Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν νομίζω να παίρνει CDιέρα το ηχοσύστημα του mk7 όπως δεν παίρνει και του mk6 facelift. Γι' αυτό το λόγο σου τα δίνουν με δυνατότητα να παίζουν mp3, γι' αυτό και το usb-mp3 παίζει μέσω της μονάδας bluetooth.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Κωστη ΝΟΜΙΖΩ οτι η cdιερα ειναι στο εξτρα εξοπλισμο οπως επισης οταν ειχα μιλησει με τον ηλεκτρολογο ειχε πει οτι συνδεεται στην φυσα τις cdιερας...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε θυμάμαι να γράφει κάτι το φυλλάδιο του fiesta (για extra cdιέρα), ούτε στο site της Ford διαφημίζει κάτι τέτοιο. Πού το έχεις δει εσύ;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Σε φυλλαδιο που μου ειχαν δωσει απο την ford για να δω τα εξτρα οταν το εκανα παραγγελεια το αμαξι...και παλι ομως πανε 3,5 χρονια...μπορει να μην θυμαμαι καλα...η ηλικια βλεπεις giggle
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
πηγα σημερα στη φορδ και ρωτησα,λοιπον υπαρχει καλωδειο και ειναι αυτο
http://www.fordaccessories.gr/productgrouplisting.htm?marketId=GR&languageId=el&modelId=7&categoryId=34&articleNameId=1083
καπως συνδεετε σε μια πλακετα του Bluetooth,δεν ξερω και σιγουρα,δν τα καταλαβα αυτα,αλλα ειναι λογικα αυτα που λετε και εσεις σε προηγουμενα ποστ.δουλευει μου ειπε παντωτας στη κονσολα aux αλλα το διαβαζει σαν usb κανονικα,γιατι τον ρωτησα δλδ θα πρεπει να αλλαζω παλι απο το stickaki τα τραγουδια,και μου λεει οχι,απο την κονσολα κανονικα,τα χειριστιρια δουλευουν κανονικα. η τιμη ειναι 120 ευρω,η εργασια 30. προσωπικα αυτη τη στιγμη δεν το βαζω αλλα καλο ειναι να ξερουμε οτι υπαρχει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr

jimaek22

Newbie
May 4, 2015
3
0
0
Καλησπερα στην παρεα,
Ειμαι ενας καινουριος ευτυχισμενος κατοχος ενος MK7 (τελη του 09). Το πηρα μεταχειρισμενο με 87000χλμ και το μαζευω.
Είναι η εκδοση με το Bluetooth χωρις το USB και θελω να του προσθεσω το USB κανοντας την μοντα αλλαζοντας το Bluetooth unit. Εχω παραγγειλει ένα συμβατο BT unit με mini usb. Για το mini usb θα χρησιμοποιησω ένα απλο Usb καλωδιο των 3 euro και όχι να σκασω 80 euro στην Ford περνοντας ολη την πλεξουδα του BT μιας και δεν πωλειται το καλοδιο USB σκετο. Δεν με ενδιαφερει να το κουμπωσω στην κονσολα αλλαζοντας το πλαστικακι του AUX, θα το περασω στο ντουλαπακι του συνοδηγου. Το μονο που ψαχνω και θελω να με βοηθησετε είναι αν γνωριζετε καποιον τεχνικο που να εχει IDS για να μου επαναπρογραμματισει τον εγκεφαλο. Δεν θελω να παω στην Ford γιατι πολύ αμφιβαλλω για την τεχνογνωσια τους επ αυτου, αν το αναλαμβανουν και αν το αναλαμβανουν δεν θελω να πληρωσω ένα σκασμο χρηματα.
Ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
https://geek.wish.com/m/c/5631d8ed5a384d1353e8ef39 τι λέτε θα κανει?
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
http://www.ebay.com/itm/Digital-USB-SD-MP3-Aux-3-5mm-Interface-Audio-In-Adapter-For-Focus-Fiesta-Mondeo-/262093014255?fits=Year%3A2009%7CMake%3AFord%7CModel%3AFiesta&hash=item3d05f604ef:g:pjEAAOSw5ZBWHfjv&vxp=mtr  το βρήκα και εδω
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Νομίζω οτι αυτή η υποδοχή ειναι για την συντιερα αλλα δν ξερω σίγουρα
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Με χει κουρασει παρα πολυ να παιζω cd σε αμαξι 7 ετων! Δεν ξερω γιατι η Ford δεν το προεβλεψε καν αυτο! Εαν βρεθει κατι σε mod usb ρε παιδια που να ειναι αξιοπιστο ενημερωστε με ευχαριστω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γίνεται, αλλά πρέπει να βρεις από τροπέτο μεταχειρισμένα πράγματα, δηλαδή το bluetooth, τις καλωδιώσεις και να κάνεις προγραμματισμό με το forscan (λογικά).
 

LoveFiesta

Rookie
Jun 5, 2015
11
0
0
31
ΝΙΚΑΙΑ
καλησπερα!!

Καμια ακρη για τη θυρα usb εχουμε; εχω παει σε δυο ηλεκτρονικους εχουν δει την κονσολα και μου χουν πει οτι δεν γινεται να τραβηξουμε πλεξουδα γτ δεν εχει υποδοχες και κατι τετοιο. βεβαια πιστευω οτι ισως τους ειναι και βαρετο και να λενε οχι. δεν ξερω. καλο και το aux αλλα το usb εχει αλλη χαρη!

ευχαριστω!!
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Καλησπέρα μανιακοί.. Έχει δοκιμάσει κανένας το παρακάτω να μου πει αν λειτουργεί κανονικά  το usb.. https://www.skroutz.gr/s/10659818/OEM-3-5mm-male-USB-A-female-QP1343.html
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
thodoris said:
Καλησπέρα μανιακοί.. Έχει δοκιμάσει κανένας το παρακάτω να μου πει αν λειτουργεί κανονικά  το usb.. https://www.skroutz.gr/s/10659818/OEM-3-5mm-male-USB-A-female-QP1343.html

Δεν πρόκειται να παίξει, και τo αναφέρει κάποιο παιδί σε σχόλιο σε αντίστοιχο προϊόν: πως ακριβώς να δουλέψει αυτό, αφού πρέπει να μετατρέψει ψηφιακό σήμα (USB) σε αναλογικό (jack) ? Και μάλιστα το ψηφιακό είναι κωδικοποιημένο (εξαρτάται από την μορφή του αρχείου που παίζει) ενώ το αναλογικό είναι απευθείας ηχητικό ?
 

TolisMk7

Newbie
Nov 2, 2018
1
0
0
Παιδιά καλησπέρα. ¨Εχω fiesta to 2010 με την πηγη με το bluetooth module. Βρήκα και αγόρασα απο μεταχειρισμενο το module bluetooth kai usb . Το κουμπωσα στην φίσα και διαβάζει τo bluetooth kai o aux, τις φωνητικές εντολές αλλά όταν βάζω usb stick το διαβάζει κανονικά αλλα δεν ανοι΄γει τα τραγούδια. Ενα παλικάρι που το έχει βάλει λέει οτι θέλει ενεργοποίηση σε ford. εδώ που μενω ο ντοπιος δεν ξερει . Μήπωε ξέρει καποιος την διαδικασία ενεργοποίησης να μπορέσω και εγώ να βγάλω άκρη και μην πάνε χαμένα τα λεφτά μου?? Πάντως μου έχουν πει ότι δουλύει κανονίκα μετα με usb.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν είναι θέμα ενεργοποίησης, καλώδιο με διακόπτη, FORScan και 30 δευτερόλεπτα για τις απαραίτητες ενέργειες ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread