Καλώς ήλθατε στο ανανεωμένο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για λόγους ασφαλείας για να μπορέσετε να συνδεθείτε θα πρέπει να κάνετε επαναφορά κωδικού βάζοντας το e-mail που αντιστοιχεί στον λογαριασμό σας.
Επαναφορά κωδικού
  Guest viewing is limited
  • You have a limited number of page views remaining
  • 0 guest views remaining

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
12
-1
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος Ford Fiesta ST-Line '20 1.0 Ecoboost εδώ. Έχω απορία όσον αφορά το 1ο service του οχήματος. Το αυτοκίνητο κλείνει χρόνο αυτό το μήνα με 11.000χλμ και πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν πως τα νεότερα μοντέλα κάνουν σέρβις κάθε 2 χρόνια ή κάθε 30.000 χλμ και πως να το φέρω του χρόνου. Παρ'όλα αυτά, σκέφτομαι να του κάνω μια αλλαγή λαδιών, φίλτρου και να του βγάλω και μια κάρτα καυσαερίων. Πιστεύετε είναι τσάμπα λεφτά; Να το πάω του χρόνου; (Το κόστος είναι κοντά στα 100ευρώ)

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
114
13
18
Μοντέλο
MK8 ST
Κάρτα δε νομίζω ότι χρειάζεται.
Λάδια/φίλτρο άμα θες να αλλάξεις μόνο κακό δεν κάνει.

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
12
-1
1
Μοντέλο
MK8
Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι χρειάζεται κάρτα καυσαερίων μέχρι τον 4ο χρόνο που θα περάσει ΚΤΕΟ. Τι να πω θα ξανά ρωτήσω. Πάντως και εγώ κατέληξα να κάνω αλλαγή λαδιών (castrol 5w20) και φίλτρο, μόνο καλό κάνει όπως είπες!

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
28
6
3
Μοντέλο
MK8
Service Χρόνου σε εμένα. Είχα 5000 χμ αλλά αποφάσισα να το πάω.

1) Λάδια 2) Φίλτρο λαδιού 3) Φίλτρο Καμπίνας 4) Κάρτα καυσαερίων 5) Ανανέωση Δωρεάν (?) Οδική Βοήθεια ένα χρόνο (μέχρι τον επόμενο)

147 euro.

Λίγο τσιμπημένη τιμή αλλά δεν ήθελα να κάνω γκρίνα και παζάρι.

• Like
Αντιδράσεις: geokats

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
186
139
43
37
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
Η κάρτα καυσαερίων είναι απαραίτητη να βγαίνει κάθε χρόνο. Αν σε πιάσουν χωρίς έχεις πρόστιμο. Για το σέρβις, καλό του κάνεις να αλλάξεις λάδια. Συμφωνώ. JimBala JimBala υπερβολή δεν ήταν να αλλάξεις φίλτρο καμπίνας με μόνο 5000χλμ;

christos.gram

Original poster
Rookie
Jul 2, 2021
12
-1
1
Μοντέλο
MK8
Έκανα αλλαγή φίλτρο λαδιού και λάδια εν τέλη (84 ευρώ), κάρτα καυσαερίων δεν έβγαλα, θα περιμένω τα 3 ή 4 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) για να την βγάλω μαζί με το πρώτο ΚΤΕΟ, μέχρι τότε θα το ρισκάρω 😂.

• 👎

akisve

New member
Σεπτ. 4, 2014
87
13
8
Δεν νομίζω ότι αξίζει να το ρισκάρεις, το κόστος αν θυμάμαι καλά είναι 10 ευρώ!

• Like

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
28
6
3
Μοντέλο
MK8
Η κάρτα καυσαερίων είναι απαραίτητη να βγαίνει κάθε χρόνο. Αν σε πιάσουν χωρίς έχεις πρόστιμο. Για το σέρβις, καλό του κάνεις να αλλάξεις λάδια. Συμφωνώ. JimBala JimBala υπερβολή δεν ήταν να αλλάξεις φίλτρο καμπίνας με μόνο 5000χλμ;

Ήταν νομίζω. Απλά έγινε service χρόνου που περιλαμβάνει και αυτό. Θα μπορούσα να το αποφύγω βέβαια, τον επόμενο χρόνο αν δε κάνω km δεν το αλλάζω.
Όπως είπα και τσιμπημένο στη τιμή μου φάνηκε το service.
Απλά δε μίλησα, κάνω τα προβλεπόμενα διότι ότι και να γίνει για 8 χρόνια εχω εγγύηση.
Στο επόμενο όμως δεν θα ειμαι τόσο σιωπηλός

• Like
Αντιδράσεις: christos.gram

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread