Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Κάνε τον κόπο και δες τα πιο παλιά μηνύματα τώρα που το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στην σωστή ενότητα
Επειγόντως αλλαγή και ας λέει η ford στα 160000
δεν τα έχεις τα χιλιόμετρα αλλά έχεις περάσει τα χρόνια,άμα κοπεί το 1000e θα το δώσεις..
 
Μπορεις κιολας να δεις σε τι κατασταση ειναι αν βγαλεις το προστατευτικο καπακι. Ολοι οι ιμαντες εμφανιζουν σημαδια γηρανσης και ειδικα οταν φτανουν στα τελευταια τους μονο που δεν φωναζουν. Οσους εχω δει μεχρι στιγμης με λιγα χιλιομετρα ειναι σαν καινουργιοι. 
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eγω που τους αλλαξα προληπτικα λογο ηλικιας(του 2003 το αμαξι,δηλαδη ειχαν εννια χρονια)και με 60000χλμ ηταν μια χαρα.Ειχαν μερικα ραγισματα απο την εξωτερικη τους πλευρα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειχαν κανενα προβλημα ωστε να χρειαζονται αλλαγη.

Αν δεν κανω λαθος στα 8χρονια λεει η ford η στα 160.000χλμ(η καπου εκει οσον αφορα τα χιλιομετρα)
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
και εγω τους αλλαξα στα 105.000 μαζι με τρομπα νερου η αντιπ λεει στα 120 αντι για 160 που λεει το manual σε καλη κατασταση ηταν παντως.ενημερωτηκα περασα ιμαντες continental μεχρι τωρα μια χαρα ειναι παντως.το δικο μου ειναι 1.4 02/2004
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Άλλαξα τελικά κι εγώ τον ιμάντα, ο οποίος είχες όντως κάποια ραγισματάκια(κυρίως από μέσα), ενώ άλλαξα και τα δύο λουριά που βρίσκονται ακριβώς από κάτω του.Το ένα ήταν έτοιμο να κοπεί μου είπαν(Κάτι είχα καταλάβει ότι παίζει γιατί άκουγα ένα ήχο όταν άλλαζα ταχύτητες σαν στρίγκλισμα/σφύριγμα). 90ευρώ όλα μαζί, φυσάει η Fiestaρα τώρα :D
 
Nikol@r@s said:
Άλλαξα τελικά κι εγώ τον ιμάντα, ο οποίος είχες όντως κάποια ραγισματάκια(κυρίως από μέσα), ενώ άλλαξα και τα δύο λουριά που βρίσκονται ακριβώς από κάτω του.Το ένα ήταν έτοιμο να κοπεί μου είπαν(Κάτι είχα καταλάβει ότι παίζει γιατί άκουγα ένα ήχο όταν άλλαζα ταχύτητες σαν στρίγκλισμα/σφύριγμα). 90ευρώ όλα μαζί, φυσάει η Fiestaρα τώρα :D
το σφυριγμα αν στο ξανακανει στην αλλαγη ειναι απο το δισκοπλατο και ειναι φυσιολογικο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
scorpion said:
μόνο το λουρί άλλαξες?

Τον ιμάντα(Βασικά λουρί ήταν κι αυτό :Ρ) και δύο λουριά(Ένα μεγάλο και ένα λίγο πιο μικρό)

mk1 Stelios said:
το σφυριγμα αν στο ξανακανει στην αλλαγη ειναι απο το δισκοπλατο και ειναι φυσιολογικο.

23.500χιλιόμετρα δίσκο πλατό? Πάντως από την στιγμή που τα άλλαξα(τα λουριά) οι αλλαγές γίνονται κανονικά, δεν ακούγεται τίποτα!

Επίσης μου είπαν να μην κάνω απότομα κατεβάσματα π.χ από 3 σε 2 ή 4 σε 3 κλπ γιατί έχουν θέμα τα Ford, και θα θέλω πάλι αλλαγή(Στα λουριά όχι στον ιμάντα)  :'(
 
Mar 31, 2013
9
0
0
Ρωτησα σημερα για το σετ ιμαντα χρονισμου σε καταστημα με ανταλλακτικα για τον 1.4 (ΜΚ6).
Ιμαντας ,τεντωτηρας ρουλεμαν και βιδα  75Ε
Τρομπα νερου 45Ε
Ιμαντας δυναμο,AC και υδραυλικου 45Ε
Εργασια δε ρωτησα.
Καπως ακριβα μ ακουστηκαν.
Τι λετε?
Εργασια τι να υπολογιζω?
Τ αμαξι εχει 9 σχεδον χρονια και 103000χλμ με τον ιδιο ιμαντα.
Στο βιβλιο ελεγε αλλαγη στα 10 χρονια ή 160000χλμ(100000χλμ για Ισραηλ???).
Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να τα ειχα αλλαξει απο καιρο.Στο στροφαρισμα ακουγεται ενα βουητο.Τρομπα ειναι,ρουλεμαν του ιμαντα ? Δεν καταλαβαινω.
Την αλλη εβδομαδα μπαινει στο συνεργειο.
Υποψιν mazda2 ειναι, του 2004.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αφού έχουμε το ίδιο κινητήρα,το λουρί του εκκεντροφόρου πρέπει να είναι dayco.Αυτό το σετ μπορείς να το βρεις πιο φθηνά
η αντλία κάπου εκεί παίζουν κάπου
με τα λουριά τα έξω τώρα,αν πας σε συνεργείου που έχει άλλαξει θα έχει και τα ειδικά κλειδιά ώστε να σε διευκολύνει και να πάρει σκέτα τα λουριά με κανένα 30E.άμα όμως δεν τα έχει θα σε αναγκάσει να πάρει το σετ κομπλε.Από την τιμή που ανέφερες μάλλον έχει τα κλειδιά

εργασία να υπολογίζεις 80-100e
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Για γνησια ανταλλακτικα μιλαμε?Αν ειναι γνησια η τιμη του σετ λουρι-ρουλεμαν και βιδα ειναι καλη.
δεν είναι γνήσιο Μπάμπη
άμα το γνήσιο είχε 75e η τιμή δεν είναι καλή...αλλά πάραααα πολύ καλή τιμή
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
pitbull said:
Oι τιμες που πηρα για ιμαντες χρονισμου γνησια ειναι οι εξεις:λουρι εκκεντροφορου 45.57,ρουλεμαν(τεντωτηρας)78.57,βιδα στροφαλου 6.5 ,αντλια νερου 114.14,εξωτερικα λουρια 73.14.

Και για ιμιτασιον:λουρι εκκεντροφορου 25,ρουλεμαν-τεντωτηρας(γνησιο εκτος κουτιου,γραφει πανω DAYCO και το ρουλεμαν ειναι skf) 58 ,βιδα ειναι το ιδιο,αντλια νερου 50 και λουρια εξωτερικα(ιδια με τα γνησια)45.50 αλλα προς το παρον εχουν εξαντληθει.Ολες οι τιμες ειναι χωρις εκπτωση.

Αυτες τις τιμες ειχα παρει εγω τοτε
 
Mar 31, 2013
9
0
0
Η Ford ή η Μazda δεν κατασκευαζουν τιποτα απ αυτα.
Απο τριτους κατασκευαστες προμηθευονται και τα πουλανε με το σημα τους.

Oi τιμες ειναι απο καταστημα με ανταλλακτικα.
Το λουρι το εξω απο οτι βλεπω ειναι ενα και μου το πουλαει με το εργαλειο τοποθετησης.
Θα ψαξω περισσοτερο γι αυτο γιατι το 45αρι με πονεσε.
Θα δω οπως μου λετε για σκετο λουρι.
Ο ιμαντας εκκεντροφορου πραγματι ειναι DAYCO.
T αλλα δε θυμαμαι.

Τα δυο αμαξια fiesta-mazda2 σχεδον ΟΛΑ τα μηχανικα μερη και ηλεκρικα εξαρτηματα τα εχουν κοινα.
Οτι εχω αγορασει και εχω αλλαξει μεχρι τωρα "για" ford fiesta γραφουν ή ford fiesta-mazda2.
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Ηθελα να ρωτησω καιρο τωρα.
Δεν υπαρχει αναγκη να χρονιστει ο κινητηρας σε καμια περιοδο της ζωης του αν ολα βαίνουν καλως.

Απλα βγαινει ο παλιος ιμαντας χρονισμου και μπαινει ο καινουριος κρατωντας τον ιδιο χρονισμο ? 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
θα χρειαστεί χρόνισμα άμα δεν το χρονίσει ο μηχανικός σωστά όταν γίνεται η αλλαγή

όταν αλλάζει ο χρονισμός,κλειδώνουν τους εκκεντροφόρους οι μηχανικοί
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
psixakias said:
Ηθελα να ρωτησω καιρο τωρα.
Δεν υπαρχει αναγκη να χρονιστει ο κινητηρας σε καμια περιοδο της ζωης του αν ολα βαίνουν καλως.

Απλα βγαινει ο παλιος ιμαντας χρονισμου και μπαινει ο καινουριος κρατωντας τον ιδιο χρονισμο ? 
Όχι δεν χρειάζεται κάποια “συντήρηση”  στο χρονισμό του κινητήρα. ;)



scorpion said:
όταν αλλάζει ο χρονισμός,κλειδώνουν τους εκκεντροφόρους οι μηχανικοί
Δεν κλειδώνουν τους εκκεντροφόρους για αυτόν τον λόγο. Αυτό δεν στέκει όπως το αναφέρεις!

Τους κλειδώνουν μαζί με τον στρόφαλο κανονικά για να μη φύγει από τα σημάδια και χάσουν τον χρονισμό κατά την διάρκεια αλλαγής του ιμάντα και όχι μόνο.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μετα απο επισκεψη συνεργιο για ενα check ρωτησα για τους ιμαντες. το συνεργειο απλα πολυ εμπιστο. εχω σετ ιμαντα τεντωτηρα continental και το εχω τωρα 60.000χμ και τον ρωτησα για αλλαγη. η απαντηση του ηταν απλα σε 40.000χμ θα τον αλλαξουμε. και παλι προληπτικα. ειναι ιδιας ποιοτητας με τον εργοστασιακο και να μην τον φοβαμαι. επισεις μου ειπε οτι πλεον αυτοι οι ιμαντες ειναι απιστευτα δυσκολο να κοπουνε λογο κατασκευης με ινες carbon και να μην φοβαμαι αν απλα ειναι λιγο ξεραμενοι. τιμες για ιμαντες δυναμο υδραυλικου 25 ευρω αγορα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKYLINE

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Δεν κλειδώνουν τους εκκεντροφόρους για αυτόν τον λόγο. Αυτό δεν στέκει όπως το αναφέρεις!

Τους κλειδώνουν μαζί με τον στρόφαλο κανονικά για να μη φύγει από τα σημάδια και χάσουν τον χρονισμό κατά την διάρκεια αλλαγής του ιμάντα και όχι μόνο.
έκανα λάθος διατύπωση Νίκο,έχεις δίκιο... ;)
αυτό ήθελα να πω αλλά με δικά μου λόγια giggle giggle
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread