Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
filippos said:
φίλε pt1986 για τους γνήσιους ιμάντες μου ζηταγανε 160 ευρώ αγορά.
τώρα από εδώ και πέρα θα πηγενο να περνώ μόνος μου τα ανταλλακτικά.
Σοβαρα τωρα? 160€ δηλαδη οσο το γνησιο σετ η αντλια η γνησια και τα αντιψυκτικα τοσο εχουν, πολυ βαρανε τις τιμες.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
160 είχε το γνήσιο σετ τις  ford χωρίς αντλία.
αυτί είχε 120 αν θυμάμαι καλά γνήσια
80/90 έβαλα τα ιμιτασιόν σετ  τις daycο
για τα αντιψυκτικά 20 ευρώ έδωσα.
 

kwstasp5

Rookie
Feb 19, 2018
18
0
0
Πηγα σημερα το πρωι το αμαξι για σερβις+ιμαντα και αυτο που ειδα δεν περιγραφεται
1)Ο ιμαντας ειχε πανω ραγισματα,ο μηχανικος ειπε οτι δεν εκανε σιγουρα μονο 70,000κμ αλλα πανω απο 100.000κμ.
2)Η τρομπα ειχε διαρροη,οντως και απο τα λεγομενα του μηχανικου ειπε, αυτο ενας τοσο ασχετος θα το εβαζε το πρασινο παραφλου,πλυθηκε πολυ καλα το συστημα ψυξης αλλαξαμε και τον θερμοστατη, εβαλα τον γνησιο.
3)Η φλαντζα βαλβιδων ειχε και αυτη διαρροη.
Η εργασια πηγε στα 130€!!!!
 

kwstasp5

Rookie
Feb 19, 2018
18
0
0
Καλησπερα και παλι θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι ακομα! ο μηχανικος μου ειπε να το αλλαξω στα 90.000κμ η 6 χρονια το σετ,Ισχυει στα λεγομενα του η πιο νωρις;
 

Ths

Newbie
Jun 13, 2020
4
0
0
Καλησπέρα διαβάζω στο forum και γενικά στο internet για τον ιμάντα χρονισμού,είμαι ανάμεσα σε γνήσιο η καλό aftermarket,είχα αναφέρει σε άλλη ενότητα τι να επιλέξω και ανακάλυψα ότι ο κατασκευαστής της ford στους ιμάντες είναι η DAYCO,αμα επιλέξω την DAYCO είναι αξιόπιστη η μετά θα τρέχω για ρεκτιφιε;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι μια χαρά η Dayco. Το έγραψες και μόνος σου, το γνήσιο σετ ιμάντα έχει ιμάντα Dayco μέσα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Όπως λέει ο Κώστας, απλώς άμα επιλέξεις aftermarket η αλλαγή να γίνει σε λιγότερο από το γνήσιο πχ 100000 το γνήσιο αλλαγή στα 80000 το aftermarket προληπτικά παντα, μπορεί να είναι το ίδιο σετ δηλαδή η ίδια εταιρεία αλλά σίγουρα έχει κάποια διαφορά ,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σκάρτο το aftermarket όχι, άμα ήταν έτσι όποιος έβαζε aftermarket και γινόταν ζημιά θα και θα έδιναν αποζημιώσεις οι εταιρείες,οι αυτοβιομηχανιες δεν κατασκευάζουν ανταλλακτικά, απλώς τα συσκευάζουν με το δικό τους brand name.
 

Sakiss1

Newbie
Jul 8, 2020
3
0
0
Καλησπέρα έχω ένα Fiesta s mk6 με του 07' 1.6αρι και πρέπει να αλλάξω ιμάντα χρονισμού,τα ανταλλακτικά θέλω να τα αγοράσω εγώ για να εξοικονομήσω χρήματα απλώς να πληρώσω την εργασία στον μηχανικό,το θέμα είναι να βάλω γνήσιο η αφτερμαρκετ Κιτ?
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα φίλε μου, για δες πιο πάνω τις απαντήσεις στο ίδιο πράγμα που ρωτάς ; δεν σε καλύπτουν πιστεύεις ;; αν οχι πες μας
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Sakiss1 said:
Καλησπέρα έχω ένα Fiesta s mk6 με του 07' 1.6αρι και πρέπει να αλλάξω ιμάντα χρονισμού,τα ανταλλακτικά θέλω να τα αγοράσω εγώ για να εξοικονομήσω χρήματα απλώς να πληρώσω την εργασία στον μηχανικό,το θέμα είναι να βάλω γνήσιο η αφτερμαρκετ Κιτ?
Καλησπέρα,καλά κάνεις και θα αγοράσεις τα ανταλλακτικά μόνος σου έτσι εξοικονομείς αρκετά χρήματα ξέρεις οι μηχανικοί και αντιπροσωπείες εκεί σε βαράνε στα ανταλλακτικά,τώρα αναφέρεις γνήσιο η aftermarket,εκεί θα έλεγα ότι σε συμφέρει οικονομικά,άμα έχεις την δυνατότητα βάλε γνήσιο,αν όχι σου προτείνω ένα καλό aftermarket πχ dayco που αναφέρω πιο πάνω,αλλά εκτός απο τόν ιμάντα πρέπει να αντικαταστήσεις και άλλα εξαρτήματα,τους δύο εξωτερικούς ιμάντες, την αντλία νερού και την φλαντζα στο καπάκι των βαλβίδων.
 

Sakiss1

Newbie
Jul 8, 2020
3
0
0
Σας ευχαριστώ έψαξα και έκανα έρευνα στο internet και μετά ρώτησα και σε μαγαζιά,όπως με ενημέρωσαν τα γνήσια ανταλλακτικά χωρις εργασία κοστίζουν γύρω στα 265€ και τα aftermarket στα 140€ συγκεκριμένα
Σε γνήσια
Σετ ιμάντα χρονισμού και αντλία νερού
Εξωτερικοί ιμάντες
Βίδα στρόφαλου
Φλαντζα
Αντιψυκτικο 3 λίτρα
Ενώ σε aftermarket
Σετ ιμάντα χρονισμού dayco(περιλαμβάνει τα πάντα το κουτί σε σχέση με το γνήσιο σετ)
Αντλία νερού skf
Εξωτερικοί ιμάντες continental
Φλαντζα victor reinz
Αντιψυκτικό ford 3 λίτρα
Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη 125€ όπως τα υπολόγισα.
 

Sakiss1

Newbie
Jul 8, 2020
3
0
0
mk6car said:
μάλιστα... εργασία ?

Λοιπόν για εργασία το συνεργείο που πάω μου είπε στα 80€
ενώ σε εξουσιοδοτημένο και αντιπροσωπεία μου είπαν 100€, τώρα για 20€ διαφορα και επειδή είδα σε φώτογραφιες ότι είναι λίγο μανίκι η δουλειά καλύτερα σε εξουσιοδοτημένο που ξέρουν τα παιδιά,από ανταλλακτικα θα καταλήξω σε aftermarket,η αντιπροσωπεία με δικά της ανταλλακτικά χωρίς αντλία νερού μου έβγαλε κόστος στα 260€, δεν τόλμησα να ρωτήσω με αντλία πόσο πάει και η τιμή που μου είπαν πριν φτάνει.
Update: μάλλον θα καταλήξω σε γνήσια ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας ο λογος; η εγγύηση θέλω να έχω εγγύηση ώστε να μην γίνει η στραβή και πέσω σε αστοχία υλικού αυτό συμπεριλαμβανομένων και το γνήσιο ιμάντα, γιατί μετα την ευθύνη θα την έχω εγώ και όχι ο μηχανικός και μετά η επισκευή θα είναι μεγάλη και ακριβή.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σωστό σε βρίσκω φιλε.. επισης ο ιμάντας μπαίνει με ειδικό εργαλείο που αμφιβάλω αν το έχουν στο κάθε συνεργείο.. εμένα μου έκαναν φθορά καθώς τον εβαλαν όπως μπορούσαν εκεί που το πήγα..
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
mk6car said:
σωστό σε βρίσκω φιλε.. επισης ο ιμάντας μπαίνει με ειδικό εργαλείο που αμφιβάλω αν το έχουν στο κάθε συνεργείο.. εμένα μου έκαναν φθορά καθώς τον εβαλαν όπως μπορούσαν εκεί που το πήγα..

Συμφωνώ μαζί σου γιατί εγώ που πήγα σε εξωτερικό συνεργείο παραλίγο να πάρω το μοτέρ στο χέρι για μια αλλαγή αντλίας νερού,εντάξει δεν θέλω να μειώσω τα απλά συνεργεία, απλώς για δύσκολες και περίπλοκες επισκευές καλύτερα εξουσιοδοτημένο, τα εξωτερικά συνεργεία καλύτερα να τα έχουμε για φίλτρα λάδια μπουζί τα βασικά.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα, μετά από αλλαγή ιμάντα και αντλίας νερού αφού οδήγησα το αμάξι ακούγεται σαν να κυκλοφορούν τα νερά, ο μηχανικός μου είπε έγινε εξαέρωση και να δούμε αφού δουλέψει το αμάξι αν θα το συνεχίσει. Έχουμε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μηπως εχει σχεση με το air condition; Υπαρχουν 2 εξωτερικοι ιμαντες που νομιζω οτι πρεπει να βγουν για να αλλαχτει ο εσωτερικος ιμαντας που ειναι χρονισμου και η αντλια,και ο ενας απο αυτους ειναι του κλιματιστικου. Αυτος ο ηχος που αναφερεις το εχουν θιξει κι αλλοι και προερχεται απο το κυκλωμα του καλοριφερ οταν ειναι κρυο το αμαξι, τσεκαρε και το αναλογο θεμα μηπως υπαρχει αναλογο προβλημα
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Παιδια ισχυει για αλλαγη ιμαντα εκκεντροφορου αφαιρουν το ψευτοκαπακο για να κλειδωσουν τους εκκεντροφορους και οτι μετα θελει αλλαγη η φλαντζα του καπακιου γιατι ενδεχεται να βρεις λαδια στα μπουζι???
Ρωταω γιατι το αμαξι ειναι μεταχειρισμενο και ιδιοκτητης ειπε οτι αλλαξε τον ιμαντα! Τωρα που αλλαξα μπουζι βρηκα λαδια μεσα..! Θελω να πω μηπως αυτο συσχετιζεται οτι αλλαξαν τον ιμαντα και δεν εβαλαν καινουργια φλαντζα στο καπακι?!?!?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread