Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Στο forscan πάντως μου δείχνει αυτές τις ενδείξεις . Από ότι καταλαβαίνω οι αναγεννήσεις γίνονται ανά βδομάδα περίπου σαν χρόνος , οπότε τι ακριβώς κάνει όλες τις υπόλοιπες μέρες που έχει υψηλό ρελαντί ? Γιατί δεν φαίνεται να μην έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με βάση το forscan
Το forscan lite δεν το εμπιστευομαι για να παρω απολυτες τιμες, το ect2 -40 και ect2#1 -35 με ζεστο κινητηρα δεν γινετε εκτος αν ειχες το αυτοκινητο στην καταψυξη ολο το βραδυ. Υψηλο ρελαντι μπορει να εχει για πολλους λογους και με διαφορετικη διαρκεια, π.χ να θελει να αυξησει τις καταναλωσεις ρευματος, παθητηκη αναγγενηση dpf, ενεργη αναγγενηση dpf, κλιματισμος on/off κ.α, δες και το post / σκορταρισματα σε mk8 1.5 tdci καθως σχετιζονται αμεσα. Το προβλημα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι τα πετρελαια στα λαδια / oil dilution και τι το προκαλει.
 
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
έκατσα και παρατήρησα με obd θερμοκρασίες κινητήρα και είδα πως δεν ανεβάζει ευκόλα , βασικά αρκετα δύσκολα θα πάει 85 αντίθετα αρκετά εύκολα πέφτει , περίεργο δεν είναι για diesel ? Επίσης είδα μια ένδειξη που έλεγε ( dpf intel temperature sensor ) και η θερμοκρασία ήταν -0,1 δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό , πάντως Δευτέρα πάω στο Κακλαμάνο να τα τσεκάρουμε, μου είπε εχει και αλλό όχημα με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και οτι η Ford το ξέρει οτι υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο θέμα..
Έχεις κάποιο νέο μετά απο την επίσκεψη στον Κακλαμάνο;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Έχεις κάποιο νέο μετά απο την επίσκεψη στον Κακλαμάνο;
Λοιπόν πήγα στο Κακλαμάνο το έβαλε διαγνωστικό, μου είπε είχε σφάλμα κάτι για το abs και ότι έχει πολλές αναβαθμίσεις να κάνει το αμάξι.
Παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν νομίζει ότι θα λυθεί το πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις .
Δεν είδε κάποιο πρόβλημα σε ect , αυτούς λέει ότι το πρόβλημα είναι εγκεφαλικό.
Έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο στα κεντρικά της ford για να αναφέρω το πρόβλημα για να μου βρούνε λύση. Μου είπαν να κλείσω ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί τους για να βρεθεί λύση... Οπότε κατάλαβες..
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Λοιπόν πήγα στο Κακλαμάνο το έβαλε διαγνωστικό, μου είπε είχε σφάλμα κάτι για το abs και ότι έχει πολλές αναβαθμίσεις να κάνει το αμάξι.
Παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν νομίζει ότι θα λυθεί το πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις .
Δεν είδε κάποιο πρόβλημα σε ect , αυτούς λέει ότι το πρόβλημα είναι εγκεφαλικό.
Έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο στα κεντρικά της ford για να αναφέρω το πρόβλημα για να μου βρούνε λύση. Μου είπαν να κλείσω ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί τους για να βρεθεί λύση... Οπότε κατάλαβες..
Η ford motor hellas ξέρει το πρόβλημα, σε τηλ. επικεινωνία μαζί μου (με πήραν τηλ απο Ουγγαρία) γραμμή επικοινωνίας του εργοστασίου και μου είπαν οτι το εργοστάσιο ψάχνει να βρεί την λύση. Έχουμε στείλει ολες τις τιμές μέτρησης του εγκεφάλου κινητήρα καθώς και φωτογραφίες απο το κατράν με λαμπάκι / ένδειξη oil change soon κάθε 4000 χλμ, και του δείκτη λαδιού με την στάθμη πάνω απο το max. Σκέφτομαι να κάνω αγωγή μέσο δικηγόρου και ασφαλιστικά μέτρα σε περίπτωση που πάθω κάποιο ατύχημα εξαιτίας του εν λόγο προβλήματος, π.χ φωτία απο το πετρελαίο στα λάδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ge0 mk8

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Η ford motor hellas ξέρει το πρόβλημα, σε τηλ. επικεινωνία μαζί μου (με πήραν τηλ απο Ουγγαρία) γραμμή επικοινωνίας του εργοστασίου και μου είπαν οτι το εργοστάσιο ψάχνει να βρεί την λύση. Έχουμε στείλει ολες τις τιμές μέτρησης του εγκεφάλου κινητήρα καθώς και φωτογραφίες απο το κατράν με λαμπάκι / ένδειξη oil change soon κάθε 4000 χλμ, και του δείκτη λαδιού με την στάθμη πάνω απο το max. Σκέφτομαι να κάνω αγωγή μέσο δικηγόρου και ασφαλιστικά μέτρα σε περίπτωση που πάθω κάποιο ατύχημα εξαιτίας του εν λόγο προβλήματος, π.χ φωτία απο το πετρελαίο στα λάδια.
Το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να κινηθώ νομικά. Το πρόβλημα στους tdci με τα λάδια διαβάζω σε forum εξωτερικού υπάρχει χρόνια , απορώ τι κάνουν τόσα χρόνια για αυτό το θέμα ? Το μόνο που έκαναν είναι να βάλουν την ένδειξη όταν ανεβαίνουν τα λάδια για να μην καεί ο κινητήρας..
Και αν δεν τα αλλάξεις ή αργήσεις πάει και η εγγύηση
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Η ford motor hellas ξέρει το πρόβλημα, σε τηλ. επικεινωνία μαζί μου (με πήραν τηλ απο Ουγγαρία) γραμμή επικοινωνίας του εργοστασίου και μου είπαν οτι το εργοστάσιο ψάχνει να βρεί την λύση. Έχουμε στείλει ολες τις τιμές μέτρησης του εγκεφάλου κινητήρα καθώς και φωτογραφίες απο το κατράν με λαμπάκι / ένδειξη oil change soon κάθε 4000 χλμ, και του δείκτη λαδιού με την στάθμη πάνω απο το max. Σκέφτομαι να κάνω αγωγή μέσο δικηγόρου και ασφαλιστικά μέτρα σε περίπτωση που πάθω κάποιο ατύχημα εξαιτίας του εν λόγο προβλήματος, π.χ φωτία απο το πετρελαίο στα λάδια.
Πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα ? Και πόσες φορές σου το έχει κάνει ? Επίσης τις μετρήσεις εγκεφάλου τις έκανες σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο ford ?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα ? Και πόσες φορές σου το έχει κάνει ? Επίσης τις μετρήσεις εγκεφάλου τις έκανες σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο ford ?
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στις 10000 χλμ πρώτη φορά, τώρα εχω 58500 χλμ.
Η ένδειξη change oil soon / change oil now ανάβει καθέ 4000χλμ.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ την αλλαγή λαδιού και φ.λαδιού, (τα περνάνε εγγύηση).
service κάθε 15000χλμ.
Κάθε 10000χλμ αλλάζω φ.αέρος και κάθε 20000 φ.πετρελαίου προληπτικά (βγαίνει πάντα καθαρό). Όλες η εργασίες στην αντιπροσωπεία.
Στίς 12000 έγινε η ανάκληση λόγο oil dilution.
Στίς 18000 στάλθηκαν φωτογραφίες και οι τιμές μέτρησης εγκεφάλου στο εργοστάσιο - η απάντηση ήταν να αλλαχθεί το dpf (εγγύση).
Στίς 20000 αλλάξαν dpf και το πρόβλημα δεν λύθηκε.
Στο ενδιάμεσο μου είπαν οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης και οτι το όχημα κινείται μέσα στην πόλη. Ζήτησα να μου δώσουν την απάντηση γραπτά (δεν το έκαναν ποτέ).
Επικοινωνία τηλ. με ford motor hellas και καταγγελία για απαράδεκτη συμπεριφορά - απαίτηση να φτίαξουν το αυτοκίνητο μου. Απάντησαν να αλλάξω αντιπροσωποία και να πάω σε άλλη στην Θεσσαλονίκη πάλι.
Εκεί είδαν το πρόβλημα σοβαρά και με εντολή του εργοστασίου άλλαξαν τους αισθητήρες του dpf, θερμοκρασίας και διαφορικής πίεσης.
Το πρόβλημα δεν λύθηκε (25000χλμ).
Ξανά επικοινωνία με ford motor hellas - τους εξήγησα οτι δεν σαλαγάω πρόβατα και οτι είμαι μηχανολόγος μηχανικός με εμπειρία στα vw / audi απο το 1998 και οτι μεγάλωσα στα συνεργεία απο παίδι λόγο του πατέρα μου, (μηχανικός αυτοκινήτων).
Στίς 28000 χλμ, 32000, 36000, 40000, 44000 άλλαζαν λάδια και φ.λαδιού εγγύηση και εστελναν φωτοφραφίες απο το δείκτη λαδιου με τη στάθμη πάνω απο το max και τις τιμές του εγκεφάλου κινητήρα ξανά στο εργοστάσιο.
Στίς 45000 το εργοστάσιο είπε να αλλάξουν 4 μπεκ.
Το πρόβλημα βελτιώθηκε αλλά δεν λύθηκε, είχα λιγότερα πετρέλαια στο κάρτερ, μικρότερη κατανάλωση καυσίμου και αυξημένη απόδοση.
Στίς 49000, 53000, 57000 ξανά λάδια εγγύηση και μέχρι σήμερα όλα τα update σε ολους τους εγκεφάλους.
Στις 58500, περιμένουμε ακόμη το εργοστάσιο να βρεί λύση καθώς εχούμε στείλει ξανά τις τιμές απο τον εγκέφαλο κινητήρα...
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στις 10000 χλμ πρώτη φορά, τώρα εχω 58500 χλμ.
Η ένδειξη change oil soon / change oil now ανάβει καθέ 4000χλμ.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ την αλλαγή λαδιού και φ.λαδιού, (τα περνάνε εγγύηση).
service κάθε 15000χλμ.
Κάθε 10000χλμ αλλάζω φ.αέρος και κάθε 20000 φ.πετρελαίου προληπτικά (βγαίνει πάντα καθαρό). Όλες η εργασίες στην αντιπροσωπεία.
Στίς 12000 έγινε η ανάκληση λόγο oil dilution.
Στίς 18000 στάλθηκαν φωτογραφίες και οι τιμές μέτρησης εγκεφάλου στο εργοστάσιο - η απάντηση ήταν να αλλαχθεί το dpf (εγγύση).
Στίς 20000 αλλάξαν dpf και το πρόβλημα δεν λύθηκε.
Στο ενδιάμεσο μου είπαν οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης και οτι το όχημα κινείται μέσα στην πόλη. Ζήτησα να μου δώσουν την απάντηση γραπτά (δεν το έκαναν ποτέ).
Επικοινωνία τηλ. με ford motor hellas και καταγγελία για απαράδεκτη συμπεριφορά - απαίτηση να φτίαξουν το αυτοκίνητο μου. Απάντησαν να αλλάξω αντιπροσωποία και να πάω σε άλλη στην Θεσσαλονίκη πάλι.
Εκεί είδαν το πρόβλημα σοβαρά και με εντολή του εργοστασίου άλλαξαν τους αισθητήρες του dpf, θερμοκρασίας και διαφορικής πίεσης.
Το πρόβλημα δεν λύθηκε (25000χλμ).
Ξανά επικοινωνία με ford motor hellas - τους εξήγησα οτι δεν σαλαγάω πρόβατα και οτι είμαι μηχανολόγος μηχανικός με εμπειρία στα vw / audi απο το 1998 και οτι μεγάλωσα στα συνεργεία απο παίδι λόγο του πατέρα μου, (μηχανικός αυτοκινήτων).
Στίς 28000 χλμ, 32000, 36000, 40000, 44000 άλλαζαν λάδια και φ.λαδιού εγγύηση και εστελναν φωτοφραφίες απο το δείκτη λαδιου με τη στάθμη πάνω απο το max και τις τιμές του εγκεφάλου κινητήρα ξανά στο εργοστάσιο.
Στίς 45000 το εργοστάσιο είπε να αλλάξουν 4 μπεκ.
Το πρόβλημα βελτιώθηκε αλλά δεν λύθηκε, είχα λιγότερα πετρέλαια στο κάρτερ, μικρότερη κατανάλωση καυσίμου και αυξημένη απόδοση.
Στίς 49000, 53000, 57000 ξανά λάδια εγγύηση και μέχρι σήμερα όλα τα update σε ολους τους εγκεφάλους.
Στις 58500, περιμένουμε ακόμη το εργοστάσιο να βρεί λύση καθώς εχούμε στείλει ξανά τις τιμές απο τον εγκέφαλο κινητήρα...
Ωραία.. άρα δεν υπάρχει σωτηρία
Φαντάσου εμένα μου τα χρέωσαν κανονικά τα λάδια. Εμένα τώρα εμφανίστηκε το πρόβλημα πρώτη φορά στις 30000 αλλά κατάλαβα ότι δεν ήταν κάτι τυχαίο και ότι θα υπάρχει συνέχεια.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Έκλεισα ραντεβού στην car center να το αφήσω την Τετάρτη να το δουν γενικά το αμάξι και ενημερώθηκε και η ford motor Hellas για να δουν από κοινού το πρόβλημα .
Και εννοείται ότι τους είπα δεν θα δεχθώ καμία χρέωση όσο το αυτοκίνητο είναι σε στάδιο διερεύνησης προβλήματος.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Έκλεισα ραντεβού στην car center να το αφήσω την Τετάρτη να το δουν γενικά το αμάξι και ενημερώθηκε και η ford motor Hellas για να δουν από κοινού το πρόβλημα .
Και εννοείται ότι τους είπα δεν θα δεχθώ καμία χρέωση όσο το αυτοκίνητο είναι σε στάδιο διερεύνησης προβλήματος.
Σωστός, όταν αγοράσαμε το fiesta το service ήταν κάθε 30000χλμ βάση του βιβλίου και του ford etis και υπολογίσαμε το κοστος χρήσης βαση αυτου. Μετά η ford πρόσθεσε με εγκύκλιο το ενδιάμεσο 15000χλμ, το οποίο αυξάνει το κόστος χρήσης σε βάθος χρόνου. Κάθε 4000χλμ δεν έχει καμία λογική να πληρώνω λάδια πόσο μάλλον οταν φταιει η αρραίωση λαδιού απο τα πετρέλαια στα λάδια.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Σωστός, όταν αγοράσαμε το fiesta το service ήταν κάθε 30000χλμ βάση του βιβλίου και του ford etis και υπολογίσαμε το κοστος χρήσης βαση αυτου. Μετά η ford πρόσθεσε με εγκύκλιο το ενδιάμεσο 15000χλμ, το οποίο αυξάνει το κόστος χρήσης σε βάθος χρόνου. Κάθε 4000χλμ δεν έχει καμία λογική να πληρώνω λάδια πόσο μάλλον οταν φταιει η αρραίωση λαδιού απο τα πετρέλαια στα λάδια.
Εγω πάντως λέω να γράψω ένα επίσημο email και να το στείλω στην ford Ευρώπης , γιατί με τους εδώ δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ ,σήμερα πάλι έδινα μάχη στο τηλέφωνο με την ford motor Hellas γιατί με πήραν να μου πουν ότι είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε συνεργείου για το αν θα τα περάσει εγγύηση ή αν θα τα πληρώσω !!! Ήδη τα λάδια αρχίζουν και ανεβαίνουν...
Οπότε λέω να γράψουμε όσοι έχουμε αυτό το πρόβλημα σε email και να το στείλουμε μαζικά.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αντιμετωπίζω κι
εγώ το ίδιο πρόβλημα απο τις 15.000 και έπειτα,τώρα πλησιάζω τις 60.000.Με το που κρύωσε ο καιρός,τα σκορτσαρίσματα και το ανεβασμένο ρελαντί έγιναν όλο και πιο συχνά.Η ένδειξη για αλλαγή λαδιών μου άναβε περίπου κάθε 11.000χλμ και τώρα άναψε στις 6000.Επίσης παρατήρησα οτι η θερμοκρασία δεν είναι σταθερή αλλα με μικρό φορτίο κινητήρα πέφτει γύρω στους 70.Οι διαδρομές που κάνω είναι σε ανοιχτό δρόμο και καθόλου πόλη.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αντιμετωπίζω κι
εγώ το ίδιο πρόβλημα απο τις 15.000 και έπειτα,τώρα πλησιάζω τις 60.000.Με το που κρύωσε ο καιρός,τα σκορτσαρίσματα και το ανεβασμένο ρελαντί έγιναν όλο και πιο συχνά.Η ένδειξη για αλλαγή λαδιών μου άναβε περίπου κάθε 11.000χλμ και τώρα άναψε στις 6000.Επίσης παρατήρησα οτι η θερμοκρασία δεν είναι σταθερή αλλα με μικρό φορτίο κινητήρα πέφτει γύρω στους 70.Οι διαδρομές που κάνω είναι σε ανοιχτό δρόμο και καθόλου πόλη.
Καλησπέρα, η στάθμη λαδιού είναι πάνω απο το max;
Πρέπει να ελένξεις το θερμοστάτη και την φούσκα θερμοκρασίας ψυκτικού. Στο δικό μου τα άλλαξα εχθές.
Το αυτοκίνητο πλέον ζεσταίνεται στα πρώτα 5 λεπτά λειτουργίας, 90c παρα μια βελόνα στο κατράν και μένει εκεί σταθερά χωρις να ανεβοκατεβαίνει, επίσης δεν κάνει σκορτσαρίσματα. Ανάπλαση κάνει μία φορά ανα ένα ρεζερβουάρ καυσίμου.
Μένει να δώ αν κατεβάζει πετρέλαια στα λάδια (oil dilution), στάθμη λαδιού και πότε θα ανάψει η ένδειξη change oil soon/now.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Ισως θα έπρεπε αλλάξω εξουσιοδοτημενο συνεργείο και να δω τι θα μου πουν και αυτοί για το πρόβλημα.Απο την εμπειρία του έχει να προτείνει κάποιος εξουσιοδοτημένο στη Θεσσαλονίκη;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ισως θα έπρεπε αλλάξω εξουσιοδοτημενο συνεργείο και να δω τι θα μου πουν και αυτοί για το πρόβλημα.Απο την εμπειρία του έχει να προτείνει κάποιος εξουσιοδοτημένο στη Θεσσαλονίκη;
Σε ποιά περιοχή μένεις στη Θεσσαλονίκη;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,δεν μένω Θεσσαλονίκη,Δράμα μένω και δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένο στην περιοχή,οπότε διπλή η ταλαιπωρία,κάθε τρεις και λίγο Θεσσαλονίκη για συνεργείο.Οταν το πήρα υπολόγιζα service κάθε 30.000 χλμ αρα μια φορά το χρόνο άντε 2 μετά την οδηγία για αλλαγή κάθε 15.000.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,δεν μένω Θεσσαλονίκη,Δράμα μένω και δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένο στην περιοχή,οπότε διπλή η ταλαιπωρία,κάθε τρεις και λίγο Θεσσαλονίκη για συνεργείο.Οταν το πήρα υπολόγιζα service κάθε 30.000 χλμ αρα μια φορά το χρόνο άντε 2 μετά την οδηγία για αλλαγή κάθε 15.000.
Ford Στάθης στο λαγκαδά, με διαφορά ο καλύτερος...
Πάρε τηλ πρώτα να του εξηγήσεις το πρόβλημα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Αυτόν σκεφτόμουν να δοκιμάσω,μέχρι τώρα πήγαινα στο Βροχίδη.Εσύ εκεί πας;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Αυτόν σκεφτόμουν να δοκιμάσω,μέχρι τώρα πήγαινα στο Βροχίδη.Εσύ εκεί πας;
Η μέρα με την νύχτα... Δεν θα πώ κάτι άλλο λόγο ευγένειας.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread