Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Καλησπέρα στην ομάδα!Ενδιαφερομαι για αλλαγή στις δισκόπλακες!Λόγω κάποιου ατυχηματος πρέπει να αλλαχτουν!Ρώτησα για τις μανισιες σε αντιπροσωπεία της περιοχής μου και βγαίνουν στα 120 ευρώ!Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι σε aftermarket!Τι θα μου προτεινατε?Άκουσα οτι υπάρχουν 2 είδη, τρυπητες και χαρακτές,τι είναι καλύτερο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Aftermarket δίσκοι αεριζόμενοι ξεκινάνε από 50€/ζεύγος (στυλ no-name μάρκες), και φτάνουν μέχρι 70-80€ (π.χ. Brembo). Οι τρυπητοί/χαρακτοί πάνε περίπου στα διπλά λεφτά, κάπου στα 120€ τους έχω βρει. Αυτές οι τιμές είναι μόνο ανταλλακτικά, θα πρέπει να υπολογίσεις τακάκια (ειδικά αν πας σε τρυπητοχαρακτούς) και εργασία.
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Επειδή βγήκε η ζάντα για έλεγχο στις δισκόπλακες μου είπε ο πατέρας μου οτι είναι τρυπητες οι μανισιες!Θα χρειαστω και αλλαγή σε τακάκια?Τα μανισια δεν κάνουν? Τι είναι καλύτερο σαν αγορά?Να πάρω τα μανισια ή να κινηθω σε brembo ας πούμε?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Οι μαμά δισκόπλακες είναι τρυπητές ?!?! Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο για 1.0 Ecoboost....
Σε αυτή τη περίπτωση, δεν θα έχεις διαφορά στη τιμή, βάζεις από την αντιπροσωπεία. Τα τακάκια αν είναι ΟΚ και έχουν κάτσει σε τρυπητές, δεν θα χρειαστούν αλλαγή....
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Γραψε λαθος φιλε TheAce και συγγνωμη!Αεριζομενες ειναι οι δισκοπλακες!Απλα λαθος συνενοηση  με τον πατερα μου!Θεωρησα κ εγω οτι οι αεριζομενες ειναι οι τρυπητες!Ασχετος τελειως ειμαι...! :/
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Λέω και εγώ.... :)

Άρα γυρνάμε στην πρώτη μου απάντηση, π.χ. οι Brembo κάνουν 65€, ρωτάς και σε κοντινό σου φρενά να στο επιβεβαιώσει, διαλέγεις και προχωράς ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αν βάλεις τις γνήσιες (που είναι no name) στοιχίζουν 120e απλά πληρώνεις το σήμα της Ford

Όταν αλλάζεις δισκόπλακες αλλάζεις και τακάκια γιατί το χρησιμοποιημένο τακάκι θα βγάλει πιο γρήγορα off τους δίσκους επειδή δεν πατάνε σωστά.
Με τα ίδια λεφτά μπορείς να βάλεις και τρυπητούς δίσκους έτοιμους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dim_Makris01

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Επειδη ηταν ξεροκεφαλος ο τρανος και δεν ακουγε,μπηκανε ξανα οι μανισιες δισκοπλακες τις Ford! :( Σε ερωτηση που εκανα σε μια εταιρια RACING TEAM Ορφέως 89 & Αμφιπόλεως, Αθήνα μου ειπαν 140 οι Brembo και οι Galfer ειτε τρυπητες,ειτε χαρακτες!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
tasos18_gr said:
Επειδη ηταν ξεροκεφαλος ο τρανος και δεν ακουγε,μπηκανε ξανα οι μανισιες δισκοπλακες τις Ford! :( Σε ερωτηση που εκανα σε μια εταιρια RACING TEAM Ορφέως 89 & Αμφιπόλεως, Αθήνα μου ειπαν 140 οι Brembo και οι Galfer ειτε τρυπητες,ειτε χαρακτες!

Αν δεν υπόκειται σε "βασανιστήρια" το αυτοκίνητο (σβέλτη/γρήγορη οδήγηση, ταρζανιές, πίστες κλπ), τότε οι απλοί αεριζόμενοι δίσκοι (μαμά ή άλλη μάρκα) είναι καλύτερη επιλογή. Οι τρυπητές/χαρακτές ναι μεν αερίζονται καλύτερα, δεν μαζεύουν σκόνη, απάγουν θερμότητα καλύτερα, αντέχουν σε πίεση καλύτερα, ΑΛΛΑ σε καθημερινή οδήγηση μπορεί να  τρίζουν, σφυρίζουν, να "χτυπάει" το πεντάλ και άλλα τέτοια καθόλου ωραία και καθησυχαστικά.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
καλημερα παιδες, σε 16 ζαντες τι διαμετρο δισκοπλακες max μπορω να βαλω? και γενικος οσο πιο μεγαλη η δισκοπλακα τοσο καλυτερο φρεναρισμα με τα ιδια τακακιαα εννοειται....?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
300mm δισκόπλακα χωράνε οι 16άρες, αλλά πώς θα το κάνεις; Θα αλλάξεις όλο το σετ δαγκάνες/τακάκια/δισκόπλακες; Έχεις βρει κάτι;
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
βρηκα 300χιλ δισκοπλακες Brembo με τριπες και ferodo ds2500 racing τακακια, στα 800 με 1 μηνα χρησης.
ρωταω γιατι αμα ειναι περνω τους δισκους και το αφηνω με τα μαμα τακακια γινεται η τσαμπα δουλεια?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καπου εχεις μπλεχτει αγαπητε.
Για να βαλεις αυτα που λες ,χρειαζεσαι και δαγκανες για τις 300 αρες δισκοπλακες.
Με τις παλιες δαγκανες δεν γινεται να μπου οι 300 αρες.
Για τις 16 αρες ζαντες μπορουν οριακα οι δισκοπλακες να φτασουν το 315.
Αναλογα και με το οφσσετ της ζαντες χρειαζονται η οχι αποστατες για τις μεγαλυτερες δαγκανες.
800 ευρω για δυο δισκοπλακες 300 αρες  με τα τακακια ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕς.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
εγω μιλαω για ολο το κιτ το μονο που δεν ξερω ειναι η δαγκανες τις brembo τι ειναι , ειναι ολο το κιτ και επειδη δεν γνωριζω γιαυτο και ρωταω αν με συμφερει να αλλαξω μονο δισκοπλακες και να κρατησω ολα τα αλλα μαμα .
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Από τι κατάλαβα οο δαγκάνες είναι από focus st170
Οι δισκόπλακες είναι και τρυπητές....
Αλλά σαν σύνολο..με 800e βάζεις τετραπίστονα και με 250 βρίσκεις άκρα κομπλε από focus st170
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
για να καταλαβω μου λετε οτι μια τετοια τιμη για kit brembo ειναι ακριβες?
δηλαδη για να πουμε οτι θελω ενα αξιοπιστο kit σε τι τιμη παιζει, γιατι οτι και να βλεπω εγω απο επωνυμες μαρκες ολες κοντα στο 1000 ειναι.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εγώ όταν έψαχνα τα δικά μου δεν βρήκα ΚΙΤ κάτω από 900 ευρώ για μπρός-πίσω. Ίσως μόνο αν τα έψαχνα κομμάτι - κομμάτι από τίποτα ανταλλακτικά κτλ αλλά δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο.

Αν τα 800 ευρώ που λες είναι μόνο για μπροστά τότε είναι πολλά!
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
πρεπει να ειναι για μπρος πισω , αλλα και μονο μπροστα να εβρησκα κατι δεν θα με χαλαγε απλα πιστευω οτι αν βαλω μονο μπροστα με τα ταμπουρα πισω θα χασει την ισορροπια του το αμαξι.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Επαναφερω το θεμα για να ζητησω την γνωμη σας για πιθανη αλλαγη δισκων.Απο ψαξιμο που εκανα βρισκομαι αναμεσα σε brembo δισκους με brembo τακακια ή zimmerman δισκους με ferodo τακακια.Παντα μιλαω για τις μαμα διαστασεις.Εαν κανενας εχει αλλαξει και εχει παει σε καποιον απο αυτους τους συνδυασμους θα ηθελα αποψη και εντυπωσεις!
 

Souliotis

Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Καλησπέρα κι από μένα.

Έχω ένα fiesta 2014 πετρέλαιο 1,6 tdci 95hp. Έχει 103.000χλμ και θέλει μπροστά δισκόπλακες (+τακάκια). Το αμάξι φοράει μπροστά δισκόφρενα και πίσω ταμπούρα.

Ακούγωντε όταν πατάς απότομα φρένο. Ακούγετε ένα σφύριγμα. Και το αμάξι πλέον έχει κάπως αδύναμο φρενάρισμα.

Ένας μάστορας τυχαίος που πήγα μου είπε ότι ναι θέλουν αλλαγή, κοιτόντας το στο πεζοδρόμιο. Αλλά μου λέει "σου βυθίζετε το πετάλι αρκετά ε;". Λέω με δουλεύει; Στα δισκόφρενα δεν αλλάζει το πετάλι αλλά μόνο η στάθμη του υγρού στο δοχείο! Στις ταμπούρες υπάρχει αυτό το θέμα και μόνο αν δεν αυτορυθμίζονται ή δεν τις έχεις μαζέψει εσύ με το χέρι. Εννοώ το κενό από τα τακάκια τους. Οπότε δεν μου γέμισε το μάτι ο μάστορας. Μάλλον ήθελε να με κάνει πελάτη.

Οι δισκόπλακες είναι φαγωμένες, αλλά πόσο, δεν μπορώ να καταλάβω. Σε όλα τα αμάξια που κοιτάω λίγο πολύ το ίδιο με το δικό μου, μου φαίνονται. Εκεί στην άκρη και στο κέντρο, τις κοιτάω, που υπάρχει ακόμη το αρχικό πάχος και μπορείς να καταλάβεις πόσο "νύχι" έχουν. Τα τακάκια πρέπει να βγει ζάντα για να τα δω. Στις δισκόπλακες, μέχρι ένα χιλιοστό πρέπει να είναι το φάγωμα, από κάθε μεριά; Ξέρει κανείς;

Τέλος πάντων, είπα αν είναι να τις αλλάξω εγώ μόνος μου αλλά έχεις τόσες πολλές μάρκες εκεί έξω απο δισκόπλακες που δεν ξέρω τι διαλέξω. Το ίδιο και με τα τακάκια. Οι περισσότερες δισκόπλακες λένε made in china και τρελαίνομαι!! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο;

Θέλω να δω και κόστος. Ο τυχαίος μάστορας (FMARK στο περιστέρι. Αγγελος λέγεται και είναι πίσω απο το μετρό Ανθούπολη) μου είπε 150€ τελική τιμή για όλα. Δικόπλακες, τακάκια και εργασία. Άμα μου βγει και μένα το ίδιο ας πάει στην ευχή κι ας το κάνει αυτός. Αλλά δεν μου είπε μάρκα όταν τον ρώτησα. Κλασικό αυτό με τους μάστορες μην καταλάβεις ότι σε κλέβουν στα ανταλακτικά!

Τέλος, λέω να βάλω τις ίδιου τύπου. Συμφέρει μήπως κάποια αναβάθμιση; Τρυπητές κτλ δεν ψήνομαι. Αν μπαίνει καμιά μεγαλύτερη μόνο. Όπως νομίζω ότι ισχύει με τα μοντέλα με μπρος πίσω δισκόπλακες. Οι μπροστά νομίζω είναι μεγαλύτερες από τις δικές μου. Αλλά μην χρειάζεται να αλλάξω δαγκάνες. Άντε καμιά βάση στη δαγκάνα.

Ευχαριστώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread