Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλημερα παιδια, Καλη Χρονια με υγεια! Σημερα προγραμματισα το μεγαλο service στην ford velmar στο Γερακα, μου ειπαν οτι το 6 service ειναι το μεγαλο και θα κοστισει 330 ευρω. ειπαν οτι θα αλλαχτουν φιλτρα, λαδια, μπουζι, φρενα... Δικαιολογηται αυτο το κοστος των 330 ευρω για το μεγαλο 6 service? To λεω γιατι ειμαι και ανεργος... και μου φανηκαν λιγο πολλα τα λεφτα! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Στο μεγάλο "μεγάλο" (το αντίστοιχο των 120Κ χλμ ή 6ετίας) αλλάζονται τα πάντα όλα από πλευράς αναλώσιμων, ελέγχονται τα πάντα, και άρα έχεις και πολλά ανταλλακτικά και πολλές ώρες εργασίας. Να πω την αλήθεια, και εγώ θεωρώ ότι ίσως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή, αλλά επειδή πάω στο ίδιο μαγαζί το Fiesta και το Kuga, δεν πιστεύω ότι θα πουν ψέμματα ή ότι θα σε εξαπατήσουν, πιθανότατα οι υπολογισμοί τους (που γίνονται βάσει των επίσημων οδηγιών και service book της Ford) είναι σωστοί. Η τιμή αυτή είναι χωρίς έκπτωση ? Αν ναι, απλώς πίεσέ τους λιγάκι για καμιά παραπάνω έκπτωση...
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ίσως μια ανάλυση του κόστους όσον αφορά το πόσο είναι το κόστος της εργασίας και πόσο το κόστος των ανταλλακτικών θα βοηθούσε να γίνει καλύτερη εκτίμηση. Συνήθως οι αντιπροσωπίες χρεώνουν πολύ την εργασία.
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Βασικα δεν μου ειπαν κατι για εκπτωση, δεν ξερω αν κανουν εκπτωσεις. Βεβαια θα μπορουσα να πηγαινω για service σε τοπικα συνεργεια γιατι πλεον εληξε η εγγυηση μου, ομως επειδη την εχω πατησει απο τοπικα συνεργεια με προηγουμενο αυτοκινητο....Προτιμω αντιπροσωπειες, θα τους πω αν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο....επειδη ειμαι ανεργος μια εκπτωση... Παντως με νοιαζει αυτο που ειπε o The ace, οτι αποκλειεται να ειναι δουλεια για 150-200 ευρω και να μου ειπαν 330 ευρω επειδη τους καπνισε! απλα θα πιεσω αν γινεται κατι καλυτερο... Ευχαριστω!
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
Εγω παντως οταν ειχα ρωτησει για αλλαγη λαδιων κ φιλτρου μου ειπαν 150e. Χρυσο φιλτρο υα εβαζαν;
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια! Εγινε και το 6 σερβις, Το μεγαλο σερβις... πιεσαμε και λιγο για εκπτωση... κοστισε 300 ευρω.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπέρα και καλή χρονια σε όλους. Προγραμμάτισα κι εγω το 6ο servise απο εβδομάδα και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ρωτήσει κόστος, αλλά με προετοίμασες κατάλληλα.
η ερώτηση μου είναι η εξής. Αν από εδώ και πέρα, που τελείωσε η εγγύηση, πηγαίνω το αμάξι για τα ετήσια σέρβις στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία θα πρέπει να επιλέξω κάποιο που να ασχολείται και με forscan?
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
οκ και το 6ο σερβις στα 73705χλμ.
μπουζι
Φ.Λαδιου
Φ.Γύρης
Λαδια
Φ.Αέρα
Οδική της ford

μόνη παρατήρηση οτι θελουν αλλαγή τα bump stop τα οποία λέω να το κάνω μετά το ΚΤΕΟ όπου θα δουν εκει τα αμορτισέρ μήπως και τα αλλάξω όλα μαζί ταυτόχρονα.
Σύνολο 250
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
οκ και το 6ο σερβις στα 73705χλμ.
μπουζι
Φ.Λαδιου
Φ.Γύρης
Λαδια
Φ.Αέρα
Οδική της ford

μόνη παρατήρηση οτι θελουν αλλαγή τα bump stop τα οποία λέω να το κάνω μετά το ΚΤΕΟ όπου θα δουν εκει τα αμορτισέρ μήπως και τα αλλάξω όλα μαζί ταυτόχρονα.
Σύνολο 250
Η οδική της Ford τι είναι; Κάποια υπηρεσία; Καλά σου πήγε θεωρώ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εφόσον τα services γίνονται σε επίσημους, η FMH δίνει δωρεάν 1 έτος πλήρους οδικής βοήθειας (όχι μόνο ατυχήματος).
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Εφόσον τα services γίνονται σε επίσημους, η FMH δίνει δωρεάν 1 έτος πλήρους οδικής βοήθειας (όχι μόνο ατυχήματος)
Νομίζω δωρεάν ήταν μόνο οσο ήσουν εντός εγγύησης. τώρα απλα χρεώθηκα 15€ για οδική βλάβης ή ατυχήματος (Ford Assistance)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ε τότε δεν έχει νόημα, και πληρώνεις και δεν είναι πλήρης...εκτός και αν δεν έχεις ήδη από το δικό σου ασφαλιστήριο....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread