Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Χαιρετώ την ομάδα! Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Fiesta ST Mk8. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς. Με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε έναν 3κύλινδρο κινητήρα. Πόσο αξιόπιστος είναι; Έχει μεγάλη διάρκεια ζωής; Είναι αρκετά πιεσμένο το μοτέρ; Στην περίπτωση που θέλω μελλοντικά το κάτι παραπάνω στη δύναμή του θα έχω πρόβλημα; Οποιαδήποτε γνώμη και πληροφορία θα με βοηθήσει πολύ στην απόφασή μου να προχωρήσω στην αγορά του.

Ευχαριστώ!!
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή αγορά.

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω.
Για να βγάζει 200 άλογα ένα μοτέρ των 1.500 κυβικών προφανώς και είναι πιεσμένο.
Συγκεκριμένα πρέπει να παίζει σε 1.2-1.5bar πίεση.

Παρόλαυτα υπάρχουν ήδη αρκετές βελτιωτικές λύσεις και μιας μιλάμε για τουρμπάτα μοτέρ συνήθως είναι και εύκολες.
Για παράδειγμα με φίλτρο, εξάτμιση (μεσαίο τελικό) και πρόγραμμα τα δυναμόμετρα δείχνουν 240-250 άλογα.

Βέβαια θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμα και ότι όσο περνάει ο καιρός θα βγαίνουν όλο και πιο ολοκληρωμένες λύσεις αν κρίνω και το τι υπάρχει για το προηγούμενο μοντέλο.

Και για να κλείσω το μακροσκελές μου ποστ δεν ξέρω σε τι ιπποδυνάμεις έχεις συνηθίσει και σε τι αμάξια αλλά προσωπικά βρίσκω το ST αρκετά γρήγορο ως έχει χωρίς καμία βελτίωση.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
johnnyM said:
Χαιρετώ την ομάδα! Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Fiesta ST Mk8. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς. Με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε έναν 3κύλινδρο κινητήρα. Πόσο αξιόπιστος είναι; Έχει μεγάλη διάρκεια ζωής; Είναι αρκετά πιεσμένο το μοτέρ; Στην περίπτωση που θέλω μελλοντικά το κάτι παραπάνω στη δύναμή του θα έχω πρόβλημα; Οποιαδήποτε γνώμη και πληροφορία θα με βοηθήσει πολύ στην απόφασή μου να προχωρήσω στην αγορά του.

Ευχαριστώ!!
Καλως ηλθες στην Παρεα μας Γιαννη.
Πληροφοριακα να σου πω οτι το συγκεκριμενο μοτερ εχει παρει 8 φορες βραβειο ως το καλυτερο μοτερ.
Ειναι αρκετα οικονομικο..αξιοπιστο και ξεκουραστο..6αρι σασμαν..και αρκετα δυνατο για τα 1.5 κυβικα του στα 180ps.
Πιεσμενο υπερβολικα δεν θα το ελεγα αν διαβασεις posts απο μελη μας απο mk7.5 που το εχουν προχωρησει πιο πολυ για μεγαλυτερες ιπποδυναμεις.
Το "κατι παραπανω" που αναφερεις ειναι το κλειδι και η απαντηση στο αν θα εχεις προβλημα μελλοντικα...
Οτι "σκαλιζεις" παντως..περαν του εργοστασιακου...αν δεν πληρωσεις αρκετα ωστε να κανεις κατι επωνυμο ..καποια στιγμη θα σε προδωσει.
Προσωπικα Θεωρω κορυφαιο το ST  σε οτι εχει να κανει με τις επιδοσεις του λογω μικρου βαρους..και αρκετη ιπποδυναμη.
Απο ποια Περιοχη εισαι?
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
MadMan said:
Ειναι αρκετα οικονομικο..αξιοπιστο και ξεκουραστο..6αρι σασμαν..και αρκετα δυνατο για τα 1.5 κυβικα του στα 180ps.

Tα άλογα του ST mk8 ειναι 200 παρακαλώ πολύ  tease  tease


ΥΓ: η άδεια μου γράφει 205  AR15firing
 

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Σας ευχαριστώ πολύ αρχικά για το χρόνο σας και τις πληροφορίες. Πιστεύω ότι είναι ένα γρήγορο αυτοκίνητο και η βελτίωσή του δεν είναι κάτι που θα με απασχολήσει άμεσα. Εντωμεταξυ μένω Πάτρα και στην αντιπροσωπία δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε δεν υφίσταται καν το ενδεχόμενο του test drive για να αποκτήσω και μία καλή γνώμη όσον αφορά την οδηγική αίσθηση και συμπεριφορά που έχει (αν και δε νομίζω να με απογοητεύσει).
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
spoumi said:
Tα άλογα του ST mk8 ειναι 200 παρακαλώ πολύ  tease  tease


ΥΓ: η άδεια μου γράφει 205  AR15firing

χα0χ0α0χ0.. Εχεις δικιο spoumi. εχω μεινει στο mk7.5  ok234  ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
johnnyM said:
Εντωμεταξυ μένω Πάτρα και στην αντιπροσωπία δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε δεν υφίσταται καν το ενδεχόμενο του test drive για να αποκτήσω και μία καλή γνώμη όσον αφορά την οδηγική αίσθηση και συμπεριφορά που έχει (αν και δε νομίζω να με απογοητεύσει).
Απ ότι γνωρίζω,βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, τις εκδόσεις st μπορείς να τις κάνεις test drive από την στιγμή που το έχεις παραγγείλει.Κουλό...αλλά αυτό γινόταν πριν καιρό
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
scorpion said:
Απ ότι γνωρίζω,βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, τις εκδόσεις st μπορείς να τις κάνεις test drive από την στιγμή που το έχεις παραγγείλει.Κουλό...αλλά αυτό γινόταν πριν καιρό

Εγώ το έκανα test drive πριν το πάρω απλά εκέινη την περίοδο δεν το είχε κανείς άλλος εκτός από μία αντιπροσωπεία στα Νότια προάστια.
Πλέον το έχουν αρκετές αντιπροσωπείες για δοκιμή.
 

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Εδω στην Πατρα δεν υπαρχει στις αντιπροσωπειες. Λενε οτι απαγορευεται σε ολες εκτος απο μια στην Αθηνα (Στον Σφακιανακη). Θα εχει ενα ομως μεσα στην εβδομαδα να το δω απο κοντα, αλλα ειναι  παραγγελια πελατη, οποτε δεν νοιζω οτι θα μπορεσω να το οδηγησω.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Πριν ένα 6μηνο είχαν ST για test drive και οι 3 αντιπρόσωποι (Car Center, Velmar Κηφισίας και Σφακιανάκης Κηφισού) που είχα πάει για να δω από πού θα κλείσω το dieselάκι μου.
 

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Τελικά υπάρχει λόγος να αγχώνομαι για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου αυτοκινήτου μηχανικά και σε διάρκεια ζωής; Αλλά και γενικά σε όλο του του εύρος σαν όχημα;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί να αγχώνεσαι; Ένα καινούριο σύγχρονο όχημα σκέφτεσαι να αγοράσεις, της σειράς ST. Αν ξέρεις τι εστί ST, δε χρειάζεται να ανησυχείς.
Επίσης για το test drive που λες, τι ακριβώς θέλεις να καταλάβεις με μια βόλτα 200 αλόγων μέσα στην πόλη; Μπορείς να ζητήσεις ένα πιο απλό μοντέλο για test drive και να δεις περίπου πως είναι τα fiesta. Και απλά θα βάλεις στο μυαλό σου ότι γενικά θα πάρεις πιο σφιχτή ανάρτηση, κοφτερό τιμόνι και πολλά γκάζια.
Αλήθεια, τι αυτοκίνητο/α είχες στο παρελθόν;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Και φυσικά αν υπάρχει ακόμα -σε προσφορά ή με πληρωμή- η 8ετής εγγύηση, ακόμα και αν υπάρχουν θέματα (που δεν έχει ακουστεί κάτι), ότι και να γίνει θα καλυφθεί από τον κατασκευαστή στο πλαίσιο της εγγύησης.
 

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Καμία σχέση το αμάξι που έχω τώρα. Με το fiesta πάω από το Ω στο Α. Ένα toyota corolla '93 έχω σαν καθημερινό αυτοκίνητο. Για πιο μεγάλες αποστάσεις χρησιμοποιώ του πατέρα μου μια Mercedes c200 1.8 του 2005.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κοίταξε, corolla δε θα είναι, το fiesta είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς (άνεση, ενεργητική-παθητική ασφάλεια, ποιότητα, επιδόσεις κλπ). Φυσικά δε φτάνει και τη mercedes στο θέμα άνεσης, ποιότητας και παθητικής ασφάλειας. Σε ενεργητική ασφάλεια όμως και επιδόσεις την ξεπερνάει, αλλά εδώ συγκρίνω διαφορετικές κατηγορίες.
Η mercedes θα σε πάει από το σημείο Α στο σημείο Β χωρίς να τσαλακωθεί το πουκάμισό σου. Το fiesta ST δε θα το πετύχει αυτό.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Αυτο που θελει να σου πει ο Κωστας αλλα και τα υπολοιπα παιδια ειναι..
οτι για τα χρηματα που διαθετεις και τις αναγκες που προφανως εχεις για να κοιτας την αγορα ενος ST
ειναι οτι καλυτερο. 6η χρονια παγκοσμιως βραβευμενο μοτερ. Δεν νομιζω να χρειαζεται να πω κατι παραπανω.
η Mercedes ειναι αλλη κατηγορια αυτοκινητου αλλης κλασης και αμα μιλησουμε και για γρηγορο μοντελο νομιζω ξεπερνα κατα παρα πολυ τα χρηματα που ηδη διαθετεις.(το παραδειγμα της Mercedes το πηρα απο τα συμφραζομενα του Κωστα)
Μην δισταζεις....ειναι "Οπλο" το ST ! !  AR15firing  AR15firing
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Κι όμως θα διαφωνήσω.Σίγουρα το fiesta δεν ειναι mercedes και τα παρακάτω που γράφω έχουν να κάνουν για το fiesta και την κατηγορία του.

Αυτό που με έχει ενθουσιάσει με το fiesta είναι πως στην καθημερινότητά μου κυκλοφορώ όπως λες ατσαλάκωτος και άνετος, σε ταξίδι γουστάρω την ποιότητα κύλισης και το πόσο άνετα πάω και όταν βρεθώ σε ανοιχτό δρόμο/στροφοδιαδρομή το αμάξι μεταμορφώνεται όταν το πιέζω και γίνεται πολύ εύχαριστο.

Τα λέω αυτα ως πρώην κάτοχος mx5 όπου έκανα υποχωρήσεις στα κομμάτια της καθημερινής μετακίνησης και στα ταξίδια προκειμένου να γουστάρω φουλ την οδήγησή του σε πιο ειδικές διαδρομές.

Πηγαίνοντας στο ST νιώθυ ότι πλέον δεν κάνω συμβιβασμούς.
 

teoe

Rookie
Mar 20, 2011
30
0
6
37
Κομοτηνη
καλησπερα και απο εμενα ως κατοχος st εδω και 6 μηνες και με 8000 χλμ και πολλα πατηματα και ανοιγματα νομιζω οτι εκτος οτι ειναι τοπ στην κατηγορια του και με διαφορα ξεπερναει και αλλες κατηγοριες θα ελλεγα συν οτι η ανταποκριση του αμαξιου ειναι σχεδων ferraris και δεν το λεω εγω σε ολα revies με θεμα το συγκεκριμενο και σε περιοδηκα ελληνικα και ξενα και youtubers..... ειναι απο τις καλητερες επιλογες που θα μπορουσες να κανεις.τωρα απο θεμα δυναμης το εχω βαλει με φτιαγμενα civic με 250 και απλα εκλεγε....και επισει μια bmw z4 m και ημασταν μαζι και μαλλον και εκεινος εκλεγε......
 

johnnyM

Original poster
Rookie
May 27, 2019
11
0
0
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας πάνω στο θέμα μου. Σε λίγες μέρες θα είμαι και επίσημα ενας fiesta maniac
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread