Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
δεν ξερω!δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε!απλα μου λεγε ενας μηχανικος που ειχε ενα 206 με βουλωμενο μπεκακι και πως του ριξε ενα μπουκαλακι και καθαρισε
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
update:Τελικα δν πεσανε οι επιδοσεις αυξηθηκανε λιγο ειδικα ψηλα! :p
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
moican said:
δεν ξερω!δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε!απλα μου λεγε ενας μηχανικος που ειχε ενα 206 με βουλωμενο μπεκακι και πως του ριξε ενα μπουκαλακι και καθαρισε

το καλό και ακριβό καθαριστικό κάνει δουλεια. Απλα πρπεπει να εφαρμόζεται καθε 50000 χλμ για να κάνει δουλεια. Αν πιάσει 100000 χλμ βρωμιά ελληνικής βενζίνης, τι να σου κάνει και το καθαριστικό?

μην υπερβαίνετε ΠΟΤΕ την συνιστωμενη δόση που αναγράφεται στην συσκευασία. Επειδη τα περισσότερα είναι αμερικάνικα, 1 γαλόνι είναι περίπου 4 λίτρα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
StuparArt said:
Τα μπεκ και τους λάμδα τα έχεις τσεκάρει?? Για να λες ότι τα μπουζί μετά από 9000 είχαν στο μαύρο τους το χάλι πιθανών να παίζει κάποιο θέμα με τις βενζίνες που βάζεις η για κάποιον λόγο σου ψεκάζει περισσότερες βενζίνες.

Επίσης ρίξε μια ματιά στα μπουζοκαλώδια αλλά και στο χρονισμό του αυτοκινήτου!

Με αφορμη μια συζητηση που ειχαμε σε αλλο θεμα,που αφορουσε την καταναλωση βενζινης,να πω οτι καθαρισα τα μπεκ στο αμαξι με 54000χλμ για να δω αν θα υπαρξει διαφορα.

Οχι οτι περιμενα κατι το θεαματικο αλλα εχω να πω οτι δεν ειδα τιποτα  :D .Μια χαρα τα καθαρισε ο ανθρωπος,μαλιστα μου ειπε οτι βγαινουν πανευκολα σε σχεση με αλλα αυτοκινητα,τα ξαναβαλε ,το προγραμματισε και μου το παρεδωσε.Μαλιστα μου ειπε να καψω την βενζινη που ειχα μεσα και να του βαλω λιγια 100αρα και να το ανοιξω(γιατι λεει φαινοταν δουλεμενο πολυ μεσα στην πολη και ηταν καπνισμενο..... :-[ μια χαρα το ανοιγω εγω)

Τεσπα για να μην τα πολυλογω εβαλα 50€ 100αρα και του πεταξα τα  ??? οξω και προκοπη δεν ειδα.
Θα παω να του ξαναπερασω το προγραμμα αν ειναι και να δουμε τι γινετε με τους λ και αν δεν βρω ακρη θα περασουμε σε δραστικες αλλαγες  >D
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
και εγω μια απο τα ιδια πιτμπουλ.
οταν το συζυτουσαμε τοτε πηγα μετα απο λιγες μερες για καθαρισμα.εχω κανει πανω απο 1000χλμ και τιποτα.το μονο που παρατηρισα(στην αποδοση) ηταν λιγο καλητερο αρπαγμα στις χαμηλες.
οταν λες δραστικες αλλαγες τι εννοεις;μη μου πεις οτι θα βαλεις και εσυ υδρογονο(ειναι της μοδας τωρα);
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Με αφορμη μια συζητηση που ειχαμε σε αλλο θεμα,που αφορουσε την καταναλωση βενζινης,να πω οτι καθαρισα τα μπεκ στο αμαξι με 54000χλμ για να δω αν θα υπαρξει διαφορα.

Οχι οτι περιμενα κατι το θεαματικο αλλα εχω να πω οτι δεν ειδα τιποτα  :D .Μια χαρα τα καθαρισε ο ανθρωπος,μαλιστα μου ειπε οτι βγαινουν πανευκολα σε σχεση με αλλα αυτοκινητα,τα ξαναβαλε ,το προγραμματισε και μου το παρεδωσε.Μαλιστα μου ειπε να καψω την βενζινη που ειχα μεσα και να του βαλω λιγια 100αρα και να το ανοιξω(γιατι λεει φαινοταν δουλεμενο πολυ μεσα στην πολη και ηταν καπνισμενο..... :-[ μια χαρα το ανοιγω εγω)

Τεσπα για να μην τα πολυλογω εβαλα 50€ 100αρα και του πεταξα τα  ??? οξω και προκοπη δεν ειδα.
Θα παω να του ξαναπερασω το προγραμμα αν ειναι και να δουμε τι γινετε με τους λ και αν δεν βρω ακρη θα περασουμε σε δραστικες αλλαγες  >D

μπαμπη, θα αλλαξουμε μοτερ τωρα, εγω θα το δηλωσω 1250, εσυ θα το χεις 1600 αδήλωτο τουρμπο 270 άλογα και θα δεις δραστικη αλλαγή στην απόδωση του κινητηρα σου. Οπωτε μην ξαναπειράξεις το μοτερ μου χωρις να με ρωτησεις.... Εγω το θελω με βρωμικα μπεκ για να καιει λιγοτερο craz
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
40
ΑΘΗΝΑ
παιδια καλησπερα. τον τελευταιο καιρο η καταναλωση στο mk6 εχει αυξηθει.
λετε να ευθυνεται στα μπεκ ή ειναι κατι αλλο?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πολλα μπορει να ειναι φιλε...μπορει να ειναι απο μπουζι,φιλτρο αερα,πολαπλασιαστη....σερβις ποτε εκανες;τι αλλαξες τελευταια φορα;οπως και να εχει νας καθαρισμος στα μπεκακια σου δεν κανει κακο!!!ποσα χλμ εχεις επανω στο αμαξι τωρα;
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
40
ΑΘΗΝΑ
σερβις εχω να κανω 1+ χρονο. ειχα αλλαξει μπουζι, λαδια, φιλτρο αερα+λαδιου.
το αμαξι σε λιγο καιρο παταει τα 190.000km.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως στο δικό μου που του έκανα service πριν από 2 εβδομάδες, έπεσε και πάλι η κατανάλωσή του στα φυσιολογικά. Σήμερα το πρωί μου άναψε το λαμπάκι (στα 80χλμ) και έχω διανύσει από το τελευταίο γέμισμα 428 χιλιόμετρα. A/C εννοείται κάθε απόγευμα ανοιχτό (αφού ζεματάει ο τόπος) και κάποια πρωινά. Οδήγηση normal εντός πόλης, με όσα "ξεκαπνίσματα" είναι δυνατόν να κάνεις.
Πιστεύω ότι ακόμα και τα μπουζί ή τα λάδια κάνουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση αλλά και την απόδοση του κινητήρα. Χρησιμοποιώ τα μπουζί και τα λάδια της Ford.
Όσον αφορά τα μπεκ, έχω ακούσει ότι αν τους κάνεις καθαρισμό, μετά πέφτει ο χρόνος της ζωής τους κατακόρυφα. Δηλαδή θα χρειαστούν αντικατάσταση πολύ πιο γρήγορα απ' όσο θα άντεχαν κανονικά. Προσωπικά δεν έχω κάνει καθαρισμό και έχω 121.000 χιλιόμετρα, τα περισσότερα εντός πόλης (Αθήνα).
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Kανε του ενα service πρωτα και ασε τελευταια τα μπεκ,σαν λυση εκτακτης αναγκης.
Εγω που τα καθαρισα επειδη ειχα προβλημα καταναλωσης δεν ειδα καμια διαφορ.Και ασε που πλεον τα μεσημερια που εχει πολυ ζεστη το αμαξι δεν παιρνει μπροστα με την μια αλλα ζoριζεται λιγακι.
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
40
ΑΘΗΝΑ
οκ παιδες, θα αφησω τα μπεκ ως εχουν και θα κοιταξω να κανω ενα καλο service και βλεπουμε.
ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σας.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πετυχα σημερα ενα βιντεακι στο youtube για καθαρισμο μπεκ και ειπα να το ακολουθησω απο περιεργια στα μπεκ απο το 1.4 https://www.youtube.com/watch?v=ys1RJRXFttw
εφτιαξα κατι αντοιστοιχο με την συριγγα που εχει με αλφαδολαστιχο και αφου καθαρισα καλα εξωτερικα καλα με το σπρευ καρπυρατερ εκανα οτι και το βιντεο. στο πρωτο ψεκασμα απο την αναποδη πεταξαν και τα 4 μαυριλα αλλα απο την κανονικη μερια φανηκαν καθαρα. τα εβαλα πανω στο αυτοκινητο και θα κανω αυριο με τον ιδιο τροπο καθαρισμο και στα αλλα 4
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
yannis_s said:
πετυχα σημερα ενα βιντεακι στο youtube για καθαρισμο μπεκ και ειπα να το ακολουθησω απο περιεργια στα μπεκ απο το 1.4 https://www.youtube.com/watch?v=ys1RJRXFttw

οτιδηποτε χρειαστεις (σε διευκρινησεις , αποριες,κλτπ) για το παραπανω οδηγο στειλε pm.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ευχαριστω αλλα το εκανα με λιγο διαφορετικο τροπο καθως τα μπεκ μας δεν ταιριαζουν στην συριγγα και το εκανα με αλφαδολαστιχο
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Καλό το βιντεάκι αλλά δεν νομίζω να είναι αποτελεσματική η μεθοδολογία αυτή για το λόγο που η ίδια η βενζίνη είναι καθαριστικό και κατά τη λειτουργία του αυτοκινήτου το ίδιο επιτυχγάνεται. Βέβαια το ανάποδο ίσως δουλέψει όμως εκεί που είσαι βέβαιος οτι δουλεύει σωστά είναι εκεί που κάνουν ογκομέτρηση δηλαδή ποσα κυβικα εκατοστα έχουμε το λεπτο ροή μετα το ξεβούλωμα αλλα και το χτύπημα με υπέρηχους.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Pa_Nos_1400cc said:
Καλό το βιντεάκι αλλά δεν νομίζω να είναι αποτελεσματική η μεθοδολογία αυτή για το λόγο που η ίδια η βενζίνη είναι καθαριστικό και κατά τη λειτουργία του αυτοκινήτου το ίδιο επιτυχγάνεται.

αν η βενζινη ηταν αυτου καθε αυτου καθαριστικο οπως λες τοτε γιατι κανουμε καθαρισμο στα μπεκ;

η βενζινη ειναι μια ενωση!Και κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες αφηνει υπολειματα λογο των συστατικων της και συγκεκριμενα το θειο και το βενζολιο αλλα και προσθετων καλιου, τα οποια επιτρεπονται απο τη νομοθεσια, και επικαθονται λογο κλασης.Το καλιο κυριως εφαρμοζεται στην παλε ποτε απλη βενζινη LPR οπου απαιτειται ειδικη προστασια για τις βαλβιδες και τα εδρανα(εγκυκλοπαιδικη παρενθεση). Για το λογο αυτο πολλες φορες ακουμε σε ελεγχους και επιβολη προστιμων για αυξημενη ποσοτητα θειου που σημαινει αυτοματα πως το συγκεκριμενο στοιχειο βρησκεται σε μεγαλυτερη αναλογια απο οτι οφειλει στην ενωση της βενζινης η κ του πετρελαιου-που αυτοματα αυτο σημαινει νοθια. Κατι αντιστοιχο συμβαινει κ με το βενζολιο αλλα και με τα προσθετα με τα οποια "εμπλουτιζουν" την ενωση. ΤΟ θειο δεν πρεπει να ξεπερνα τα 150mg/kg και ο μολυβδοσ τα 0,0005 g/l. Εδω λοιπον εχεις να αντιμετωπισεις 2 πραγματα τα φυσικα(ασ τα πουμε) υπολειματα και απο εκει και περα τα επιπροσθετα τα οποια μπορει να ειναι απλα αυξημενη αναλογια των προαναφερθεντων ή οτι μ@λ@κι@ ριξει ο καθε "χημικος" στο καζανι της αποσταξης ή την δεξαμενη του βενζινοπωλη.(συνηθως διογκοτικα στοιχεια).


ο Γιωργος(ο τυπος στο βιντεο) που τυγχανει να ειναι και καλος φιλος τονιζει ξεκαθαρα στην εισαγωγη της παρουσιασης οτι δεν αντικαθιστα τη μεθοδο των υπερηχων απλα καθαριζει τυχον υπολειματα ειτε απο νοθεια ειτε απο την βενζινη ως χημικη ενωση. παρ΄ολα αυτα η μεθοδος του λειτουργει, εως ενα σημειο ικανοποιητικα και σιγουρα μπορει να βελτιωσει τη παροχη των μπεκ. ειναι δοκιμασμενο με 4 αδα μπεκ που καθαριστικαν τα 2 εκ των 4αρων και μετα και τα 4 μαζι πηγαν σε μαστορα, χωρις να αναφερουμε κατι για καθαρισμους και ιστοριες εκει ακουσαμε πως τα 2 μπεκ στην ογκομετρηση βγηκαν καλυτερα απο τα αλλα 2.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ωραία, αν είναι έτσι θέλω να δοκιμάσω τη μέθοδο αυτή ναι το επισήμανε στην αρχή οτι είναι ένας προληπτικός καθαρισμός που δεν αντικαθιστα τους υπέρηχους. Μερικοί μάγκες καθαριστές το γδύνουν το μπεκάκι στον καθαρισμό οπου δε σηκώνει αλλο και αλλαζουν τσιμουχακια κλπ εσωτερικά εδω παίρνουν 30 ευρώ αν τους τα πας βγαλμένα. Τώρα οσο για τα πρόσθετα και διογκωτικά στη βενζίνη τι να πω μαγια ρίχνουν και φουσκωνει (βλ τολουόλη).
Δε ρωτάς το φίλο σου γιώργο που του φαίνονται γνώριμα αυτά, αν εγκρίνει και υπάρχουν αξιόπιστα aftermarket μπέκ στο 1/3 της τιμής των γνησίων;
thnx
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
το θεωρω ακρως εντυπωσιακο αυτο που περιγραφεις~αλλα παλι δεν νομιζω να εμπιστεομουν ανθρωπο να ανοιξει μπεκ και να πειραξει πηνια, ελατηρια, φιλτρακια..Επισης ποσοι ειναι αυτοι οι μαγκες; γιατι εδω στην Αθηνα δεν εχω ακουσει κανεναν να κανει τετοια λεπτο δουλεια. Αν θελεις να μιλησεις με το Γιωργο ητε απο το youtube ητε στο Greek Renault Club γραφει με το ονομα "Page" και μενει στην Αργυρουπολη , μπορεις ελευθερα να τον ρωτησεις οτι θες και να εισαι σιγουρος πως λυση θα σου βρει για αυτο που ρωτας.

επισης αν θελεις να συντηρεις το κυκλωμα του καυσιμου καθαρο εως ενα πολυ καλο σημειο δοκιμασε ανυδρη ακετονη σε αναλογια 3mg/l - 3,5mg/l καυσιμου καψε 2 γεματα ντεποζιτα και μετα βαζε καθε 2ο. Αν εχεις και καποιο προγραμμα OBD μπορεις ευκολα να δεις τα αποτελεσματα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread