Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Γιατί πλέον δώσανε νέα οδηγία για 0w-30 για τον συγκεκριμένο κινητήρα.Αυτο μου έβγαλε εμένα τουλάχιστον σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου μου.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Επειδή άλλαξα ενδιάμεσα λάδια πριν 1 μήνα, το σύστημα με βάση τον δικό μου αριθμό πλαισίου έβγαλε 5w-30. Εσύ που το τσέκαρες?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Στην αντιπροσωπεία το είδα.εβαλαν αριθμό πλαισίου και έβγαλε τα 0w-30.Το είδα και εγώ γιατί μου έκανε εντύπωση.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Επειδή μπορώ να ρωτήσω σε κάποιον που ξέρω, αν μπορείς στείλε μου τον αριθμό πλαισίου σου σε ΠΜ για να το δει και αυτός στο σύστημά του.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Αυτή η ford όλο εκπλήξεις είναι χαχα.Επισης ήξερα ότι το 1ο service είναι στα 15.000 χλμ η στο 1ο έτος ότι έρθει πρώτο αλλά τώρα είδα ότι είναι κάθε 20.000 η  στον χρόνο.Ισως γι'αυτό να αλλάζουν και τα λάδια,μία υπόθεση κανω.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν, αυτό που έμαθα είναι (και λογικό) ότι είτε δικός σου αριθμός πλαισίου, είτε δικός μου, από τη στιγμή μου μιλάμε για το 1.5TDCI, το ίδιο αποτέλεσμα θα βγει.
Παρόλα αυτά, έδωσα τον δικό σου αριθμό πλαισίου και περιμένω. Θα εκπλαγώ αν κάτι άλλαξε σε ένα μήνα από τότε που πήγα εγώ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μόλις πήρα απάντηση ότι το λάδι για τον αρ. πλαισίου που μου έδωσες είναι: 5w-30 castrol ford magnetec professional.

Έτσι βγαίνει από το επίσημο σύστημα τους. Για κάποια οδηγία, ενήμεροι ακόμα δεν είναι.

Τι να σου πω..  Στη θέση σου δε θα έβαζα 0w-30 παρά θα ρωτούσα και αλλού (όπως ήδη κάναμε δηλαδή). Αφού δύο διαφορετικές πηγές λένε άλλο πράγμα και ως τώρα το 5w-30 ήταν αυτό που έπαιζε και ακόμα αυτό βγαίνει στο σύστημα, εν το βρίσκω ασφαλές να έβαζα 0w-30.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Για τα πετρελαια το λαδι ειναι 5-30 sae full S.W.A.P.S.
Τελος.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και πολύ καλά κάνατε. 5W-30 είναι καλύτερο πιστεύω για το ελληνικό κλίμα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αν μπείς στο site της Castrol βάζεις τον τύπο του μοντέλου και σου βγάζει τι λάδι συνιστά. Στην αρχή ρωτάει αν είσαι επαγγελματίας η ιδιώτης και το περίεργο είναι ότι γιά τους πρώτους συνιστά τα "Professional" που όλοι ξέρουμε, και γιά τους ιδιώτες τα ονομάζει "Start-stop" με ίδιο ιξώδες αλλά είναι ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ.
 
Nov 24, 2016
3
0
0
Καλημέρα παίδες,

τέλη Αυγούστου θα πρέπει να κάνω το πρώτο σερβις στο fiesta μου (1,5 diesel 95hp).
Η αγορά έγινε από Παζαρόπουλο Ν.Ιωνίας
Τι να περιμένω?
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
Σε άλλο forum διάβασα πως στα καινούρια Fiesta,δίνουν οδηγία για service πλέον κάθε 2 χρόνια ή 30.000km. Εφ'όσον δε διαφέρουν οι κινητήρες (ecoboost) στα ΜΚ7.5 με τα νέα MK8,θα μπορεί να έχει ισχύ και στα δικά μας;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα δούμε σχετική οδηγία από τη Ford αν ισχύσει κάτι τέτοιο. Πάντως μου φαίνεται πολύ το service κάθε 2 χρόνια...
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Κανει βλακειες η ford για να παιξει το παιχνιδι των εντυπωσεων στις αγορες δινει service καθε
2 χρονια.Κανενα λαδι δεν μπορει ακομα και ακινητο να κατσει μεσα στο καρτερ,να μην χαλασει.
Πολυμεριζονται- αποσυντιθεται οι εστερες που το αποτελουν την στιγμη που ειναι συνθετικο.
Αφηστε που δεν μπορω να φανταστω ενα αυτοκινητο που κυκλοφορει σε ζεστα κλιματα με πολυ σκονη να εχει το ιδιο φιλτρο αερος και καμπινας επι 2 χρονια.
Και τελος ,τα νορμαλ μπουζι που φοραμε ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ να δουλευουν πανω απο το πολυ
20000 χλμ μεσα στη πολη.
Αυτο το κανει,για να κερδισει τους ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΔΕς ΠΕΛΑΤΕς με την εννοια του
ΤΑΙΜΕΧ πριν πολλα χρονια.
ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙς ΤΟ ΚΡΑΤΑς ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΚΟΤΟΥΡΑ ΧΩΡΙς ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΤΑς.
ΔΕΝ ειναι ομως ετσι σε καμια περιπτωση για τον καταναλωτη.
Αλλα για την ford τελικα ισχυει ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ
πρεπει να χαλαει και να αλλαζεται.
Τμημα μαρκετινκ τα λενε ,για τις περισσοτερες εταιρειες.
ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ
ΓΙΑ ΗΡΩΙΣΜΟΥς ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕς ΚΑΘΕ 5-7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕς.
Και οσον αφορα τις εγγυησεις ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ που καποια στιγμη
θα την συζητησουμε.
 
Nov 24, 2016
3
0
0
Καλησπέρα και από εμένα,

χθες πηγα στον παζαροπουλο Νεας ιωνιας για το 1ο service για diesel.
ΟΚ μου φανηκε η δουλεια και το κοστος ηταν 135€
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μια χαρά ακούγεται. Μπορείς να κάνεις και μια ανάλυση τιμής στα είδη υπηρεσιών, φπα κτλ?
 

klokotos7

Newbie
Aug 30, 2017
2
0
0
καλημερα σε ολους.. μιας και καινουργιος στο club θα ηθελα να ρωτησω κατι.. τον απριλιο πηρα ενα fiesta 1.5 diesel 95ps titanium (Μk7.5) καινουργιο.. απο την αντιπροσωπεια με ειπαν οτι το πρωτο σερβις να ειναι στο χρονο εκτος και αν ξεπερασω τα 20.000χλμ νωριτερα.. το αυτοκινητο τωρα εχει πανω 11.000χλμ κοντα και πηγα με δικη μου πρωτοβουλια να αλλαξω λαδια και φιλτρο λαδιου..λαδια μου βαλανε τα castrol magnatec professional d 0w-30. φυσικα πηγα στην αντιπροσωπεια λογω εγγυησης.. για λαδια,φιλτρο και την ταπα απο κατω με πηραν 96 ευρω.. αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι αποψη εχετε για το συγκεκριμενο λαδι και επισης αν συμφωνειτε οτι με χρεωσανε αρκετα για αυτα τα δυο. ευχαριστω πολυ..!! ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread