Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία.

Είναι η πρώτη μου επαφή με ford προέρχ;oμος από alfa 159 200Hp. Ο λόγος της μετάβασης εκτός από την οικονομία σε καύσιμο και πάγια έξοδα, είναι ότι το αυτοκίνητο πρέπει να το χρησιμοποιεί και η σύζυγος.
Βρίσκομαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου και θα ήθελα την βοήθεια και τις προτάσεις σας σχετικά με ποια έκδοση κινητήρα και ποιας χρονολογίας να επιλέξω. Εχω διαβάσει ότι ο 1000αρης ecoboost ίσως είναι από τους καλύτερους.
Οι απαιτήσεις μου πλέων περιορίζονται σε μετακίνηση εντός Αθηνών και σε αξιοπρεπέστατα ταξιδάκια στην επαρχία.
Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι εώς 7.500.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή χρονιά!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εκτός από το περίεργο της μετάβασης (από C-seg sedan σε B-seg hatch), τα πράγματα είναι απλά: αν θες να κάνεις -και- ταξίδια, οτιδήποτε κάτω από 100 άλογα για το Fiesta θα σου προκαλέσουν εκνευρισμό και προβλήματα, εκτός και αν πας με 80χαω στην Ε.Ο. Άρα καλά κοιτάς σε EB, μπορείς άνετα να πάρεις με τα 100 άλογα, αφού με ένα προγραμματάκι πας επιτόπου στα 140-150 και είσαι πιο γρήγορος από την 159 ;)

Προφανώς έχεις δει χώρους και πορτμπαγκάζ του Fiesta και σου κάνουν....

Άρα ότι νεότερο και καλύτερο μπορείς να βρεις σε ΜΚ7-MK7.5 με τον 1.0ΕΒ...
 

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Εκτός από το περίεργο της μετάβασης (από C-seg sedan σε B-seg hatch), τα πράγματα είναι απλά: αν θες να κάνεις -και- ταξίδια, οτιδήποτε κάτω από 100 άλογα για το Fiesta θα σου προκαλέσουν εκνευρισμό και προβλήματα, εκτός και αν πας με 80χαω στην Ε.Ο. Άρα καλά κοιτάς σε EB, μπορείς άνετα να πάρεις με τα 100 άλογα, αφού με ένα προγραμματάκι πας επιτόπου στα 140-150 και είσαι πιο γρήγορος από την 159 ;)

Προφανώς έχεις δει χώρους και πορτμπαγκάζ του Fiesta και σου κάνουν....

Άρα ότι νεότερο και καλύτερο μπορείς να βρεις σε ΜΚ7-MK7.5 με τον 1.0ΕΒ...
σε ευχαριστώ πολύ για τις οπλοφορίες. ναι η μετάβαση για μένα σε αυτη την κατηγορία μετά απο 5ετη συμβίωση με την tbi μου θα είναι ένα σοκ. Αλλα όπως έγραψα είναι αυτοκίνητο το οποίο δεν είναι φιλικό στη σύζυγο και αναγκαστικά πρέπει να "πέσω" σε κατηγορία. Όσο αφορά τους χώρους , απλά συμβιβασμός.... και εκει.
Θα σου ήταν εύκολο μια επεξήγηση των ΜΚ7-MK7.5 και ότι άλλο Μκ υπάρχει?
Επίσης ποια είναι ενδεικτική καλή τιμή για ένα μοντέλο κοντά στο 2013?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Όχι ευτυχώς δεν οπλοφορώ :D

Το ΜΚ7 είναι το προηγούμενο μοντέλο από το 2009, το ΜΚ7.5 ήταν το facelift αυτού που έγινε το 2015, και τελικά το ΜΚ7 σταμάτησε πρόπερσι, για να έρθει το ΜΚ8 (τρέχον μοντέλο).

Οι τιμές από ότι βλέπω ξεκινάνε από τα 7Κ€, του 2013 με πολλά χιλιόμετρα, όλα είναι ΕΒ που μπήκαν το 2013 και υπάρχουν αρκετά. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι με 7.5-8Κ€ θα μπορέσεις να βρεις σε καλή κατάσταση και με σχετικά λίγα χλμ
 

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Όχι ευτυχώς δεν οπλοφορώ :D

Το ΜΚ7 είναι το προηγούμενο μοντέλο από το 2009, το ΜΚ7.5 ήταν το facelift αυτού που έγινε το 2015, και τελικά το ΜΚ7 σταμάτησε πρόπερσι, για να έρθει το ΜΚ8 (τρέχον μοντέλο).

Οι τιμές από ότι βλέπω ξεκινάνε από τα 7Κ€, του 2013 με πολλά χιλιόμετρα, όλα είναι ΕΒ που μπήκαν το 2013 και υπάρχουν αρκετά. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι με 7.5-8Κ€ θα μπορέσεις να βρεις σε καλή κατάσταση και με σχετικά λίγα χλμ
Υπάρχει έκδοση ΕΒ με 140 Ηp ή έχει μπει πρόγραμμα?
Επίσης βρίσκω πολλά πετρέλαιο. ή γνώμη σου για πετρέλαιο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ο ΕΒ έβγαινε σε τρεις εκδόσεις, 100, 125 και 140. Τις δύο τελευταίες τις φόραγαν μόνο οι Sport/ST-Line.
Και το πετρέλαιο μια χαρά είναι, όπως πάντα εξαρτάται από την κατάσταση του συγκεκριμένου οχήματος που θα βρεις.

Και έκανα λάθος πριν, το f/l έγινε το 2013, όταν μπήκε και ο ΕΒ.
 

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Ο ΕΒ έβγαινε σε τρεις εκδόσεις, 100, 125 και 140. Τις δύο τελευταίες τις φόραγαν μόνο οι Sport/ST-Line.
Και το πετρέλαιο μια χαρά είναι, όπως πάντα εξαρτάται από την κατάσταση του συγκεκριμένου οχήματος που θα βρεις.

Και έκανα λάθος πριν, το f/l έγινε το 2013, όταν μπήκε και ο ΕΒ.
Σε ευχαριστώ πολύ, οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες.
Σου εύχομαι καλή χρονιά με υγειά!!
Post automatically merged:

 
Last edited:

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία.

Είναι η πρώτη μου επαφή με ford προέρχ;oμος από alfa 159 200Hp. Ο λόγος της μετάβασης εκτός από την οικονομία σε καύσιμο και πάγια έξοδα, είναι ότι το αυτοκίνητο πρέπει να το χρησιμοποιεί και η σύζυγος.
Βρίσκομαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου και θα ήθελα την βοήθεια και τις προτάσεις σας σχετικά με ποια έκδοση κινητήρα και ποιας χρονολογίας να επιλέξω. Εχω διαβάσει ότι ο 1000αρης ecoboost ίσως είναι από τους καλύτερους.
Οι απαιτήσεις μου πλέων περιορίζονται σε μετακίνηση εντός Αθηνών και σε αξιοπρεπέστατα ταξιδάκια στην επαρχία.
Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι εώς 7.500.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή χρονιά!!
Πρόσφατα και εγώ κάτοχος mk7,5 Ecoboost 1.0 θα σου πρότεινα εάν καταλήξεις σε αυτό το μοντέλο να κοιτάξεις για έκδοση titanium μιας και είναι η πλουσιότερη από θέμα εξοπλισμού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariostrapo

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Πρόσφατα και εγώ κάτοχος mk7,5 Ecoboost 1.0 θα σου πρότεινα εάν καταλήξεις σε αυτό το μοντέλο να κοιτάξεις για έκδοση titanium μιας και είναι η πλουσιότερη από θέμα εξοπλισμού.
τι χρονολιγιΑ βρήκες?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Θα σε ενδιεφερε μηπως και το focus αφου ετσι η μεταβαση θα ηταν πιο ομαλη; Υπαρχουν 1.0 στα φοκους με 100 και 125 ιπποδ. Με προγραμμα φτανουν 140-150 ιπποδ. Βεβαιως να γνωριζεις οτι ειναι δυσκολο σε αυτες τις μηχανες η εγκατασταση συστηματος υγραεριου. Ειναι οικονομικα, αλλα οχι πολυ οικονομικα. Υπαρχει και η επιλογη 1.5 diesel το οποιο νομιζω σε συμφερει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariostrapo

mariostrapo

Original poster
Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Θα σε ενδιεφερε μηπως και το focus αφου ετσι η μεταβαση θα ηταν πιο ομαλη; Υπαρχουν 1.0 στα φοκους με 100 και 125 ιπποδ. Με προγραμμα φτανουν 140-150 ιπποδ. Βεβαιως να γνωριζεις οτι ειναι δυσκολο σε αυτες τις μηχανες η εγκατασταση συστηματος υγραεριου. Ειναι οικονομικα, αλλα οχι πολυ οικονομικα. Υπαρχει και η επιλογη 1.5 diesel το οποιο νομιζω σε συμφερει.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread