Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά αλλάζω 1 φορά το χρόνο τα λάδια στην αντιπροσωπεία και στα μέσα σε κάποιο δικό μου συνεργείο. Η διαφορά ήταν (αν θυμάμαι καλά) στο 50% των όσων ανέφερες, επομένως θεωρώ ακριβή λύση την αντιπροσωπεία αλλά λογικό είναι.

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που δε χάνεται η εγγύηση απλώς για την αλλαγή λαδιών, δε βρίσκω τον λόγο κάποιος να το κάνει στην αντιπροσωπεία.

Αν θυμάμαι καλά, εμένα (1.5TDCI του 2016 έχω) μου έβαλαν 5w30 αλλά θα το επιβεβαιώσω και θα απαντήσω ξανά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
0w30; Καινούριο λάδι είναι αυτό; Κάτι έχω χάσει μάλλον...
Την τάπα γιατί την άλλαξαν; Χάλασε στα 11.000χλμ; Δεν έχει εγγύηση το αυτοκίνητο;
96 ευρώ κατά τη γνώμη μου είναι πολλά. Γιατροί χειρούργοι ανέλαβαν το αυτοκίνητό σου;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
0w30 γράφει όντως στο βιβλίο κατασκευαστή για το μοντέλο μας, αλλά μάλλον επικρατεί και εδώ σύγχηση στη ford, καθώς εμένα στην αντιπροσωπία όσες φορές πήγα μου έχουν βάλει 5w30 γιατί είναι λέει καταλληλότερο για το δικό μας κλίμα. Πάντως εγώ που είχα κάνει μια αλλαγή λαδιού στην αντιπροσωπία είχα πληρώσει γύρω στα 65 ευρώ, ενώ σε άλλο συνεργείο περίπου 50, οπότε τα 96 είναι όντως πολλά
 

klokotos7

Newbie
Aug 30, 2017
2
0
0
η αποδειξη που με δωσανε γραφει 57ευρω το λαδι 0w-30 5λιτρα και βαλανε μεσα 4.1λιτρα  γιατι αλλαξε και το φιλτρο με ειπαν.. παιδια κακα τα ψεματα αλλαγη λαδιου και φιλτρου 96ευρω δεν ειναι πολλα, ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ..
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ετσι ειναι αγαπητε ,με δαυτους.
Χρεωνουν μιση ωρα για την εργασια ,και τα υπολοιπα ειναι ανταλλακτικα .
Εμενα ΜΕ ΣΚΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΧΩΝΕΥΟΥΝ.
Τελευταια αλλαγη με 5 λιτρα λαδι (πεντολιτρο) και φιλτρο 134 ευρω .
Λαδι παντα καθ υποδειξη δικη μου και με ευθυνη μου 5-30 castrol magnatec.
 

tornado

Newbie
Dec 6, 2016
6
0
0
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος διαφορές σε 5-30 magnatec και 5-30 titanium ? Σύμφωνα με ένα google search το titanium είναι ανώτερο και πιο καινούριο τεχνολογικά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To θέμα είναι τι προδιαγραφή δέχεται ο κινητήρας του αυτοκινήτου σου και όχι ποιο λάδι είναι νεότερο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το magnatec είναι ημισυνθετικό, το titanium υποτίθεται 100% συνθετικό.

και τα δυο πρεπει να καλύπτουν τις προδιαγραφές, αν και συνηθως ενα 100% συνθετικό μεγάλου κατασκευαστη λιπαντικών υπερκαλύπτει τις οποιοδήποτε προδιαγραφές κατασκευαστών, αρκει να έχει το σωστό ιξώδες. Ειναι και λίγο κερδοσκοπικά μαρκετινίστικα κόλπα αυτα με τις δηθεν προδιαγραφές κατασκευαστη, καθότι σχεδόν απο τον ίδιο κατασκευαστη προμηθέυονται όλοι εδρανα, ελατηρια πιστονιών κλπ, γιατι να διαφερουν ριζικά οι προδιαγραφές? Και κάτι λάδια 5W20 που συνιστουν κατι κατασκευαστες είναι  για να πιάσουν καποια τεστ κατανάλωσης, με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα στη μακροζωια του μοτερ.  Το 5w δεν πειράζει, κρύο είναι πολύ παχύρεστο το λάδι ούτως η άλλως. Εκείνο το "20" όμως πειράζει (κατα τη γνώμη μου), ειδικά σε πολύ θερμά κλίματα, όπου λογικά τα εδρανα θα έχουν την ταση να "στεγνώνουν" απο λάδι.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα εκλεισα ραντεβου για το πρωτο σερβις στο car center. μου ειπε 160 περιπου με καρτα καυσαεριων .Ειναι καλα η λιγο τσιμπιμενη η τιμη?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν το συγκρίνω με το 1ο σερβις που έκανε ο kostg στο ίδιο συνεργείο και πλήρωσε 135, τότε μάλλον είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή, αν και ο Κώστας είχε 15% έκπτωση στα αναλώσιμα. Μήπως να ζητούσες και εσύ την ίδια έκπτωση? Δεν γνωρίζω βέβαια με ποια κριτήρια δίνεται αυτή η έκπτωση.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Πλην της "έκπτωσης" που από ό,τι κατάλαβα λίγο πολύ σε όλους βάζουν, άλλος θέλει οδική βοήθεια Ford, άλλος δε θέλει. Αυτό προσθέτει ένα κόστος. Ο Kostg για παράδειγμα δεν την χρησιμοποιεί και η τιμή του 135.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η έκπτωση 15% στα αναλώσιμα δίνεται γενικά σε μέλη του club μας, εφόσον τα fiesta τους φέρουν το αυτοκόλλητο fiestamaniacs.gr που να το πιστοποιεί αυτό. Aπό εκεί και πέρα είναι φυσικά στη διακριτική ευχέρεια του ιδιοκτήτη του συνεργείου για το πώς θα τιμολογήσει. Δεν είναι δηλαδή κάτι υποχρεωτικό από μέρους του ούτε έχουμε κάποια σύμβαση.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
και γω εχω εκπτωση 15% αλλα δεν ξερω αν εχω και για την car center θα το διευκρινησω, τωρα για την οδικη βοηθεια μου ειπαν να την ανανεωσω με 21 ευρω για ενα χρονο αλλα δεν χρειαζετε. εγω δεν εχω αυτοκολλλητο η αληθεια ειναι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread