Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

jimokak

Rookie
MK7.5
Apr 30, 2021
11
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη, θα μιλήσω με την microchips για περισσότερες πληροφορίες.

Ειδα και pumaspeed που πρακτικά το βάζεις μόνος σου και είναι στα ίδια λεφτά, αλλά μάλλον θα προτιμούσα να το αναλάβει κάποιος ειδικός να υπάρχει και ασφάλεια σε θέμα προβλήματος.

Εχει βάλει κάποιος από εδώ μόνος του puma speed ή κάτι παρόμοιο;

Φαντάζομαι για φίλτρο λες αυτό;
https://carshop.com.gr/filtro-eleyt...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ναι αυτό λέω. Τοποθέτησε το πριν το προγραμμα, ώστε ο προγραμματιστής να μπορεί να ρυθμίσει το αμάξι με αυτό πανω του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jimokak

jimokak

Rookie
MK7.5
Apr 30, 2021
11
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Ενέδωσα τελικά. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω γιατί είχε πολύ κίνηση.
Πως είναι τα αποτελέσματα μιας και δεν έχω ιδέα;
16484EBE-99A6-4EE0-8626-422AF46C20D8.jpeg
 

Attachments

  • 86CCB9EE-3323-4145-9078-7D3157CD88F0.jpeg
    86CCB9EE-3323-4145-9078-7D3157CD88F0.jpeg
    1.9 MB · Προβολές: 30

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Εγώ θα ειμαι χαρούμενος πάντως αν στο mk8 μου αποκτήσω τέτοια γραφική!
 

jimokak

Rookie
MK7.5
Apr 30, 2021
11
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Καλό σαν αποτέλεσμα θα λέγαμε δηλαδή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Δεν σου έχει ανεβάσει πολύ την μέγιστη υπερπίεση, εξου και τα "μόλις" 220Νm, αλλά φαίνεται να έχει τσιμπήσει τον χρονισμό, γι'αυτό και βγάζει αρκετά άλογα. Πάντως αυτή είναι μια τυπική Stg1 ρύθμιση, αρκετά στρωτή και όχι πολύ επιθετική, για εντελώς μαμά μοτέρ αυτό είναι το μέγιστο που μπορείς να περιμένεις.
 

jimokak

Rookie
MK7.5
Apr 30, 2021
11
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Δεν σου έχει ανεβάσει πολύ την μέγιστη υπερπίεση, εξου και τα "μόλις" 220Νm, αλλά φαίνεται να έχει τσιμπήσει τον χρονισμό, γι'αυτό και βγάζει αρκετά άλογα. Πάντως αυτή είναι μια τυπική Stg1 ρύθμιση, αρκετά στρωτή και όχι πολύ επιθετική, για εντελώς μαμά μοτέρ αυτό είναι το μέγιστο που μπορείς να περιμένεις.

Ευχαριστώ [mention]The Ace [/mention] αυτό ζήτησα είναι η αλήθεια, όχι πολύ επιθετικό, γιατί με ενδιαφέρει η ασφάλεια. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει το έχει τσιμπήσει τον χρονισμό, αλλά ελπίζω να είναι σε safe επίπεδα.
Συγκριτικά με pumaspeed και revo είναι παρόμοια αποτελέσματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smetheni

Rookie
Jun 10, 2020
17
2
3
Το έχω κάνει στο δικό μου εδώ και 2 χρόνια και ακόμα λειτουργεί τέλεια, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το συνηστώ οποσδήποτε
 

jimokak

Rookie
MK7.5
Apr 30, 2021
11
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Το έχω κάνει στο δικό μου εδώ και 2 χρόνια και ακόμα λειτουργεί τέλεια, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το συνηστώ οποσδήποτε

Τι remap έχεις κάνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ενέδωσα τελικά. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω γιατί είχε πολύ κίνηση.
Πως είναι τα αποτελέσματα μιας και δεν έχω ιδέα;
View attachment 705
Τρομερά αποτελέσματα, σχεδόν ίδια με τα δικά μου που ανέβασα πιο πάνω.
Ο γιώργος έχει κάνει άπειρα 1.0 φιεστα και σε ολους έχει δώσει αυτο το χαμόγελό.
Είμαι σίγουρος οτι το αμάξι το έχει ευχαριστηθεί και με το παραπάνω και είδες τρομερές αλλαγές.
 

Destiny

Newbie
Jun 19, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, στις δυναμομετρησεις ξέρετε αν ενεργοποιείται το overboost; Γιατί συνήθως στα 180nm βγαζει ροπή ενώ με over θα έπρεπε να φτάνει 200.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Απο την στιγμη που το πατάει πάτωμα το γκάζι θα έπρεπε το αμαξι να συμπεριφέρεται ακριβώς οπως στον δρόμο. Αρα ναι λογικά ενεργοποιείται κανονικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Destiny

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Ενθουσιασμένος με το site που έχετε φτιάξει. Συγχαρητήρια.
Είμαι πρόσφατα ιδιοκτήτης ενός fiesta `13 ecoboost 1.0 100hp και θα ήθελα την γνώμη και την πρόταση σας για remap stage1. Που να απευθυνθώ γιατί εχω χαθεί με τόσες προτάσεις για Αθήνα. Μπορεί να εχει απαντηθεί το ερώτημα παλιά, αλλά λόγο έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ανατρέξω στις 45 σχετικές σελίδες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Υπάρχουν ορισμένοι, κάνε και έρευνα αγοράς. Dynodrome, extreme tuners, microchips. Θα σου πούνε αυτοί που να πας αν δεν σε αναλάβουν. Το σημαντικό είναι να ξεκαθαρίσεις ότι σε περίπτωση που θα δεις προβλήματα μετά (check engine, κλπ) να εξασφαλίσεις ότι θα σου ξαναβάλουν το μαμά πρόγραμμα και θα σου δώσουν τα χρήματα σου πίσω. Αν και αυτοί που έγραψα είναι όλοι χρόνια πολλά επαγγελματίες στο χώρο. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι, εγώ έγραψα δύο τρία ονόματα που θυμάμαι από παλιά....

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dionisis

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Υπάρχουν ορισμένοι, κάνε και έρευνα αγοράς. Dynodrome, extreme tuners, microchips. Θα σου πούνε αυτοί που να πας αν δεν σε αναλάβουν. Το σημαντικό είναι να ξεκαθαρίσεις ότι σε περίπτωση που θα δεις προβλήματα μετά (check engine, κλπ) να εξασφαλίσεις ότι θα σου ξαναβάλουν το μαμά πρόγραμμα και θα σου δώσουν τα χρήματα σου πίσω. Αν και αυτοί που έγραψα είναι όλοι χρόνια πολλά επαγγελματίες στο χώρο. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι, εγώ έγραψα δύο τρία ονόματα που θυμάμαι από παλιά....

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Καλημερα σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες σου!!
 

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Tελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στον Γιώργο (microchips) και απο ότι φαίνεται πολύ καλά έκανα!!!
Γνώστης του αντικειμένου αφού δεν του πήρε παραπάνω απο μια ώρα για το παρακάτω αποτέλεσμα, σε ένα χώρο που μοιάζει περισσότερο με χειρουργείο παρά με συνεργείο!!
Aνεβάζω τα σχόλια του μετά την ολοκλήρωση του remap.

Ford Fiesta MK7.5 1L Ecoboost 100ps Stage1+ remapped to 162ps / 252Nm
Tuning Perfection, η αλλιως οταν η συνταγη δουλευει αψογα.
💪

Μετρημενο εργοστασιακο στα 102ps με 185Nm ροπης.
Stage1+ 162ps με 252Nm ροπης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and jimokak

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλοτάξιδο! Είδα την ανάρτηση στην σελίδα του Microchips και οι μετρήσεις σου είναι τουλάχιστον ζηλευτές!
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and Dionisis

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread