Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

George80

Original poster
Newbie
Dec 15, 2020
1
0
0
Είμαι στα πρόθυρα αγοράς καινούριου Fiesta. Ειμαι ανάμεσα στο ecoboost 1.0 125 και του diesel 1.5 85. Καθημερινά κάνω το λιγότερο 60 χιλιόμετρα σπίτι-δουλειά. Από θέμα οικονομίας καυσίμου πιο μου προτείνετε από τα δύο? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Από την άποψη του κόστους καυσίμου, θεωρητικά και μόνο να το δεις, το diesel θα έχει σχεδόν το μισό κόστος (περίπου 1,5 λίτρο μικρότερη μέση επί τη διαφορά diesel και βενζίνης), άρα ειδικά αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα, το diesel είναι η πιο λογική επιλογή. Από την άλλη η βενζίνη είναι πιο γρήγορη, συν το ότι δεν σε νοιάζει και τόσο πολύ ο τρόπος χρήσης και οι συνθήκες που γράφεις χιλιόμετρα (με το πιο γνωστό θέμα να είναι το DPF). Και φυσικά υπάρχει η -προσωπική- άποψη του καθενός αν του αρέσει ο τρόπος λειτουργίας, ο θόρυβος και η αίσθηση του diesel και της βενζίνης.

Αν λοιπόν θες απλά ένα μεταφορικό μέσο, δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ή/και δεν είσαι φανατικός φίλος της οδήγησης, τότε το diesel είναι ξεκάθαρα καλύτερη επιλογή. Αν όμως δεν ισχύει κάτι από αυτά (ή όλα), τότε εγώ θα επέλεγα βενζίνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kimon

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Καλησπέρα σε όλους
Προχθές έκλεισα το ford fiesta st σε λευκό κ να πάνε όλα καλά θα το έχω σε 3 με 4 μήνες
Στα "δώρα" που μου έδωσαν είναι τα 8 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, συναγερμό της φορντ,το πρώτο σερβις σε ένα χρόνο δωρεάν , 15% έκπτωση στα σερβις, ένα χρόνο οδική βοήθεια,και τα φιμε μπροστά που δεν έχει σε ότι σκάλα θέλω κ διαλέξω είτε όπως τα πίσω είτε σε λιγότερο
Προτείνετε να ρωτήσω να αλλάξω κάποια από τα δώρα με κάτι άλλο;
Επίσης σε λευκό έχει βάλει κάποιος φουλ φιμε κ στα μπροστά ή σε μικρότερη σκάλα στα μπροστά;
Σορυ για το μεγάλο κείμενο , κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Συναγερμό της Ford ? Είσαι σίγουρος για αυτό ? Επίσης η οδική βοήθεια είναι υπό την προϋπόθεση ότι κάνεις τα services σε επίσημα. Επίσης αν μπροστά βάλεις οτιδήποτε άλλο πλην των προβλεπόμενων (διάφανες ή το πολύ μέχρι 75% VLT), τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα με ΚΤΕΟ και τροχαία.
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση
Μου είπε αλλά απ'ότι φαίνεται πρέπει να το ξαναρωτήσω πως θα σου βάλω εγώ συναγερμό που έχουμε εμείς κ μου τον έγραψε επάνω στο χαρτί αλαρμ
Με την έννοια μήνες βάλω σαν έξτρα αυτό που δίνουν με 390 ευρώ

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Επίσης η οδική για 1 χρόνο θα είναι οπότε μετά βάζω δικιά μου στον ασφαλιστή πού έχω
Για τα φιμε το ξέρω γιατί είχα φουλ φιμε στο αμάξι τώρα που θα δώσω ( φαμπια σπορ εντισιον 116 ) από αντιπροσωπεία όπως ερχόταν- φτιαχνόταν εδώ αυτή η έκδοση Ελλάδα
Οπότε σκέφτομαι να βάλω μία μικρή σκάλα μπροστά
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Άλλο αυτό που μάλλον σου είπε και άλλο ο εργοστασιακός συναγερμός, ο οποίος είναι και πιο ακριβός και πιο δύσκολο να μπει εκ των υστέρων. Κατά πάσα πιθανότητα εννοούσε το κλασσικό που έχουμε ακούσει όλοι "δικό τους συναγερμό", που συνήθως είναι ένας απλός Meta. Ξαναρώτα και επιβεβαίωσε τι εννοεί.

Την επιπλέον οδική καλό είναι να την έχεις, αν πηγαίνεις σε επίσημο τζάμπα θα είναι, εγώ έτσι και αλλιώς όλα τα αυτοκίνητά μου τα πάω μόνο σε επίσημους, οπότε δεν με πειράζει.

Από το εργοστάσιο μπροστά fume δεν υπάρχουν σε κανένα -normal- αυτοκίνητο, μόνο πίσω υπάρχουν τα λεγόμενα privacy glass, τα οποία είναι σκέτα fume, δηλαδή δεν μπλοκάρουν UVA/UVB. Αν κάποιο αυτοκίνητο έχει μπροστά fume -και καλά από εργοστάσιο- είναι σίγουρα ειδική τοπική έκδοση.
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Σωστά τότε το φαμπια το έκαναν εδώ Ελλάδα η αντιπροσωπεία κ καλά σαν rs με 116 ίππους κ φιμε κ τα λοιπά σε σχέση με το απλό με τα 101
Του 2006 είναι
Meta συναγερμό μου είχαν δώσει κ την παλεύει ακόμα εδώ κ 15 χρόνια με μόνο μια φορά αλλαγή μπαταριών (πριν 15 μέρες)
Αλλά τώρα παίρνω κατευθείαν τηλ για διευκρινήσεις
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα σε όλους
Προχθές έκλεισα το ford fiesta st σε λευκό κ να πάνε όλα καλά θα το έχω σε 3 με 4 μήνες
Στα "δώρα" που μου έδωσαν είναι τα 8 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, συναγερμό της φορντ,το πρώτο σερβις σε ένα χρόνο δωρεάν , 15% έκπτωση στα σερβις, ένα χρόνο οδική βοήθεια,και τα φιμε μπροστά που δεν έχει σε ότι σκάλα θέλω κ διαλέξω είτε όπως τα πίσω είτε σε λιγότερο
Προτείνετε να ρωτήσω να αλλάξω κάποια από τα δώρα με κάτι άλλο;
Επίσης σε λευκό έχει βάλει κάποιος φουλ φιμε κ στα μπροστά ή σε μικρότερη σκάλα στα μπροστά;
Σορυ για το μεγάλο κείμενο , κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...
Συναγερμός της Ford??? Θέλω update όταν έρθει το αυτοκίνητο. Κι εμένα για συναγερμό της Ford μου είπαν και μου έβαλε ο επίσημος συναγερμό της Meta Systems.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Συναγερμός της Ford??? Θέλω update όταν έρθει το αυτοκίνητο. Κι εμένα για συναγερμό της Ford μου είπαν και μου έβαλε ο επίσημος συναγερμό της Meta Systems.
να υποθέσω στο έκαναν δώρο σωστα?
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Πολύ καλός συναγερμός πολύ καλός συναγερμός ξαναλέω. Αλλά για μηχανάκια
Αν δω ότι κάτι δεν μου αρέσει, δεν αργώ να τον ξηλώσω, μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα.
Post automatically merged:

να υποθέσω στο έκαναν δώρο σωστα?
Ναι δώρο...
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Για δες από περιέργεια πόσο κοστίζει ένας meta και πόσο κοστίζει ας πούμε ένας της σειράς. Όπως cobra Clifford κτλ. Είπαμε αν κάνουν δώρα ας κάνουν της προκοπής. Εγώ θα κοιτούσα αν μπορούσα να πάρω δώρο κάτι άλλο και να έβαζα ένα συναγερμό με tracker καπου εξω που θα εμπιστευομουν. Όπως και να έχει εσύ αποφασίζεις.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Αν δω ότι κάτι δεν μου αρέσει, δεν αργώ να τον ξηλώσω, μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα.
Post automatically merged:


Ναι δώρο...
να γίνω λίγο μυστήριος ; Σου είπαν θα σου κάνουμε και δώρο τον συναγερμό ή σου είπαν θα σου κάνουμε δώρο έναν συναγερμό ; ; γιατί ο συναγερμός της ford κάνει 383 ευρώ όπως λέει και στη διαμόρφωση και λογικά δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με εργοστασιακή τοποθέτηση αυτός που σου έβαλαν με ότι και αν αυτό συνεπάγεται .... εμένα πάντως αν μου έλεγαν ότι θα μου κάνουν δώρο τον συναγερμό (της ford) και διαπίστωνα ότι μου έβαλαν έναν τρέχα γύρευε συναγερμό θα έκανα έναν χαμούλη η αλήθεια είναι ....

sina.jpg
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
να γίνω λίγο μυστήριος ; Σου είπαν θα σου κάνουμε και δώρο τον συναγερμό ή σου είπαν θα σου κάνουμε δώρο έναν συναγερμό ; ; γιατί ο συναγερμός της ford κάνει 383 ευρώ όπως λέει και στη διαμόρφωση και λογικά δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με εργοστασιακή τοποθέτηση αυτός που σου έβαλαν με ότι και αν αυτό συνεπάγεται .... εμένα πάντως αν μου έλεγαν ότι θα μου κάνουν δώρο τον συναγερμό (της ford) και διαπίστωνα ότι μου έβαλαν έναν τρέχα γύρευε συναγερμό θα έκανα έναν χαμούλη η αλήθεια είναι ....

View attachment 282
Ο Ντουλάκης, από όπου αγόρασα το Fiesta στη Λαμία μου είπε επί λέξει ότι θα μου βάλει το συναγερμό της Ford (μακάρι να είναι στο γκρουπ εδώ και να βλέπει το παρόν ποστ). Όχι πολύ μετά, μετά από 1 εβδομάδα διαπίστωσα τον Meta Systems. Δεν ασχολήθηκα καθόλου να τον κυνηγήσω για την απάτη του καλή τη καρδία το οποίο κακώς δεν έκανα γιατί ο συγκεκριμένος μου έκανε κι άλλα "κόλπα". Όπως και να έχει, μέσα από τη δική μου εμπειρία, όποιος αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο και του πουν για δωρεάν συναγερμό της Ford να το τσεκάρει.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
για αυτό σε ρώτησα το έχω ξανα ακούσει και από άλλους (όχι για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία φυσικά)
Μάλιστα ... κοίτα από την μία μεριά η παροιμία λέει μας χάριζαν γάιδαρο και τον κοιτούσαμε στα μάτια...
από την άλλη όμως σίγουρα θα μπορούσε να σου πει ότι ξερεις κάτι συνεργάζομαι με κάποιον εξωτερικό και σου κάνω δώρο έναν συναγερμό αξίας 100 ευρώ πχ της τάδε εταιρίας για να ξέρεις ακριβώς . Επίσης με προβληματίζει ότι μπήκε χέρι εκτός εργοστασίου για να μπει αυτός ο συναγερμός, μπορεί οι άνθρωποι να ειναι οι καλύτεροι στη δουλειά τους μην παρεξηγηθώ απλά προσωπικά σε ένα νέο αμάξι και σε τόσα λεφτά επένδυση μπήκε μέσα ένα μαστόρι μόλις ήρθε το αμάξι μου από το εργοστάσιο και άρχισε να κόβει και να ράβει καλώδια για να μου περάσει ενα συναγερμό χωρίς να ξέρω τίποτα για αυτό.... εγώ θα πήγαινα σε αυτόν και θα του έλεγα το εξής, οκ φίλε με κορόιδεψες και μου εβαλες ένα αφτερμαρκετ προϊών, υπόγραψε μου ένα χαρτί ότι αν μου κλέψουν το αμάξι και δεν δουλέψει ο συναγερμός θα μου πληρώσεις εσύ το αμάξι ή θα μου δώσεις αμάξι αντικατάστασης μέχρι να έρθει το καινούργιο που θα μου φέρεις εσύ. Επίσης να μου πεις τι εγγύηση έχω για αυτό το πράγμα που μου έβαλες και σε ποιον θα απευθυνθώ αν χαλάσει η παρουσιάσει κάποιο βραχυκύκλωμα με κάτι άλλο στο αμάξι κτλπ κτλπ......

αυτά φιλε ελπίζω να μην σε στενοχώρησα ... εγώ σου ξαναλέω θα είχα πάει και θα είχα κάνει τον ΤΡΕΛΟ !!!!!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
για αυτό σε ρώτησα το έχω ξανα ακούσει και από άλλους (όχι για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία φυσικά)
Μάλιστα ... κοίτα από την μία μεριά η παροιμία λέει μας χάριζαν γάιδαρο και τον κοιτούσαμε στα μάτια...
από την άλλη όμως σίγουρα θα μπορούσε να σου πει ότι ξερεις κάτι συνεργάζομαι με κάποιον εξωτερικό και σου κάνω δώρο έναν συναγερμό αξίας 100 ευρώ πχ της τάδε εταιρίας για να ξέρεις ακριβώς . Επίσης με προβληματίζει ότι μπήκε χέρι εκτός εργοστασίου για να μπει αυτός ο συναγερμός, μπορεί οι άνθρωποι να ειναι οι καλύτεροι στη δουλειά τους μην παρεξηγηθώ απλά προσωπικά σε ένα νέο αμάξι και σε τόσα λεφτά επένδυση μπήκε μέσα ένα μαστόρι μόλις ήρθε το αμάξι μου από το εργοστάσιο και άρχισε να κόβει και να ράβει καλώδια για να μου περάσει ενα συναγερμό χωρίς να ξέρω τίποτα για αυτό.... εγώ θα πήγαινα σε αυτόν και θα του έλεγα το εξής, οκ φίλε με κορόιδεψες και μου εβαλες ένα αφτερμαρκετ προϊών, υπόγραψε μου ένα χαρτί ότι αν μου κλέψουν το αμάξι και δεν δουλέψει ο συναγερμός θα μου πληρώσεις εσύ το αμάξι ή θα μου δώσεις αμάξι αντικατάστασης μέχρι να έρθει το καινούργιο που θα μου φέρεις εσύ. Επίσης να μου πεις τι εγγύηση έχω για αυτό το πράγμα που μου έβαλες και σε ποιον θα απευθυνθώ αν χαλάσει η παρουσιάσει κάποιο βραχυκύκλωμα με κάτι άλλο στο αμάξι κτλπ κτλπ......

αυτά φιλε ελπίζω να μην σε στενοχώρησα ... εγώ σου ξαναλέω θα είχα πάει και θα είχα κάνει τον ΤΡΕΛΟ !!!!!
Συμφωνώ 100% σε αυτά που λες. Είμαι καλυμένος διότι το αυτοκίνητο το παρέλαβα με το συναγερμό. Ίσως να συνεργάζεται ίσως να τον πέρασε ο ίδιος. 100% δεν το ξέρω. Αν γίνει κάτι, θα είναι υπεύθυνος αυτός διότι δεν θα μπορεί να το αρνηθεί ότι δεν τον πέρασε εκείνος. Αν γίνει κάτι (όλα είναι οκ μέχρι στιγμής) έχει να φάει κι άλλο κυνηγητό. Ήδη τον έχω κράξει στη Ford γιατί στο πρώτο σέρβις έκανε το μαστοράκι τα τρελά του (σορρυ για το off topic). Ο φίλος μας ο APK όταν παραλάβει το αμάξι του να δει προσεκτικά τι συναγερμό του έβαλαν πάνω και γιατί όχι να το κάνει θέμα αν του βάλουν άλλον afermarket.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μηπως να πηγαινες απο εκει μια βολτα να στο εξακριβωσει ?? .....
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
μηπως να πηγαινες απο εκει μια βολτα να στο εξακριβωσει ?? .....
Καλο θα ήταν να πάει για διευκρινήσεις από εκεί εγγραφής αν είναι δυνατόν και μετά εννοείται ψάξιμο μέχρι τέλους τι έχει μπει
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Οι κομπινες με τους συναγερμους ειναι συνηθισμενες οχι μονο στη ford αλλα σχεδον σε ολες τις εταιρειες για να γλιτωσουν χρηματα και να γλυκανουν τον πελατη με το υποτιθεμενο δωρο.Καλο ειναι οποιος ακουει για δωρο να το ψαχνει,πρεπει να γινουν καποια παραπονα-τσακωμοι μπας και το καταλαβουν οι αντιπροσωπιες και σταματησει η κοροιδια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα στην παρέα ,έχτες παρέλαβα και εγώ την φιεσταρα μου με 90 χλμ. Είναι νορμαλ ? Απο ότι είχα ψάξει και είχα ακουσεί μεχρι 40 ηταν αρκέτα .Τα 90 τα θεώρησα πολλά,όταν ρώτησα μου είπε οτι ειναι νορμαλ κάτω απο 100χλ .Γνωρίζει καποιος κατι παραπανω να με διαφωτίσει ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread