Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες να χαίρεσαι την φιεσταρα σου! Πες μας λιγα λόγια για τι μοντέλο είναι κυβικά κτλπ

Νορμάλ θεωρώ...
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες να χαίρεσαι την φιεσταρα σου! Πες μας λιγα λόγια για τι μοντέλο είναι κυβικά κτλπ

Νορμάλ θεωρώ...
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και πάλι!Είχα γράψει και στην παρουσιάση μελών.Έλεγα να το αγοράσω
τον Δεκέμβριο αλλά τελικά αποφάσισα να το κάνω το νεό έτος.Το Ford Fiesta St line 5θυρο με τα 125 άλογα βενζινής.Tο
χρώμα είναι το desert island blue και ομολογώ οτι έχω πάθει την πλάκα μου 🤟🤟. Γένικα έχω μείνει πολυ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από τις πρώτες εντυπώσεις .Ελπιζώ να καλυτερέψουν τα πράγματα για περισσοτερες βόλτες και να βρεθούμε σε καμία συνάντηση(μέχρι τότε θα τα λέμε διαδικτυακα).Σίγουρα θα υπάρξει update για περισσοτέρες εντυπώσεις .
 
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλως ηρθες και καλοταξιδο το φιεστα σου!Πολυ ωραιο χρωμα διαλεξες!Ελπιζω να τελειωσει ολο αυτο και να τα πουμε ολοι μαζι σε καποια συναντηση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: CrookedHoe13

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Maniacs,

Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus του2006 το οποίο έχω στη κατοχή μου από το2011 με130Κ χλμ, και το μόνο πρόβλημα που έχει βγάλει τόσα χρόνια είναι ένα δυναμό και κάποια τσιμουχάκια που ζητάει στο ψευτοκάπακο, κατά τα αλλά αν και είμαι fan Ιαπωνικών αυτοκίνητων, είπα να προχωρήσω μια που είμαι απολυτά ικανοποιημένος από το Ford μου, με την απόκτηση του τελευταίου Ford Fiesta ST-lne125ps διαβάζοντας πως εκτός ότι είναι το κορυφαίο στην κατηγορία του,ειναι εμφανισιακά το πιο όμορφο από τους ανταγωνιστές του.


Μπήκα στο forum σας εδώ και διαβάζοντας για τους τριγμούς σε καινούρια αυτοκινιτα (απο1000χλμ κάποια) από ότι λέτε αλλά κ στην κατανάλωση (νόμιζα ότι και γύρω στα 7-7,5lt/100klm κ διαβάζω για10lt/100klm).

Έχω ένα αμάξι από με130Κ κ δεν χτυπάει τπτ και το έχω πάει παντού.

Πείτε μου την γνώμη σας (όχι να ευλογησετε τα γενιά σας) αν αξίζει να πάρεις ένα Ford Fiesta ST-lne125ps εκτός από το Fan to Drive??????
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπερα, εγω, πάντως, που έχω το 125αρι st-line με 12κ χιλιόμετρα, εδώ και 1,5 χρόνο., έχω μέση κατανάλωση 6.8 αυτήν την στιγμή με αποστάσεις μέσα στη Αθήνα και ταξίδια. Τριγμούς έντονους δεν έχω, αν πιάσει τα πλαστικα κ τα πιεσεις ακούς αλλά τιποτα ιδιαίτερο και μπορείς να το γεμίσεις σε κάποιες αντιπροσωποίες και να μην υπαρχει καν. Να συμπληρώσω ότι, δεν βάζω ποτε eco, ούτε οδηγάω συντηρητικά. Δεν ξέρω τι αλλαγές υπάρχουν , και αν υπάρχουν, για τα μοντέλα που βγήκαν 1/2020, αλλά εγώ και πάλι το ίδιο αμάξι θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats and lee_stavr

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα Maniacs,

Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus του2006 το οποίο έχω στη κατοχή μου από το2011 με130Κ χλμ, και το μόνο πρόβλημα που έχει βγάλει τόσα χρόνια είναι ένα δυναμό και κάποια τσιμουχάκια που ζητάει στο ψευτοκάπακο, κατά τα αλλά αν και είμαι fan Ιαπωνικών αυτοκίνητων, είπα να προχωρήσω μια που είμαι απολυτά ικανοποιημένος από το Ford μου, με την απόκτηση του τελευταίου Ford Fiesta ST-lne125ps διαβάζοντας πως εκτός ότι είναι το κορυφαίο στην κατηγορία του,ειναι εμφανισιακά το πιο όμορφο από τους ανταγωνιστές του.


Μπήκα στο forum σας εδώ και διαβάζοντας για τους τριγμούς σε καινούρια αυτοκινιτα (απο1000χλμ κάποια) από ότι λέτε αλλά κ στην κατανάλωση (νόμιζα ότι και γύρω στα 7-7,5lt/100klm κ διαβάζω για10lt/100klm).

Έχω ένα αμάξι από με130Κ κ δεν χτυπάει τπτ και το έχω πάει παντού.

Πείτε μου την γνώμη σας (όχι να ευλογησετε τα γενιά σας) αν αξίζει να πάρεις ένα Ford Fiesta ST-lne125ps εκτός από το Fan to Drive??????
Κατηγορηματικά, όχι, με τίποτα δεν έχει κατανάλωση 10lt/100km. Ποτέ δεν έχω δει τέτοια κατανάλωση. Έχω ανέβει βουνά, έχω κατέβει, το έχω πάει σε πόλη, έχω ταξιδέψει μόνιμα με 140km/h, τέτοια κατανάλωση δε μου έγραψε.
Το Fiesta αξίζει να το πάρεις. Ακόμα και μια όχι τόσο δυνατή έκδοση αξίζει να πάρεις. Είναι άψογο αυτοκίνητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee_stavr

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δηλαδή φυρί-φυρί το πάτε να ξαναποστάρω photo με τη μέση κατανάλωση στα 10,2lt/100χλμ ?

Το ξαναλέω, μην κρίνετε από την δική σας συμπεριφορά-οδήγηση-συνήθειες-διαδρομές-οτιδήποτε και μην γενικεύετε, ότι είναι αδιανόητο για σας θα είναι πολύ λογικό για κάποιον άλλον, και τούμπαλιν....
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Δηλαδή φυρί-φυρί το πάτε να ξαναποστάρω photo με τη μέση κατανάλωση στα 10,2lt/100χλμ ?

Το ξαναλέω, μην κρίνετε από την δική σας συμπεριφορά-οδήγηση-συνήθειες-διαδρομές-οτιδήποτε και μην γενικεύετε, ότι είναι αδιανόητο για σας θα είναι πολύ λογικό για κάποιον άλλον, και τούμπαλιν....
Με νορμάλ οδήγηση έχεις τέτοια κατανάλωση;;; Για 10.2 πρέπει το πόδι να τρύπησε το πάτωμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το "normal" είναι ποιοτικός χαρακτηρισμός, άρα το περιεχόμενό του εξαρτάται από το ποιος το λέει για ποιον και με ποιο σημείο αναφοράς. Το δικό σου normal μπορεί να είναι επιθετικό για κάποιον άλλον, που με τη σειρά του το δικό του normal θα είναι αντίστοιχα επιθετικό για κάποιον τρίτο.

Το 10,2 είναι normal οδήγηση για μένα, εντός Αθηνών, πάνω-κάτω με κίνηση και γύρω-γύρω για δουλειές, ενώ η γυναίκα μου το ρίχνει πολύ εύκολα στο 8,5 (που αυτή σίγουρα δεν οδηγεί "επιθετικά") :D
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Το "normal" είναι ποιοτικός χαρακτηρισμός, άρα το περιεχόμενό του εξαρτάται από το ποιος το λέει για ποιον και με ποιο σημείο αναφοράς. Το δικό σου normal μπορεί να είναι επιθετικό για κάποιον άλλον, που με τη σειρά του το δικό του normal θα είναι αντίστοιχα επιθετικό για κάποιον τρίτο.

Το 10,2 είναι normal οδήγηση για μένα, εντός Αθηνών, πάνω-κάτω με κίνηση και γύρω-γύρω για δουλειές, ενώ η γυναίκα μου το ρίχνει πολύ εύκολα στο 8,5 (που αυτή σίγουρα δεν οδηγεί "επιθετικά") :D

Normal όντως είναι ποιοτικός χαρακτηρισμός και συνήθως αναφέρεται στον μέσο οδηγό. Δεν αναφέρεται προφανώς στον Ken Block. :D

Κάτι κάνεις εσύ για τέτοια κατανάλωση. Αποκλείεται.
Δες τα λάστιχα αν έχουν σωστές πιέσεις.
Δες αν έχεις περιττό βάρος στο αυτοκίνητο πράγματα δλδ που τα χρησιμοποιείς μια φορά στα 2 χρόνια.
Δες επίσης αν η στάθμη του λαδιού είναι στα σωστά επίπεδα. Το παραπάνω προσθέτει κατανάλωση.
Επί πλέον η νευρική οδήγηση αυξάνει την κατανάλωση.

Παραθέτω μια ιδιαίτερη φωτογραφία για να καταλάβεις. Όπως βλέπεις στα 190 έχω στιγμιαία κατανάλωση 15,3 και μέση 6,9 με 2-3 ανοίγματα αν θυμάμαι καλά και σταθερή ταχύτητα περίπου στα 130. Για να πετύχω σε ανοιχτό δρόμο 10.2 πρέπει να πηγαίνω μόνιμα 170-180. Μη μου πεις αυτό ότι είναι νορμάλ;
Π.χ. στην Αθήνα είσαι μόνιμα με πρώτη - δευτέρα ταχύτητα; Άντε εκεί να το δεχτώ κάπως. Δεν θα βγεις όμως στο ποτάμι με ταχύτητες 90-100 που ρίχνουν την κατανάλωση; Έστω κι αν μένεις σε λόφο, οκ, θα τον ανεβείς, όταν θα τον κατέβεις δεν θα σου ρίξει την κατανάλωση;

Γενικά, μιας και το θέμα είναι η αγορά καινούριου αυτοκινήτου, το fiesta αξίζει ακόμα και για το θέμα της κατανάλωσης.
Η κατανάλωση δύσκολα θα φτάσει στα 5.8, 3.9 και 4.6 που ισχυρίζεται η Ford για εντός πόλης, εκτός και μεικτού κύκλου αντίστοιχα. Απλά είναι ουτοπικό. Όπως επίσης και το 10.2 είναι δύσκολο.

Όποιος σκέφτεται να το αγοράσει να το κάνει. Ακόμα και οι όχι σπορ εκδόσεις είναι απίστευτα ικανοποιητικές. Θα περιμένετε ίσως λίγο όχι τόσο καλές συναρμογές στα πλαστικά με κάποια τριξίματα, αλλά αυτό είναι για μένα δεν είναι τόσο σημαντικό (το οποίο λύνεται κι όλας), όσο αυτά που μπορεί να παρέχει ένα Fiesta. Ακόμα και για έναν οικογενειάρχη αξίζει αυτό το αυτοκίνητο, οκ, θα ζοριστεί από άποψη χώρου, αλλά κι εκεί υπάρχουν λύσεις.
Μιλώ εκ πείρας λοιπόν, μετά από 28000 χλμ με το Fiesta μου και με κάποια ιδιαίτερα και ζόρικα ταξίδια.
 

Attachments

  • IMG_6407.JPG
    IMG_6407.JPG
    399.8 KB · Προβολές: 22

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Περιέγραψα ακριβώς πως και που οδηγώ, άρα μην το ψάχνεις, normal είναι για μένα, απίθανο για σένα, ακριβώς αυτό ήθελα να αποδείξω. Έτσι και αλλιώς, εδώ και 30 χρόνια, με κανένα αυτοκίνητό μου δεν έχω πέσει κάτω από το 150% της εργοστασιακής ονομαστικής μέσης κατανάλωσης :devilish:
 
  • 👎
Αντιδράσεις: geokats

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
καλησπέρα Maniacs, θέλω να πάω σε έναν αντιπρόσωπο Ford να κοιτάξω για αγορά του Fiesta.
Μένω Αιγάλεω και μου έχει 3 πάνω στον Κηφισό (όπως βλέπετε στο παρακάτω link ) άλλα κ η δουλειά μου είναι διπλά στην CarCenter. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό ή έστω ποια Αντιπροσωπεία να αποφύγω ?

Ford Dealers
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
καλησπέρα Maniacs, θέλω να πάω σε έναν αντιπρόσωπο Ford να κοιτάξω για αγορά του Fiesta.
Μένω Αιγάλεω και μου έχει 3 πάνω στον Κηφισό (όπως βλέπετε στο παρακάτω link ) άλλα κ η δουλειά μου είναι διπλά στην CarCenter. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό ή έστω ποια Αντιπροσωπεία να αποφύγω ?

Ford Dealers
Καλησπέρα φίλε μου , απο CarCenter το πήρα και εγώ το δικο μου φετος πριν 5 μήνες.Θεωρώ οτί ειναι μια καλή αντιπροσωπεία άλλα έχουν και περιθώρια βελτίωσης . Εμένα μου εκανε και κατι λιγο καλυτερο απο Λιαπη και σφακιανακη(είχε και ετοιμοπαραδοτο αυτο το χρώμα που ηθελα) αλλα μην φανταστεις τρελη διαφορα . Για εμένα καλό ειναι να κανεις την βολτα σου απο 2 -3 δε χάνεις κατι .
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee_stavr

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread