Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ρίξε ένα τηλέφωνο και στον Αγγελή, μπας και έχουν να σου πουν καμιά ιδέα (ή μπορεί να το αναλάβουν κιόλας, δεν ξέρω)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Manou

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το ζητημα ειναι οτι πιθανως να επισκευαζεται διχως να χρειασθει αλλαγη μηχανης.
 

Manou

MK7
Newbie
Nov 2, 2022
8
1
3
Μοντέλο
MK7
Γεια σας παιδιά,

Στέλνω update. Τελικά και αυτό το συνεργείο που το πήγαμε βρήκε ραγισμένο το μπλοκ κινητήρα και πάει για αλλαγή.

Τα παιδιά ήταν πολύ γνώστες (και ευγενικοί) και είπαν ότι σε γενικές γραμμές οι κινητήρες 1.0 Ecoboost αυτής της χρονολογίας είναι αρκετά ευαίσθητοι.

Πιο συγκεκριμένα, είπαν οτι κάτι τέτοιο γίνεται εαν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την ψύξη του κινητήρα και αυτό είναι κάτι το οποίο ισχύει αφού κάποια στιγμή το αμάξι είχε πρόβλημα με το ψυγείο και ανέβασε θερμοκρασία.

Με λιγα λόγια πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος και για άλλη διάγνωση μιας και ήδη 2 συνεργεία διέγνωσαν το ίδιο πρόβλημα. Τώρα ψάχνουμε για μηχανή και για το ποιο συνεργείο θα κάνει την δουλειά.
 

Manou

MK7
Newbie
Nov 2, 2022
8
1
3
Μοντέλο
MK7
Γεια χαρά σε όλους.

Μια ενημέρωση για την έκβαση της κατάστασης.

Τελικά προβήκαμε σε αλλαγή μοτέρ (ανακατασκευασμένο) με τελικό κόστος στα €2.700

Έχω μια τελευταία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν αλλάξει το μοτέρ, δεν πρέπει να γίνει δήλωση νέου αριθμού κινητήρα στο υπουργείο; Το συνεργείο μου είπε οτι δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Γεια χαρά σε όλους.

Μια ενημέρωση για την έκβαση της κατάστασης.

Τελικά προβήκαμε σε αλλαγή μοτέρ (ανακατασκευασμένο) με τελικό κόστος στα €2.700

Έχω μια τελευταία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν αλλάξει το μοτέρ, δεν πρέπει να γίνει δήλωση νέου αριθμού κινητήρα στο υπουργείο; Το συνεργείο μου είπε οτι δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ!

Το συνεργείο το λέει από πλευράς κυβικών, ρύπων κλπ, αφού είναι ίδια τα μοτέρ, έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Εντελώς τυπικά όμως πρέπει να φαίνεται ο σωστός σειριακός αριθμός του κινητήρα. Αν ήμασταν σε χώρα που ο έλεγχος των σειριακών αριθμών είναι πάντα απαραίτητος (π.χ. UK, DE κλπ), τότε θα έπρεπε να το κάνεις έτσι και αλλιώς.
 

Manou

MK7
Newbie
Nov 2, 2022
8
1
3
Μοντέλο
MK7
Πως πηγαινει τωρα το αμαξι;
Από ότι μου είπε η κουνιάδα μου, πάει ΟΚ. Δεν το έχω οδηγήσει ακόμα. Η αλήθεια είναι έτσι όπως το άκουσα να δουλεύει σε στάση δεν μου ακούστηκε και τόσο στρωτό αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ιδου το 1.0 (χιλιαρη φοκους) παρομοια (οχι εντελως ομοια) μηχανη με το φιεστα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread