Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Στο παρελθόν πάντως (2008 και σε συγκεκριμένη αντιπροσωπεία που δεν ξαναπάτησα) είχα θέμα περίεργου ήχου που ήταν ρουλεμάν τροχού, δε βρήκαν τίποτα να φταίει και με χρέωσαν και επίσκεψη διάγνωσης. Μου είχαν τοποθετήσει εν συνεχεία και κάτι με λάθος τρόπο (λάθος στήριξη). Δε θεωρώ ότι στις αντιπροσωπείες γίνεται πάντα καλή δουλειά, σε κάποιες ίσως αλλά όχι γενικά. Αυτό το ξέρω και από τον μηχανικό μου που δούλευε σε αντιπροσωπεία μέχρι που άνοιξε το δικό του διότι δεν άντεξε με όσα έβλεπε + τον υποχρεώναν να κάνει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρη θα συμφωνήσω μαζί σου. Καλά τα γράφει ο Ace, δεν αντιλέγω, αλλά όταν το mk6 μου πριν πολλά χρόνια έγινε 1 έτους και πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία για το πρώτο service, ο μηχανικός με τα σεμινάρια και την τρελή εμπειρία στο αυτοκίνητό μου, έβαλε όλο το πεντόλιτρο λάδι στον κινητήρα. Φεύγοντας από το συνεργείο φυσικά αναρωτιόμουν γιατί το αμάξι μετά το service δεν πάει. Πώς να ξαναπατήσω λοιπόν εκεί;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά, όπως καταλαβαίνετε περιγράφω την *θεωρητική* και περίπου ιδεατή κατάσταση, το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα προφανώς διαφέρει. Αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης των άλλων συνεργείων ;)

Και για κάθε περίπτωση που κάποιος λέει ότι "πήγα αντιπροσωπεία και τα έκαναν μαντάρα", μπορώ να παραθέσω άποψη άλλου φίλου ή γνωστού που να λέει "πήγα σε 5 μάστορες και τα έκαναν μαντάρα, πήγα μετά αντιπροσωπεία και το βρήκαν αμέσως"
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ όσα χρόνια είχα τον δικό μου μηχανικό, ουδέποτε είχα πρόβλημα. Όπως και να χει, αυτό που λες είναι ότι υπάρχουν καλές αντιπροσωπείες και κακές, όπως και καλοί μάστορες και κακοί. Δε θα διαφωνήσω με την διαφορά ότι κακό μάστορα δικαιολογώ στο μυαλό μου να υπάρχει ενώ κακή αντιπροσωπεία όχι κάτι που μάλλον συμφωνεί με τη θεωρητική άποψή σου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Walking said:
Αυτό ισχύει.Πιστευω δεν υπάρχει άνθρωπος που πάει στην αντιπροσωπεία λόγω αξιοπιστίας η εξυπηρέτησης η εμπιστοσύνης.Ολοι πάμε λόγω της εγγύησης και πιστεύω γι'αυτό τον λόγο έχουν και αυτές τις συμπεριφορές ορισμένοι αντιπρόσωποι όπως στην περίπτωση του KARBY
Έχουμε πει πολλές φορές ότι η εγγύηση σας καλύπτει και εκτός αντιπροσωπείας...απλά αυτοί οι άνθρωποι αν θα τους χρειαστείτε θα σας βγάλουν την πίστη για να σας περάσουν κάτι που είναι εντός εγγύησης
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Δυο βίδες έβγαλαν από τη κολόνα του τιμονιού για να βάλουν γράσο και πήραν 70ευρ [Ζαχαρόπουλος], σε  5 μήνες αναγκάστηκα να βάλω πάλι γράσο σε συνεργείο με 5ευρ, εχουν περάσει 2 χρόνια και το τιμόνι είναι άψογο 
 

?

Original poster
Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
καλησπερα κ παλι!ευχαριστω ολους για τη συνεισφορα σας αν κ να σας πω την αληθεια τρομαξα λιγακι. αν ειναι να μην κανουν σωστα αυτοι τη δουλεια τους, απο μενα περιμενουν να εντοπισω τυχον προβληματα?τεσπα.....ακομα δεν εχω αποφασισει.μαλλον θα καταληξω εκει που θα μου επιτρεψουν να ειμαι παρουσα. μολις μου ηρθε στο μυαλο κ η ελφορ στη λιοσιων που ειναι κοντα μου.........γνωμες?
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
nicolaos said:
Δυο βίδες έβγαλαν από τη κολόνα του τιμονιού για να βάλουν γράσο και πήραν 70ευρ [Παζαρόπουλος], σε  5 μήνες αναγκάστηκα να βάλω πάλι γράσο σε συνεργείο με 5ευρ, εχουν περάσει 2 χρόνια και το τιμόνι είναι άψογο 
 

Old bone

Rookie
Aug 13, 2016
10
0
0
71
Αθήνα
Καλημέρα,

Πλησιάζει η ημερομηνία για το πρώτο service του Fiesta μου.
Υπάρχουν πληροφορίες ή γνώμες για το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Μ. Κωνσταντίνου στην Αγ. ΄Παρασκευή?

Ευχαριστώ.
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
Καλησπερα παιδια...Ξερετε τι περιλαμβανει το πρωτο service σε diesel 1.5 ? Και ενα ενδεικτικο κοστος ?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα;,

Χμ...έκανα πριν 6 μήνες το ετήσιο σε 1.5. Θα βρω αποδείξεις που εχωσ τι αμάξι και θα σου πω.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ θα κάνω το 1ο service την Παρασκευή.λαδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο καμπίνας στα 135 ευρώ.Στο 2ο service μου είπανε +35 ευρώ για λάδια φρένων.Πιστευω να βοήθησα...
 

Old bone

Rookie
Aug 13, 2016
10
0
0
71
Αθήνα
Το service έγινε πριν από ...ένα μήνα. Όλα καλά. Σου επιτρέπουν να είσαι παρών στην διαδικασία. Κόστος €145.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Fiestaris said:
Καλησπέρα;,

Χμ...έκανα πριν 6 μήνες το ετήσιο σε 1.5. Θα βρω αποδείξεις που εχωσ τι αμάξι και θα σου πω.

Καλημέρα,
Λοιπόν, βρήκα τις αποδείξεις:
Φίλτρο λαδιού, Φίλτρο γύρης, Φίλτρο αέρα, Λάδι και Καθαριστικό τζαμιού = 111,77 με την έκπτωση.
Εργασία σέρβις = 50+ ΦΠΑ και κάρτα ελέγχου καυσαερίων = 8,06 + ΦΠΑ = 71,99
Σύνολο = 183,76
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Fiestaris  όλα αυτά που αναφέρεις τα άλλαξες στο 1ο service?Ρωτάω γιατί εμένα μου είπανε ότι το φίλτρο αέρα το αλλάζουμε στο 2ο service(η τον 2ο χρόνο η στα 40.000 χλμ ότι έρθει πρώτο).Το κόστος των ανταλλακτικών σου μαζί με εργασία και κάρτα ανέρχεται στα 169,83 .Τα υπόλοιπα 14  ευρώ που σε χρέωσαν τι είναι?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1499868159[/time]
Old bone said:
Το service έγινε πριν από ...ένα μήνα. Όλα καλά. Σου επιτρέπουν να είσαι παρών στην διαδικασία. Κόστος €145.
Φίλε Old bone το service το έκανες στον κωνσταντινου τελικά?Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι παίζει από τιμές για να είμαι ειλικρινής.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Walking said:
Fiestaris  όλα αυτά που αναφέρεις τα άλλαξες στο 1ο service?Ρωτάω γιατί εμένα μου είπανε ότι το φίλτρο αέρα το αλλάζουμε στο 2ο service(η τον 2ο χρόνο η στα 40.000 χλμ ότι έρθει πρώτο).Το κόστος των ανταλλακτικών σου μαζί με εργασία και κάρτα ανέρχεται στα 169,83 .Τα υπόλοιπα 14  ευρώ που σε χρέωσαν τι είναι?

Σόρρυ, επειδή είναι σε άλλη απόδειξη το σέρβις και κάρτα, έχει το ΦΠΑ ξεχωριστά.. οπότε διόρθωσα το μήνυμα πιο πάνω.
Ναι, αυτά είναι του 1ου σέρβις, φίλτρο άερα κτλ.
 

Old bone

Rookie
Aug 13, 2016
10
0
0
71
Αθήνα
Walking said:
Φίλε Old bone το service το έκανες στον κωνσταντινου τελικά?Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι παίζει από τιμές για να είμαι ειλικρινής.

Ναι, εκεί το έκανα. Από εκεί είχα αγοράσει και τις ασφάλειες κλοπής των ζαντών. Τιμή έχω αναγράψει. Το προσωπικό φιλικότατο και πολύ συνεργάσιμο. Αποφεύγω όταν μπορώ τα συνεργεία "φίρμες".
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και καλά κάνεις για εμένα.Αφου μπορείς και συννενοησε χωρίς μα μου σου του  είσαι μια χαρά για εμένα.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Αλάνια ποια η γνώμη σας για λάδια 0W-30 για το diesel fiesta 1.5  95hp?Τελικά με 5W-30 το κόστος είναι 135 ευρώ ενώ με τα 0W-30 πάμε στα 150 ευρώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread