Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Καλησπέρα.
Προ ημερών και μετά από ένα χρόνο χρήσης (ST-1, 5-Θ, Performance Pack) πήγα την πρώτη πολύωρη, γρήγορη βόλτα σε ορεινό στροφιλίκι.
Μετά από 15 περίπου χλμ. πολύ γρήγορης (με ακολουθούσαν 5 Renault RS !!) και αρκετά κατηφορικής διαδρομής, σταμάτησα για λίγο σε κάποιο σημείο για να τσεκάρω τη διαδρομή και τα μπροστινά φρένα έβγαζαν απίστευτη ποσότητα καπνού με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να ξεκινήσω πάλι για να κρυώσουν. Παρά τον καπνό, δεν είχα καταλάβει να έχει μειωθεί η απόδοση των φρένων, ούτε είχε υποχωρήσει καθόλου η διαδρομή του πενταλ.
Σε κάποια από τα test του αυτοκινήτου που είχα διαβάσει πριν το αγοράσω, είχα δει ότι υπήρχαν παρατηρήσεις για μικρή διάρκεια της απόδοσης των φρένων.
Με αφορμή τα παραπάνω, ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτι ανάλογο.
Επίσης, μήπως έχει κάνει κάποιος αλλαγή/βελτίωση στα φρένα του ;
Εχετε προτάσεις για βελτίωση των φρένων ;
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Καλησπερα, σωστα δεν εισαι ο πρωτος, ολοι εχουμε περασει λιγο πολυ απο αυτη την κατασταση. Ειπαρχουν πολλα κιτ στην αγορα, αναλογα το budget σου και αναλογα την χρηση που θες να κανεις στο αμαξι.
Αν θες κατι καλο, πρεπει να ετοιμαστεις για μεγαλο budget κιολας χεχεχ
 

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Το πρόβλημα δεν είναι το budget, αλλά οι ζάντες (17'') που δεν χωράνε τα Big Brake Kits.
Δεν θέλω, για πολλούς λόγους, να τις αλλάξω, ούτε να βάλω αποστάτες (spacers) και να αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Συμφωνω με θεμα αποστατών, ειμαι μαζι σου ειμαι σε αυτο.
Οσον αφορα τις ζαντες, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, δεν χρειάζεσαι big brake, θα κανεις δουλεια και με 300mm δισκους. Δεν ειναι αναγκη να πας σε 330mm.
 
  • Like
Αντιδράσεις: revel

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Δεν είμαι από Αττική, αλλά μπορώ να έρθω στην Αθήνα αν έχεις κάποιον να μου υποδείξεις.
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Το πρόβλημα δεν είναι το budget, αλλά οι ζάντες (17'') που δεν χωράνε τα Big Brake Kits.
Δεν θέλω, για πολλούς λόγους, να τις αλλάξω, ούτε να βάλω αποστάτες (spacers) και να αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Ο GiannisAggelis GiannisAggelis έχει δίκιο. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ενδεχομένως να χωράνε στις ζάντες σου kit Brembo με τετραπίστονες δαγκάνες, με διαστάσεις δισκόπλακας 305 x 28mm. Δεν είναι ακριβώς τα Big Brake Kits. 330mm διαστάσεις δισκόπλακας είναι για 230-240 άλογα και άνω...

Αν χωράνε στις ζάντες σου τα Brembo τετραπίστονα και δισκόπλακες 305 x 28mm, θα είσαι κομπλέ
 
Last edited:

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Σε κατηφόρες, το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ μιας κι έχω κάνει αρκετά βουνίσια χιλιόμετρα. Έφτασα μόνο στο επίπεδο να μυρίσουν έντονα τα φρένα, όχι όμως στο να καπνίσουν εμφανώς με σχετικά γρήγορους ρυθμούς, ακόμα και σε ήρεμους ρυθμούς με έντονες όμως κλίσεις. Μελλοντικά, όταν θα χρειαστεί να αλλάξω δισκόπλακες ίσως κάνω κάποια βελτίωση.
 

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
ισχυουν τα παραπανω στο φρεναρισμα, το εχω δει και εγω. τα φρενα που ειχα πριν στο focus mk1 st ηταν κατα πολυ ανωτερα απο αυτα που εχει το fiesta
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Στις μαμα 17αρες δεν χωράνε τετραπίστονες δαγκάνες. Δεν χωράνε λόγω offset όχι λόγω διαμέτρου.
Στις 18αρες λένε ότι το κιτ της tarox μπαίνει χωρίς αποστάτες.

Αν κάποιος δν θέλει να αλλάξει ζάντες ή να βάλει αποστάτες για ΒΒΚ μπορεί για αρχή να αλλάξει σωληνάκια υγρά και να βάλει ένα αξιόλογο τακάκι με σαφώς μικρότερο κόστος.
 

r-clark

Original poster
Newbie
May 10, 2019
6
0
1
Το έψαξα πολύ και έμαθα τα εξής :
Το μόνο kit που κυκλοφορούσε και έμπαινε σίγουρα στις 17αρες ήταν της MOUNTUNE, η οποία όμως δεν το δίνει πλέον.
Σύμφωνα με όσα λένε στην αντιπροσωπεία, το kit της TAROX που δίνει η ίδια η Ford σαν αξεσουαρ, μπαίνει και στις 17αρες χωρίς αποστάτες, έχω όμως λόγους να αμφιβάλλω γιατί η ίδια η TAROX δεν δίνει σχετική διαβεβαίωση.
Ολα τα υπόλοιπα χρειάζονται άλλες ζάντες, είτε 17αρες είτε 18αρες με διαφορετικό offset (30 ή 35, ανάλογα και με το σχέδιο της ζάντας).
Από αυτά που έχω διαβάσει στο εγγλέζικο forum (fiesta st owners club), με αλλαγή σε υγρά, δίσκους και τακάκια δεν λύνεται εντελώς το πρόβλημα, βελτιώνεται η κατάσταση αλλά δεν λύνεται, γιατί το αυτοκίνητο χρειάζεται οπωσδήποτε μεγαλύτερους δίσκους (το είχε παραδεχθεί εμμέσως αρχιμηχανικός εξέλιξης της Ford ο οποίος είχε πει στο CAR ότι αν το αυτοκίνητο είχε υψηλότερη τιμή ο ίδιος θα ήθελε μεγαλύτερους δίσκους και ρυθμιζόμενα αμορτισερ).
Post automatically merged:

Σε κατηφόρες, το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ μιας κι έχω κάνει αρκετά βουνίσια χιλιόμετρα. Έφτασα μόνο στο επίπεδο να μυρίσουν έντονα τα φρένα, όχι όμως στο να καπνίσουν εμφανώς με σχετικά γρήγορους ρυθμούς, ακόμα και σε ήρεμους ρυθμούς με έντονες όμως κλίσεις. Μελλοντικά, όταν θα χρειαστεί να αλλάξω δισκόπλακες ίσως κάνω κάποια βελτίωση.
Αφού είσαι από Λαμία, θα ξέρεις : ο καπνός ήταν αποτέλεσμα κατηφόρας στο Χάνι Ζαγκανά ;)
 
  • Wow
Αντιδράσεις: dtsef

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Στις 18αρες λένε ότι το κιτ της tarox μπαίνει χωρίς αποστάτες.
Της Brembo τα τετραπίστονα (305 x 28mm για παράγδειγμα) χωράνε στις 18άρες του ΜΚ8 ST;
Post automatically merged:

Από αυτά που έχω διαβάσει στο εγγλέζικο forum (fiesta st owners club), με αλλαγή σε υγρά, δίσκους και τακάκια δεν λύνεται εντελώς το πρόβλημα, βελτιώνεται η κατάσταση αλλά δεν λύνεται, γιατί το αυτοκίνητο χρειάζεται οπωσδήποτε μεγαλύτερους δίσκους (το είχε παραδεχθεί εμμέσως αρχιμηχανικός εξέλιξης της Ford ο οποίος είχε πει στο CAR ότι αν το αυτοκίνητο είχε υψηλότερη τιμή ο ίδιος θα ήθελε μεγαλύτερους δίσκους και ρυθμιζόμενα αμορτισερ).
Πράγματι, οι δισκόπλακες μπρος με 278mm με μονοπίστονες δαγκάνες, και 253mm πίσω (https://zeperfs.com/en/fiche7324-ford-fiesta-vii-st.htm) είναι πάρα πολύ μικρές για τα άλογά του! Εδώ 12ετίας+ αμάξια του ανταγωνισμού του έχουν μεγαλύτερες δισκόπλακες!

Το ΜΚ8 ST χρειάζεται πολύ μεγαλύτερους δίσκους για τα δεδομένα του! Συγκεκριμένα, τα μπροστινά φρένα με δίσκους 305mm x 28mm, και τετραπίστονες δαγκάνες, 270mm δίσκους για πίσω αντίστοιχα είναι ότι πρέπει! Ιδανικά, 312mm διάμετρο στους μπροστινούς δίσκους χρειάζεται, άλλα δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτή η διάσταση, άλλα και τόσες πολλές διαστάσεις δισκόπλακας σε τετραμπούλωνες ζάντες μετά τα 305 x 28mm. Μετά πάμε σε 324mm, που είναι υπερβολή για το MK8 ST
 
Last edited:

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Της Brembo τα τετραπίστονα (305 x 28mm για παράγδειγμα) χωράνε στις 18άρες του ΜΚ8 ST;
Post automatically merged:


Πράγματι, οι δισκόπλακες μπρος με 278mm με μονοπίστονες δαγκάνες, και 253mm πίσω (https://zeperfs.com/en/fiche7324-ford-fiesta-vii-st.htm) είναι πάρα πολύ μικρές για τα άλογά του! Εδώ 12ετίας+ αμάξια του ανταγωνισμού του έχουν μεγαλύτερες δισκόπλακες!

Το ΜΚ8 ST χρειάζεται πολύ μεγαλύτερους δίσκους για τα δεδομένα του! Συγκεκριμένα, 305mm x 28mm, με τετραπίστονες δαγκάνες είναι ότι πρέπει! Θα έλεγα και ίσως παραπάνω διάμετρο σε δισκόπλακα (όπως 312mm για παράδειγμα), άλλα δεν υπάρχουν τόσες πολλές διαστάσεις δισκόπλακας σε τετραμπούλωνες ζάντες. Μετά πάμε σε 324mm, που είναι υπερβολή για το MK8 ST
πριν ειχα το focis mk1 st και αυτο 4μπουλωνο με 300 μπροστα και 280 πισω μαμα. αυτα τα θεωρω ιδανικα φρενα για αυτο το αμαξι
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Της Brembo τα τετραπίστονα (305 x 28mm για παράγδειγμα) χωράνε στις 18άρες του ΜΚ8 ST;
όχι δεν μπαίνουν στις μαμα.
Οι μαμά έχουν μεγάλο οffset.
Τα περισσότερα τετραπίστονα δεν χωράνε.
 
  • Wow
Αντιδράσεις: revel

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Τα φρένα του ST είναι αυτά που θα έπρεπε να έχουν εργοστασιακά τα Fiesta diesel και EcoBoost μεταξύ 120 και 155 ίππων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: revel

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
όχι δεν μπαίνουν στις μαμα.
Οι μαμά έχουν μεγάλο οffset.
Τα περισσότερα τετραπίστονα δεν χωράνε.
Πολύ κακό αυτό! Μεγάλο λάθος της εταιρίας να μην παίρνουν τέτοια φρένα οι 18άρες ζάντες ενός αμαξιού 200 ίππων εν έτη 2018 (η χρονιά που κυκλοφόρησε το ΜΚ8 ST)! Έπρεπε να το είχαν προβλέψει αυτό για τους πολύ απλούς λόγους ότι υπάρχουν ήδη αυτοκίνητα του ανταγωνισμού του (τουλάχιστον μιάς γενιάς) που έχουν μαμά τετραπίστονα φρένα. Ακόμη και το Mk1 Focus ST έχει τετραπίστονα!

Απ'την άλλη, δεν ξέρω αν μπορούν οι ζάντες της περιορισμένης έκδοσης Fiesta ST Special Edition 2020 να υποδεχτούν τετραπίστονα φρένα Brembo (305x28mm)...

1613063907700.png



1613064149163.png
 
Last edited:

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
το Mk1 st170 focus δεν ειχε 4πιστονα το rs νομιζω ειχε, αλλα επειδη το αμαξι το ειχα ειχε μακραν καλυτερο φρεναρισμα απο το mk8 st
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
το Mk1 st170 focus δεν ειχε 4πιστονα το rs νομιζω ειχε, αλλα επειδη το αμαξι το ειχα ειχε μακραν καλυτερο φρεναρισμα απο το mk8 st
Δεν είχε 4πίστονα το Mk1 ST;; Μάλλον το θυμόμουν λάθος... Όσο για τα φρένα του, είχε 300mm μπρος και 280mm πίσω. Γι'αυτό και το καλύτερο φρενάρισμα απ'το MK8ST. Το Mk1 RS πάντως είχε μπρος τεραπίστονα με δίσκους 325mm
 

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Δεν είχε 4πίστονα το Mk1 ST;; Μάλλον το θυμόμουν λάθος... Όσο για τα φρένα του, είχε 300mm μπρος και 280mm πίσω. Γι'αυτό και το καλύτερο φρενάρισμα απ'το MK8ST. Το Mk1 RS πάντως είχε μπρος τεραπίστονα με δίσκους 325mm
σωστες οι διαστασεις στο μκ1, ειχε μονοπιστονα ομως.

για να το θετω και σωστα βεβαια φρεναρισμα αψογο και το μκ8 απλα κουραζεται ευκολα, και δεδομενου οτι ειναι σαφως πολυ πιο γρηγορο σε στροφιλικια (κυριως στο οτι καταπινει τις ευθειες) θα ηθελε αν οχι ανωτερα εστω ιδια με το φοκους
 
  • Like
Αντιδράσεις: revel

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread