Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
Παιδια ισχυει για αλλαγη ιμαντα εκκεντροφορου αφαιρουν το ψευτοκαπακο για να κλειδωσουν τους εκκεντροφορους και οτι μετα θελει αλλαγη η φλαντζα του καπακιου γιατι ενδεχεται να βρεις λαδια στα μπουζι???
Ρωταω γιατι το αμαξι ειναι μεταχειρισμενο και ιδιοκτητης ειπε οτι αλλαξε τον ιμαντα! Τωρα που αλλαξα μπουζι βρηκα λαδια μεσα..! Θελω να πω μηπως αυτο συσχετιζεται οτι αλλαξαν τον ιμαντα και δεν εβαλαν καινουργια φλαντζα στο καπακι?!?!?
δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο δεν ξερω ποιο εχεις ,αλλα το κλειδωμα γινεται απο τα γραναζια που βρισκεται ο ιμαντας εκκεντροφορου δεν βγαινει το ψευτοκαπακο.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο δεν ξερω ποιο εχεις ,αλλα το κλειδωμα γινεται απο τα γραναζια που βρισκεται ο ιμαντας εκκεντροφορου δεν βγαινει το ψευτοκαπακο.
Οχι φιλε μου τωρα εμαθε και υπευθυνα οτι ανοιγεται το ψευτοκαπακο για την αλλαγη του ιμαντα χρονισμου!!!
 

sakis6

Newbie
Apr 15, 2023
5
3
3
Μοντέλο
MK6.5
Καλησπερα σας Εχω ενα Ford Fiesta του ΄06 με 128.000χλμ,Ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειχε αναφερει οτι ειχε αλλαξει ιμαντα χρονισμου πριν 40.000χλμ το 2017.σε συνεργειο της περιοχης του,ομως εγω επειδη πηρα το αμαξι θελω να τον αλλαξω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,Το πρωτο που εκανα ηταν να απεθυνθω στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν το ποσο των 330€ εννοειτε με γνησια ανταλλακτικα ,ενω σε συνεργειο μου ειπαν 200€ με dayco ανταλλακτικα. με μια κουβεντα που ειχα με τον μηχανικο, μου ειπε οτι ειναι ακριβως το γνησιο σετ απλως δεν γραφει ford,τι μου προτεινετε να κανω;να αναφερω επισης οτι δεν περιλαμβανεται η αντικατασταση της αντλιας νερου και στις δυο περιπτωσεις.
 
Last edited:

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Καλησπερα σας Εχω ενα Ford Fiesta του ΄06 με 128.000χλμ,Ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειχε αναφερει οτι ειχε αλλαξει ιμαντα χρονισμου πριν 40.000χλμ το 2017.σε συνεργειο της περιοχης του,ομως εγω επειδη πηρα το αμαξι θελω να τον αλλαξω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,Το πρωτο που εκανα ηταν να απεθυνθω στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν το ποσο των 330€ εννοειτε με γνησια ανταλλακτικα ,ενω σε συνεργειο μου ειπαν 200€ με dayco ανταλλακτικα. με μια κουβεντα που ειχα με τον μηχανικο, μου ειπε οτι ειναι ακριβως το γνησιο σετ απλως δεν γραφει ford,τι μου προτεινετε να κανω;να αναφερω επισης οτι δεν περιλαμβανεται η αντικατασταση της αντλιας νερου και στις δυο περιπτωσεις.
Εκανα προσφατα με dayco.. Ειναι πολλα τα χρηματα μονο για σετ ιμαντα στα 200ευρω! Σε αυτα τα χρηματα αλλαζεις ΚΑΙ αντλια Και εξωτερικους ιμαντες(2 τμχ). Ναι ολα μαζι με την εργασια!!!
Sorry θελεις και την φλαντζα γυρω στα 12-15ευρω και αν χρειαζεται να αλλαξεις αντιψυκτικο αλλα 12ευρω g12 -37
 
Last edited:

sakis6

Newbie
Apr 15, 2023
5
3
3
Μοντέλο
MK6.5
Εκανα προσφατα με dayco.. Ειναι πολλα τα χρηματα μονο για σετ ιμαντα στα 200ευρω! Σε αυτα τα χρηματα αλλαζεις ΚΑΙ αντλια Και εξωτερικους ιμαντες(2 τμχ). Ναι ολα μαζι με την εργασια!!!
Sorry θελεις και την φλαντζα γυρω στα 12-15ευρω και αν χρειαζεται να αλλαξεις αντιψυκτικο αλλα 12ευρω g12 -37
Μου ειπε 200€ για κιτ χρονισμου,εξωτερικους ιμαντες,και φλατζα χωρις αντλια δικα του τα ανταλλακτικα
Σκεφτηκα μηπως παρω εγω τα ανταλλακτικα απεθυνθηκα σε καταστημα με ανταλλακτικα ford
και μου ειπαν τις εξης τιμες
ΓΝΗΣΙΟΣ ΙΜΑΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ
265€
ΣΕ DAYCO ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ(κιτ χρονισμου και ιμαντες) ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ VICTOR REINZ
110€
ΓΝΗΣΙΟΣ ΙΜΑΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ
345€
ΣΕ DAYCO ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ(κιτ χρονισμου και ιμαντες) ΦΛΑΤΖΑ VICTOR REINZ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ SKF
150€
3 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ FORD SUPER PLUS
30€
Τα εργατικα ειναι 80€ στο συνεργειο, στην αντιπροσωπεια φυσικα θα ειναι παραπανω
Οι τιμες ειναι τσιμπιμενες αρκετα οποτε θα αναγκαστω να παρω τα aftermarket
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKYLINE

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Μου ειπε 200€ για κιτ χρονισμου,εξωτερικους ιμαντες,και φλατζα χωρις αντλια δικα του τα ανταλλακτικα
Σκεφτηκα μηπως παρω εγω τα ανταλλακτικα απεθυνθηκα σε καταστημα με ανταλλακτικα ford
και μου ειπαν τις εξης τιμες
ΓΝΗΣΙΟΣ ΙΜΑΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ
265€
ΣΕ DAYCO ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ(κιτ χρονισμου και ιμαντες) ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ VICTOR REINZ
110€
ΓΝΗΣΙΟΣ ΙΜΑΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΑ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ
345€
ΣΕ DAYCO ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ(κιτ χρονισμου και ιμαντες) ΦΛΑΤΖΑ VICTOR REINZ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ SKF
150€
3 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ FORD SUPER PLUS
30€
Τα εργατικα ειναι 80€ στο συνεργειο, στην αντιπροσωπεια φυσικα θα ειναι παραπανω
Οι τιμες ειναι τσιμπιμενες αρκετα οποτε θα αναγκαστω να παρω τα aftermarket
Και 60ε εργασια μπορει να σου παρει αμα θελει!
Εγω με 230ευρω θα το ειχα ετοιμο(σετ dayco/αντλια,εξωτ ιμαντες,φλαντζα,αντιψυκτικο g12 -37,εργασια) και πανα πολα αξιοπιστα!!! Σε μια ελευθερη αγορα δεν υπαρχει ακριβο/φθηνο υπαρχει το δοκιμασμενο και η συγκριση τιμων..
 

sakis6

Newbie
Apr 15, 2023
5
3
3
Μοντέλο
MK6.5
Και 60ε εργασια μπορει να σου παρει αμα θελει!
Εγω με 230ευρω θα το ειχα ετοιμο(σετ dayco/αντλια,εξωτ ιμαντες,φλαντζα,αντιψυκτικο g12 -37,εργασια) και πανα πολα αξιοπιστα!!! Σε μια ελευθερη αγορα δεν υπαρχει ακριβο/φθηνο υπαρχει το δοκιμασμενο και η συγκριση τιμων..
Επειδη ειχα και πριν ford ειχα αγορασει το σετ χρονισμου πιο φθηνα το γνησιο γενικα εχουν ανεβει οι τιμες σε ολα πλεον,60€ δυσκολα να βρω γιατι τον μηχανικο που το παω τον ξερω χρονια και τον εμπιστευομαι,επισης η αλλαγη του ιμαντα ειναι πολυ μανικι πρεπει να βγει η ζαντα του συνοδηγου η το παγουρι του αντιψυκτικου,η βαση μηχανης τα καπακια απο πλαι,το ψευτοκαπακο,η μιζα δηλαδη το μισο αμαξι να λυθει,και φυσικα να αδειασει το κυκλωμα του ψυγειου,γενικα εχω καταληξει να παρω το aftermarket κιτ γιατι ειναι 17 χρονων αμαξι .
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Επειδη ειχα και πριν ford ειχα αγορασει το σετ χρονισμου πιο φθηνα το γνησιο γενικα εχουν ανεβει οι τιμες σε ολα πλεον,60€ δυσκολα να βρω γιατι τον μηχανικο που το παω τον ξερω χρονια και τον εμπιστευομαι,επισης η αλλαγη του ιμαντα ειναι πολυ μανικι πρεπει να βγει η ζαντα του συνοδηγου η το παγουρι του αντιψυκτικου,η βαση μηχανης τα καπακια απο πλαι,το ψευτοκαπακο,η μιζα δηλαδη το μισο αμαξι να λυθει,και φυσικα να αδειασει το κυκλωμα του ψυγειου,γενικα εχω καταληξει να παρω το aftermarket κιτ γιατι ειναι 17 χρονων αμαξι .
30ευρω την ωρα! Αμα το πιασει πανω απο 2ωρες δεν θα κανει! Οταν εχεις ολα τα εργαλεια και γνωριζεις το αυτοκινητο δεν ειναι τιποτα!!! Και ναι, ισα-ισα αν το πας πιστα εκει πρεπει να σου κανει καλυτερες τιμες!!!
 

sakis6

Newbie
Apr 15, 2023
5
3
3
Μοντέλο
MK6.5
Τον αλλαξα τον ιμαντα.Κατεληξα σε ιμαντα χρονισμου dayco 50€-εξωτερικοι contiental 20€-και αντλια skf 40€-αντιψυκτικο ford 21€-φλαντζα victor reinz 20€-εργατικα 70€-συνολο 221€,ο προηγουμενος ιμαντας ηταν gates και οι ιμαντες επισης- και η αντλια η original δεν ειχε αλλαχτει ποτε.το εκανα και ενα service με λαδια motocraft 5w30-φιλτρο λαδιου bosch-φιλτρο βενζινης bosch-φιλτρο αερα bosch-φιλτρο καμπινας εν.ανθρακα bosch-μπουζι bosch.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and SKYLINE

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Τον αλλαξα τον ιμαντα.Κατεληξα σε ιμαντα χρονισμου dayco 50€-εξωτερικοι contiental 20€-και αντλια skf 40€-αντιψυκτικο ford 21€-φλαντζα victor reinz 20€-εργατικα 70€-συνολο 221€,ο προηγουμενος ιμαντας ηταν gates και οι ιμαντες επισης- και η αντλια η original δεν ειχε αλλαχτει ποτε.το εκανα και ενα service με λαδια motocraft 5w30-φιλτρο λαδιου bosch-φιλτρο βενζινης bosch-φιλτρο αερα bosch-φιλτρο καμπινας εν.ανθρακα bosch-μπουζι bosch.
Καλα σε πηγε..!
 

panos_syl

Newbie
Dec 15, 2023
1
0
1
Μοντέλο
MK6
S sakis6 Καλησπέρα! Επειδή έφτασε η ώρα να κάνω αλλαγή σετ ιμάντα και στο δικό μου fiesta, μπορείς να μου πεις σε ποιο μάστορα πήγες;
H Ford Κωνσταντίνου(Αγ. Παρασκευή) που πήγαινα μέχρι τώρα μου ζήτησε 1.500€ για την αλλαγή, νούμερο εξωφρενικό.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αν θελεις πηγαινε σε απλο συνεργειο αρκει να ειναι ικανος.
500-700ε περιπου η τιμη.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
S sakis6 Καλησπέρα! Επειδή έφτασε η ώρα να κάνω αλλαγή σετ ιμάντα και στο δικό μου fiesta, μπορείς να μου πεις σε ποιο μάστορα πήγες;
H Ford Κωνσταντίνου(Αγ. Παρασκευή) που πήγαινα μέχρι τώρα μου ζήτησε 1.500€ για την αλλαγή, νούμερο εξωφρενικό.
Τι 1500 θα τρελαθουμε τελείως,για mk6 αποκλείεται δηλαδή όσο κάνει το αυτοκίνητο,ρωτά σε άλλο συνεργείο η σε άλλη αντιπροσωπεία πάνω από 500 ούτε τα γνήσια δεν έχουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
S sakis6 Καλησπέρα! Επειδή έφτασε η ώρα να κάνω αλλαγή σετ ιμάντα και στο δικό μου fiesta, μπορείς να μου πεις σε ποιο μάστορα πήγες;
H Ford Κωνσταντίνου(Αγ. Παρασκευή) που πήγαινα μέχρι τώρα μου ζήτησε 1.500€ για την αλλαγή, νούμερο εξωφρενικό.
1500 χρόνια θα κάνεις να πας εκεί. Σετ ιμάντες Με αντλία από το on parts σε καλή ποιότητα (πχ gates) θα κάνει το πολύ 150 ευρώ. Και άλλα 150 είναι μια ανεκτή τιμή για τη συγκεκριμένη εργασία, ιμάντες θα αλλάξουμε, όχι πιστόνια, ελεος

Sent from my X19 using Tapatalk
 

kos25k

Rookie
MK7
Jan 11, 2024
41
14
8
Μοντέλο
MK7
Ήρθε και η δικιά μου ωρα για ιμάντα παιδιά στο 1.0 ecoboost.Για να δούμε ο θεός βοηθός.. Πήρα αυτόν. Τι λέτε;
4c8ff8a4d597b697c6109bc5ce36d73a.jpg
4f0504cc80479d0c7a725c79452aff32.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

kos25k

Rookie
MK7
Jan 11, 2024
41
14
8
Μοντέλο
MK7
S.O.S για όποιον αλλάξει ιμάντα,καθαρίζουμε και αυτό το φιλτράκι που βρίσκεται μέσα στο μαραφέτι της διπλανής εικόνας αλλά και οπωσδήποτε αυτή τη φλατζουλα και επίσης γεμίζουμε με ειδική κόλλα την γραμμούλα που προεξέχει όπως φαίνεται στην άλλη εικόνα.
176dac8b47bda6d3f194e83bef9321bd.jpg
7aa621f79707f6ca54bc1eaffbfc8374.jpg
01229a08fe085a0dd1aed8ebb7045a49.jpg
d22f5fbcd50834753f51027c8388aa36.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: gvala, turbomaniac and Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αναφορες και φήμες διαδιδονται οτι φθαρμενος ιμαντας πιθανως να επηρεάσει το φρεναρισμα και την αντλια τουρμπινας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kos25k

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Απο οσο εγινε κατανοητο, επειδή κομματια του φθαρμενου ιμαντας πιθανως να φραξουν την αντλια η οποια συνδέεται με το σύστημα φρεναρισματος.

Φρεναρει, αλλα χρειάζεται πολυ περισσοτερη ωθηση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread