τίποτα δεν πρέπει να προσέξεις οσο αναφορά το ποσο θα το πιεσεις που λες. Το τουρμπο ειναι εκεί για να πιέζει και να πιέζεται. Αλλιως δεν θα υπήρχε. Ο κινητηρας αυτος ειναι βραβευμενος απο το 2013 καπου στις 5-6 φορές αναμεσα σε ολους τους κινητηρες μεχρι 2.000κυβικά. Μην το φοβάσαι. Ετσι και αλλιως η φορντ ιδιους κινητηρες ακριβως φοράει στο φιεστα σε 100,125 και 140 άλογα που τα βγαζει. Αρα το 100άρι ειναι και το πιο "ήρεμο" και δεν πιέζεται ας πουμε οσο το 125 η το 140. Η το 165 που ειναι πλεον το δικο μου και αλλα πολλά στην αθήνα 1000άρια..
 

lesdal

Original poster
MK7
Newbie
Jul 21, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Τίποτα δεν πρέπει να προσέξεις οσο αναφορά το ποσο θα το πιεσεις που λες. Το τουρμπο ειναι εκεί για να πιέζει και να πιέζεται. Αλλιως δεν θα υπήρχε. Ο κινητηρας αυτος ειναι βραβευμενος απο το 2013 καπου στις 5-6 φορές αναμεσα σε ολους τους κινητηρες μεχρι 2.000κυβικά. Μην το φοβάσαι. Ετσι και αλλιως η φορντ ιδιους κινητηρες ακριβως φοράει στο φιεστα σε 100,125 και 140 άλογα που τα βγαζει. Αρα το 100άρι ειναι και το πιο "ήρεμο" και δεν πιέζεται ας πουμε οσο το 125 η το 140. Η το 165 που ειναι πλεον το δικο μου και αλλα πολλά στην αθήνα 1000άρια..
Ωραία σε ευχαριστώ, απλά μικρη η κινητικότητα για πωλήσεις οπως βλεπω με αγγελίες...
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Συμφωνώ με τον Dimitris Dimitris για την αγορά του Fiesta με τον ecoboost.
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι τα μόνα που θέλει να έχεις στο νου σου είναι ότι όταν κάνεις κρύα εκκίνηση του τούρμπο αυτοκινήτου καλό είναι να περιμένεις σχεδόν ένα λεπτό πριν ξεκινήσεις και μέχρι να πιάσει ο κινητήρας θερμοκρασία λειτουργίας δεν θα πρέπει να το πιέζεις με τις στροφές να μην υπερβαίνουν τις 2500rpm. Επί πλέον μετά από μεγάλο ταξίδι στα τελευταία χλμ πριν το παρκάρεις να ρίχνεις τους ρυθμούς σου ώστε να "κρυώσει" ο κινητήρας τούρμπο ή έστω πριν το σβήσεις να περιμένεις άλλο ένα λεπτό. Είναι πράγματα που ακόμα και σε ένα ατμοσφαιρικό τα κάνεις. Απλά οι κινητήρες τούρμπο το ζητάνε αυτό λίγο παραπάνω.
Η απόφαση φυσικά είναι δική σου μιας και η τσέπη η δική σου θα αδειάσει.
 

gimli

MK7.5
Newbie
Σεπτ. 3, 2021
2
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα μάγκες..
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα... Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση του πρώτου μου αυτοκινήτου κι έχω καταλήξει σε fiesta με τον ecoboost 100 ή 125, ότι βρω σε καλύτερη κατάσταση....
Το παρακάτω πως το βλέπετε;

Με βάση τη σχέση τιμής, χρονολογίας, χιλιομέτρων, εξοπλισμού, αξίζει;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
ακριβο καθως δεν ειναι το st-line, εχει αρκετουτσικα χιλιομετρα και δεν εχει τοσα εξτρα.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Προτιμησε με 125 ιπποδυναμη εξαταχυτο.
Για 6ταχυτο θα πρέπει να πάει σε 8ης γενιάς του '18 και μετά. Το λιγότερο 5-6 χιλιάρικα παραπάνω από αυτό της αγγελίας δηλαδή. Τα 125άρια mk 7.5 είναι 5τάχυτα.
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα και από μένα. Για να μην ανοίγω και εγώ καινούριο θέμα έχω βρει και έχω δει από κοντά ένα fiesta 2006, 5 πόρτες, 175.000 χίλ χιλιόμετρα στα 3.400.Δεν ξέρω πως να το βάλω εδώ να το δείτε να μου πείτε την άποψή σας.
Post automatically merged:

Το νούμερο της αγγελίας στο car είναι 37040815.Αν μπορεί κάποιος να το βάλει να το δούνε όσοι μπορούν να μου πουν την άποψή τους. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Για 6ταχυτο θα πρέπει να πάει σε 8ης γενιάς του '18 και μετά. Το λιγότερο 5-6 χιλιάρικα παραπάνω από αυτό της αγγελίας δηλαδή. Τα 125άρια mk 7.5 είναι 5τάχυτα.
Πραγματι ειναι αναλογως ποσο διαθετει καποιος.
 
Last edited:

gimli

MK7.5
Newbie
Σεπτ. 3, 2021
2
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας....
Το συγκεκριμένο της αγγελίας πόσο θα ήταν μια φυσιολογική τιμή;
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Από ο,τι φαίνεται από το car.gr σε αντίστοιχα αυτοκίνητα κανένα 500άρικο κόβεται άνετα. Για παραπάνω με προσπάθεια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread