Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
15
2
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος Ford Fiesta ST-Line '20 1.0 Ecoboost εδώ. Έχω απορία όσον αφορά το 1ο service του οχήματος. Το αυτοκίνητο κλείνει χρόνο αυτό το μήνα με 11.000χλμ και πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν πως τα νεότερα μοντέλα κάνουν σέρβις κάθε 2 χρόνια ή κάθε 30.000 χλμ και πως να το φέρω του χρόνου. Παρ'όλα αυτά, σκέφτομαι να του κάνω μια αλλαγή λαδιών, φίλτρου και να του βγάλω και μια κάρτα καυσαερίων. Πιστεύετε είναι τσάμπα λεφτά; Να το πάω του χρόνου; (Το κόστος είναι κοντά στα 100ευρώ)
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Κάρτα δε νομίζω ότι χρειάζεται.
Λάδια/φίλτρο άμα θες να αλλάξεις μόνο κακό δεν κάνει.
 

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
15
2
3
Μοντέλο
MK8
Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι χρειάζεται κάρτα καυσαερίων μέχρι τον 4ο χρόνο που θα περάσει ΚΤΕΟ. Τι να πω θα ξανά ρωτήσω. Πάντως και εγώ κατέληξα να κάνω αλλαγή λαδιών (castrol 5w20) και φίλτρο, μόνο καλό κάνει όπως είπες!
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Service Χρόνου σε εμένα. Είχα 5000 χμ αλλά αποφάσισα να το πάω.

1) Λάδια 2) Φίλτρο λαδιού 3) Φίλτρο Καμπίνας 4) Κάρτα καυσαερίων 5) Ανανέωση Δωρεάν (?) Οδική Βοήθεια ένα χρόνο (μέχρι τον επόμενο)

147 euro.

Λίγο τσιμπημένη τιμή αλλά δεν ήθελα να κάνω γκρίνα και παζάρι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Η κάρτα καυσαερίων είναι απαραίτητη να βγαίνει κάθε χρόνο. Αν σε πιάσουν χωρίς έχεις πρόστιμο. Για το σέρβις, καλό του κάνεις να αλλάξεις λάδια. Συμφωνώ. JimBala JimBala υπερβολή δεν ήταν να αλλάξεις φίλτρο καμπίνας με μόνο 5000χλμ;
 

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
15
2
3
Μοντέλο
MK8
Έκανα αλλαγή φίλτρο λαδιού και λάδια εν τέλη (84 ευρώ), κάρτα καυσαερίων δεν έβγαλα, θα περιμένω τα 3 ή 4 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) για να την βγάλω μαζί με το πρώτο ΚΤΕΟ, μέχρι τότε θα το ρισκάρω 😂.
 
  • 👎
Αντιδράσεις: geokats

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Δεν νομίζω ότι αξίζει να το ρισκάρεις, το κόστος αν θυμάμαι καλά είναι 10 ευρώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Η κάρτα καυσαερίων είναι απαραίτητη να βγαίνει κάθε χρόνο. Αν σε πιάσουν χωρίς έχεις πρόστιμο. Για το σέρβις, καλό του κάνεις να αλλάξεις λάδια. Συμφωνώ. JimBala JimBala υπερβολή δεν ήταν να αλλάξεις φίλτρο καμπίνας με μόνο 5000χλμ;

Ήταν νομίζω. Απλά έγινε service χρόνου που περιλαμβάνει και αυτό. Θα μπορούσα να το αποφύγω βέβαια, τον επόμενο χρόνο αν δε κάνω km δεν το αλλάζω.
Όπως είπα και τσιμπημένο στη τιμή μου φάνηκε το service.
Απλά δε μίλησα, κάνω τα προβλεπόμενα διότι ότι και να γίνει για 8 χρόνια εχω εγγύηση.
Στο επόμενο όμως δεν θα ειμαι τόσο σιωπηλός
 
  • Like
Αντιδράσεις: christos.gram

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Γεια χαρά σε όλους.
Έχω ένα fiesta van του 21 με τον 1000άρι ecoboost.
Σε 4 μέρες κλείνει χρόνο με 2,144km.
Θεωρώ πως είναι υπερβολή να το πάω για 1ο service αν και στην αντιπροσωπεία μ είπαν 15,000km ή χρόνος.
Ποια είναι η γνώμη σας?
Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για τον ελεγκτή λαδιού του αυτοκινήτου?
Είναι αξιόπιστα αυτά τα συστήματα?
Γιατί μου δίνει ημερομηνία 1ου service μετά από 2 χρόνια κ 3 μήνες που κ αυτό μ φαίνεται υπερβολικό.
Τελικά μάλλον θα το αφήσω για κανα 6μηνο ακόμα.
Τι λετε κ εσείς?
 

Attachments

  • 20220109_201521.jpg
    20220109_201521.jpg
    416 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_20220110-110709_FordPass.jpg
    Screenshot_20220110-110709_FordPass.jpg
    125.1 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_20220110-111011_FordPass.jpg
    Screenshot_20220110-111011_FordPass.jpg
    90.9 KB · Προβολές: 22

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
15
2
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Εννοειται πως θα το πας για να μην χαθεί η εγγύηση. Επίσης, όσον αφορά την εφαρμογή, έχω την ίδια απορία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: koulis153

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Εννοειται πως θα το πας για να μην χαθεί η εγγύηση. Επίσης, όσον αφορά την εφαρμογή, έχω την ίδια απορία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι αλλά την εγγύηση αν δε κάνω λάθος την χάνεις στα 30.000km ή 2 έτη
Λίγο μπερδεμένη η κατάσταση, η κάθε αντιπροσωπεία λεει τα δικά της
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Ναι αλλά την εγγύηση αν δε κάνω λάθος την χάνεις στα 30.000km ή 2 έτη
Λίγο μπερδεμένη η κατάσταση, η κάθε αντιπροσωπεία λεει τα δικά της

Όπως είδες φίλε μ, εγώ πήγα στο χρόνο. Λάδια και φίλτρο λαδιού είναι καλό να αλλάξεις στο χρόνο πάνω.
Εμένα με άλλαξαν και φίλτρο καμπίνας (υπερβολή) αλλά δε θα αλλάξω την επόμενη χρόνια και θα τους το πω.

Γενικά την ώρα του service έχω καταλάβει πως πρέπει να ρωτάμε πάντα τι θα γίνει και ποσό θα κοστίσει ώστε να έχουν λίγο το νου τους. Συμφωνώ πως το έχουν παρακάνει λίγο.
 

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Όπως είδες φίλε μ, εγώ πήγα στο χρόνο. Λάδια και φίλτρο λαδιού είναι καλό να αλλάξεις στο χρόνο πάνω.
Εμένα με άλλαξαν και φίλτρο καμπίνας (υπερβολή) αλλά δε θα αλλάξω την επόμενη χρόνια και θα τους το πω.

Γενικά την ώρα του service έχω καταλάβει πως πρέπει να ρωτάμε πάντα τι θα γίνει και ποσό θα κοστίσει ώστε να έχουν λίγο το νου τους. Συμφωνώ πως το έχουν παρακάνει λίγο.
Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσες και εσύ άνετα να το πας για 1ο σέρβις στα 2 χρόνια με +- 10.000χμ.
Τα 5.000 που είχες είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα 30,000 που λεει η ford.
Πόσο μάλλον εγώ που είμαι στα 2,200χμ.
Εμένα η απορία μου είναι τι γίνεται με την εγγύηση.
Δηλαδή αν τους το παω στα 2 χρόνια με 5.000 χμ θα έχω χάσει την εγγύηση?
Αυτό θα ήθελα να το απαντήσει κάποιος αν ξέρει
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Την εγγύηση την ορίζει η Ford Hellas και όχι οι αντιπρόσωποι. Θεωρώ πως είσαι καλυμμένος κάνοντας ότι λέει το manual.
Εγώ πήγα απλά γιατί ήθελα.
Ότι πει η Ford ισχύει.
Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και ρώτα ώστε να έχεις επίσημη απάντηση από την εταιρία.
 

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Την εγγύηση την ορίζει η Ford Hellas και όχι οι αντιπρόσωποι. Θεωρώ πως είσαι καλυμμένος κάνοντας ότι λέει το manual.
Εγώ πήγα απλά γιατί ήθελα.
Ότι πει η Ford ισχύει.
Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και ρώτα ώστε να έχεις επίσημη απάντηση από την εταιρία.
Τηλέφωνο τους έχω κάνει ήδη (στην αντιπροσωπεία) και όπως ήταν αναμενόμενο μου είπαν «φέρτο».
Μαλάκες είναι να χάσουν το 100άρικο.
Και εγώ αν ήμουν κοντά στα 5.000χμ μάλλον θα το πήγαινα
Αλλά τώρα με κόβω για τα 2 χρόνια.
Το πολύ πολύ να αγοράσω με 45€ το 5λιτρο Castrol Magnatec 5W-20 και να βάλω μέσα 3 με 4 λίτρα όσα ρουφήξει δλδ η αντλία των λίντλ
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Τηλέφωνο τους έχω κάνει ήδη (στην αντιπροσωπεία) και όπως ήταν αναμενόμενο μου είπαν «φέρτο».
Μαλάκες είναι να χάσουν το 100άρικο.
Και εγώ αν ήμουν κοντά στα 5.000χμ μάλλον θα το πήγαινα
Αλλά τώρα με κόβω για τα 2 χρόνια.
Το πολύ πολύ να αγοράσω με 45€ το 5λιτρο Castrol Magnatec 5W-20 και να βάλω μέσα 3 με 4 λίτρα όσα ρουφήξει δλδ η αντλία των λίντλ

Οκ. Το πας όταν λέει το manual λοιπόν και δε μπορεί να σου πει κανένας τπτ. Η αλήθεια είναι πως δεν έχεις καθόλου km.
 

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Και αν σκεφτείς ότι σχεδόν το 100% είναι "καλά" χιλιόμετρα (διαδρομές τουλάχιστον 15χλμ χωρίς φανάρια με μέση ταχύτητα 60χ/ω)
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Και αν σκεφτείς ότι σχεδόν το 100% είναι "καλά" χιλιόμετρα (διαδρομές τουλάχιστον 15χλμ χωρίς φανάρια με μέση ταχύτητα 60χ/ω)

Τώρα κοντεύω τα 10.000 km. Όπως το είπες, καλά km χωρίς σταματά ξεκινά!
Μέχρι το καλοκαίρι που κλείνω διετία δε πρόκειται να κάνω 30.000.
Άρα αυστηρά μόνο λάδια φίλτρο λαδιού στο service 2ου χρόνου.
 
Last edited:

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα fiesta mk8 stline του 21 με 16.000 χιλιομετρα και τον αλλο μηνα πρεπει να γινει το πρωτο σερβις. Επειδη δεν θυμαμαι καλα για να μην χαθει η εγγυηση πρεπει καθε 15 χιλιαδες ή ενα χρονο να αλλαζουμε λαδια και καθε 30χιλιαδες ή 2 χρονια να γινεται το σερβις? Εμενα οταν ειχα παρει το αμαξι μου ειχαν πει καθε 2 χρονια. Τωρα που τους πηρα τηλ για να μου δωσουν προσφορα μου ειπαν οτι τα 2 χρονια ισχυουν για την φορντ στο εξωτερικο ενω η ford hellas λεει καθε χρονο λαδια/φιλτρο λαδιου και καθε 2 το γενικο σερβις.
Επισης οι τιμες πλεον ειναι στο θεο. Για να αλλαξουν λαδια- φιλτρο λαδιου- υγρο φρενων- φιλτρο οσμες και σωματιδια και φιλτρο αερα η Car center μου ειπε 242, η Βελμαρ 265 και στον Σφακιανακη 280. Περα απο αυτους τους 3 εχουμε καποια πιο οικονομικη εναλλακτικη?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Δυστυχως ειναι απαραδεκτως ακριβα.
Δυστυχως οι αντιπροσωπειες χρεωνουν ως επι το πλειστον παρα πολυ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread