Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ανέβηκε η τιμή στο Spoiler ?  :D
Όταν πήρα το δικό μου τον Οκτώβρη έκανε 140 προ φόρων. 
Αυτή είναι η default του St Line.

Ως προς το ποια έκδοση θα πάρεις, η ST Line έχει διαφορετικό οπτικό κομμάτι αλλά φτωχότερο στάνταρ εξοπλισμό σε σχέση με την Titanium που είναι στην ίδια σχεδόν τιμή.
Πχ. Δεν έχει υποβραχιόνιο, αυτόματη εναλλαγή μεγάλης σκάλας, αυτόματους καθαριστήρες, Ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη, αναγνώριση ορίων ταχύτητας κλπ.
Εξαρτάται αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η άνεση ή η σπορ οδήγηση.
Το St line δεν είναι άνετο. Είναι σφιχτό αρκετά.

Δηλαδή αν ξέρεις τι θέλεις δεν είναι καθόλου δύσκολη η επιλογή.
Υπάρχει σαφής διαφορά στον προσανατολισμό των εκδόσεων.

 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα,

Συμφωνώ με τα παραπάνω με τη διαφορά ότι ναι μεν είναι σφιχτό αλλά όχι ότι δεν είναι άνετο. Επειδή μου αρέσει η σπορ εμφάνιση/οδήγηση αλλά θέλω και την άνεση αφού κάνω καθημερινή χρήση, έμεινα έκπληκτος όταν οδήγησα το ST-line αφού συνδυάζει και τα δύο. Όπως και να χει, είναι off topic αυτό περί άνεσης.

Όσο για την αεροτομή, και μένα κάπου στα 140 ήταν..
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Όντως είναι κάπως off-topic.

Tο άλλο μου αυτοκίνητο είναι ένα Citroen C4 του 2017.
Η άνεση είναι μέρα με τη νύχτα.
Με το Fiesta ανακαλύπτεις ανωμαλίες (σε γνώριμους δρόμους) που δεν ήξερες οτι υπάρχουν.
Για αυτό που προορίζεται είναι όντως άνετο. Για "σπορ" ούτε εγώ το περίμενα τόσο άνετο.
Το titanium που έκανα test drive ήταν αρκετά πιο άνετο όμως.
Εννοείται πως δεν μετανιώνω την αγορά του st-line, είναι ακριβώς αυτό που ήθελα.

(Αν είναι ας σβήσει κάποιος mod τα άσχετα).


Με την αεροτομή δεν ξέρω τι παίζει και άλλαξαν την τιμή.
Το τσέκαρα μόλις. 140€ προ φόρων λέει η προσφορά που έχω.
 

Stanley

Newbie
Nov 4, 2018
6
1
1
35
Αθήνα
Μοντέλο
MK8
LOCATION
Athens
Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι καινούριο μέλος εδώ μιας και πρόσφατα πήρα ένα ST-Line Mk8. Έχω βάλει τη μεγάλη αεροτομή και περίμενα 3 μήνες όμως έχω βάλει και άλλα όπως πανοραμική ηλιοροφή,το Generic Red interior pack, το Β&Ο ηχοσύστημα οπότε η αναμονή άξιζε για όλα αυτά μαζί.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
καλησπέρα,
λοιπόν απαντώντας αρχικά στα off topic:  Από την αρχή ST-Line θέλω αλλά λόγω κάποιας κακοτεχνίας στο γκαράζ είχα ενδοιασμούς και δεν ήξερα αν μπορεί στην ράμπα μου να κατέβει το ST-line όντας χαμηλότερο από κανονικό fiesta κατά 9 χιλιοστά. Anyway έτυχε και έκανα test drive το Fiesta ST και ακόμα και αυτό που με τη σειρά του είναι χαμηλότερο 3 χιλιοστά από το ST-line  τελικά χώρεσε (στο απόλυτο όριο) οπότε είμαι καθοδόν την άλλη εβδομάδα για παραγγελία του ST-line που θέλω.
By the way το ST είναι πολύ ωραίο εργαλείο ..κατενθουσιάστηκα  biggrin ok234 μπορώ να πω με τα 200 αλογάκια και τα άνοιξα μέχρι τέρμα όπου βρήκα ευκαιρία. Επίσης η ανάρτηση παρόλο σφιχτή σε στροφές κτλ και γενικότερα σφιχτή, εγώ την βρήκα μακράν πιο άνετη σε λακκούβες συγκρίνοντας με το current αμάξι μου (μαμίσιο MX-5). Δηλαδή πολλές λακκούβες δεν τις καταλάβαινα καν…εκει που με το mx5 κοπανάει σα διάολος, είχε άνεση και ας είναι σφιχτή, εγώ τέτοιο πράγμα άνετα θα το είχα και για «οικογενειακό» χωρίς πρόβλημα. :eek:
On topic πάντως θεωρώ ότι το πιο μεγάλο σποιλερ/αεροτομή που έχεις επιλογή να βάλεις στη παραγγελία ST-Line στους διάφορους dealers είναι μάλλον αυτό που έχει από default το ST.
Στον κατάλογο αναφέρεται "Σπόιλερ οροφής μονοπτέρυγο μεγάλο (FSCD/FIA) " και κοστίζει 305€ προ φόρων….είναι πολλά αλλα όμορφο.

Βάζω 2 φωτό, η 1η είναι από Fiesta st line σε έκθεση και η 2η από fiesta ST. @Stanley: μπορείς να επιβεβαιώσεις πως η αεροτομή που πληρωσές έξτρα είναι σαν αυτή του fiesta ST της 2η φωτό? εκτός αν είναι διαφορετική ...τι να πώ...όπως θα δείτε η 2η αεροτομή ανασηκώνεται λίγο προς τα πάνω και είναι ελάχιστα πιο μεγάλη απο του ST-Line
4362_1544290617.jpg

4362_1544290654.jpg
 

Stanley

Newbie
Nov 4, 2018
6
1
1
35
Αθήνα
Μοντέλο
MK8
LOCATION
Athens
Ναι φίλε αυτή έβαλα.Ανασηκώνεται ελαφρά προς τα πάνω.Εν τω μεταξύ και γω Mazda MX-5 είχα το NBFL Nardi Torino. Καμία σχέση σαν αυτοκίνητα. Το Mazda παιχνιδιάρικο αλλά ρε φίλε με κούρασε από ένα σημείο και μετά. Θα το καταχαρείς το ST-Line. Καλορίζικο και καλοτάξιδο. Τι χρώμα το πήρες?
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
α πολύ ωραία..και εγω NBFL έχω 10 χρόνια τώρα κ δε το δίνω με τίποτα.....οχι ομολογω πως η πισωκούνα δεν με ενόχλησε ποτέ κάθε άλλο αυτό ζητάω αλλα τωρα το STline θα το πάρω για ...οικογενειακό......  :D λόγω παδιού..
ε .. οι sport προθέσεις μας δεν μπορούν να κρυφτούν......

απο βδομάδα θα το παραγγείλω εγώ, ήμουν μεταξύ μαύρου ή chrome blue αλλα τελικά εχω καταλήξει για chrome blue...ακριβώς όπως στην 1η φωτό δλδ.

άρα λοιπον εσυ εβαλες την αεροτομή στην 2η φωτό και την πλήρωσες οσο μου λενε και εμένα όλοι οι dealers? 305€ ?
 

Gmts

Rookie
Nov 23, 2018
21
0
1
Κι εγώ στο δικό μου  st-line άσπρο έχω αυτή την αεροτομή που σηκώνεται λίγο προς τα πάνω όπως και στη φωτό
 

Stanley

Newbie
Nov 4, 2018
6
1
1
35
Αθήνα
Μοντέλο
MK8
LOCATION
Athens
Όχι δε τη πλήρωσα.Μου την έκαναν δώρο.Εγώ το πήρα σε κόκκινο.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Η αεροτομή είναι στάνταρ στα 3πορτα και στα ST.
Στα 5πορτα την πληρώνεις extra.



Για κάποιο περίεργο λόγο σε λιγότερο από 2 μήνες διπλασίασε την τιμή του.
Στα 150 σίγουρα άξιζε.
Δεν αξίζει την αναμονή όμως, αν πρόκειται να βάλει κάποιος μόνο το spoiler.

screen capture windows
 

spant

Rookie
Oct 23, 2019
15
1
3
Μοντέλο
MK8
Συγνώμη που θα ρωτήσω κάτι άσχετο απλά για να μην ανοιγω καινουριο θέμα. Έχω st line και θέλω να βάλω τεμπέλη. Έχω βρει τον RATI ARMSTER στα αξεσουάρ στο σάιτ της Φορντ ο οποίος βιδώνει στο πλαϊνό μέρος του καθίσματος. Αξίζει η αγορά του; Γιατί κάτι μου λείπει όταν οδηγάω αποστάσεις. Αν τον έχει κάποιος που απάντησε πιο πριν απ ότι ειδα να μου δώσει τα φώτα του...Ευχαριστώ και συγγνώμη για την άσχετη με το θέμα ερώτηση.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
εγώ αυτον εχω και αξίζει.. βολεύει πολύ.. και ας πρέπει να τρύπισεις το καθησμα
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Μεταχειρισμενη ή καινουρια? Μπορεις να μας πεις μια τιμη?
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Takaros7 said:
akisve said:
Μεταχειρισμενη ή καινουρια? Μπορεις να μας πεις μια τιμη?

Μεταχειρισμένη, 280€

220€ η μπλέ και η κόκκινη και η ασημί και 150 η ασημί γιατί έχει ένα μικρό ράγισμα στην άκρη που θέλει επισκευούλα
[/quote]
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
220€ η μπλέ και η κόκκινη και η ασημί και 150 η ασημί γιατί έχει ένα μικρό ράγισμα στην άκρη που θέλει επισκευούλα
[/quote]
[/quote]
Έχει μείνει μόνο η μπλέ και η κόκκινη!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread