Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά, υπάρχει μετατροπέας από AUX σε USB?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dimos said:
Παιδιά, υπάρχει μετατροπέας από AUX σε USB?

εψαχνα και εγω τετοιο πραγματ πριν 2 χρονια αλλα δεν ειχα βρει κατι,οσους ρωτησα μου ειπαν οτι δεν νομιζουν να βγουν ποτε τετοιο πραγμα γιατι δεν γινεται να συνδεθουν αυτα τα 2 μαζι
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
κι εγω το ειχα ψαξει και ο μαστορας εκει μου ειχε πει οτι δεν γινεται σε καμια περιπτωση...Ο λογος ειναι οτι δεν μπορει το βισμα του aux να δωσει στοιχεια δεδομενων στο usb για να παιξει...Στην ουσια τωρα τα δεδομενα στο aux τα στελνεις μεσω ενος mp3 η κινητου...Συν τοις αλλοις,το βισμα του aux απο το βισμα του usb ειναι πιο μικρο και διαφορετικου σχηματος...Οταν μαθω περισσοτερα πραγματα για το πως ξεκουμπωνει η κονσολα θα το ψαξω  γιατι με καιει...Θελω να πιστευω χωρις να το εχω ψαξει οτι το ICE#2 που εχει το aux με το ICE#3 εχει το aux και το usb εχουν την ιδια πηγη....Επομενως  νομιζω πως θα ειναι ευκολο να τραβηξεις ενα usb απο την πηγη και να περασεις ενα καλωδιο του εμποριου κατω απο την κονσολα και να το βγαλεις διπλα στο aux...
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε ότι η είσοδος AUX είναι αναλογική με αποτέλεσμα να έχει περισσότερο θόρυβο για αυτό και είναι θύρα κατώτερης ποιότητας σε σχέση με την USB που έιναι ψηφιακή. Επίσης δεν μπορεί η μια να μετατραπεί σε άλλη μέσω αντάπτορα γιατί η μία μεταβιβάζει δεδομένα(USB), ενώ η άλλη μεταβιβάζει τελικό ηχητικό σήμα(AUX).
Πάντως επειδή και μένα με χαλάει το ότι δεν υπάρχει σαν standard θύρα USB αν κάποιος μάθει τρόπο για να προστεθεί ας μου πει και μένα. Πάντως στην αντιπροσωπεία που ρώτησα δεν ήξεραν πολλά.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
αυτο προσπαθησα να εξηγησω κι εγω απο πανω αλλα το καταφερες καλυτερα.. ;)


Ισως η λυση βρισκεται απο την πισω πλευρα της πηγης...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να ανοιγω την κονσολα...Αν ηξερα θα το χα δει ηδη...Ισως καποιο παιδι που κανει βιδες το αμαξι (nos7,stuparart αλλα ονοματα δεν λεμε...)να μπορεσει να μας πει... ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
γιατι με βαζεται στην μπριζα???οταν βρω χρονο θα το λυσω να δω που παει η θυρα usb που εχω....μετα θα πρεπει να ''θυσιαστει'' ενα ΜΚ7 χωρις usb να δουμε εαν εχει αναμονη για συνδεσουμε usb!!!
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Αν τυχόν βρείτε καμιά λύση πείτε μας τι να κάνουμε, γιατί στις αντιπροσωπείες δεν ξέρουν και πολλά από ότι έχω διαπιστώσει.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Αμα ξυπνησει νωρις σημερα,θα του βαλω εγω τις μπριζες.... ;) Αν θελετε ανοιγουμε και το δικο μου...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ακομα οχι φιλε....συγκεκριμενα το δικο μου το ανοιξα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη....θελω και ενα μονο με aux για δω ποια καλωδια ΔΕΝ εχει το απλο σε σχεση με το δικο μου...!!!
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Ψάχνοντας στο Google βρήκα το παρακάτω link:

http://www.gelisound.gr/SearchShop22.aspx?CategoryId=0&Price1=0&Price2=0&HotDeal=0&Title=&AttrStr=&TableStr=&TableLookupStr=344@~647171@344@~646983&direction=1&orderby=4&pageno=1

Το κόστος του ανταλακτικού όπως μπορείτε να δείτε είναι στα 119€. Από ότι φαίνεται πρέπει να περιλαμβάνει και τον
αποκωδικοποιητή κάτι που εμείς στα ΜΚ7 το έχουμε ήδη ενσωματωμένο στην πηγή. Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και φθηνότερη
λύση χωρίς τον αποκωδικοποιητή.

Αν κάποιος είναι κοντά στο μαγαζί και μπορεί να πεταχτεί να δει τι γίνεται με το θέμα ας μα μας πει τι γίνεται.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
μιχαλη θα σε παρω να κανονισουμε ποτε να βρεθουμε να δουμε τι γινεται με αυτη την υποθεση...αυτο που βαλατε στο link ειναι για αυτα που εχουν ηδη usb...το κλιπ του aux με αυτο του usb εχει διαφορα στο μεγεθος...
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Vouts μην σε απασχολεί ιδιαίτερα για το μέγεθος του clip γιατί αυτό είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα . Για παράδειγμα μπορεί να βγεί στο κεντρικό ντουλάπι ή στο κρυφό ντουλαπάκι κάτω από την κονσόλα ή όπου αλλού θές.

Στην αντιπροσωπεία έχει πάει κάποιος από εσάς πάλι να ρωτήσει μήπως έχουν κανά νεότερο;
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Λοιπον πηγα σημερα και ρωτησα στην αντιπροσωπια για να βαλω USB.Υπαρχει αναμονη για να μπει απλα χρειαζεται να αλαχτει η πλακετα.Θα τραβηξουν ενα καλωδιο και θα μπει εκει που ειναι τωρα το AUX.Η λυση βρισκεται κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου οπου βρισκεται και το bluetooth.απο κει θα τραβηξουν και το καλωδιο..Η πλακετα κανει 12,50Ε και η θυρα εχει 33,50Ε.Ομως η θυρα δεν υπαρχει πουθενα διαφεσιμη και μαλλον θα ερθει απο τα ξενα..
Επισης δεν ξερουν ακομα αν χρειαζεται προγραματισμο για να δουλεψει..θα ξαναπαω την παρασκευη να μου πουν...θα σας ενημερωσω!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
παιδια για δειτε λιγο και πειτε... http://www.dynamicsounds.co.uk/connects-ctafousb005-ford-fiesta-mondeo-focus-fusion-cmax-transit-p-9481.html  λει οτι κανει και για φιεστα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, το συγκεκριμένο module ταιριάζει σε fiesta mk6 facelift χωρίς bluetooth. Αν το αυτοκίνητο έχει bluetooth (εργοστασιακό) τότε δε δουλεύει το συγκεκριμένο...
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
ρε γαμωτο νομιζα οτι εκανε και για μας..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread