Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
thnx again
ήμουν σίγουρος σχεδόν οτι το όνομα Ximiki Veltiosi παρέπεμπε σε βελτίωση της βενζίνης, με διαφορα χημικά οπως acetone, methanol αλλά είπα να μη το πω. ναι κάτι πήρε και εμένα το αυτί μου για την άνυδρη ακετόνη :D καποια λιτρα εχει πιει το fiestaki
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αν το εχεις ξεκινησει συνεχισε το!ειναι οτι καλυτερο και πιο οικονομικο, δεν υπαρχει περιπτωση αν το εφαρμοζεις να μην σου δινει boost στο καυσιμο και καλη λειτουργια του κυκλωματος. Η ακετονη αυξανει τα RON καθως εχει μεγαλυτερη "εκρηκτικτοτητα" (Knob) κατα την καυση και αυξανει στιγμιαια τη περιεκτικοτητα σε οξυγονο κατα περιπου 0,5m/m. Αυτοματα με την αυξηση του οξυγονου τυχον υγρασιες που συνηθως υπαρχουν στο κυκλωμα λογο νοθειας μετα απο εκτεταμενη χρηση ακετονης εξαλιφονται. Αυτα που σου γραφω ειναι για warm up...μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με τις χημιες αλλα θελει προσοχη και συναιση γιατι αμα κανουν μπαμ πηγες μαζι με το οικοδομικο τετραγωνο...παραλια για καφε..
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Έχω και εγώ παρασκευάσει παλιότερα ένα Homemade αυτοσχέδιο ενισχυτικό εβαζα 125ml σε 40 λιτρα κατι τετοιο
octane.png


λοιπον για να κλείσει το offtopic υπάρχουν για τα τζάκια βιοαιθανόλη 99% νομίζω 20 ευρω το δεκάλιτρο
αν βάλουμε 30% με βενζίνη έχουμε ενα αγωνιστικο κοντράδικο καύσιμο.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
30% ειναι πολυ δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω απο 5% αναλογια καυσιμου βιολογικης αιθανολης η 3-4% για τη συνθετικη αιθανολη που ειναι παραγωγο του πετρελαιου.

Η συνθετική αιθανόλη παράγεται μέσω καταλυτικής ενυδάτωσης του αιθυλενίου:

C2H4 +H20→C2H5OH

Ενω βιολογικη αιθανόλη παραγεται από πλήθος υδατανθράκων με μοριακό τύπο: (CH2O)n. H ζύμωση της σακχαρόζης πραγματοποιητε με  χρήση εμπορικών ενζυμικών σκευασμάτων. Η σακχαρόζη υδρολύεται σε γλυκόζη και φρουκτόζη.

C12H22Ο11 →C6H12O6+C6H12O6

Στη συνέχεια, η γλυκόζη και η φρουκτόζη μετατρέπονται σε αιθανόλη.

C6H12O6 →2C2H5OΗ+2CΟ2

προσεξε τη διαφορα στους οργανικους μεταξυ των 2 τυπων.

Κ ολο αυτο προορίζεται για την παρασκευή αλκοολούχων ποτών..Ενδεχομενως με τη βιοιαθανολη ωσε συστατικο καθαριστικο να επιτυγχανεται καλυτερη πλυση των μπεκ!δεν το ειχα σκεφτει καθολου...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
για ρίξε μια ματια και μια πτυχιακή εργασία με έρευνα τη βελτίωση της βενζίνης με πρόσθετα:

http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/5135/3/damiloss_gasoline.pdf

το ETBE που λενε ειναι καποιο είδος ενισχυτικου οκτανίου τωρα πως βρίσκεται δεν ξέρω.

Η αιθανόλη μπορεί να παραχθεί με αλκοολική ζύμωση σακχάρων και μετέπειτα απόσταξη δυο ή τριών σταδίων.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Πολυ ωραια πτυχιακη εχει κανει ο ανθρωπος!θα την διαβασω απο αυριο στις διακοπες να δω τι ειναι εφαρμοσιμο χωρις αντιδραστηρια και ειδικες παρασκευες.

"Βιο-ΕΤΒΕ είναι ο αιθυλο-τριτοταγής-βουτιλαιθέρας (ΕΤΒΕ) που παράγεται από βιοαιθανόλη, για χρήση ως Βιοκαύσιμο. Το κατ’ όγκο ποσοστό Βιο-ΕΤΒΕ που υπολογίζεται ως Βιοκαύσιμο είναι 47% επί του συνόλου του.
Βιο-ΜΤΒΕ είναι ο μεθυλο-τριτοταγής-βουτιλαιθέρας (ΜΤΒΕ) που παράγεται από μεθανόλη, για χρήση ως Βιοκαύσιμο. Το κατ’ όγκο ποσοστό Βιο-ΜΤΒΕ που υπολογίζεται ως Βιοκαύσιμο είναι 36% επί του συνόλου του. "

πηγη¨:ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ & ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Το Redex δείχνει να δουλεύει αλλά δεν το ξαναείδα τελευταία σε βενζινάδικα :'(

Ένα βίντεο που το δοκιμάζει στο fifth gear που χάκεψα από τη σελίδα του καναλιού:

http://discsmil.edgesuite.net/digmed/hdnet/10/dc/14207600101197_ep2_improving_old_car_performance-1500k.mp4
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπερα παιδια, ειμαι στα 125,000 χιλιομετρα. Δεν εχω κανει καθαρισμο μπεκ ακομη, επιπλεον βλεπω μεγαλη καταναλωση στην βενζινη, μηπως πρεπει να το κοιταξω?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
Ιακωβε νομιζω οτι λες πολλα....οχι οτι δεν αντεχουν τοσο αλλα προτηνουν στα 130.000-150.000 χλμ...
Προτείνουν για να βγάζουν και αυτοί οι άνθρωποι το μεροκάματό τους,
Αν ένα αμάξι είναι συντηρημένο σωστά μπορεί να βγάλει και παραπάνω χιλιόμετρα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Τι ρολο παιζει το πως ειναι συντηρημενο το αμαξι ιακωβε με τα μπεκ;σε αυτο παιζει καθαρα ρολο τι βενζινη βαζεις και απο που...και κακα τα ψεματα,τεσταροντας παμε...δεν εχουμε ιδεα τι "δωρο" εχει κρυμμενο στις δεξαμενες του ο καθε βενζινας!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
Τι ρολο παιζει το πως ειναι συντηρημενο το αμαξι ιακωβε με τα μπεκ;σε αυτο παιζει καθαρα ρολο τι βενζινη βαζεις και απο που...και κακα τα ψεματα,τεσταροντας παμε...δεν εχουμε ιδεα τι "δωρο" εχει κρυμμενο στις δεξαμενες του ο καθε βενζινας!!
το είπες μόνο σου,αν δεν αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης τακτικά..
 
thabibikas said:
Καλησπερα παιδια, ειμαι στα 125,000 χιλιομετρα. Δεν εχω κανει καθαρισμο μπεκ ακομη, επιπλεον βλεπω μεγαλη καταναλωση στην βενζινη, μηπως πρεπει να το κοιταξω?
Το τελευταιο που θα κανεις είναι να κοιταξεις για καθαρισμο μπεκ....
Μονο αν δουλευει με υγραεριο χαλάνε τα μπεκ γρήγορα ή άν εχει μεινει πολυ καιρο ακινητο το αυτοκινητο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread