Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καποια στιγμή,οχι πολύ αργά,αυτή τη μηχανή θα την πάρουμε στο χέρι,ελπίζω να είναι εντός εγγύησης τουλάχιστον.
Ελπίζω να μην γίνει γιατί να ξέρεις δύσκολα θα βγάλουμε άκρη ακόμα και εντός εγγύησης.. από τις απαντήσεις που έχω πάρει γενικά είναι απογοητευτικά τα πράγματα
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Ελπίζω να μην γίνει γιατί να ξέρεις δύσκολα θα βγάλουμε άκρη ακόμα και εντός εγγύησης.. από τις απαντήσεις που έχω πάρει γενικά είναι απογοητευτικά τα πράγματα
Πόσο να αντέξει κι αυτή η έρμη 😂😂
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,παρατήρησε κανένας αύξηση στην κατανάλωση μετά την αναβάθμιση 21E10?
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Το μεσημέρι έλαβα νεο email απο τη ford motor hellas,μου είπαν να το πάω σε όποιο εξουσιοδοτημένο θέλω,να ερευνήσουν τα προβλήματα που τους ανέφερα και να τους ενημερώσουν για να βρεθεί κάποια λύση.Ισως χρειαστεί λέει να μείνει κάποιες μέρες στο συνεργείο οπότε θα κανονίσουν να μου δώσουν όχημα αντικατάστασης.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,παρατήρησε κανένας αύξηση στην κατανάλωση μετά την αναβάθμιση 21E10?
Καλησπέρα, στο δικό μου η κατανάλωση δεν έχει αλλάξει. Στο δικό σου πιστεύω ότι η κατανάλωση αυξήθηκε λόγο των συνεχών αναπλάσεων, έτσι έκανε 2-3 φορές την μέρα και το δικό μου πρίν αλλάξω μπέκ.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, στο δικό μου η κατανάλωση δεν έχει αλλάξει. Στο δικό σου πιστεύω ότι η κατανάλωση αυξήθηκε λόγο των συνεχών αναπλάσεων, έτσι έκανε 2-3 φορές την μέρα και το δικό μου πρίν αλλάξω μπέκ.
Καλησπέρα,τα νεότερα είναι οτι έλαβα νεα email απο τη ford motor hellas που λέει να παω το αμάξι στη ford Στάθης και να μείνει για τη διερεύνηση των προβλημάτων που τους ανέφερα. Αύριο θα πάρω να μιλήσω με το Στέλιο να μου πει πότε μπορούν να τους το πάω.Εσύ έχεις τίποτα νεότερο
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,τα νεότερα είναι οτι έλαβα νεα email απο τη ford motor hellas που λέει να παω το αμάξι στη ford Στάθης και να μείνει για τη διερεύνηση των προβλημάτων που τους ανέφερα. Αύριο θα πάρω να μιλήσω με το Στέλιο να μου πει πότε μπορούν να τους το πάω.Εσύ έχεις τίποτα νεότερο
Καλησπέρα, μίλησα με την ford motor helllas για ακόμη μιά φορά για το oil dilution και για το start-stop. Μου είπαν πάλι τα ίδια, οτι δεν έχουν ενημέρωση από το εργοστάσιο και να κάνω υπομονή.
Χθές πήγα στην ford Στάθης και βάλαμε το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό να δούμε τυχόν βλάβες. Δέν υπάρχουν βλάβες ούτε κάποιο καινούργιο update για την pcm και τα λάδια μετά απο 2500χλμ είναι στο max.
Τέλος άλλαξαν 4 προθερμαντήρες (με δική μου εντολή και χρέωση) προληπτικά λόγο των 62500χλμ. Οι νέοι προθερμαντήρες είναι βελτιωμένοι με νέο κωδικό αντικατάστασης ανταλλακτικού.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, μίλησα με την ford motor helllas για ακόμη μιά φορά για το oil dilution και για το start-stop. Μου είπαν πάλι τα ίδια, οτι δεν έχουν ενημέρωση από το εργοστάσιο και να κάνω υπομονή.
Χθές πήγα στην ford Στάθης και βάλαμε το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό να δούμε τυχόν βλάβες. Δέν υπάρχουν βλάβες ούτε κάποιο καινούργιο update για την pcm και τα λάδια μετά απο 2500χλμ είναι στο max.
Τέλος άλλαξαν 4 προθερμαντήρες (με δική μου εντολή και χρέωση) προληπτικά λόγο των 62500χλμ. Οι νέοι προθερμαντήρες είναι βελτιωμένοι με νέο κωδικό αντικατάστασης ανταλλακτικού.
Καλησπέρα,είδα τα λάδια σήμερα το πρωί,ανέβηκαν λίγο αλλα δεν έφτασαν ακόμα στο max μετά απο περίπου 3000 χιλιόμετρα,πιστεύω μέχρι τις 5000 θα είναι πάνω απο το max. Συνεχίζει να κρατάει στροφές και χθες μου έκανε και το γνωστό κοψιμο,100% κάτι γίνεται με τα μπεκ και πνίγεται ο κινητήρας στο καύσιμο.Δεν μίλησα σήμερα με το Στέλιο να μου πει πότε να το πάω.Πόσο κόστισαν οι προθερμαντήρες;Κι εγώ περίπου στα ίδια χιλιόετρα είμαι λες να τους αλλάξω;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,είδα τα λάδια σήμερα το πρωί,ανέβηκαν λίγο αλλα δεν έφτασαν ακόμα στο max μετά απο περίπου 3000 χιλιόμετρα,πιστεύω μέχρι τις 5000 θα είναι πάνω απο το max. Συνεχίζει να κρατάει στροφές και χθες μου έκανε και το γνωστό κοψιμο,100% κάτι γίνεται με τα μπεκ και πνίγεται ο κινητήρας στο καύσιμο.Δεν μίλησα σήμερα με το Στέλιο να μου πει πότε να το πάω.Πόσο κόστισαν οι προθερμαντήρες;Κι εγώ περίπου στα ίδια χιλιόετρα είμαι λες να τους αλλάξω;
Καλημέρα, οι προθερμαντήρες έχουν προδιαγραφή 5V τάση και 0.4Ω ωμική αντίσταση.
Στο δικό μου μετρήσαμε τους παλαιούς και 3 στους 4 είχαν λάθος ωμική αντίσταση χωρίς να έχουν καεί.
Το κόστος είναι περίπου 80 ευρώ συν την εργασία.
Το πρωί με κρύο κινητήρα πέρνει μπρός πιο γλυκά και δεν κροταλίζει 1η-2α ούτε σε πάτημα απο χαμηλές στροφές.

Προσοχή, στο 1.5 tdci οι προθερμαντήρες λειτουργούν σε 4 φάσεις:
Pre-heating για να πάρει μπρός.
After-heating μέχρι και 3 λεπτά αφού πάρει μπρός.
Post-heating όταν ο κινητήρας έχει χαμηλό φορτίο π.χ κατηφόρα.
Regeneration- heating βοηθάει όταν ο κινητήρας κάνει ανάπλαση dpf.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, οι προθερμαντήρες έχουν προδιαγραφή 5V τάση και 0.4Ω ωμική αντίσταση.
Στο δικό μου μετρήσαμε τους παλαιούς και 3 στους 4 είχαν λάθος ωμική αντίσταση χωρίς να έχουν καεί.
Το κόστος είναι περίπου 80 ευρώ συν την εργασία.
Το πρωί με κρύο κινητήρα πέρνει μπρός πιο γλυκά και δεν κροταλίζει 1η-2α ούτε σε πάτημα απο χαμηλές στροφές.

Προσοχή, στο 1.5 tdci οι προθερμαντήρες λειτουργούν σε 4 φάσεις:
Pre-heating για να πάρει μπρός.
After-heating μέχρι και 3 λεπτά αφού πάρει μπρός.
Post-heating όταν ο κινητήρας έχει χαμηλό φορτίο π.χ κατηφόρα.
Regeneration- heating βοηθάει όταν ο κινητήρας κάνει ανάπλαση dpf.
Ωραία,να τους πω όταν το πάω να τους μέτρήσουν και αν πρέπει να τους αλλάξω κι εγώ.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ωραία,να τους πω όταν το πάω να τους μέτρήσουν και αν πρέπει να τους αλλάξω κι εγώ.
Εγώ τους είχα παραγγείλει για να τους αλλάξω προληπτικά γιατί είχα μία υποψία / κάτι με έτρωγε... Το κόστος δεν είναι μεγάλο, σαν μία τετράδα γνήσια μπουζί πλατίνας.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , μίλησα τώρα με την car center και μου είπαν ότι περιμένουν αναβάθμιση pcm από την ford , που θα είναι και για το oil dilution και για το start stop .
Θα με πάρουν Δευτέρα να μου πουν πότε θα το πάω.
Μακάρι να βγάλουμε άκρη αλλά δεν το βλέπω.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , μίλησα τώρα με την car center και μου είπαν ότι περιμένουν αναβάθμιση pcm από την ford , που θα είναι και για το oil dilution και για το start stop .
Θα με πάρουν Δευτέρα να μου πουν πότε θα το πάω.
Μακάρι να βγάλουμε άκρη αλλά δεν το βλέπω.
Καλησπέρα, την τετάρτη που πήγα εγώ στην ford Στάθης δεν είχε update pcm αλλά και σε εμένα είπαν ότι περιμένουν νέο update χωρίς όμως να ξέρουν αν θα λύνει το πρόβλημα με το start-stop ή το oil dilution καθώς δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη ενημέρωση για το τι θα περιλαμβάνει το update.
Το δικό μου μετά την αλλαγή προθερμαντήρων ακούγεται σαν βενζινοκίνητο, δεν κροταλίζει και έχει πιο μπάσο ήχο.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, την τετάρτη που πήγα εγώ στην ford Στάθης δεν είχε update pcm αλλά και σε εμένα είπαν ότι περιμένουν νέο update χωρίς όμως να ξέρουν αν θα λύνει το πρόβλημα με το start-stop ή το oil dilution καθώς δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη ενημέρωση για το τι θα περιλαμβάνει το update.
Το δικό μου μετά την αλλαγή προθερμαντήρων ακούγεται σαν βενζινοκίνητο, δεν κροταλίζει και έχει πιο μπάσο ήχο.
Δεν νομίζω ότι ξέρουν ακόμα κάτι.
Και το προηγούμενο υποτίθεται ότι θα έφτιαχνε το πρόβλημα ...
Νομίζω το ότι ( τα φτιάχνει όλα ) που μου είπαν είναι η έπαρση του μάστορα στο να δώσει λύση 😂😂😂😂
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ τους είχα παραγγείλει για να τους αλλάξω προληπτικά γιατί είχα μία υποψία / κάτι με έτρωγε... Το κόστος δεν είναι μεγάλο, σαν μία τετράδα γνήσια μπουζί πλατίνας.
Ναι,το κόστος δεν είναι μεγάλο,λέω να τους αλλάξω κι εγώ,δεν τους είχαν;έπρεπε να γίνουν παραγγελία;Εχεις τον κωδικό τους;
Καλησπέρα, την τετάρτη που πήγα εγώ στην ford Στάθης δεν είχε update pcm αλλά και σε εμένα είπαν ότι περιμένουν νέο update χωρίς όμως να ξέρουν αν θα λύνει το πρόβλημα με το start-stop ή το oil dilution καθώς δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη ενημέρωση για το τι θα περιλαμβάνει το update.
Το δικό μου μετά την αλλαγή προθερμαντήρων ακούγεται σαν βενζινοκίνητο, δεν κροταλίζει και έχει πιο μπάσο ήχο.
Ετσι ακουγόταν το δικό μου όταν ήταν καινούργιο,τώρα κάνει σαν mercedes w123,ειδικά όταν ζεσταθεί ακούγεται πολύ χάλια.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ναι,το κόστος δεν είναι μεγάλο,λέω να τους αλλάξω κι εγώ,δεν τους είχαν;έπρεπε να γίνουν παραγγελία;Εχεις τον κωδικό τους;

Ετσι ακουγόταν το δικό μου όταν ήταν καινούργιο,τώρα κάνει σαν mercedes w123,ειδικά όταν ζεσταθεί ακούγεται πολύ χάλια.
Καλημέρα, ο Στέλιος τους παρήγγειλε με το αριθμό πλαισίου και δεν ξέρω αν έχουν στόκ στην αποθήκη. Ο κωδικός ανταλλακτικού είναι αντικατάσταση του παλαιού κωδικού (αυτό συνήθως γίνεται όταν βελτιώνουν ένα ανταλλακτικό).
Αν ακούγεται σαν w123 δές την εισαγωγή αέρα απο το φιλτροκούτι στην μετώπη (είναι μια στρογγυλή πλαστική εισαγωγή σε σχήμα "S" στο μπροστά μέρος απο το φιλτροκούτι), βάλε 3 tie wraps και σφίξτα καλά, ένα τέρμα κάτω εκεί που κουμπώνει στο φιλτροκούτι ένα στην μέση και ένα πάνω κοντά στην μετώπη, σε αυτό το κομμάτι λασκάρουν τα κουμπώματα και χτυπάει/τρίζει.

image.jpegimage.jpeg
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,έχω υποψιν για τ φιλτροκούτι και τους σωλήνες,από την άλλη πλευρά του κινητήρα μου ακούγεται θόρυβος όταν ζεσταθεί,εκεί που είναι ο ιμάντας,σαν να είναι κάποια τροχαλία ή ρουλεμάν,κάτι που γυρνάει ο ιμάντας.Μόνο όταν ζεσταθεί όμως
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,έχω υποψιν για τ φιλτροκούτι και τους σωλήνες,από την άλλη πλευρά του κινητήρα μου ακούγεται θόρυβος όταν ζεσταθεί,εκεί που είναι ο ιμάντας,σαν να είναι κάποια τροχαλία ή ρουλεμάν,κάτι που γυρνάει ο ιμάντας.Μόνο όταν ζεσταθεί όμως
Καλημέρα, έχεις κάποιο νέο;
Το δικό μου εχθές στις 63500 έβγαλε ένδειξη "change oil soon".
Η στάθμη λαδιού είναι στο max, αυτό γίνεται πρώτη φορα. Όλες τις προηγούμενες φορές όταν άναβε η ένδειξη τα λάδια ήταν 2-3cm πάνω απο το max.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, έχεις κάποιο νέο;
Το δικό μου εχθές στις 63500 έβγαλε ένδειξη "change oil soon".
Η στάθμη λαδιού είναι στο max, αυτό γίνεται πρώτη φορα. Όλες τις προηγούμενες φορές όταν άναβε η ένδειξη τα λάδια ήταν 2-3cm πάνω απο το max.
Καλημέρα,το αυτοκίνητο μου μετά,απο τα email με τη Ford motor hellas,είναι στη Ford Στάθης απο την Τετάρτη,το μεσημέρι πριν πάω να το αφήσω είδα τα λάδια και ήταν στο max,μερικές μερες πρίν ήταν μια γραμμή χαμηλότερα και μια εβδομάδα πιο πριν δυο γραμμές κάτω απο το max.Ενδειξη δεν μου άναψε,ίσως άναβε αν το κυκλοφορούσα λίγο ακόμα.Στα χιλιόμετρα είμαστε περίπου στα ίδια 63500 ή 63800 έχω,περίπου 3500 απο την αλλαγή.Μίλησα με το Στέλλιο και περιμένω.Πάντως πριν το πάω έπεσε η απόδοση και ανέβηκε η κατανάλωση αρκετά.20 λίτρα για 280-300 χλμ.Μπορείς να μου κάνεις μια χαρη;Αν γίνεται να βγάλεις μια φωτο το τούρμπο απο πάνω.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,το αυτοκίνητο μου μετά,απο τα email με τη Ford motor hellas,είναι στη Ford Στάθης απο την Τετάρτη,το μεσημέρι πριν πάω να το αφήσω είδα τα λάδια και ήταν στο max,μερικές μερες πρίν ήταν μια γραμμή χαμηλότερα και μια εβδομάδα πιο πριν δυο γραμμές κάτω απο το max.Ενδειξη δεν μου άναψε,ίσως άναβε αν το κυκλοφορούσα λίγο ακόμα.Στα χιλιόμετρα είμαστε περίπου στα ίδια 63500 ή 63800 έχω,περίπου 3500 απο την αλλαγή.Μίλησα με το Στέλλιο και περιμένω.Πάντως πριν το πάω έπεσε η απόδοση και ανέβηκε η κατανάλωση αρκετά.20 λίτρα για 280-300 χλμ.Μπορείς να μου κάνεις μια χαρη;Αν γίνεται να βγάλεις μια φωτο το τούρμπο απο πάνω.
Καλημέρα,έχεις κάτι νεότερο;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread