Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Σωστα σου ειπαν μαυριζουν αμεσως ετσι ειναι στα πετρελαια, για εμενα καλο ειναι να τα αλλζεις καθε 10χιλ.και προσοχη
στον δεικτη λαδιου να ειναι κατω απο το ανωτατο οριο γιατι με τις αναγεννησεις αυξανονται και μπορει να σου προκαλεσει ζημια.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Οχι δεν μαυρίζουν αμέσως. Μαυρίζουν πολύ γρήγορα, αλλά όχι αμέσως. Προφανώς μιλάμε για λίγη ώρα λειτουργίας αμέσως μετά την αλλαγή. Δεν μαυρίζουν σε τόσο λίγο χρόνο.
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Βασικά τα κοίταξα μετά από περίπου 50χλμ στην πόλη με κίνηση δλδ αρκέτη ώρα λειτουργίας. 
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα 50 χλμ. είναι πολλά γιά να κρίνεις από το χρώμα, ίσως θα έπρεπε να τα ελέγξεις μόλις πήρες το αυτοκίνητο από το συνεργείο. Την επόμενη φορά φρόντισες να είσαι παρών στην αλλαγή γιά να μην έχεις αμφιβολίες.
 

mits250pilot

Newbie
Σεπτ. 26, 2019
6
0
1
Καλησπέρα σε όλους.
Να προσθέσω κι εγώ κάποιες πληροφορίες σχετικά .
Μιλώντας για το θέμα του 1ου service με πωλητή αντιπροσωπείας μου είπε ότι , το 2017 ξεκίνησε το λανσάρισμα με συντήρηση κάθε 30,000 χλμ ή 2 χρόνια.
Το ΜΚ8 χρησιμοποιεί το σύστημα IOLM , το οποίο σε ειδοποιεί για το πότε πρέπει να αλλάξεις λάδια , και στα 2 είδη κινητήρων (καύσιμο Diesel + petrol).
Ξεκινώντας οι πρώτες πωλήσεις και ειδικά σε μεγάλους πελάτες ( leasing + ιχ μεγάλων εταιρειών ) , οι οποίοι αγόρασαν ως επι το πλείστον DIESEL , η FORD Hellas αιφνιδιάστηκε από κάποιες περιπτώσεις DIESEL , όπου άναψε η ένδειξη για επίσκεψη στο συνεργείο ΠΡΙΝ τα προβλεπόμενα από το κατασκευαστή , λόγω σκληρής χρήσης (traffic, πολλά χλμ κλπ). Ειδικά στην Ελλάδα που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και η σκόνη άφθονη.
Αυτό δημιούργησε ένα μικρό θέμα στους πελάτες οι οποίοι προτίμησαν τα οχήματα αυτά λόγω χαμηλού κόστους  συντήρησης , για αυτό το λόγο η FORD το 2018 τροποποίησε το διάστημα συντήρησης στα DIESEL οχήματα. Παρακάτω βρίσκεται το Link της ανακοίνωσης.
https://www.ford.gr/content/dam/guxeu/gr/documents/home/owner/service-and-maintenance/service-and-repair/FCSD-MEC-PRN-001-18_ES_GRE_181204_RZ.PDF
Σχετικά με τα Βενζινοκίνητα δεν υπήρξε ανακοίνωση και ακολουθούμε το Βιβλίο Συντήρησης.
Το παρακολουθώ γιατί με απασχολεί. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι νεότερο , παρακαλώ ας μας ενημερώσει .
Καλά χιλιόμετρα σε όλες και όλους και Καλή Χρονιά.
 

motouboubati

Newbie
Mar 1, 2018
5
0
0
Καλησπέρα κ απο μένα. Έγινε σήμερα το πρώτο service στην αντιπροσωπεία Ιωαννίνων. Δεν είχα κάνει ενδιάμεσο έλεγχο ούτε αλλαγή λαδιών. Λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας κ υγρά φρένων 150€. Για κάρτα καυσαερίων δεν μου είπαν κάτι. Είναι απαραίτητη;

Για τα γνωστά προβλήματα που έχει παρουσιάσει το mk8:
Για το γριλισμα που κάνει ο κλιματισμός όταν κλείνει διορθώθηκε με λίγο γράσο στα μοτερακια.
Για το ραντάρ που πιάνει το active breake χωρίς να χρειάζεται δε βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.
Τέλος επειδή δεν ένιωθα να πιάνει καλά το χειρόφρενο μου άλλαξαν κ τα υγρά φρένων(αν κατάλαβα καλά).
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα, ναι η κάρτα καυσαερίων πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο, έχει περάσει ο χρόνος; αν ναι είναι υποχρεωτικό να υπάρχει. Για το χειρόφρενο λογικά θα έσφιξαν τη ντιζα, υγρά φρένων δεν είναι λογικό να αλλάχτηκαν τόσο νωρίς, αλλά μπορείς να το τσεκάρεις και από τα παραστατικά με τις εργασίες και τα ανταλλακτικά που έγιναν.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Αποκλείεται σε service αντιπροσωπείας να έχει γίνει και αλλαγή υγρών φρένων και το κόστος να ήταν μόνο 150 ευρώ.
 

Ntik

Rookie
Feb 27, 2019
18
0
0
Καλησπέρα. Εχω το mk8  1000 100 ps με 7000 χλμ. Το πηρα πέρυσι τον μαρτιο. Στα 1000 χλμ του αλλαξα λαδια φιλτρο λαδιου προαιρετικα απο μενα στη βελμαρ. Ποτε πρεπει να ξανακανω σερβις
 

motouboubati

Newbie
Mar 1, 2018
5
0
0
shumakos said:
Αποκλείεται σε service αντιπροσωπείας να έχει γίνει και αλλαγή υγρών φρένων και το κόστος να ήταν μόνο 150 ευρώ.
Γιατί το λες αυτό; Δεν είναι μεγάλο το κόστος του υγρού
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
ερωτηση για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα. στις 20000χλμ ξερουμε τι περιλαμβανει το service?
 

Jim Verde

Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Καλησπέρα ! Υπάρχει κάποιο θέμα για κριτική συνεργείων Ford? Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
όχι δεν έχουμε κάποιο θέμα σχετικά με τις κριτικές !! έχουμε όμως συνεργασία με την ford hellas σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις κάποιο θέμα με κάποια αντιπροσωπία
 
  • Like
Αντιδράσεις: JimBala

Jim Verde

Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Ξέχασα να πω ότι παρέλαβα το μπλε Fiesta ST μου εχθές!
Απλά ρώτησα για να δω από ποια συνεργεία είστε ευχαριστημένοι. Το συνεργείο της αντιπροσωπείας που το παρέλαβα είναι στην άλλη ακρη της Αθήνας από το σπίτι μου και ήθελα να δω αν υπάρχει κανένα πιο κοντά.
 

jpsih

Newbie
Mar 1, 2019
5
0
1
παρομοια ερωτηση: ειμαι πολυ κοντα σε αγορα μετχ. st-line 1.0 100hp πρωτης κυκλοφοριας 11/2018. το αμαξι εγραψε 20.000km το πρωτο 9μηνο κ απο τοτε περιμενει να πουληθει. ο πωλητης (επισημη αντιπροσωπια φορντ στο εξωτερικο) ειπε οτι δεν εχει γινει καποια συντηρηση μεχρι στιγμης γιατι ειναι πριν τη 2ετια/30.000km.

επειδη εχει ακομα αρκετο υπολοιπο εργοστασιακης εγγυησης, ποιο θα πρεπει να ειναι το χρονοδιαγραμμα για τη συντηρηση; μικρο σερβις και γενικοτερο ελεγχο τωρα; (και μετα ποτε ξανα;) επισης περα απο λαδια/φιλτρα ειναι κατι αλλο για αλλαγη σε τοσο νεο αμαξι;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread