Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

sot_kafetzo

Original poster
Newbie
Nov 16, 2022
2
0
1
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα στην ομάδα.
Είμαι σε διαδικασία αγοράς μεταχειρισμένου και είμαι ανάμεσα σε φιέστα 1.2 βενζίνη 'η 1.5 πετρέλαιο και τα δύο του 2016. Τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά κατά μ.ο. Είναι γυρω στα 30 μέσα-έξω.
Εσείς τι μου προτείνετε; πόιο βγήκε πιο καλό σε θέμα μηχανικό;
Ευχαριστώ Εκ των προτέρων.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.Χαμηλοτερη καταναλωση και χαμηλοτερη τιμη καυσιμου το πετρελαιοκινητο. Ωστοσο απαιτειται αναγεννηση φιλτρου dpf ενιοτε, το οποιο σημαινει οτι καλον ειναι να οδηγειται σε υψηλες στροφες εκτος πολεως ενιοτε. Τα πετρελαιοκινητα γενικως αντεχουν περισσοτερα χιλιομετρα.

Για το βενζινοκινητο δεν απαιτειται τοσο ακριβη συντηρηση ή επισκευη αν χρειασθει. Ωστοσο ολα αυτα ειναι αναλογως με το μοντελο, το αμαξι, τον οδηγο και λοιπα.

Ποση ιπποδυναμη εχει το 1.2;

Αν πρωτιστως σε νοιαζει η οικονομια τοτε το πετρελαιοκινητο. Οπωσδηποτε ομως να γινει σωστος ελεγχος μηχανικος και στο αμαξωμα.

Αν ειναι εισαγωγης τοτε βα ελεγχθει για σκουρια, ιδιως απο κατω.
Υπαρχουν καταγγελιες οτι πολλα εισαγωγης ειναι με πειραγμενα χιλιομετρα ή ακομα και εξαρτηματα μεσα στην μηχανη.
 
Last edited:

sot_kafetzo

Original poster
Newbie
Nov 16, 2022
2
0
1
Μοντέλο
MK6
82 άλογα βγάζει το βενζίνοκινητο. Απλά τα θεωρώ πιο safe επίλογη διότι τα πετρέλαια δεν ξέρω πως τα λειτουργούσε ο προηγούμενος από θέμα συντηρήσης.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Γι αυτο ας γινει σωστος ελεγχος.
Αν ειναι ενταξει το αμαξι γιατι οχι;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread