Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris@1

Original poster
Newbie
Jun 7, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σας
Το αυτοκίνητο μου έχει 16.000 χλμ και ακούγεται ο ήχος του βίντεο όταν είναι κρύο κυρίως και το βάζω μπροστά με ταυτόχρονη λειτουργία του κλιματισμού. Αυτό συμβαίνει και κάποιες φορές χωρίς κλιματισμό . Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι γιατί σε ένα συνεργείο μου είπαν για βολάν , ένας άλλος μου είπε για βάση μηχανής επειδή έχει πολλούς κραδασμούς όταν είναι κρύο και ένας άλλος για το wastegate.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν το κάνει πάντα τον συγκεκριμένο επομένως όταν πηγαίνω στο συνεργείο μπορεί να μην ακούγεται ο θόρυβος και να πηγαινοέρχομαι άδικα .
 

Attachments

  • VID_20220517_150701.zip
    1.7 MB · Προβολές: 30

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έχω καιρό να κοιτάξω το Fiesta, αλλά όντως μου φαίνεται να έχει κραδασμούς. Ο ήχος όμως δεν φέρνει σε συντονισμό λόγω κραδασμών. Πιο πολύ μου κάνει για το γνωστό "τρακτέρωμα" της καδένας, ειδικά αν το κάνει όταν είναι κρύο. Έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα, απώλεια δύναμης, δυσκολία λειτουργίας κλπ ?
 

Dimitris@1

Original poster
Newbie
Jun 7, 2022
5
0
1
Μοντέλο
MK6
Έχω καιρό να κοιτάξω το Fiesta, αλλά όντως μου φαίνεται να έχει κραδασμούς. Ο ήχος όμως δεν φέρνει σε συντονισμό λόγω κραδασμών. Πιο πολύ μου κάνει για το γνωστό "τρακτέρωμα" της καδένας, ειδικά αν το κάνει όταν είναι κρύο. Έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα, απώλεια δύναμης, δυσκολία λειτουργίας κλπ ?
Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο μηχανικά απλώς κάποιες φορές ενώ έχω πατημένο συμπλέκτη και μπορεί να περνάω κάποια σαμαρακια μπαίνοντας στη αυλή του σπιτιού νιώθω λες και κάτι σαν αλυσίδα κουνιέται αριστερά δεξιά ( παλατζαρει). Θεωρείται ότι κάτι έχει χαλάσει και θέλει αλλαγή ή είναι λογικοί οι θόρυβοι αυτοί κάποιες φορές ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έχεις πολύ λίγα χλμ για να έχεις θέμα με καδένα, τεντωτήρα κλπ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που λες με το συμπλέκτη αν το νιώθεις στα πεντάλ τότε μπορεί να είναι το throw-out ρουλεμάν, αλλά αν είχε αυτό θέμα τότε θα άκουγες και ένα μικρό θρόισμα όταν βάζεις ταχύτητα, το οποίο θα σταμάταγε όταν πατάς συμπλέκτη.

Αν δεν έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα, δεν έχει κάποιο πρόβλημα και δεν σου έχει βγάλει CEL, τότε απλά στο επόμενο service (στην αντιπροσωπεία υποθέτω) ανέφερέ τους το σύμπτωμα, να το ακούσουν, να δουν τη καδένα και να ελέγξουν τις βάσεις, θα σου χρεώσουν καμιά ώρα εργασίας παραπάνω....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread