Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ferz84

Original poster
Newbie
Jan 9, 2018
3
0
1
Καλησπέρα στην ομάδα...
Μπαίνω ένα πρωί να πάω στην δουλεία μου το ράδιο έπαιζε κανονικά , πάω να δυναμώσω λίγο γιατί είχα πήξει στην κίνηση και τπτ τελείως νεκρό...
Παταω CD , τπτ ήταν τα πάντα νεκρά και κολλημένα απλά έπαιζε ο τελευταίος σταθμός στην ένταση που το είχα αφήσει... (ούτε από το τιμόνι άλλαζε κάτι....)
Ψάχνω λίγο στο net και βλέπω σε μερικά ποστ πως να το κάνεις reset με τα κουμπιά αλλά δεν έκανε κάτι….. κάπου έλεγαν να βγάλεις την μπαταρία για 5 λεπτά για να ξεμπλοκάρει.... Όπως και έκανα και από τότε δεν μπορώ καν να το ανάψω.... ότι και να πατήσω είναι νεκρό.... το έλυσα το έβγαλα το αποσύνδεσα , το ξανασυνέδεσα τπτ.... έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο? Τσέκαρα τις ασφάλειες είναι οκ… το θέμα είναι τι από τα 2 έχει πρόβλημα η βάση που παίρνει το cd η το πάνω μέρος με τα κουμπιά??

Η μπουτονιέρα που έχει είναι με τα 9 κουμπιά για τους σταθμούς και η οθόνη είναι η πορτοκαλί η μεγάλη (όχι με τις 2 γραμμές…)

Σας ανεβάζω μερικές Φώτο από την βάση για να δείτε ακριβώς το μοντέλο…

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη….
 

Attachments

  • IMG_20210802_090257 (Custom).jpg
    IMG_20210802_090257 (Custom).jpg
    1.2 MB · Προβολές: 26
  • IMG_20210802_090305 (Custom).jpg
    IMG_20210802_090305 (Custom).jpg
    792.2 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20210802_090313 (Custom).jpg
    IMG_20210802_090313 (Custom).jpg
    864.2 KB · Προβολές: 25

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα η μοναδα,ψαξε λιγο μεσω ιντερνετ σε μεταχειρισμενα θα βρεις σιγουρα και πες του μπορω εκει να το δοκιμασω,φυσωσε την καινουργια μοναδα και δες!
 

Alk

Newbie
Oct 12, 2018
2
0
1
Καλησπέρα, μάλλον έχει "πεθάνει" η πλακέτα που βρίσκεται πίσω από τα κουμπιά. Παθών κι εγώ. Το ανταλλακτικό στα μεταχειρισμένα είναι σε έλλειψη, κι όσοι το έχουν ζητάνε περισσότερα απ'οσο πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει... Ακόμα και να το αντικαταστήσουμε με κάποιο μεταχειρισμένο όμως, δεν είμαστε σίγουροι για πόσο θα δουλέψει. Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο ανταλλακτικό, από ένα πιο καινούριο μοντέλο ίσως που να ταιριάζει? Έστω και μια μετατροπή στην καλωδίωση για να χαρούν λίγο και τα δικά μας αυτάκια?
Ευχαριστώ πολύ!
 

Ferz84

Original poster
Newbie
Jan 9, 2018
3
0
1
Σε μια ερώτηση που εκανα στον ΛΙΑΠΗ μου είπε ότι ειναι η "μπουτονιέρα" και ότι η μονάδα ειναι λογικά εντάξει
Μου είπε επισης ότι ειναι κλασσική βλάβη και έχουν αλλάξει πολλά panel.... τωρα είμαι ακομα στο ψάξιμο στο ebay βρίσκεις την μπουτονιέρα από 60 μέχρι 100ε... το θεμα ειναι σίγουρα αυτό?? Το άνοιξα να δω λιγο το κύκλωμα και ειναι πολύ Basic δεν εχει κατι extreme επάνω ειναι η πλακέτα , τα κουμπιά , τα led για τον φωτισμο και 2 chip... το ένα ειναι προγραμματιζόμενο (οπότε δεν μπορεί να αλλαχθεί) και το άλλο ειναι ενας generic controller... παρήγγειλα ένα ιδιο chip από ebay και σε 'κανα μηνα θα ειναι εδώ θα το αλλάξω και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
 

Ferz84

Original poster
Newbie
Jan 9, 2018
3
0
1
Και ΝΑΙ! ηρεθε το chip απο ebay! ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ! 😊😊😊😊😊😄😁
 

Attachments

  • IMG_20210801_134547.jpg
    IMG_20210801_134547.jpg
    89.3 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20210903_175110 (1).jpg
    IMG_20210903_175110 (1).jpg
    48.5 KB · Προβολές: 45

S.M

Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Σήμερα τα παίξε και το δικό μουυυ... Έχουμε κάποια λύση εύκολη,? Το τσιπακι πόσο κόστισε? Ο κωδικός πρέπει να ταιριάζει με της φωτογραφίας και για τα δύο νούμερα m....
C.....?
 

billyse46

Newbie
Mar 1, 2012
4
0
1
Μπορείς να ανεβάσεις το site να το παραγγείλουμε και εμείς το τσιπακι?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αυτό είναι το chip. Ένας controller γενικής χρήσης είναι στην ουσία...αν έχει χαλάσει το άλλο που είναι προγραμματιζόμενο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα έτσι κι αλλιώς, πας για αλλαγή όλης της μονάδας. Κάνε δοκιμή...αγόρασε το, κόλλησε το αν γνωρίζεις μόνος σου ή δώσε ένα χαρτζιλίκι σε κάποιον ηλεκτρονικό να σου το αλλάξει και δες. Αν δεν πετύχει άντε να έχασες 15-20 Euro. Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι...βλέπω μόνο ημερομηνία και ώρα στην οθόνη και δεν δουλεύει τίποτα άλλο. Θα το πάρω και αν δεν παίξει πάει όλο για πέταμα και θα κοιτάξω για οθόνη android.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread