Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, τα νέα puma st και fiesta st mk8.5 έρχονται απο το εργοστάσιο με splitter στο κάτω μέρος του εμπρός προφυλακτήρα με ανάγλυφο το λογότυπο ford performance, εκτός από το οπτικό κομμάτι η ford ισχυρίζεται ότι αυξάνει το downforce στο εμπρός μέρος κατά 80%. Υπάρχουν δύο κωδικοί ανταλλακτικού ένας για το puma st και ένας για το fiesta st mk8.5 με κόστος περίπου 180 ευρώ. Το splitter του puma st δέν ταιριάζει στο fiesta mk8 st/st line και το αντίστοιχο του fiesta st mk8.5 ταιριάζει στο fiesta mk8 st/st line με μία μικρή ατέλεια που φαίνεται μόνο απο πολύ κοντά.

image.png
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, τα νέα puma st και fiesta st mk8.5 έρχονται απο το εργοστάσιο με splitter στο κάτω μέρος του εμπρός προφυλακτήρα με ανάγλυφο το λογότυπο ford performance, εκτός από το οπτικό κομμάτι η ford ισχυρίζεται ότι αυξάνει το downforce στο εμπρός μέρος κατά 80%. Υπάρχουν δύο κωδικοί ανταλλακτικού ένας για το puma st και ένας για το fiesta st mk8.5 με κόστος περίπου 180 ευρώ. Το splitter του puma st δέν ταιριάζει στο fiesta mk8 st/st line και το αντίστοιχο του fiesta st mk8.5 ταιριάζει στο fiesta mk8 st/st line με μία μικρή ατέλεια που φαίνεται μόνο απο πολύ κοντά.

View attachment 1042
Καλημέρα,σκέφτεσαι να το παραγγείλεις;Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω το περίγραμα απο τα προβολάκια με αυτά του st.Ξέρεις αν έρχονται βαμμένα ή είναι ίδια με του st line και απλά πρέπει να βαφούν στο ματ ανθρακί;
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,σκέφτεσαι να το παραγγείλεις;Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω το περίγραμα απο τα προβολάκια με αυτά του st.Ξέρεις αν έρχονται βαμμένα ή είναι ίδια με του st line και απλά πρέπει να βαφούν στο ματ ανθρακί;
Καλημέρα, το έχω παραγγείλει. Το περίγραμμα από το st δεν έρχεται βαμμένο, είναι ασταρωμένο και θέλει βάψιμο. Το χρώμα είναι το crystalline grey και μπορείς να βάψεις τα δικά σου. Στο δικό μου τα έντυσα με matte black μεβράνη 3M αλλά τώρα λέω να τα βάψω μαζί με το rear diffuser από το st σε χρώμα magnetic ή crystalline grey.
 
Last edited:

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Του ST δεν είναι βαμμένα απλά είναι πλαστικό γκρι.
Μπορείς όμως να βάψεις του ST line για να μοιάζουν ίδια.
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Του ST δεν είναι βαμμένα απλά είναι πλαστικό γκρι.
Μπορείς όμως να βάψεις του ST line για να μοιάζουν ίδια.
Καλημέρα, με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω να έρθω σε λογομαχία κάνεις λάθος, δεν είναι γκρί πλαστικό και μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις: Αν το βγάλεις θα δείς οτι η πίσω πλευρά είναι μαύρο πλαστικό. Το ανταλλακτικό τώρα έρχεται ασταρωμένο και αν επιλέξεις αριθμό πλαισίου απο st βγάζει "st factory color" - crystalline grey.
Στην φωτό είναι το ανταλλακτικό ασταρωμένο από το εργοστάσιο.

image.jpeg
 
Last edited:

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,το έχεις τοποθετήσει το splitter?
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,το έχεις τοποθετήσει το splitter?
Καλημέρα, περιμένω να έρθει το ανταλλακτικό λογικά μές την εβδομάδα.
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ok,οταν το τοποθετήσεις ανεβασε καμιά φωτο
Καλησπέρα, για αρχή θέλω να διορθώσω τα γραφόμενα. Έγραψα οτι το splitter στο mk8 st/st-line έχει μια μικρή ατέλεια που φαίνεται απο πολύ κοντά, αυτό συμβαίνει διότι οι 5 τρύπες του splitter είναι οβάλ για να μπορεί να ρυθμιστεί με ακρίβεια. Αν πας να το βάλεις μόνος σου είναι πολύ δύσκολο να το ευθυγραμμίσεις με τον προφυλακτήρα.

Το splitter ήρθε εχθές, για αρχή βγάζεις τις 5 βίδες μαζί με τα κλίπς στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα και με βοήθεια απο δεύτερο άτομο για να κρατάει ίσια βάζεις το splitter στις εργοστασιακές τρύπες. Ρυθμίζεις για να έρθει "πρόσωπο" με τον προφυλακτήρα και σφίγγεις σταδιακά. Στο δικό μου αυτοκίνητο μπήκε ακριβώς χωρίς ατέλειες.

image.jpegimage.jpegimage.jpegimage.jpeg
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,πολύ ωραίο το splitter,πόσο κόστισε τελικά;Απο τη ford Στάθης το παρήγγειλες;Εχεις τον κωδικό του ανταλλακτικου;
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,πολύ ωραίο το splitter,πόσο κόστισε τελικά;Απο τη ford Στάθης το παρήγγειλες;Εχεις τον κωδικό του ανταλλακτικου;
Καλημέρα, εγώ το παρήγγειλα πρίν απο ένα μήνα και η αρχική τιμή ήταν 216 ευρώ με κωδικό ανταλλακτικού 2530195. Η τιμές αλλάζουν κάθε μέρα λόγο της ενεργειακής κρίσης. Μαζί με το splitter πήρα και τα εργοστασιακά flaps για τα πίσω φτερά απο το fiesta st mk8.
 
Last edited:

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Απο ford Σταθης το παρηγγειλες;
Καλημέρα Θάνο, θέλω να τα "πιάνεις" γρήγορα 😂😂😂.
Μίλα με τον Στέλιο, είμαι σίγουρος ότι θα κάνει κάτι καλύτερο.
Μου είπε ότι θα παραγγείλει 2-3 να έχει.
Μόλις "ξυπνήσει" η ford motor Hellas θα ανεβάσει/διπλασιάσει την τιμή, το έχει ξανακάνει με πολλά ανταλλακτικά, ζάντες, πίσω αεροτομές κ.α. Είναι πάγια τακτική...
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, θέλω να τα "πιάνεις" γρήγορα 😂😂😂.
Μίλα με τον Στέλιο, είμαι σίγουρος ότι θα κάνει κάτι καλύτερο.
Μου είπε ότι θα παραγγείλει 2-3 να έχει.
Μόλις "ξυπνήσει" η ford motor Hellas θα ανεβάσει/διπλασιάσει την τιμή, το έχει ξανακάνει με πολλά ανταλλακτικά, ζάντες, πίσω αεροτομές κ.α. Είναι πάγια τακτική...
Μήνυμα ελήφθη😂😂😂
 
Jun 16, 2022
9
1
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα παιδια επειδη ειμαι καινουριος με
Το αμαξι τωρα το πειρα που το παραγγελνω αυτο το

Ford Performance Splitter ; Και το αλο το γκρι γι τα προβολακια για να ειναι σαν το st??​

 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπερα παιδια επειδη ειμαι καινουριος με
Το αμαξι τωρα το πειρα που το παραγγελνω αυτο το

Ford Performance Splitter ; Και το αλο το γκρι γι τα προβολακια για να ειναι σαν το st??​

Ford Αγγελης για ότι χρειάζεσαι και θα το έχεις άμεσα!
 

Konstantinos.p

Original poster
Member
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα παιδια επειδη ειμαι καινουριος με
Το αμαξι τωρα το πειρα που το παραγγελνω αυτο το

Ford Performance Splitter ; Και το αλο το γκρι γι τα προβολακια για να ειναι σαν το st??​

Καλησπέρα, το splitter μπορείς να το παραγγείλεις από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία ford με κωδικό ανταλλακτικού: 2530195.
Το πλαστικό περίγραμμα από τα προβολάκια δεν χρειάζεται αλλαγή: μπορείς να ζητήσεις να σου βάψουν τα δικά σου σε χρώμα crystalline grey (εργοστασιακό χρώμα του st).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread